آیا کول پد وسیله ای ضروری برای لپ تاپ است؟

کول پد: خنک کننده ضروری یا وسیله ای تجملی؟

لپ تاپ های حال حاضر  به نسبت اجداد خود در گذشته، غول های قدرتمندی هستند که توانایی های بسیار بیشتری نیز نسبت به گذشته دارند و مسیر تکاملی طولانی نیز را از سر گذرانده اند اما این تکامل هزینه هایی نیز در برداشته یکی از این هزینه ها گرم شدن دستگاه ها در زمان استفاده است.

مطمئنا زمانی که در حال انجام یک بازی کامپیوتری هستید یا در هنگام کار با برنامه های ادیت عکس و فیلم یا در بعضی موارد حتی برنامه های بسیار سبک تر نیز  اجرا کرده اید، متوجه گرم شدن لپ تاپ خود شده اید. این گرم شدن و بالا رفتن دمای داخلی لپ تاپ در طولانی مدت می تواند از عمر مفید قطعات داخلی سیستم شما بکاهد. شرکت های لوازم جانبی برای حل این مشکل، کول پد  را روانه بازار کرده اند و معتقدند که این وسیله راه حلی کاملا مناسب برای حل مشکل گرمای لپ تاپ است. اما آیا این کول پد ها واقعا تاثیر گذارند؟

واقعیت یا تبلیغات بازاریابی؟

آزمایشهایی که خیلی از یوتیوبر ها یا مجله های تکنولوژی انجام داده اند نشان داده که ممکن است این کول پد ها توانایی کاملا خنک کردن لپ تاپ شما را نداشته باشند اما مطمئنا نقش مهم و به سزایی در افزایش طول عمر قطعات لپ تاپ شما خصوصا قطعات داخلی آن دارند پس اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که از لپتاپ خود در طول روز در بازه های طولانی مدت استفاده میکنید،  یا دانلود های شبانه دارید یا اهل بازی های کامپیوتری مخصوصا بازی های سنگین هستید مطمئنا به یک کول پد خوب نیاز خواهید داشت.

آیا کول پد وسیله ای ضروری برای لپ تاپ است؟

شاید برای این سوال  پیش بیاید که چرا خود شرکت های تولید کننده لپ تاپ راهی برای ایجاد جریان هوا پیدا نکرده اند. در پاسخ باید گفت تمام لپ تاپ ها خود دارای سیستم خنک کنندگی هستند اما ایجاد جریان هوا توسط کول پد در زیر لپ تاپ کمک شایانی خواهد کرد. همانگونه که گلس به محافظت از گوشی در مقابل ضربه کمک می کند.

کول پد چگونه کار میکند؟

لپ تاپ ها به دلیل کوچک بودن جای کمتری برای جریان داشتن هوا میان قطعات داخلی خود دارند (و با کوچکتر و سبک تر شدن لپ تاپ ها این مشکل بیشتر نیز می شود) این جای کم باعث داغ شدن دستگاه در هنگام استفاده از آن خصوصا در زمان پردازش های سنگین می شود. در زمان هایی که استفاده از دستگاه زیاد و سنگین نیست و گرما خیلی زیاد نیست میتوان تنها با گذاشتن وسیله ای زیر لپ تاپ و ایجاد فضای آزاد زیر دستگاه جریان هوا را ایجاد کرد؛ اما در زمان هایی که دستگاه استفاده سنگین دارد (مانند شرایط هایی که بالاتر گفته شد) شما به یک کول پد نیاز دارید.

آیا کول پد وسیله ای ضروری برای لپ تاپ است؟

بیشتر کول پد ها با داشتن فن(یک یا بیشتر) در درون بدنه خود، ایجاد جریان هوا در زیر دستگاه می کنند و گرما را از دستگاه شما دور می کند. اما مدلی دیگر از کول پد نیز وجود دارد که بر عکس کول پد های گفته شده با ایجاد مکش در فن های خود به جای باد زدن به دستگاه یک جریان هوای خروجی از دستگاه ایجاد می کند البته این دو نوع کول پد بازدهی و کارایی تقریبا یکسانی دارند ولی کول پد های نوع دوم برای استفاده در فضاهای خاک آلود مناسب تر است زیرا از ورود هرگونه آشغال های ریز و گرد و خاک به داخل دستگاه جلوگیری می کند. کول پد ها از انرژی خود دستگاه استفاده میکنند و با استفاده از یک کابل USB به لپ تاپ متصل می شوند.

 

‏ویژگی های کول پد

ویژگی های بسیار زیادی کول پد ها را از یکدیگر متمایز میکنند. مانند خاصیت مکشی که بالا گفته شد. اما مهمترین ویژگی های کول پد ها عبارتند از:

تعداد فن ها:

کول پد ها میتوانند از یک تا پنج فن را داخل خود بگنجانند؛ تنوع زیادی از این لحاظ در بازار کول پد ها وجود دارد از کول پد هایی با یک فن بزرگ گرفته تا کول پد های 4 یا 5 فنه که قدرت بیشتری را فراهم میکند.

صدای ایجاد شده در هنگام کار کول پد هم می تواند یکی از معیارهای شما برای خرید مدل های مختلف باشد. این قضیه در کول پد های با قیمت بالاتر بیشتر قابل لمس است. هرچه کول پد بهتری تهیه کنید صدای تولیدی آن کمتر است؛ این صدا ممکن است خیلی مهم به نظر نرسد اما هنگاهی که در نیمه های شب در سکوت تمام صدای فن را بشنوید این قضیه اهمیت پیدا میکند. حداکثر صدای تولیدی از یک فن که ایجاد مشکل نکند 25 دسی بل میباشد.

جنس بدنه:

بدنه کول پد ها تنوع بسیار زیادی دارد از پلاستیک کم کیفیت گرفته تا آلومینیوم مقاوم به ضربه وحتی چوب بامبو! در بعضی از کول پد های با قیمت بالا چوب بامبو به کار رفته اما این جنس بدنه بیشتر جنبه لاکچری بودن دارد. جنس معمول کول پد ها تلفیقی از پلاستیک و فلز است.آیا کول پد وسیله ای ضروری برای لپ تاپ است؟

قیمت:

کول پد ها در رنج قیمتی وسیعی در بازار وجود دارند (از 10،000 تومان به بالا) و شما میتوانید با توجه به نیاز های خود یکی از این کول پد ها را تهیه کنید.

قابلیت های دیگر

کول پد ها قابلیت های بسیار دیگری نیز دارند به طور مثال کول پد ها در ازای پورت USB که اشغال میکنند معمولا یک یا چند پورت اضافی USB را در بدنه خود ارائه میدهند. و در بسیاری از آنها قابلیت تنظیم تعداد دور فن در دقیقه وجود دارد.  ویژگی های دیگری نیز مانند سایز؛ میزان زاویه دار شدن و ارتفاع دادن زیر لپ تاپ نیز در انتخاب یک کول پد خوب تاثیر گذارند.

 

آیا کول پد وسیله ای ضروری برای لپ تاپ است؟

جمع بندی

در آخر اگر شما از لپ تاپ خود همیشه استفاده می کنید برای بالا بردن طول عمر قطعات داخلی آن به شما توصیه می کنیم حتما به فکر خرید یک کول پد متناسب با نیازهایتان در اسرع وقت باشید. ایجاد گردش هوای ایجاد شده در زیر لپ تاپ توسط کول پد نه تنها برای سلامت لپ تاپ مفید خواهد بود در مواردی باعث بهبود عملکرد سیستم شما هم خواهد شد. همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع کول پد هم در استفاده طولانی مدت از خستگی مچ دست و چشمان شما جلوگیری خواهد کرد.

برای مشاهده لیست قیمت و خرید انواع خنک کننده لپ تاپ می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

خرید کول پد و فن خنک کننده لپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *