فناوری شارژ سریع (QualComm Fast Charging) چیست؟

شارژ Qualcomm Quick Charge با شارژ معمولی چه فرقی دارد ؟؟

شارژ سریع Qualcomm Quick Charge ، توانایی شارژ سریعتر موبایل و یا تبلت شما در خانه و مهمتر زمانی که شما برای بیرون رفتن عجله دارید. این ممکن است یکی از بزرگترین پیشرفت و بهبودهایی باشد که تا بحال در تکنولوژی موبایل دیده ایم. لزوما نیازی نیست برای درک یک چیز خاص در زندگی، بفهمیم که چیزهای دیگر در اطراف ما چگونه کار می کنند.

اگر شما برای درک بهتر چیزهایی که در زندگی از آنها استفاده می کنید وقت بگذارید و مطالعه کنید این شانس برای شما وجود دارد که شما چیزهایی زیادی خارج از تجربه بدست بیاورید.

یک مثال عالی و ساده همین منبع برقی است که برای گوشی های هوشمند خود استفاده می کنید.

با تکنولوژی Quick Charge 3.0 شما می توانید دستگاه های سازگار را 4 برابر سریعتر از دیگر تکنولوژی های مرسوم شارژ کنید.اگر شما یک گوشی به تازگی خریداری کرده اید، یک شانس خوب وجود دارد و آن این است که منبع برق داخل جعبه، توانایی شارژ کردن گوشی شما رو سریعتر از هر شارژر دیگری که در خانه دارید داشته باشد.

فناوری شارژ سریع (QualComm Fast Charging)

این قطعه کوچک جادویی Quick Charge نامیده می شود. این یک فرآیند دو مرحله ای است که تضمین می دهد عملیات شارژ هم سریعتر و هم بصورت امنتر از دیگر تکنولوژی های موجود در حال حاضر انجام گیرد. در پایان سال 2015 شرکت Qualcomm تکنولوژی Quick Charge 3.0 را به بازار عرضه کرد.

با استفاده از علوم و تکنولوژی پایه یکسانی که این شرکت برای تکنولوژی Quick Charge 2.0 انجام داد، شما قادر خواهید بود که تلفن های هوشمند خودتان را با تکنولوژی QC 3.0 حتی سریعتر شارژ کنید.

در آزمایشگاه، با استفاده از یک باتری 2750mAh، دستگاهی که بر روی آن Quick Charge 3.0 وجود دارد در عرض 35 دقیقه، شارژ آن از صفر درصد به 80 درصد رسیده است، در حالی که بدون این تکنولوژی یعنی با اسـتفاده از شارژرهای مرسوم (5ولت – 1آمپر) در عرض 30 دقیقه تنها به 12 درصد شارژ رسیده است.

این با استفاده از چیزی که Qualcomm آن را می نامد کار می کند؛ مذاکره ی هوشمند برای بالاترین ولتاژ (INOV). این یک الگوریتم محاسباتی جدید است که به دستگاه مورد نظر اجازه می دهد که سطح توانی ای که نیاز دارد را در هر زمانی تعیین کند یعنی این که همیشه با بالاترین توان بهینه شده قدرت انتقال کار می کند.
پشتیبانی از یک رنج وسیعتر ولتاژ-200mV، از 3.6V به 20V افزایش می دهد این یعنی اینکه موبایل شما این قابلیت را دارد که بصورت پویا و اتوماتیک یکی از 12 سطح شارژ را انتخاب کند.
Quick Charge 3.0 به روش یکسانی نسبت به ورژن های قبلی پیکربندی شده است و تمامی تجهیزات QC 3.0 بصورت کامل با تمامی دستگاه های Quick Charge 2.0 و Quick Charge 1.0 سازگار هستند.
QC 3.0 درگاه هایی نظیر USB Type-A، USB Type-C، Micro USB و همچنین برخی درگاه های اختصاصی را پشتیبانی می کند. بنابراین برای تمامی تولیدکنندگان استفاده از QC 3.0 در ابعاد وسیعی از شارژرها و دستگاه ها آسان است.
QC 3.0 درجدیدترین پردازشگرهای Qualcomm Snapdragon نظیرSnapdragon 820, 620, 618, 617 موجود خواهد بود. انتظار داشته باشید که در سال 2016 این تکنولوژی را در گوشی های هوشمند و تبلت ها ببینید.

Quick Charge 2.0

QC 2.0 تکنولوژی ارائه شده توسط شرکت Qualcomm می باشد که طبق شرح این کمپانی از این تکنولوژی، QC 2.0 یک مجموعه کامل و جامع از تکنولوژی های مدیریت باتری برای شارژ دستگاه شما با استفاده از کابل Micro USB می باشد.
دو نیاز برای QC 2.0، گوشی های هوشمند یا تبلت های دارای پردازشگر Snapdragon و منبع برق دارای QC 2.0 می باشد. بدلیل اختصاصی بودن این مکانیسم، هم منبع برق و هم موبایل و تبلت ها توسط Qualcomm به منظور عملکرد مناسب مجاز و تصدیق شده اند.

هر گوشی هوشمندی که دارای این تکنولوژی است دارای منبع برق سازگار می باشد. برخی از موبایل های سال 2014 نظیر MOTO X و HTC One M8 این قابلیت را داشتند.
شما دستگاه های دارای پردازشگر Snapdragon را جایی که سازندگان تصمیم میگیرند که برای مجوز استفاده از QC 2.0 بپردازند پیدا خواهید کرد برای مثالOnePlus One. بنابراین در دستگاه بعدی ای که قصد دارید خریداری کنید قطعا ویژگی های آن را برای این تکنولوژی بررسی کنید تا حتما آن را دارا باشد.
تعداد زیادی از موضوعات مهم برای این تکنولوژی در راستای منبع برق انجام شده است. منبع برق، قسمتی است که شما داخل دیوار یا اتومبیل خود وارد می کنید.

امروزه بیشتر منابع برق که با موبایل ها می آیند حداقل ولتاژ 5 و جریان 1 آمپر را پیشنهاد می دهند. در برخی موارد شما ولتاژ 5ولت و جریان 1/2 آمپر خروجی روی منبع جریان خواهید دید که بسیاری از گوشی های هوشمند و تبلت ها را بطور قابل توجهی شارژ خواهد کرد.
تکنولوژی Quick Charge شرکت Qualcomm برای چندین ویژگی اجازه می دهد که در شارژ کردن یک دستگاه استفاده می شود و آنها در ابعاد و حساسیت های مختلفی می باشند. برای مثال توان در Droid Turbo پیشنهاد خروجی های مختلفی نظیر 5v and 1.6 A و 9v and 1.6A و 12v and 1.2A می دهد.

Quick Charge 2.0 برای پشتیبانی از خروجی های توان بیشتر از خروجی های توان پیشنهاد شده در Droid Turbo طراحی شده است اما ما تنها خواهیم دید که اگر سازنده در حال مجاز کردن تکنولوژی می باشد این تکنولوژی را مهم و امن تعیین می کند.
QC 2.0 برای شارژ دستگاه شما بصورت بسیار سریع ساخته شده است اما خروجی های توان خاصی که بنا به وضعیت جاری باتری شما عمل می کند وجود دارند.
این تکنولوژی با درک از شرایط جاری باتری شما عمل می کند و بصورت هوشمند توان دستگاه شما را تنظیم می کند. به عنوان یک نتیجه، موبایل شما از 70 درصد تا 100 درصد به میزان سرعت شارژ از 0 درصد تا 60 درصد شارژ که در حدود 30 دقیقه می باشد شارژ نمی شود. همانطور که شما می توانید خصوصیات توان پیشـنهاد شده تـوسط شارژر Droid Turbo ببینید، باتـری از
مد های شارژ رایج مثل 5V and 1.6A خروجی استفاده می کند. این موضوع مورد بدی نیست. در حقیقت این یک اندازه ی امن حیاتی برای نگه داشتن گوشی شما از منفجر شدن می باشد. همچنین این موردی ست برای یادآوری انسان هایی که گوشی خود را در هر حالتی شارژ می کنند.
بزرگترین سوالی که از دل تکنولوژی تقریبا همیشه بیرون می آید عمر باتری می باشد. خواه یا ناخواه این تکنولوژی در حال آسیب زدن به امید عمر باتری در دستگاه شما می باشد.

به عنوان یک قانون کلی، شارژ آهسته نسبت به شارژ سریع، باتری شما را بصورت طولانی تر در حال کار نگه می دارد. یک عارضه از شارژ سریع، گرما می باشد و گرما دشمن الکترونیک می باشد.

طبق گفته های موجود، هیچ مدرکی دال بر اینکه کاربری متوجه تاثیرات منفی است وجود ندارد وطول عمر باتری با استفاده دائمی ازQuick Charge، بیشتر از طول عمر میانگین یک گوشی هوشمند که در حدود 2 سال می باشد نیز خواهد بود.
کماکان که ما داریم هنوز از باتری های لیتیمی در گوشی های هوشمند استفاده می کنیم، ظرفیت برای هرچیز منفی که برای گوشی شما اتفاق می افتد از QC متفاوت نیست.

Quick Charge 2.0 روش شارژ باتری که امروزه صورت میگیرد را تغییر نمی دهد. سطح جریان داخل شده به باتری توسط OEM کنترل شده است و به ظرفیت باتری، نوع و دیگر پارامترهای باتری بستگی دارد. Quick Charge 2.0 به سازندگان دستگاه ها اجازه می دهد که به توانایی سرعت کامل باتری که مجموعه استاندارد امنیت و کارایی را دارد و توسط سازندگان باتری ساخته می شوند دست پیدا کنند. با Quick Charge 2.0 عمر باتری ها بیشتر ، در خطی با آن دسته از باتری ها با فرمت پایین (پایین تر از 2000mAh) که از شارژرهای USB سنتی شارژ می شوند خواهد بود.

این تکنولوژی یعنی Quick Charge 2.0 ارزش این را دارد که توسط کاربر بررسی شود و توصیفات بسیاری حول محور آن وجود دارد که می توان به آنها رجوع کرد.
QC امروزه بسیار دیده می شود بنابراین سازندگان می توانند به قرار دادن باتری ها در دستگاههایشان ادامه دهند.
همه باید خواستار زندگی در دنیایی باشند که گوشی های هوشمندشان بعد از استفاده بسیار از آنها، باز هم دارای شارژ در آخر روز باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *