اطلاعیه
Technosun

دسته بندی

تمام دسته بندی محصولات در تکنوسان
تعداد موردنظر را وارد کنید
تعداد موردنظر را وارد کنید

سه پایه دوربین

هنر عکاسی و فیلمبرداری علاوه بر داشتن دانش و خلاقیت به دوربین و تجهیزات جانبی ویژه ای نیاز دارد. مموری کارت پر سرعت، لنز، فیلتر های مختلف، سه پایه دوربین و باتری اضافی جزو اصلی ترین تجهیزات جانبی دوربین برای یک عکاسی حرفه ای می باشند. در ادامه به معرفی سه پایه دوربین، اجزای تشکیل دهنده و کاربردهای آن می پردازیم.

انواع پایه دوربین

سه پایه دوربین از دو بخش اصلی سر (تکیه گاه دوربین یا گوشی) و پایه تشکیل شده است. و بنا بر تنوع شکل و ساختار این دو انواع سه پایه دوربین به مدل های مختلفی دسته بندی می شود.

سر سه پایه دوربین

بخش نگهدارنده یا تکیه گاه دوربین که به آن هد سه پایه نیز گفته می شود و به سه دسته زیر تقسیم می شود :

 • بال هد: هد توسط یک گوی در قسمت انتهایی پایه قرار گرفته است و با یک دسته در تمامی جهت ها به راحتی حرکت می کند. قدرت مانور فیلمبردار در این مدل نسبتا بالا می باشد.
 • پن هد: برای حرکت هد یا دوربین در این حالت 2 دستگیره وجود دارد که یکی در محور افقی و دیگری در محور عمودی می چرخد و با ترکیب های مختلف این دو دسته، زوایای مختلف به دست می آید.
 • هد سه جهته: در این مدل کنترل بیشتری در حرکت دوربین بوده و عکسبرداری با دقت بالاتری انجام می شود.

پایه دوربین

بخشی که بر روی زمین یا سطح قرار گرفته و علاوه بر دسته بندی تک پایه و سه پایه دوربین به 3 دسته زیر نیز تقسیم می شود:

 • پایه ثابت: این پایه ها قابلیت تنظیم ارتفاع ندارند، معمولا در اندازه های کوتاه و با قیمت نسبتا کمی ارائه می شوند.
 • پایه قابل تنظیم: پرکاربردترین نوع سه پایه دوربین که به شکل تلسکوپی بوده و ارتفاع آن توسط گیره های تنظیم کننده یا پیچ های پلاستیکی تنظیم می شود.
 • پایه منعطف: نوع دیگری از پایه ها که از جنس پلاستیک ساخته شده است و با کمی فشار در زاویه های مختلف شکل می گیرد، از این پایه ها بیشتر برای گیره کردن بر روی اجسام استفاده می شود.

سه پایه دوربین چی بخرم؟

با دانستن ویژگی ها، خرید سه پایه دوربین برای شما راحت تر می شود. در ادامه به برخی از این ویژگی ها می پردازیم:

 • ارتفاع سه پایه: متناسب با نوع عکاسی ارتفاع پایه هم اهمیت می یابد. مثلا برای عکس های قدی از سه پایه بلند، و برای عکس برداری ماکرو از محصولات، سه پایه کوتاه لازم است. معمولا ارتفاع سه پایه دوربین از 20 سانتی متر تا 2 متر قابل تنظیم است.
 • وزن سه پایه: در صورتی که از سه پایه برای عکاسی در یک محیط ثابت استفاده می کنید وزن آن چندان اهمیتی ندارد، چه بسا که هرچه سنگین تر باشد از لرزش دوربین جلوگیری کرده و مناسب تر است. ولی زمانی که سه پایه را برای عکاسی در محیط های مختلف می خواهید، حتما دقت نمایید وزن سه پایه سبک باشد.
 • تحمل وزن دوربین: هد هر سه پایه دوربین آستانه تحمل وزن خاصی را دارد و اگر دوربینی با وزن بالاتر از آن بر روی آن قرار گیرد، در طول استفاده ممکن است شکسته شود و خسارت جبران ناپذیری به دوربین شما وارد شود.
 • جنس سه پایه دوربین: اصولا سه پایه ها یا از جنس آلومینیوم و پلاستیک ABS ساخته می شوند، یا اینکه از فیبرهای کربنی چند لایه ساخته شده اند.
 • هد سه پایه: بسته به نوع کاربری خود و با توجه به توضیحات بالا یکی از سه مدل بال هد، پن هد و سه جهته را انتخاب کنید.

ویژگی های اختصاصی سه پایه دوربین

 • تراز: در سه پایه های حرفه ای از یک یا دو تراز برای اطمینان از صاف بودن دوربین استفاده شده است.
 • قلاب: در برخی سه پایه های سبک برای بالا بردن وزن سه پایه و جلوگیری از لرزش از یک قلاب که می توان به آن وزنه آویزان کرد استفاده شده است.
 • ضامن: در برخی از تک پایه های دوربین از یک ضامن نگهدارنده استفاده شده است که می توان پا را بر روی آن قرار داد تا پایه جابجا نشود.

قیمت سه پایه دوربین عکاسی

با توجه به امکانات، جنس و برند سازنده سه پایه دوربین قیمت های آن در بازار متفاوت است، در این صفحه از فروشگاه اینترنتی تکنوسان شما می توانید لیست قیمت انواع سه پایه دوربین را به روز مشاهده کرده و با در نظر گرفتن بودجه اختصاص داده شده به خرید، بهترین مارک سه پایه دوربین را تهیه نمایید.

محدوده قیمت (تومان)
0843,200