پاور بانک با ظرفیت بالا

تصور کنید با دوستان خود به یک سفر تفریحی به خارج از شهر رفته‌اید تا به گشت و گذار در طبیعت بپردازید. در این حین از گوشی‌های هوشمندتان استفاده ی زیادی کرده‌اید (فیلم و عکس برداری، برقراری تماس، پخش موسیقی، چک کردن فضای مجازی و…) و بعد از گذر مدت زمانی متوجه می‌شوید که باتری گوشی‌های هوشمندتان در حال اتمام است و به هیچ منبعی برای شارژ مجدد دسترسی ندارید! تمام شدن شارژ گوشی موبایل و تبلت در زمانی که به شارژر و برق دسترسی ندارید می تواند دردناک باشد، و برای تجربه نکردن این حس در سفرهای طولانی نیاز به خرید پاور بانک با ظرفیت بالا دارید.

برای خرید پاوربانک ظرفیت بالا به چه نکاتی توجه کنیم؟

ظرفیت ذخیره سازی باتری

اولین و مهم ترین فاکتوری که باید در انتخاب و خرید پاور بانک توجه کنید، این است که به چه میزان از ظرفیت برای شارژ کردن نیاز دارید. معروفترین ظرفیت ها در پاوربانک های که مناسب شارژدهی طولانی هستند پاوربانک های 20000 و 30000 میلی آمپر هستند. معمولا هرچه ظرفیت بیشتر باشد قیمت آن هم بیشتر می شود. انتخاب ظرفیت بستگی به هدف و نوع استفاده از پاوربانک دارد، به طور مثال اگر تلفن همراه با باتری ۴۰۰۰ میلی آمپر دارید، با توجه به اتلاف بیست تا سی درصدی انرژی در حین شارژ  یک پاوربانک ۲۰۰۰۰ می توانید 3 تا 4 مرتبه گوشی شما را شارژ کنید. پاور بانک با ظرفیت بالاتر از ۳۰۰۰۰، در صورتی پشتبانی از ولتاژ و شدت جریان متناسب با سیستم شما، میتواند برای لپ تاپ هم استفاده شود که این دسته از پاورها به اسم پاوربانک لپ تاپ هم در بازار معرفی می شوند.

اما نکته ای که باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که عدد ظرفیتی که بر روی پاوربانک‌ها درج می شود، عدد اسمی می باشد و میزان شارژ که دستگاه های الکترونیکی را انجام می دهد از این عدد کمتر است. وقتی شارژرهای همراه، دستگاه های ما را شارژ می کنند بخشی از نیروی ذخیره سازی را به صورت گرما هدر می دهند و به همین علت راندمان دستگاه های همراه همیشه از عددی که بر روی آنها درج شده کمتر است. راندمان معمولی شارژرهای همراه بین ۷۰ تا 80 درصد قرار دارد.

پس در هنگام خرید شارژر همراه ظرفیت بالا به ظرفیت اسمی و واقعی آن و میزان استفاده خودتان از پاوربانک دقت کنید که دچار مشکل نشوید.

وزن و ابعاد پاوربانک

دومین شاخصه ای که برای خیلی از افراد در هنگام انتخاب پاور بانک مهم می باشد، وزن و ابعاد پاوربانک است. ظرفیت پاوربانک هم با وزن آن رابطه ای مستقیم دارد؛ یعنی هرچه ظرفیت پاوربانک بیشتر باشد، معمولا وزن آن نیز بیشتر می شود.البته باید توجه داشته باشید همانطور که در ابتدا اشاره کردیم این پاوربانک ها بیشتر برای مسافرت رفتن و کمپینگ مناسب می باشد و برای استفاده روزانه، جابجایی و رفت و آمد و حمل کردن هر روزه آن مناسب نیست و استفاده از پاوربانک های با ظرفیت کمتر برایتان مناسب تر می باشد زیرا وزن شارژرهای همراه  با ظرفیت بالا نظیر پاوربانک 20000 برای در دست گرفتن به همراه گوشی، در استفاده روزمره، زیاد است.

نوع باتری شارژر همراه

اگر می‌خواهید خریدی خوب و دقیق داشته باشید، به جنس باتری مورد استفاده در پاوربانک نیز توجه کنید. اگر باتری مورد استفاده در پاوربانک از برندهای متفرقه و نامرغوب باشد، عملا مدت زمان زیادی نمی‌توانید از پاوربانک استفاده کنید. برای اینکه عمر مفید پاور بانکتان بیشتر باشد نیاز است که باتری آن با کیفیت و سالم باشد. اگر جز افرادی هستید که از پاوربانک زیاد استفاده می کنید توجه به جنس باتری پاور بانک را فراموش نکنید.

یکی دیگر از دغدغه ها به هنگام خرید پاور بانک ظرفیت بالا سرعت شارژ شدن خود پاور بانک است. همه دوست دارند که خیلی سریع پاوربانکشان شارژ شود و کارشان را راه بیاندازد. اگر پاوربانک شما از فناوری شارژ سریع کوالکام و
(Power Delivery (PD پشتیبانی کند خیلی زود به شارژ مورد نظرتان می رسید و شارژر همراه شما برای خدمت رسانی آماده می شود. اگر پاوربانک شما از فناوری های نام برده شده پشتیبانی نکرد ایرادی ندارد فقط صبر شما را بیشتر می کند و ذخیره شدن پولتان را به همراه دارد!

جنس بدنه پاوربانک

جنس بدنه پاوربانک ها عمدتا پلاستیک یا آلیازهای فلزی نظیر آلومینیوم است؛ آلومینیوم طراحی ظریف تری دارد و محکم تر از پلاستیک است. پلاستیک زودتر کثیف میشود و آلومینیوم هم معمولاً با ضربه سریع خش برمیدارد و گران تر است. برای محافظت از بدنه پاوربانک میتوناید از کاورهای مخصوص پاوربانک نیز استفاده کنید.

تعداد درگاه خروجی (پورت)

اگر قصد شارژ کردن همزمان چند گوشی را با هم دارید پاوربانکی را انتخاب کنید که تعداد پورت مورد نیازتان را داشته باشد. اکثر پاور بانک ها دارای پورت USB هستند که برای شارژ کردن گوشی هوشمند و تبلت به کار برده می شود. در پاوربانک های ظرفیت بالا دارای پورت جداگانه برای شارژ کردن لپ تاپ هستند که به همراه این پاور بانک ها معمولا پورت AC وجود دارد که برای شارژ کردن لپتاپ می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که شما فقط از پاور بانک های برای لپ تاپتان می توانید استفاده کنید که خروجی آن ها متناسب با مشخصات سیستم شما باشد. وجود پورت تایپ سی PD امروزه در پاوربانک های با ظرفیت بالا متداول شده است.

نمایشگر نشان دهنده وضعیت باتری

معمولا میزان شارژ باقی مانده پاوربانک با 4 چراغ کوچک نمایش داده می شود اما در مدل های جدیدتر میزان شارژ باقیمانده توسط نمایشگر LED و به صورت درصدی مشخص می شود. جدا از جنبه زیبایی این چراغ های کوچک کنار پاوربانک و تاثیر ناچیز بر روی قیمت آن،می توانید وضعیت شارژ آن را بررسی کنید. مخصوصا هنگامی که یادتان نیست پاوربانکتان را شارژ کرده اید یا نه و یا چقدر شارژ دارد!