دی وی دی (DVD) خام

ذخیره ساز های دیسکی (دی وی دی و سی دی) در حال از دست دادن جایگاه خود در مقابل حافظه های یو اس بی هستند اما با توجه به اینکه CD و DVD هنوز متقاضیان خود را در بازار دارند، تولید این کالا از سال 1996 میلادی تاکنون متوقف نشده است و تا به امروز بیش از چندین میلیون از انواع گوناگون آن تولید شده است.

از کاربرد های آن ها می توان به ارائه پروژه های دانشگاهی، ذخیره سازی موسیقی برای پخش خودرو و … اشاره کرد.

حتما تاکنون در خرید دی وی دی متوجه این موضوع شده اید که علاوه بر نام مدل و سرعت نوشتن (رایت) عبارت های DVD -R یا DVD +R نیز درج شده اند.

در این متن قصد داریم که به شما مخاطبان عزیز نکات و اطلاعاتی را بدهیم تا بتوانید با تشخیص و خرید دی وی دی متناسب با نوع درایو و کارتان به طور کامل آشنا شوید.

در ادامه با ما همراه شوید…

دی وی دی خام چیست؟

DVD اقتباس شده ی DIGITAL VERSATILE DISC (دیسک چند منظوره دیجیتال) یک وسیله برای ذخیره سازی داده های (اطلاعات) شما می باشد.

دی وی دی ها بر اساس حجم در دو نوع DVD5 و DVD9 تولید می شوند که دی وی دی های 5 می توانند تا 4.7 گیگابایت اطلاعات را در خود جای دهند. این دقیقا 7 برابر داده هایی است که شما می توانید بر روی CD R ذخیره کنید. دی وی دی ها انواع گوناگونی دارند که این تنوع در ذخیره ساز های دیسکی به علت درایو های متفاوتی است که از DVD های مخصوص خودشان پشتیبانی می کنند.

انواع دی وی دی

از سال 1996 تا کنون دی وی دی ها با پسوند های مختلفی وارد بازار شدند که ما قصد داریم از معروف ترینشان در این متن صحبت کنیم. معروف ترین مدل های دی وی دی مربوط به DVD -R و DVD +R که در گذشته درایو های دی وی دی تنها یکی از دو دیسک های رقیب را برای پشتیبانی انتخاب می کردند اما امروزه اکثر درایو دی وی دی های موجود در بازار از هر دوی آنها پشتیبانی می کنند.

از عمده تفاوت های DVD -R با DVD +R می توان به نوع چرخش دیسک ها در زمان کار با آن اشاره کرد.

  • DVD -R

این نوع دی وی دی نسبت  به رقیب خود در خروجی دیتا سرعت بالاتری دارد اما هنگام پخش ویدیو، نمایش اطلاعات را به شکل خطی ارایه داده و سرعت موتور DVD ROM  ثابت می ماند که همین امر موجب آن می شود تا با عقب و جلو کردن ویدیو به صورت مکرر در هنگام تماشای فیلم، از عمر مفید دستگاه کاسته شود.

  • DVD +R

همانطور که در پاراگراف بالا گفتیم، سرعت خروجی دهی این نوع دی وی دی به نسبت رقیب خود پایین تر است اما با تکیه بر تکنولوژی سرعت چرخش زاویه ای از اول نمایش اطلاعات تا انتهای آن، با تنظیم نگه داشتن سرعت تبادل اطلاعات سبب آن می شود تا سرعت موتور DVD ROM به آهستگی کاهش یابد و موتور روان تر کار کند.

راهنمای خرید دی وی دی خام

در خرید دی وی دی خام باید توجه داشته باشید که از برند های شناخته شده و معتبر برای کار خود استفاده کنید. همچنین دقت داشته باشید که به جای خرید کالای اصل فریب برندهای کپی و فیک را نخورید تا در کارتان به مشکل برنخورید؛ پس حتی اگر شما قصد خرید یک برند متوسط و ارزان قیمت را در حوضه ی دی وی دی خام داشته باشید بهتر از آن است که از محصولات کپی استفاده کنید چرا که بیشتر دیسک های یک برند کپی یا در هنگام رایت می سوزند و یا این که ماندگاری کمی دارند.

برند های معتبر در حوزه ی تولید دی وی دی خام چاپ دار عبارت اند از :

BUDGET – Final – PRINCO – BLEST – Dr.Data – Epro

شما می توانید نسبت به خرید بهترین دی وی دی خام به فروشگاه تکنوسان مراجعه کرده و پس از بررسی برند ها و بسته بندی های مختلف دی وی دی خام دلخواه خودتان را انتخاب کنید.