همه چیز درباره استاندارد های ضدآب (IP)

قدم زدن زیر باران همیشه جذاب است اما ما می دانیم هر عملی ، یک سری عواقب در پی دارد. هیچکس دلش نمی خواهد پس از قدم زدن با یار در زیر باران ، گوشی یا هنزفری عزیزش دیگر روشن نشود.
بازگو کردن مشکلات بدون ارائه راه حل تنها به بدتر شدن اوضاع کمک خواهد شد. راه حلی که امروز می خواهیم به شما معرفی کنیم استاندارد IP است. در این مقاله قصد معرفی استاندارد IP و معنا کردن هر یک از مولفه های آن است.
با ما همراه باشید.

ضد آب ضد ضربه و ضد گرد و غبار

استاندارد IP چیست ؟

استاندارد IP  (مخفف Ingress Protection) قرار است به ما نشان دهد که آیا با وسایل الکتریکی می توانیم زیر باران قدم بزنیم یا فراتر از آن ، می توانیم در استخر شنا کنیم یا خیر ؟

همین ابتدای کار بهتر است مشخص کنم که گرفتن IP وسیله شما را ۱۰۰% از نفوذ آب و گرد و غبار ایمن نمی کند.
در واقع این آزمایشات در محیط آزمایشگاه تحت شرایط خاصی صورت گرفته است که ممکن است در زندگی واقعی به همان صورت برای شما پیش نیاید.

این استاندارد از ۲ مؤلفه تشکیل شده است که هر یک با گذاشتن عددی در کنار نام آن نشان دهنده مرتبه کسب شده توسط دستگاه می باشد. (مثلا IP68)
مؤلفه اول عددی بین ۰ الی ۶ که برای نشان دادن مقاومت دستگاه در برابر اجسام جامد است و دومین عدد که بین ۰ تا ۸ است مقاوت وسیله در برابر رطوبت و آب را مشخص می کند.
از طرفی گاهی شما بجای ۲ عدد در مقابل IP ، یک عدد به همراه X (مثلاً IPX8 یا IP6X) می بینید. این امر بدان معناست که در محلی که به جای عدد ، X قرار داده شده است ، آزمایشی روی دستگاه صورت نگرفته است.
بنابراین IP2X یعنی در برابر نفوذ اجسام جامد ، امتیاز ۲ را کسب کرده و آزمایش مایعات روی آن انجام نگرفته است.

مولفه های استاندارد IPXX

همانطور که اشاره شد عدد اول نشان دهنده میزان مقاومت در برابر نفوذ گرد و خاک است. این عدد از ۰ تا ۶ درجه بندی داشته که هر کدام معنای خاص خود را دارد :

IP0X نشان دهنده عدم محافظت دستگاه در برابر هر گونه جسم جامد با هر سایزی است.
احتمالاً هیچ وقت روی دستگاه یا داخل دفترچه راهنما آن این عبارت را نخواهید دید زیرا هم یه جورایی بدیهی است و اگر هم بدیهی نباشد معمولاً شرکت سازنده و بازاریابان تا این حد صادق نیستند.

IP1X نشان دهنده محافظت دستگاه در برابر اجسام جامد تا قطر ۵۰ میلی متر است.
در واقع منظور آن است که اجسامی با قطر ۵۰ میلی متر می توانند به دستگاه نفوذ کنند. این مورد هم احتمالاً روی دستگاه قرار داده نمی شود چرا که برای وجود اجسامی با قطر ۵ سانتی متر قطعاً به حفره بزرگی نیاز خواهد بود که به سادگی قابل تشخیص است !

IP2X نشان دهنده ایمن بودن وسیله در برابر ورود اجسام با قطر ۱۲٫۵ میلی متر که در حدود یک بند انگشت است.

IP3X نمایش دهنده مقاومت وسیله در برابر ورود اجسامی با قطر ۲٫۵ میلی متر که شامل سیم های زخیم و اجسامی از این قبیل می شود.
از این مورد به بعد روی دستگاه های کوچک الکتریکی از قبیل هنزفری ، هارد اکسترنال ، پاوربانک و حتی گوشی موبایل احتمالاً هک شود. البته اگر تست های آن را با موفقیت گذرانده باشد.

IPnX-1

IP4X عایق بودن دستگاه در برابر ورود اجسامی با قطر ۱ میلی متر از جمله سیم ، سوزن ، نخ ، پیچ و … را نشان می دهند.

IP5X این عبارت ، مقدار کمی محافظت در برابر گرد و غبار ریز و محافظ کامل در برابر برخورد را مشخص می کند.
به IP5X به عبارت دیگر محافظ خاک هم می گویند. خاکی مثل خاک باغچه دارای اجزای متفاوتی است. این استاندارد به شما نشان می دهد اگر گوشی موبایل شما از دستتان رها شود و داخل خاک باغچه یا لب ساحل بر روی شن ها افتد ، هیچ خاک و شنی به داخل آن وارد نمی شود.

IP6X آخرین و بالاترین استاندارد در مؤلفه اول برای گرد و غبار که نشان می دهد هیچ گونه ذرات ریزی همانند گرد و خاک هایی که در هوای اطراف ما وجود دارد ، نمی تواند وارد دستگاه شود.
در واقع پس از باز کردن دستگاهی که دارای این استاندارد است باید با صفحه بدون هیچ گرد و خاکی مواجه شود. به طوری که انگار همین چند لحظه پیش دستمال کشیده اید!

IPnX-2

عدد دوم نشان دهنده محافظت دستگاه در برابر نفوذ مایعات است. این عدد با توجه به دستگاه یکی از اعداد بازه ۰ تا ۸ را خواهد گرفت.
این مؤلفه برای اغلب کاربران از اهمیت بیشتر نسبت به مقاومت در برابر گرد و غبار بر خوردار است چرا که با ورود مقداری غبار احتمالاً مشکلی برای دستگاه پیش نمی آید اما با نفوذ مقدار کمی آب ممکن است به کل دستگاه از کار بیافتد. معنای هر عدد در مؤلفه دوم به صورت زیر است :

IPX0 نشان دهنده عدم محافظت دستگاه از ورود هر مقدار آب حتی یک قطره است.
همانند عدد اول که نشان دهنده نفوذ اجسام جامد است ، احتمالاً این مورد هم نوشته نمی شود.

IPX1 نشان می دهد وسیله ما در مقابل قطره آب مقاوم است.
یعنی اگر در حین استفاده از گوشی ، دستانتان عرق کرد ، مشکلی برای آن ایجاد نمی شود.

IPX2 نشان دهنده محافظت دستگاه از نفود آب چکه شده با شیب ۱۵ درجه دستگاه نسبت به حالت عادی است.
در بالا اشاره کردم که برخی از این استاندارد ها نسبت به شرایط واقعی ممکن است کمی متفاوت باشد. اگر بخواهیم مثال واقعی این مورد را برای شما بیاورم احتمالاً صحبت کردن با گوشی یا در کل استفاده از وسیله  زیر نم باران ، شبیه ساز این مورد باشد.

IPX3 این عدد مقاومت در برابر اسپری شدن آب را مشخص می کند.
این مورد برای نشان دادن مقاومت دستگاه در برابر ذرات ریز آب که به سمت شما پرتاب می شوند ، آزمایش می شود. مثال عینی آن را میتواند به ایستادن در کارواش یا در کنار آبشار برای عکس گرفتن به کمک شما خواهد آمد. همچنین شما می توانید بدون آسیب رسیدن به دستگاه ، وسیله خود را با اسپری های پاک کننده تمیز کنید هرچند که این مورد پیشنهاد نمی شود و بهتر است از تماس مستقیم اسپری با وسیله جلوگیری کنیم.

IPX4 مقاوم بودن وسیله در برابر پاشش آب به مقدار کم را ما اطلاع می دهد.
دستگاهی که دارای این استاندارد باشد ، تقریباً قابلیت شستشو دارد و می توانید زیر آب با فشار کم آن را بشویید.

IPX5 مشخص کننده مقاومت دستگاه در برابر آبپاش (واترجت) با فشار معمولی است.
وسیله ای که این استاندارد را دارد به راحتی می توان زیر شیر آب شستشو داد. به عبارت دیگر می توانید شلنگ آب را روی دستگاه گرفته و به آن آب دهید!

IPXn-1

IPX6 مشخص کننده مقاومت دستگاه در برابر آبپاش (واترجت) با فشار شدید است.
وسیله ای که دارای این استاندارد است را با هر فشار آب به هر صورتی که دلتان خواست امتحان کنید اما آن را به داخل آب پرتاب نکنید.

IPX7 به شما نشان می دهد ، وسیله‌ای که قرار است خیس شود ، حتی زیر آب هم میتواند بدون مشکل استفاده شود اما به شرطی که عمق آب کمتر از ۱ متر باشد. (آن هم با مدت زمان محدود کمتر از ۳۰ دقیقه)

IPX8 بالاترین استاندارد در برابر رطوبت و مایعات است که به نشان میدهد در مدت زمانی بیشتر از ۳۰ دقیقه ( بسته به محصول) در عمقی بیشتر از ۱ متر (باز هم بسته به محصول) وسیله شما بدون مشکل کار کند.

IPXn-2

در اینکه هرچه عدد اخذ شده بالاتر باشد مقاومت وسیله شما در برابر نفوذ جامدات و مایعات بیشتر است و هرچه وسیله ما IP بالاتری داشته باشد شامل اعداد قبلی خود هم می شود (مثلا اگر دارای IPX6 است ، IP های ۱ تا ۵ را هم شامل می شود) ، هیچ شکی نیست.
اما برادرانه به شما پیشنهاد می کنم ، با توجه به اینکه آب ریختن روی وسیله الکترونیکی یا وارد شدن هر جسم جامدی به داخل دستگاه اگر موجب آسیب رسیدن به آن شود ، جزء خدمات گارانتی محاسبه نمی شود ، بهتر است همچنان مراقب دستگاه خود در برابر مایعات و جامدات با اینکه دارای گواهی استاندارد IP است ؛ باشید.

چه وسایلی دارای این‌ استاندارد هستند ؟

اکثر دستگاه های الکتریکی برند یا روی دستگاه و جعبه یا داخل دفترچه راهنما به این نکته دقت دارند. از لپ تاپ گرفته تا پرینتر و اسکنر و گوشی تلفن همراه.
اما به جز این وسایل برخی لوازم جانبی ها از جمله هنزفری ، اسپیکر ، USB ، هارد اکسترنال هم دارای این استاندارد هستند.
هارد اکسترنال برندهای Orico و ADATA و Armor اغلب دارای این استاندارد هستند و در صورت بروز حوادثی مثل ریختن آب روی آنها یا افتادن در آب مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.
برند Patriot هم یکی از برند هایی است که کار آن تولید فلش USB است. فلش های این شرکت هم دارای استاندارد IP هستند.
در مورد هنزفری اما قضیه کمی متفاوت است. محل قرار گیری هنزفری (روی گردن) یکی از نقاط تعرق بدن است و همچنین احتمال خیس شدن آن در زیر باران زیاد است بنابراین در هنگام خرید هنزفری به خصوص بلوتوثی بهتر است به داشتن این استاندارد دقت کنید. با توجه به اینکه نمونه های قلابی هنزفری در بازار بسیار زیاد است و به راحتی هرچیزی روی جعبه آنها نوشته می شود ، پیشنهاد ما خرید از مرکزی معتبر است.

استاندارد IP ضد ضربه ضد آب

فروشگاه تکنوسان یکی از مراکز معتبر در زمینه محصولات لوازم جانبی است که با بهترین قیمت اقدام به ارائه خدمات ۲۴ ساعته به شما کرده است. برای مشاهده اجناس و صفحه مربوط به هارد اکسترنال ، هندزفری و اسپیکر با کلیک بر روی هر یک همین حالا می توانید سفارش خود را ثبت کنید.

اگر درباره استاندارد IP سوالی در ذهنتان باقی مانده یا نکته ای وجود دارد که از قلم افتاده می توانید همینجا با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *