اکسسوری و گجت

دلایل عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی و روش های برطرف کردن آن

بلوتوث یکی از روش های فراگیر و کم هزینه برای اتصال بی سیم است و به همین دلیل امروزه در بسیاری از دیوایس ها مورد استفاده قرار می گیرد. اسپیکر های بلوتوث را می توان جزء محبوب ترین تجهیزاتی دانست که از فناوری بلوتوث استفاده میکنند. امروزه صد ها مدل از انواع این اسپیکر ها در بازار وجود دارد و افراد زیادی از آن ها استفاده می کنند.

با وجود پیشرفت روز افزون اسپیکر های بلوتوث هنوز هم ممکن است این محصولات در شرایطی به درستی کار نکنند و در آن ها شاهد عدم اتصال صحیح باشیم. تکنوسان مگ در این مقاله قصد دارد تا به دلایل عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی را عنوان نموده و در ادامه روش های برطرف کردن آن را به کاربران معرفی نماید. در نتیجه اگر اسپیکر بلوتوثی شما هم با چنین مشکلی مواجه می ‌شود پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

دلایل عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی به گوشی

عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی

دلایل مختلفی ممکن است سبب به وجود آمدن اختلال در ارتباط اسپیکر بلوتوثی به گوشی شود. در ادامه به بررسی برخی از دلایل بروز مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی خواهیم پرداخت:

فاصله زیاد بین دستگاه و اسپیکر

یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است سبب عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی به گوشی شود این است که این دستگاه در خارج از محدوده بلوتوث گوشی شما واقع شده باشد. معمولاً اسپیکر های بلوتوثی محدوده بین ۱۰ تا ۳۰ فوت را ساپورت می نمایند و چنانچه فاصله این دستگاه ها با گوشی بیش از عدد عنوان شده باشد امکان اتصال آن با دستگاه یا تلفن شما میسر نخواهد بود.

خطا در فرآیند جفت شدن

جفت شدن به فرآیندی می گویند که در طول آن دو دستگاه بلوتوث توانایی ایجاد ارتباط با یکدیگر را دارا خواهند بود. این فرایند هم می ‌تواند به صورت دستی و هم به صورت خودکار انجام شود. یکی از دلایل مهمی که منجر به عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی می شود خطا در جفت شدن می باشد. دلایل مختلفی می ‌تواند منجر به بروز این موضوع شود که از آن جمله می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هنگامی که دستگاه های اطراف را اسکن می نماید دستگاه نتواند دستگاه جفت شده را بیابد.
  • دستگاه در محدوده بلندگوی بلوتوثی جفت شده واقع نشده است.
  • دستگاه برای جفت شدن تنظیم نشده است.
  • دستگاه با بلندگوی بلوتوثی سازگاری ندارد.

وصل نشدن بلوتوث گوشی به اسپیکر

اتصال قبلی گوشی یا لپ تاپ به دستگاه دیگر

از دیگر دلایلی که ممکن است سبب عدم برقراری اتصال بین اسپیکر بلوتوثی و دستگاه شما شود این است که ممکن است گوشی یا لپ تاپ شما قبلا به دستگاه دیگری متصل شده باشد. چنانچه گوشی یا لپ تاپ شما به دستگاه دیگری متصل است پیش از آن که برای آنکه بتوانید بلندگوی بلوتوثی خود را به دستگاهتان متصل کنید می بایست اقدام به جدا کردن دستگاه خود از دستگاه دیگر نمایید. مثلاً ممکن است شما قبلاً دستگاه خود را به تلویزیون وصل کرده باشید و برای آنکه بتوانید دستگاهتان را به بلندگو متصل کنید می بایست ابتدا اتصال خود از تلویزیون را قطع نمایید.

باتری کم

از دیگر عواملی که ممکن است سبب عدم برقراری اتصال بین دستگاه شما و اسپیکر بلوتوثی شود باتری کم می باشد. تشخیص این موضوع که آیا دستگاه به اندازه کافی شارژ لازم برای برقراری ارتباط را دارد یا خیر ممکن است کمی سخت باشد. چرا که اکثر مدل ها چراغ نشانگر جهت نشان دادن شارژ کامل را ندارند.

از جمله راه حل هایی که می توانید برای حل این موضوع به کار بگیرید این است که اقدام به شارژ دستگاه پیش از استفاده نمایید. اما اگر با انجام اینکار دستگاهتان باز هم کار نکرد می توانید بلندگو را خاموش نموده و مجددا روشن کنید. این موضوع می ‌تواند منجر به ریست شدن بلندگو و متصل شدن آن به دستگاه شما شود.

خرابی در اسپیکر

یکی دیگر از عواملی که ممکن است دلیل عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی شما به دستگاه باشد بروز خرابی در دستگاه اسپیکر بلوتوثی است. این موضوع ممکن است در اثر عوامل مختلفی در دستگاه به وجود بیاید که از آن جمله می ‌توان به آسیب دیدگی در اثر حمل و نقل اشاره نمود.

حل مشکل وصل نشدن گوشی یا لپ تاپ به اسپیکر بلوتوثی

وصل نشدن بلوتوث به اسپیکر

در این بخش از مقاله ی راه حل های کاربردی برای حل مشکل وصل نشدن اسپیکر بلوتوثی به دستگاه گوشی یا لپ تاپ آورده شده است:

با وجود که این موضوع خیلی دور از ذهن به نظر می رسد ممکن است شما فراموش کرده باشید که بلوتوث گوشی خود را روشن کنید و این موضوع دلیل عدم برقراری ارتباط با اسپیکر بلوتوثی باشد. البته چنانچه حالت هواپیما بر روی گوشی شما به صورت ناخواسته فعال باشد نیز به صورت خودکار نجر به خاموش شدن بلوتوث گوشی شما خواهد شد.

پس یکی از دم دستی ترین کارهایی که برای چک کردن این مشکل می توانید انجام دهید این است که از روشن بودن بلوتوث خود اطمینان به دست بیاورید. علاوه بر اینها ممکن است به روز نبودن درایور بلوتوث نیز یکی دیگر از عوامل به وجود آمدن این مشکل باشد. بنابراین از به روز بودن نسخه بلوتوث خود اطمینان حاصل کنید و در صورت عدم به روز بودن آن می توانید با بروز رسانی نسخه بلوتوث خود فرایند کانکت شدن این دو دستگاه به یکدیگر را مجدداً چک نمایید.

قرار دادن اسپیکر بلوتوثی و دستگاه در نزدیکی یکدیگر و چک کردن محدوده بی‌ سیم

حل مشکل وصل نشدن گوشی اندروید به اسپیکر بلوتوثی

یکی دیگر از راه حل های ساده ای که می توانید برای رفع مشکل عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی به دستگاه به کار بگیرید نزدیک کردن این دو دستگاه به یکدیگر می باشد. در نظر داشته باشید که امواج بلوتوث از برد چندان بالایی برخوردار نیستند و هر چه فاصله دو دستگاه با یکدیگر کمتر شود امواج فوق قوی تر خواهند شد و امکان برقراری اتصال بین آن ها افزایش پیدا خواهد نمود. اما با افزایش فاصله دو دستگاه این امواج ضعیف تر شده و امکان برقراری اتصال بین آن ها نیز کمتر خواهد شد.

جفت کردن مجدد

حتی بهترین برندهای عرضه کننده اسپیکر بلوتوثی و گوشی ‌های هوشمند هم از قاعده هنگ کردن مستثنا نیستند و با راه اندازی مجدد آن ها می توانید شانس خود را برای برقراری اتصال بین این دو دستگاه افزایش دهید. همانطور که می دانید راه اندازی مجدد یا ری استارت کردن در اغلب مواقع می تواند باگ های موجود بین دستگاه ‌های الکترونیکی را مرتفع نموده و مشکلات مختلفی که بین دستگاه‌ های مختلف به وجود می ‌آید (نظیر عدم وصل شدن اسپیکر بلوتوثی به گوشی) را مرتفع کند.

بنابراین با ریست کردن لپ تاپ، گوشی و بلندگوی خود و تلاش برای اتصال مجدد آن ها می ‌توانید شانس خود برای برقراری اتصال بین آن ها را افزایش دهید. نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که فعال بودن یک سری برنامه های خاص در پس زمینه گوشی می تواند مشکلاتی نظیر عدم برقراری ارتباط بلوتوثی بین دستگاه‌ ها و بروز اختلال در این زمینه را به وجود بیاورد که با ریست کردن دستگاه می توانید این مشکل را مرتفع نمایید.

شارژ کردن گوشی و چک کردن نشانگر باتری آن

اغلب دستگاه ها از حالت ذخیره باتری Battery Saver یا Low power Mode برخوردار می باشند. هنگامی که میزان شارژ لپ تاپ یا گوشی از درصد مشخصی کمتر شود، این حالت به صورت خودکار در این دستگاه ها فعال خواهد شد. دقت داشته باشید که جهت صرفه جویی در میزان مصرف باتری لپ تاپ و گوشی و دسترسی به برخی از امکانات و ویژگی ‌ها نظیر بلوتوث در این حالت امکان‌ پذیر نخواهد بود.

عدم اتصال اسپیکر بلوتوثی

در نتیجه حتما چک کنید که آیا حالت Low power Mode در دستگاه شما فعال شده و در صورت فعال بودن این موضوع می‌ تواند یکی از دلایل اصلی عدم برقراری اتصال بین اسپیکر بلوتوثی و گوشی موبایل یا لپ تاپ شما باشد. بنابراین با شارژ کردن گوشی یا لپ ‌تاپ خود می توانید میزان ذخیره باتری آن را بهبود بخشید و مجدداً برای برقراری ارتباط بین اسپیکر بلوتوثی و دستگاه خود اقدام نمایید.

پایین بودن میزان شارژ اسپیکر بلوتوثی

پایین بودن میزان شارژ اسپیکر بلوتوثی نیز می ‌تواند جزو علل اصلی عدم برقراری اتصال بین اسپیکر بلوتوثی و گوشی یا لپ ‌تاپ شود. بنابراین باید حتماً شارژ اسپیکر بلوتوثی شما به میزان مشخصی باشد تا امکان برقراری ارتباط بلوتوثی بین این دستگاه ها فراهم گردد.

خاموش یا دور کردن سایر دستگاه های الکترونیکی برای جلوگیری از بروز تداخل

یکی دیگر از عواملی که می ‌تواند منجر به بروز اختلال جهت برقراری اتصال بین اسپیکر بلوتوثی و دستگاه شما شود قرار گرفتن دستگاه های الکترونیکی در در نزدیکی این دستگاه ها می باشد. بنابراین اگر اسپیکر بلوتوثی و دستگاه شما در نزدیکی مودم روتر وای فای یا مایکروفر یا لوازم الکترونیکی از این دست قرار گرفته باشد امکان تداخل در سیگنال های وای فای و بلوتوث و امواج مایکروفر می تواند مانع جفت شدن دستگاه‌ های شما شود. بنابراین با ر فاصله گرفتن از این دستگاه ها می توانید فرایند برقراری اتصال را مجدداً چک کنید.

جمع بندی

در این مقاله عوامل مختلفی که ممکن است سبب بروز مشکل در برقراری ارتباط بین اسپیکر بلوتوثی و دستگاه شما شود را مورد تحلیل و بررسی قرار دادیم و سپس راه حل هایی که برای رفع این مشکل می توان به کار گرفت را به صورت کامل برای کاربران عنوان کردیم.

آیا شما نیز دلایل دیگری را می شناسید که منجر به بروز این مشکل می شوند و در متن این مقاله به آن ها اشاره نشده است؟ با در میان گذاشتن این موارد در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا مشکل عدم برقراری ارتباط اسپیکر بلوتوثی خود را مرتفع نمایند تا با استفاده از اسپیکر بلوتوثی خود بتوانند اقدام به پخش موسیقی های دلخواه خود کنند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. چراگوشی نوت ۱۲پرو ۵جی ب اسپیکر فضایی JJ-C0024-L متصل نمیشود

    من کار ها را انجام دادم اما باز متصل نمیشودددد دلیلش چیست؟؟؟

  2. من یه گوشی دیگه رو به دستگاهم وصل کردم کار کرد،قبلا هم گوشی خودم وصل میشد ولی الان نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا