اطلاعیه
Technosun

دسته بندی

تمام دسته بندی محصولات در تکنوسان
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید

پیچ گوشتی و فازمتر

پیچ گوشتی یکی از زیر مجموعه های ابزار آلات دستی است که جهت باز کردن یا بستن پیچ ها به کار می رود. بدین صورت که اگر پیچ گوشتی را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، پیچ بسته می شود و اگر در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید، پیچ باز می شود. این یک قرارداد برای تولید جهت رزوه پیچ می باشد و در موارد خاصی دیده شده است که این قرارداد نقض شده است. از پیچ گوشتی علاوه بر شل یا سفت کردن پیچ، برای ضربه زدن و سوراخ کردن نیز استفاده می شود.

اجزای پیچ گوشتی

ساده ترین پیچ گوشتی ها نیز از سه بخش دسته، میله و نوک ساخته شده اند:

  • دسته پیچ گوشتی: محل قرار گیری انگشتان و اعمال نیروی عضلانی می باشد. از این رو طراحی ارگونومیک این قسمت باعث راحتی کار با پیچ گوشتی می شود. جنس دسته عموما از پلاستیک و نوع سیلیکونی می باشد که از سر خوردن دست بر روی دسته پیچ گوشتی جلوگیری می کند. جنس دسته پیچ گوشتی با نوع کاربری آن ارتباط مستقیمی دارد. به طور مثال نجارها از پیچ گوشتی هایی با دسته پلاستیکی نرم، مکانیک ها از پیچ گوشتی با دسته پلاستیکی سخت و برق کارها از پیچ گوشتی با دسته عایق استفاده می کنند.
  • میله پیچ گوشتی: رابط انتقال انرژی از دسته به نوک پیچ گوشتی می باشد که معمولا از جنس کروم-وانادیوم بوده و البته در پیچ گوشتی های ضربه خور که یک کلاهک متصل به میله رابط دارند این میله را از جنس فولاد هم تولید می کنند. میله رابط پیچ گوشتی می تواند کاملا گرد و یا شش ضلعی باشد که در این صورت به آن پیچ گوشتی آچار خور می گویند.
  • نوک پیچ گوشتی: قسمت اصلی درگیر شونده با پیچ می باشد که بر اساس شکل و شکاف پیچ به انواع دوسو، چهارسو، ستارهای، خورشیدی و … تقسیم می شود. همچنین جدا یا متصل بودن نوک پیچ گوشتی به میله آن امکان تغییر نوک پیچ گوشتی را نیز محیا می کند. نوک پیچ گوشتی های متوسط و کوچک خاصیت آهنربایی دارد، این کار سبب جذب پیچ می شود.

انواع پیچ گوشتی

در یک دسته بندی کلی پیچ گوشتی ها به سه دسته اصلی ساده، ضربه خور و برقی تقسیم بندی می شوند که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.

پیچ گوشتی ساده

همین پیچ گوشتی های معمولی که در خانه و محل کارتان هم با آن مواجه شده اید. که از اجزای دسته، میله و نوک پیچ گوشتی ساخته شده اند.

پیچ گوشتی دوسو

یا تخت که برای باز و بسته کردن پیچ هایی که فقط یک شکاف دارند مورد استفاده قرار می گیرد. دقت کنید که هرچه شکاف روی پیچ تنگ تر باشد، نوک پیچ گوشتی دوسو نیز باید ظریفتر باشد.

پیچ گوشتی چهارسو

برای باز و بسته کردن پیچ هایی که 2 شکاف قائمه به شکل علامت مثبت بر روی آن ها وجود دارد. میزان درگیری پیچ گوشتی چهارسو با پیچ از پیچ گوشتی دوسو بیشتر بوده و همین امر سبب جلوگیری از درآمدن پیچ گوشتی از شکاف پیچ می شود.

پیچ گوشتی ستاره ای

شکل سر پیچ و پیچ گوشتی به شکل ستاره می باشد.

پیچ گوشتی شش پر

در این مدل نوک شش پر، درون پیچ قرار گرفته و باعث باز و بسته شدن آن می شود.

پیچ گوشتی جغجغه ای

از این پیچ گوشتی برای باز و بسته کردن پیچ با دورهای بالا استفاده می شود. طراحی این پیچ گوشتی به گونه ای است که وابسته به نوع حرکت آن از یک طرف خلاص می شود. یعنی زمانی که شما می خواهید یک پیچ را ببندید دیگر نیازی نیست دست یا نوک پیچ گوشتی را از روی پیچ بردارید، چرا که با چرخاندن پیچ گوشتی در جهت عقربه های ساعت، پیچ سفت می شود و با چرخاندن در خلاف جهت عقربه های ساعت پیچ ثابت می ماند. همچینین این مورد برای باز کردن پیچ هم امکان پذیر است.

پیچ گوشتی ضربه خور

مشابه پیچ گوشتی های ساده با این تفاوت که در قسمت بالای انتهایی میله آن یک کلاهک ضربه گیر وجود دارد و عموما جنس میله پیچ گوشتی های ضربه خور از فولاد می باشد. همچنین میله این مدل به دلیل شکل شش ضلعی آچار خور هم می باشد.

پیچ گوشتی برقی

بیشتر در مصارف صنعتی و کارگاهی از این مدل استفاده می شود، استفاده از باطری شارژی در این مدل ها باعث عدم نیاز به برق مستقیم در آن ها شده است.

محدوده قیمت (تومان)
01,380,000