کارت حافظه و معنای نوشته های روی آن

کارت حافظه یا مموری کارت

با پیشرفت تکنولوژی هر روز شاهد اتفاقاتی هستیم که حدود ۵۰ سال پیش فقط در حد رویا بودن.
یکی از بزرگترین این رویاها که به واقعیت پیوسته فضای ذخیره سازی اطلاعات است. اولین باری که از یک کارت حافظه کامپیوتری (اگر می توانستیم به آن کارت بگوییم!) به منظور ذخیره داده ها استفاده شد ، حدود سال ۱۹۷۰ در ماشین حساب برای به خاطر سپردن عملیات های انجام شده بود. این کارت حافظه به بزرگی یک کمد و بسیار سنگین بود. درباره مقدار حافظه آن هم بهتر است حرفی نزنیم !
سیر تحول کارت حافظه به قدری زیاد و مثبت بوده که از وسیله ای بزرگ با ظرفیت بسیار محدود به وسیله از تنها ۰٫۲ گرمی با ظرفیت ۲ ترابایت رسیده است.
این تکامل کارت حافظه نشان از اهمیت آن در زندگی ما دارد.
تنها یک سوال پیش می آید. در این مدت فقط حجم کارت حافظه کم و ظرفیت آن افزایش یافته است ؟
خوشبختانه خیر.
در این مقاله قصد داریم سیر تحولات کارت حافظه و تفاوت آنها و معنای علائمی که روی آنها نوشته می شود از جمله کلاس های مختلف سرعت را بررسی کنیم.
با ما همراه باشید.

کارت حافظه SD چیست ؟

کارت حافظه SD (مخفف عبارت Secure Digital) یکی از پرکاربرد ترین انواع گجت های ذخیره ساز در دنیا است که تقریباً در سال ۱۹۹۰ در شرکت توشیبا ساخته شد. این کارت دارای ۳ سایز SD ، miniSD و micro SD است که نوع miniSD آن به طور کامل از رده خارج شده است. البته امروزه سایز اولیه آن یعنی SD فقط در برخی از دوربین های حرفه ای DSLR استفاده می شود در صورتی که microSD در گوشی ، گجت بازی و حتی برخی از دوربین های مداربسته و … استفاده می شود. البته باید اضافه کرد مبدل و خشاب هایی برای تبدیل micro SD به SD وجود دارد که بدون هیچ مشکلی دقیقاً همان عملکردی را برای ما خواهد داشت.

کارت حافظه Micro SD

اما تفاوت قیمت کارت حافظه ها چگونه رقم می خورد ؟

قطعاً مهم ترین دلیل ظرفیت ذخیره ساز آنها است اما گاهی با دو کارت حافظه یک اندازه و از یک شرکت مواجه می شویم که قیمت متفاوتی دارند.
این تفاوت قیمت بخاطر سرعت خواندن یا نوشتن اطلاعات آن است که با نوشتن علائم مختلف روی کارت micro SD مشخص می شود.

حال سؤال اینجاست که هر یک از این نشانه ها و نوشته ها دقیقاً به چه معناست ؟

ظرفیت حدودی

با نگاه کردن به علائم SDHC ، SD و SDXC می توانیم در جریان ظرفیت حدودی کارت حافظه قرار بگیریم. نماد SD برای حافظه تا ۲ گیگابایت ، نماد SDHC برای ۲ تا ۳۲ گیگابایت و نماد SDXC هم برای کارت هایی با سایز ۳۲ تا ۲ ترابایت استفاده می شوند.

