اطلاعیه
Technosun

دسته بندی

تمام دسته بندی محصولات در تکنوسان
تعداد موردنظر را وارد کنید

خرید پیچ و مهره و رولپلاک

برای خرید پیچ باید توجه داشته باشید که پیچ ها در حالت کلی به دو دسته پیچ های نوک تیز (که معمولا به همراه رولپلاک استفاده می شوند)  و پیچ هایی که به صورت نری و مادگی (معمولا به همراه مهره) در سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه با تکنوسان با راهنمای خرید انواع پیچ و مهره همراه باشید.

پیج و رولپلاک

screw یا پیچ هایی که دارای نوک رزوه تیزی هستند برای ایجاد استحکام درون سطح فرو می روند. اگر سطح دارای استحکام بالایی باشد (مثل چوب) اتصال به خوبی مستحکم می شود اما اگر سطح مورد نظر چندان سفت نباشد (مثل دیوار گچی) برای ایجاد استحام ابتدا رولپلاک در داخل سطح قرار می گیرد، سپس برای اتصال از پیچ با نوک تیز استفاده می کنیم. برای سفت کردن این نوع پیچ در جای خود معمولا از پیچ گوشتی استفاده می شود.

البته توجه داشته باشید برای قرار دادن رولپلاک در داخل سطحی مانند دیوار نیاز به استفاده از دریل وجود دارد. پیچ های با نوک رزوه تیز انواع مختلفی دارند و بر اساس سری به دو دسته عمده پیچ های دو سو و چهارسو تقسیم می شوند. (پیچ چوب، پیچ ام دی اف MDF، پیچ خودکار، پیچ کناف)

پیچ و مهره

bolt یا پیچ های نری و با مهره مناسب مادگی برای اتصال قطعات مستقل از هم معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع سری های پیچ و مهره نسبت به پیچ های با نوک رزوه تیز بیشتر است و در اکثر صنایع از پیچ و مهره ها برای اتصال ایمن و سریع قطعات استفاده می شود. برای سفت کردن اتصال پیچ و مهره معمولا از آچار استفاده میکنیم. (پیچ و مهره شش گوش، پیچ آلن، پیچ سر مته آچاری، پیچ سر مته واشر دار، پیچ سر مته همرو، پیچ استیل و فولادی)

پیچ چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

پیچ یک استوانه فلزی است که از یک سر (نوک) و یک ساقه که روی آن شیارهای مارپیچی (رزوه) ایجاد شده، ساخته شده است. عموما پیچ ها از جنس فولاد ضد زنگ، برنج، زینک، آلومینیم، مس، پلاستیک و تیتانیوم ساخته می شوند. از پیچ ها برای اتصال موقت استفاده می شود؛ این اتصال می تواند 2 قطعه باشد که توسط پیچ و مهره انجام می شود و یا اتصال یک قطعه بر روی یک سطح که از پیچ و رولپلاک استفاده می شود.

یک استاندارد در پیچ ها وجود دارد که با چرخاندن آنها در جهت ساعتگرد بسته یا سفت می شوند و با چرخاندن آن ها در جهت پادساعتگرد باز یا شل می شوند، این امکان از شیب یا جهت رزوه پیچ ایجاد می شود. البته در مواردی و به عمد نوعی از پیچ وجود دارد که در خلاف جهت عقربه های ساعت بسته می شود. پیچ ها بر اساس نوع سر، انتهای ساقه و نوع رزوه های ساقه به دسته بندی های گوناگونی تقسیم بندی می شوند.

دسته بندی پیچ ها بر اساس سر پیچ (نوک پیچ – گل پیچ)

با توجه به شکل ظاهری سر پیچ نوع ابزاری که برای باز و بست پیچ استفاده می شود تغییر می کند.

  • پیچ سر گرد: معمولا بر روی سر پیچ از یک شیار به شکل – و یا دوشیار متقاطع به شکل + استفاده می شود که برای باز و بسته کردن آن ها به ترتیب از پیچ گوشتی دوسو و چهارسو استفاده می شود.
  • پیچ شش گوش: سر این پیچ به شکل شش ضلعی بوده و برای باز و بست آن از آچار یا آچار فرانسه استفاده می شود.
  • پیچ سر آلن: سر این پیچ یک حفره دارد که داخل آن به شکل 6 یا 8 ضلعی است که توسط آچار آلن باز و بسته می شود.

دسته بندی پیچ ها بر اساس انتهای ساقه

  • پیچ با انتهای مخروطی: که برای بسته شدن اگر سطح دارای استحکام کافی باشد به تنهایی داخل سطح فرو رفته و محکم می شود و در صورتی که سطح استحکام کافی نداشته باشد، ابتدا رولپلاک را داخل سطح قرار می دهند و سپس پیچ را درون رولپلاک محکم می کنند.
  • پیچ با انتهای غیرمخروطی: این پیچ ها برای بسته شدن نیاز به مهره دارند و در رزوه های هم جفت خود بسته می شوند.

در صنایع سنگین به خصوص برای ماشین آلات صنعتی از پیچ و مهره استفاده می شود چرا که در وهله اول مقاومت آن در دمای بالا بسیار زیاد است، ضمن اینکه فضای کمی اشغال کرده و هزینه مناسبی هم دارد. همچنین در صنایع عمرانی به ویژه برای پایه پل ها نیاز است تا مقداری صفحه و ستون لغزش داشته باشند، پس از جوش نمی توان در این صنایع استفاده کرد و بهترین گزینه استفاده از پیچ و مهره هایی است که در اثر لغزش باز نمی شوند.

انواع پیچ و کابرد های آن

پیچ آلن: یا پیچ سوکتی که از یک سر گرد و حفره ای 6 ضلعی داخل آن تشکیل شده است و تنها با آچار آلن که مخصوص آن می باشد باز و بسته می شود. در ماشین آلات صنعتی کاربرد فراوانی دارد.

پیچ چوب: یا پیچ خودکار که به صورت نیم رزوه بوده و برای چوب و ام دی اف استفاده می شود. در دو رنگ سفید و زرد از متریال فولاد ضد زنگ یا زینک ساخته می شود. سر این پیچ تخت، گرد یا بیضی شکل می باشد.

پیچ فلز: به صورت تمام رزوه با فاصله های کم بوده وبرای اتصال قطعات چوبی به فلزات استفاده می شود. سر آن نیز به صورت دوسو یا چهارسو می باشد.

پیچ ماشین: یک پیچ سراسر رزوه که معولا به همراه مهره بوده و یا اینکه در حفره های رزوه دار مورد استفاده قرار می گیرد. از فولاد ضد زنگ یا روی (زینک) ساخته می شود.

پیچ سرمته: یا نوک مته ای که برای سوراخ کردن و فرو رفتن استفاده می شود. سر این پیچ شش گوش بوده و برای باز و بسته کردن آن از آچار یا آچار فرانسه استفاده می شود. همچنین این پیچ سر مته به صورت نیم رزوه یا تمام رزوه تولید می شود.

در بالا به تعدادی از پیچ های کاربردی در روزمره شما اشاره کردیم، اما تنوع پیچ ها بیشتر از موارد بالا می باشد، به عنوان مثال پیچ ام دی اف، پیچ نوک بر، پیچ لگ، پیچ شش گوش، پشچ مغذی، پیچ شانه ای، پیچ بار، پیچ بالابر، پیچ چشمی، پیچ چشمی چوب، پیچ یو تنها نمونه هایی از انواع پیچ می باشند.

محدوده قیمت (تومان)
0540,000