اطلاعیه
Technosun

دسته بندی

تمام دسته بندی محصولات در تکنوسان
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید

دستگاه بارکدخوان

بارکد خوان یا بارکد اسکنر، یک دستگاه اسکنر است که از یک سنسور نوری یا لیزری حساس به رنگ و یک پردازنده تشکلیل شده است. وظیفه اصلی این دستگاه رمزگشایی و خوانش اطلاعات ثبت شده در انواع بارکد می باشد. بارکد در واقعیک نوع رمز است که با استفاده از خطوط عمودی با ضخامت‌های مختلف و فاصله‌های متفاوت بین آن‌ها، اطلاعات مورد نظر را نشان می‌دهد. بارکدها معمولاً روی بسته‌بندی محصولات، کارت‌های شناسایی، کتاب‌ها، مجلات و… چاپ می‌شوند. بارکدها می‌توانند به صورت خطی یا دوبعدی باشند. خطی به این معنی است که فقط در یک جهت خوانده می‌شوند و دوبعدی به این معنی است که در دو جهت عمود بر هم خوانده می‌شوند.

انواع دستگاه بارکدخوان

به طور کلی بسته به نوع تکنولوژی، اتصال، شکل و کاربرد، دستگاه بارکدخوان را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. در این بخش به معرفی برخی از این انواع خواهیم پرداخت.

بارکدخوان نوری

این نوع دستگاه با استفاده از یک منبع نوری و یک سنسور فتوالکتریک، بارکدهای تک‌بعدی را خوانده و به کامپیوتر یا دستگاه دیگر منتقل می‌کند. این دستگاه‌ها معمولاً از طریق کابل USB یا PS2 به کامپیوتر متصل می‌شوند و نیاز به نصب درایور ندارند. برخی از مزایای این دستگاه‌ها عبارتند از: قیمت پایین، سادگی استفاده، قابل خواندن بارکدهای خش دار یا کثیف و قابل استفاده در فروشگاه‌های کوچک و متوسط. برخی از معایب آن‌ها عبارتند از: عدم قابل خواندن بارکدهای دوبعدی، عدم قابل خواندن بارکدهای خمیده یا چروکیده و نیاز به نزدیک شدن دستگاه به بارکد.

بارکدخوان لیزری

این نوع دستگاه با استفاده از یک منبع لیزر و یک سنسور فتودایود، بارکدهای تک‌بعدی را خوانده و به کامپیوتر یا دستگاه دیگر منتقل می‌کند. این دستگاه‌ها معمولاً از طریق کابل USB یا PS2 به کامپیوتر متصل می‌شوند و نصب درایور نمی‌خواهند. برخی از مزایای این دستگاه‌ها عبارتند از: سرعت و دقت بالای خوانش، قابل خواندن بارکدهای فاصله دار، قابل خواندن بارکدهای خمیده یا چروکیده و قابل استفاده در فروشگاه‌های بزرگ و صنایع. برخی از معایب آن‌ها عبارتند از: قيمت بالاتر، عدم قابل خواندن باركدهای دوبعدي، عدم قابل خواندن باركدهای كثيف يا كثيف و نياز به تغيير منبع ليزر در صورت كاركرد زياد

دستگاه بارکدخوان CCD

این نوع دستگاه بارکدخوان از چندین حسگر نوری (CCD) استفاده می‌کند تا تصویر بارکدهای خطی را بگیرد و با استفاده از الگوریتم‌های پردازش تصویر، آن‌ها را تفسیر کند. این دستگاه‌ها قابلیت خواندن بارکدهای فشرده و کثیف را دارند و معمولاً در فروشگاه‌های کوچک، کافه‌ها و رستوران‌ها کاربرد دارند. این دستگاه‌ها نیز ممکن است به صورت سیمی یا بی‌سیم باشند ولی فقط در فضلات نزدبک به بارکدهای خود عمل می کنند.

محدوده قیمت (تومان)
04,450,000