تفاوت SDXC و SDHC

انواع کلاس های سرعت

برای نشان دادن سرعت پردازش چه خواندن و چه نوشتن روی کارت های حافظه کلاس سرعت را به وجود آورده اند. سرعت خواندن کارت حافظه زمانی به کمک ما می آید که درحال اجرای نرم افزاری که روی آن نصب کرده ایم ، باشیم. اگر سرعت مناسبی داشته باشد مشکل و لگی به وجود نمی آید. سرعت نوشتن هم وقتی به چشم خواهد آمد که شما قصد دارید با دوربین عکاسی خود چند عکس سریع و پشت سر هم با فرمت RAW (که عمدتاً حجم زیادی دارند) بگیرید.
هر یک از کلاس های سرعت علامت مخصوص خود را دارد. ما با دیدن این علائم اطلاعاتی نظیر سرعت ضبط ویدئو و همینطور نحوه اجرا کردن نرم افزارهای نصب شده روی کارت حافظه را بدست می آوریم. اولین کلاسی که در رابطه با نشان دادن سرعت مموری کارت به وجود آمد ، کلاس C است. این کلاس دارای ۴ رده مختلف C6 ، C4 ، C2 و C10 تقسیم شده است. پس از کلاس C ، کلاس U با دو رده U1 و U3 به وجود آمد.

کلاس سرعت

منظور از کلاس C2 چیست ؟
کارت حافظه های اولیه تولید شده همگی جز این کلاس بوده اند. با کارت حافظه C2 می توان در نهایت به سرعت نوشتن روی کارت حافظه ۲ مگابایت بر ثانیه دست یافت و همچنین توانایی ضبط فیلم با کیفیت SD روی آن وجود دارد.

کلاس C4 چه تفاوتی با نسل قبلی خود دارد ؟
با جلو رفتن در هر کلاس خواهید دید که هر کلاس جدید تمامی ویژگی های کلاس قبلی را در خود بهبود داده یا ویژگی های جدیدی به آن اضافه شده است.
کلاس C4 توانایی نوشتن با سرعت ۴ مگابایت بر ثانیه را دارد و به ما امکان ثبت و ضبط تصاویر HD و Full HD را می دهد.

به کلاس C6 چه چیز جدیدی ارائه شده است ؟
کلاس C6 همانطور که از نامش پیداست توانایی ضبط نوشتن اطلاعات  با سرعت ۶ مگابایت بر ثانیه را بر روی خود ، به شما می دهد. علاوه بر آن از زمان عرضه شدن C6 یک مفهوم جدید به نام کلاس سرعت ضبط ویدئو به وجود آمد که با علائم V30 ، V10 ، V6 و V90 نشان داده می شود. کلاس C6 توانایی ضبط با سرعت V6 را دارد که به ما امکان ضبط ویدئو با کیفیت full HD با سرعت ۳۰ قریم بر ثانیه را می دهد.

کلاس سرعت ضبط ویدئو

کلاس ۱۰ په تفاوتی با بقیه کلاس های سرعت در کارت حافظه دارد ؟
کلاس ۱۰ نشان دهنده موفقیت بزرگی در زمینه سرعت پردازش در کارت حافظه ها است. این علامت C10 نشان دهنده سرعت انتقال ۱۰ مگابایت بر ثانیه است. سرعت ضبط ویدئو در این کلاس V10 است که توانایی ثبت ویدئو با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه با کیفیت Full HD و HD را به ما می دهد.
اما این تمام ماجرا نیست. پس از به وجود آمدن کلاس C10 دو مفهوم جدید در رابطه با کلاس های سرعت به وجود آمده است که یکی از آنها “کلاس بازده برنامه” است که با A نشان داده می شود و دیگری “کلاس سرعت UHS” است.
کلاس سرعت UHS به ساختار فیزیکی کار حافظه مربوط است. در حال حاضر کلاس UHS خود به دو بخش تقسیم می شود که با اعداد یونانی I و II به صورت UHS-I و UHS-II نشان داده می شوند. همانطور که گفته شد این دو کلاس UHS ویژگی ظاهری متفاوتی دارند و از روی کارت حافظه قابل تشخیص هستند.
در UHS-I حداکثر سرعتی که می توان به آن دسترسی داشت سرعت ۱۰۴ مگابایت بر ثانیه است در حالی که این عدد در UHS-II به حدود ۳۵۰ مگابایت بر ثانیه می رسد اما توسط هر دستگاهی قابل دسترسی نخواهد بود. شما می توانید از UHS-II در دستگاهی که آن را ساپورت نمی کند استفاده کنید اما سرعت آن در حد UHS-I خواهد شد.

کلاس UHS

همانگونه که در ابتدای این بخش از توضیحات گفتیم دو کلاس متفاوت سرعت U1 و U3 هم وجود دارند که برای استاندارد UHS به وجود آمده اند. با دیدن U1 می توانیم روی سرعت ۱۰ مگابایت بر ثانیه حساب کنیم و برای U3 می توانیم به سرعت ۳۰ مگابایت بر ثانیه دست یابیم. همچنین U3 به ما قابلیت ضبط ویدئو با فرمت ۴K را هم می دهد. بسته به نوع کارت حافظه و قیمتی که برای آن می پردازید ؛ یکی از سه کلاس ضبط ویدئو V30 ، V60 و V90 را هم شامل می شود.

آخرین بخشی که نیاز است از آن اطلاع داشته باشیم کلاس بازده برنامه است که پیش تر به آن اشاره کردیم. این کلاس با حرف A با دو رده مختلف A1 و A2 نشان داده می شود. این کلاس به ما سرعت پردازش نرم افزارهایی که روی کارت حافظه نصب شده است را نشان می دهد. A1 به ما نشان می دهد حداقل سرعت خوانده شدن برنامه ۱۵۰۰iops و نوشتن ۵۰۰iops است. در کلاس A2 این اعداد به ترتیب به ۴۰۰۰iops و ۲۰۰iops تبدیل می شود. (iops واحد سنجش مقدار ورودی یا خروجی دستگاه های ذخیره ساز است)

جمع بندی

این دو – سه پاراگراف آخر ممکن است کمی گیج کننده باشد زیرا در هنگام مشاهده مموری کارتها خواهید دید هم علامت U1 و I را دارد و هم در کنار آن نوشته شده C10 ! اگر با همچین صحنه ای مواجه شدید کافی است به این نکته واقف باشید که حداکثر سرعت این کارت حافظه UHS-I U1 است اما اگر دستگاه شما از این سرعت پشتیبانی نکند یک کارت حافظه با سرعت C10 خواهید داشت.

انواع کارت حافظه micro SD

در هنگام خرید کارت حافظه باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از آنها در مقابل اشعه X ، آب و ضربه مقاوم اند. سعی کنید تا حد امکان کارت حافظه ای را تهیه کنید که دارای این محافظ ها باشد چون اگر مشکلی برای کارت حافظه شما پیش بیاید اطلاعات داخل آن دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.

همچنین باید دقت داشته باشید که هر کارت حافظه ای با ظرفیت بیشتر و  قیمت بالاتر مناسب ترین گزینه برای خرید نیست. مهم ترین نکته قبل از خرید کارت حافظه مشخص کردن کاری است که می خواهید با آن انجام دهید. اگر قرار است نرم افزارهای موبایل را روی آن نصب کنید به دنبال رم A2 بروید و اگر هم برای قرار دادن در دوربین عکاسی قصد خرید آن را دارید بهتر است سراغ کارت حافظه UHS-II U3 بروید.

کاربرد های مختلف کارت حافظه

در ضمن به خاطر کوچک بودن کارت حافظه micro SD بهتر است که خیلی سراغ ظرفیت بالای آن نروید و به جای آن چند کارت حافظه با ظرفیت کمتر تهیه کنید. این کار به شما کمک می کند در صورت آسیب دیدن یا گم شدن یکی از آنها تمام اطلاعاتی که به آنها نیاز دارید از بین نرود.

شما می توانید با مراجعه به فروشگاه تکنوسان با کلیک بر روی خرید رم و کارت حافظه بسته به شرایط ، رم مورد نیاز خود را ۲۴ ساعته تهیه کنید و اگر هم در حین خرید سوالی ذهنتان را مشغول کرده بود پشتیبانان آنلاین تکنوسان در ساعات اداری در کنار شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *