اکسسوری و گجت

راهنمای خرید ماشین حساب؛ چرتکه های دیروز، ماشین حساب های امروز!

همه ما به یاد داریم که معلم های ریاضی، خرید مدل خاصی از ماشین حساب را به ما معرفی می کردند تا یادگیری ریاضی برای ما به وسیله استفاده از این ابزار و کوتاه تر شدن محاسبات، آسان تر و لذت بخش شود. در واقع آن ها بر اساس تجربه چندین ساله خود، مناسب ترین و کاربردی ترین ماشین حساب را متناسب با نیاز ما پیشنهاد می دادند. در مقاله راهنمای خرید ماشین حساب، ضمن صحبت درباره پیدایش و کاربرد این ابزار، به معرفی انواع ماشین حساب می پردازیم و بسیاری از نکات مهم در خرید ماشین حساب را مورد بررسی قرار می دهیم. با تکنوسان مگ تا انتهای این مقاله همراه باشید.

تاریخچه پیدایش ماشین حساب و کاربرد آن

چرتکه اولین ابزاری بود که به طور خاص برای محاسبات ریاضی استفاده می شد. پیدایش چرتکه مربوط به 2500 سال پیش از میلاد است. کاربرد چرتکه برای جمع و تفریق است اما در آن زمان نیاز به یک ابزار همه جانبه بود که ضرب و تقسیم را نیز انجام دهد. از این رو ریاضیدان اسکاتلندی جان ناپیر(John Napier) ابزاری به اسم Rabdology یا “محاسبه با میله” را اختراع کرد.

راهنمای خرید ماشین حساب مهندسی برق

اولین ماشین حساب در سال 1642 توسط مخترع و ریاضیدان فرانسوی بلز پاسکال (Blaise Pascal) اختراع شد و عملیات محاسبه را از طریق مکانیزمی از نوع ساعت انجام می داد اما متاسفانه تولید آن دشوار بود و تعداد بسیار کمی از آن‌ ها ساخته شد. از اواسط قرن نوزدهم ماشین حساب مکانیکی توسط توماس د کولمار(Thomas de Colmar) اختراع شد و ماشین حساب های بعدی در حین سادگی در تولید، حجم بزرگی داشتند. کرت هرتس استارک (Curt Herzstark)، اولین ماشین حساب دستی و مکانیکی را در سال 1945 اختراع کرد که تا سال 1970 تولید می شدند اما با اختراع اولین گوشی هوشمند در سال 1995، افراد شروع به جایگزین کردن این گوشی ها با ماشین حساب کردند. این موضوع باعث شد تا ماشین حساب ها در طرح های پیچیده تری به بازار بیایند تا بتوانند در این رقابت دوام بیاورند.

راهنمای خرید ماشین حساب برای کارهای مهندسی

عبارت Calculator که به معنی ماشین حساب است، از واژه لاتین Calculatus معنای “حساب کردن یا محاسبه کردن” گرفته شده است؛ بنابراین کاربرد اصلی این ابزار، محاسبه است. ماشین‌حساب‌ها توانایی ما را برای انجام محاسبات منظمی که در زندگی روزمره ما دخیل هستند بسیار افزایش داده‌اند. علاوه بر آن به انسان‌ها توانایی درک ریاضیات را در مقیاسی بزرگ‌ تر از آنچه که تصور می‌شد، می‌دهند. در واقعیت محاسباتی که قبلاً سخت و وقت گیر بودند، اکنون می توانند در چند دقیقه یا حتی ثانیه با فشار دادن چند دکمه در ماشین حساب انجام شوند.

در حال حاضر بدون ماشین حساب، یادگیری و قبول شدن دوره های ریاضی پیشرفته، مانند حساب دیفرانسیل و انتگرال، نیاز به زمان کلاس بسیار طولانی تر دارد، این در حالی است که ماشین حساب ها کیفیت و کمیت یادگیری دانش آموزان را افزایش داده اند.

انواع ماشین حساب ها

ماشین حساب ها دارای انواع مختلفی هستند که کارایی متفاوتی دارند و توسط گروهی خاص از افراد مورد استفاده قرار می گیرند. انواع ماشین حساب ها عبارت است از:

  • ماشین حساب پایه ای
  • ماشین حساب چاپی
  • ماشین حساب نمودار سازی
  • ماشین حساب مهندسی
  • ماشین حساب مالی

ماشین حساب پایه ای

مشاوره خرید ماشین حساب مهندسی

یک ماشین حساب پایه گاهی اوقات به عنوان یک ماشین حساب 4 کاره نامیده می شود. این نوع ماشین حساب می تواند محاسبات ساده ای مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام می دهد.

ماشین حساب چاپی

مشخصات ماشین حساب خوب

در این نوع ماشین حساب، اعداد و ارقام به روی یک تکه کاغذ چاپ می شوند و می توانید اطلاعات آن را به روی برگه چاپ شده داشته باشید.

ماشین حساب مهندسی (علمی)

ماشین حساب کاسیو

این ماشین حساب ها اغلب توسط دانش آموزان رشته های ریاضی برای حل معادلات در دروس جبر، مثلثات یا هندسه مورد استفاده قرار می گیرد.

ماشین حساب نمودار سازی

همه چیز در مورد ماشین حساب

ماشین حساب های گرافیکی یا نمودار سازی نوعی ماشین حساب علمی هستند که معمولا توسط دانشجویان مورد استفاده قرار می گیرند. این ماشین حساب ها پیشرفته تر هستند و می توانند توابع پیچیده مانند رسم نمودارها و تکمیل لگاریتم ها را انجام دهند.

ماشین حساب مالی

در خرید ماشین حساب به چه نکاتی باید توجه کرد

یک ماشین حساب مالی، همانطور که از نام آن پیداست، برای محاسبه امور مالی طراحی شده است. با این ماشین حساب برای محاسبات تعیین نرخ بهره، پرداخت های وام مسکن و جریان های نقدی استفاده کنید. این ماشین حساب ها به اندازه سایر انواع ماشین حساب رایج نیستند، اما برای مشاوران املاک، حسابداران و مشاوران مالی بسیار کاربردی و مفید هستند.

نکات مهم و راهنمایی برای خرید ماشین حساب

حل کردن معادلات ریاضی بدون داشتن یک ماشین حساب برای ما قابل تصور نیست. این ابزار نیز مانند بسیاری دیگر از ابزارها دارای انواع و مدل های مختلفی است که هر کدام کاربری خاصی دارند. برای اینکه بتوانید خرید مناسبی داشته باشید باید از مشخصات یک ماشین حساب خوب آگاهی پیدا کنید و ویژگی های ماشین حساب خوب را بشناسید.

 شناسایی نیاز

اولین گام در راهنمای خرید ماشین حساب، بررسی و شناخت نیاز شما است. این مورد را به خوبی بررسی کنید و برای خودتان مشخص کنید که قصد دارید چه استفاده ای از ماشین حساب داشته باشید. بیایید با مثالی این گام را شفاف تر کنیم.

فرض کنید شما دانشجوی یک رشته مهندسی هستید، در این صورت نیاز به یک ماشین حساب مهندسی بسیار خوب دارید تا بتوانید فرمول نویسی کنید یا نسبت های مثلثاتی، لگاریتم در مبناهای متفاوت و … را حل کنید. حالا فرض کنید که شما دانشجوی یکی از رشته های عمومی مانند زبان هستید، در این حالت به یک ماشین حساب خیلی ساده برای قبولی دروس پایه ریاضی نیاز دارید.

طبیعتا اگر دانشجوی رشته مهندسی بخواهد ماشین حساب ساده ای بخرد، نیازهای او برطرف نمی شود و برعکس اگر یک دانشجوی مترجمی زبان بخواهد یکی از بهترین ماشین حساب های مهندسی را تهیه کند، کارایی های بسیار زیادی در اختیار او قرار می دهد که حتی یکبار هم به آن ها نیاز پیدا نخواهد کرد و صرفا فقط هزینه زیادی برای خرید این ماشین حساب پرداخت کرده است.

پرفروش ترین ماشین های حساب های بازار

صفحه نمایش ماشین حساب

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید ماشین حساب، صفحه نمایش آن است. صفحه نمایش باید واضح باشد و به شما امکان مشاهده راحت اعداد را بدهد. به این معنی که باید بتوانید بدون مشاهده تاری و کم رنگ بودن، فرمول و اعداد را با وضوح بالا ببینید.

بدنه و کیفیت ساخت

ماشین حساب وسیله ای است که امکان دارد در مدرسه یا دانشگاه و یا حتی موقع کار کردن، از دستتان بیفتد، پس قبل از خرید باید به کیفیت بدنه آن دقت کنید. ماشین حساب های زیادی با بدنه ای از جنس پلاستیک در بازار موجود هستند که با یکی دو بار ضربه، از کار می افتند و خراب می شوند.

برند ماشین حساب

ماشین حساب هم مانند بسیاری دیگر از وسایل دارای برندهای متفاوتی است که بهترین ماشین حساب ها مربوط به برند شارپ و کاسیو است. خرید بهترین مارک ماشین حساب قطعا کیفیت بهتر و طول عمر بیشتری از آن وسیله به شما می دهد.

میزان حافظه ماشین حساب

از موارد دیگری که باید در لیست راهنمای خرید ماشین حساب در نظر بگیرید، حافظه ماشین حساب است. برخی از ماشین حساب ها به علت میزان حافظه چند کیلو بایتی، اجازه نمی دهند تا فرمول ها و اطلاعات زیادی را ذخیره کنید. بنابراین اگر این گزینه برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نیاز دارید تا معادلات را در حافظه ماشین حساب خود ذخیره کنید، حتما هنگام خرید، حافظه آن را چک کنید.

راهنمای خرید ماشین حساب کاسیو

قیمت ماشین حساب

قیمت ماشین حساب با توجه به کاربرد و کارایی آن تغییر می کند، به این معنی که هر چقدر ماشین حساب مورد نظر شما امکانات بیشتری برای محاسبات داشته باشد و عملیات ریاضی پیچیده تری را حل کند، به همان نسبت قیمت بیشتری خواهد داشت. در حال حاضر ماشین حساب های مهندسی قیمت بالاتری نسبت به ماشین حساب های ساده هستند.

باتری ماشین حساب

دو نوع باتری برای ماشین حساب ها وجود دارد که برخی از این باتری ها قابلیت شارژ دارند و برخی دیگر این قابلیت را ندارند. برای باتری هایی که قابلیت شارژ دارند، باید بدانید که چگونه می توان عمل شارژ را انجام داد و طول عمر مفید باتری چقدر است. در مورد ماشین حساب هایی که باتری آن ها قابلیت شارژ دارد باید بدانید که چگونه شارژ می شوند و تا چه مدتی کار می کنند. در مورد ماشین حساب هایی که باتری آن ها قابلیت شارژ کردن را ندارد، باید علاوه بر مطلع شدن از طول عمر آن، بررسی کنید که آیا این باتری ها برای خرید در دسترس هستند و قیمت مناسبی دارند یا خیر.

قابلیت رسم نمودار در ماشین حساب

برخی از ماشین حساب های پیشرفته مانند ماشین حساب گرافیکی یا نمودار سازی، می توانند با توجه به اطلاعات وارد شده، نمودار آن را رسم کنند. البته این مدل از ماشین حساب ها شبیه به گوشی های هوشمند هستند و صفحه نمایش آن ها نیز لمسی است. این مدل به طور کلی به تجزیه و تحلیل محاسبات می پردازد.

ویژگی اندیس گذاری در ماشین حساب

این ویژگی قطعا یکی از نکات مهم هنگام خرید ماشین حساب است زیرا به شما امکان می دهد تا در پایین یا بالای اعداد و فرمول ها، مانند زمانی که روی کاغذ می نویسد، علائم و اعداد مورد نیاز را بنویسید و معادلات خود را حل کنید.

اندازه و وزن ماشین حساب

یکی دیگر از نکات مهم در خرید ماشین حساب، توجه به اندازه و وزن آن است. قرار است این ابزار را همیشه در مدرسه، دانشگاه و یا محل کار خود حمل کنید، بنابراین وقتی وزن و اندازه معقول و مناسبی داشته باشد، حمل و نقل آن نیز برای شما راحت خواهد بود.

ماشین حساب taksun

قابلیت ویرایش در ماشین حساب

وقتی که در حافظه ماشین حساب فرمول یا معادله ای را به اشتباه وارد کردید، برای ایجاد تغییر و یا حذف آن باید ماشین حساب شما از قابلیت ویرایش برخوردار باشد تا بتوانید این عمل را به راحتی انجام دهید.

قابلیت ارقام قابل نمایش در ماشین حساب

نکته پایانی در راهنمای خرید ماشین حساب، قابلیت ارقام قابل نمایش است. این ویژگی برای زمانی کاربرد دارد که محاسبات شما تا چندین رقم ادامه پیدا می کند. در این حالت برای مشاهده آن نیاز دارید که بدانید ماشین حساب شما تا چه تعداد قابلیت نمایش ارقام را دارد. بنابراین این قابلیت را هنگام خرید بررسی کنید.

کلام پایانی

همانطور که می دانید محاسبات در طول زندگی روزمره ما کاربرد زیادی دارد، از محاسبات ماهانه برای هزینه رفت و آمد گرفته تا هزینه خرید کردن؛ برخی از ما این محاسبات را با توجه به دانش ریاضی خود حساب می کنیم و برخی دیگر از ماشین حساب استفاده می کنند تا محاسبه دقیق تری داشته باشند. در این مقاله به معرفی انواع ماشین حساب، کاربرد آن ها و لیست راهنمای خرید ماشین حساب پرداختیم تا بتوانید بهترین مارک ماشین حساب موجود در بازار را متناسب با نیازتان تهیه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا