موبایل و تبلت

آموزش حل مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست (mobile network not available)

اگر کاربر گوشی های اندروید باشید، یکی از ارور هایی که ممکن است با آن مواجه شوید، خطای “خطای مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست” می باشد. این ارور مانع از دریافت آنتن توسط موبایل می شود و بدین ترتیب نمی توانید از گوشی خود استفاده کنید. از این رو یکی از سوالات بسیار مهمی که دارندگان گوشی‌های اندرویدی مطرح می‌کنند این است که علت مشکل mobile network not available چیست و به چه نحوی می‌توان اقدام به حل این مشکل کرد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که موجب نمایش این خطا می شود اما خوشبختانه این ارور چیز عجیبی نیست و تنها با طی کردن چند روش ساده می توانید به حل آن بپردازید. در همین راستا در این مطلب از تکنوسان مگ به بررسی روش های حل مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست پرداخته و در این زمینه اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

خطای Mobile network not available یعنی چی؟

مشکل شبکه تلفن همراه در دسترس نیست

پیش از آن که بخواهیم شما را با روش‌های حل مشکل mobile network not available آشنا کرده و اطلاعاتی را در این زمینه به شما ارائه دهیم، نیاز است تا بیان کنیم که مشکل شبکه تلفن همراه در دسترس نیست یعنی چه و به چه دلایلی ممکن است با چنین خطایی رو به رو شوید.

در پاسخ به این سوال باید گفت که مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست به این معنا است که گوشی اندروید شما نمی‌تواند سیگنال شبکه را دریافت کند. بروز این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی باشد که از مهم‌ترین آن می‌توان به خرابی تلفن همراه و یا ارائه دهنده خدمات تلفن اشاره کرد. به دلیل آن که مشکل mobile network not available علل مختلفی دارد، برای حل این خطا باید چند موضوع مختلف را بررسی و سپس با فهمیدن علت ایجاد مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست، می‌توانید این خطا را برطرف کنید.

روش‌های رفع مشکل internet may not be available در اندروید

پس از آن که شما را با مفهوم مشکل mobile network not available آشنا کردیم، حال نیاز است تا در مورد روش‌های رفع خطای شبکه تلفن همراه موجود نیست توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. پیشنهاد ما این است که روش‌هایی که در این بخش به شما معرفی می‌کنیم را گام به گام طی کنید تا به سرعت بتوانید این خطا را برطرف کنید. اگر بخواهیم شما را با روش‌های حل مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بررسی پوشش منطقه شبکه تلفن همراه

در اولین گام برای حل مشکل در دسترس نبودن شبکه گوشی نیاز است تا پوشش و آنتن دهی شبکه را در منطقه خود بررسی کنید. در واقع شما باید مطمئن شوید که تلفن اندرویدی شما سیگنال را به خوبی از آنتن دهی دریافت می‌کند چرا که اگر سیگنال‌های دریافتی ضعیف باشد، دستگاه اندرویدی شما با مشکل mobile network not available مواجه خواهد شد. در صورتی که منطقه خود را تعویض کردید اما همچنان با چاین مشکل مواجه هستید، نیاز است تا به سراغ روش‌های دیگر بروید.

تغییر اپراتور شبکه

راه های حل مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست

روش دیگری که می‌توانید برای حل مشکل شبکه تلفن همراه موجود نیست از آن استفاده کنید، تغییر اپراتور شبکه است. برای انجام این کار باید به سراغ تنظیمات گوشی اندرویدی خود بروید، به دنبال قسمت «بی سیم و شبکه‌ها بروید. سپس باید در بخش Mobile Networks، روی گزینه Network Operators بزنید و سپس گزینه Select Automatically را انتخاب و سپس اپراتور مورد نظر را مشخص کنید. پس از انجام این کار به منظور تغییر اپراتور شبکه باید گوشی خود را خاموش و روشن کنید تا مشکل mobile network not available را برطرف کنید.

بررسی وضعیت سیم کارت

در صورتی که همچنان با مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست مواجه هستید، نیاز است تا وضعیت سیم کارت خود را بررسی کنید. بروز مشکلاتی مثل قرار نگرفتن صحیح سیم کارت در سر جای خود، آسیب دیدگی سیم کارت، وارد کردن اشتباه سیم کارت و… از مهم‌ترین دلایلی است که ممکن است شما را با این مشکل مواجه کند.

برای بررسی وضعیت سیم کارت نیاز است تا گوشی خود را خاموش و سپس سیم کارت را از گوشی خارج کنید. در وهله اول باید از سالم بودن سیم کارت خود مطمئن شوید. سپس باید سیم کارت را در سر جای خود قرار دهید و بررسی کنید که آیا مشکل mobile network not available برطرف شده یا خیر. در صورتی که همچنان با مشکل مواجه هستید نیاز است تا با شرکت مخابراتی سیم کارت خود تماس بگیرید و خطا را گزارش دهید.

خاموش و روشن کردن حالت پرواز

حل مشکل شبکه تلفن همراه موجود نیست

در صورتی که حالت پرواز گوشی شما روشن باشد، باز هم با مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست مواجه خواهید شد. به همین دلیل نیاز است تا بررسی کنید که آیا حالت پرواز گوشی شما خاموش است یا خیر. اگر این حالت روشن است، باید روی نماد هواپیما در بخش نوتیفیکشن گوشی خود بزنید تا خاموش شود.

اصلاح تنظیمات APN شبکه گوشی

حل مشکل موجود نبودن شبکه تلفن همراه

یکی دیگر از روش‌هایی که شما می‌توانید از طریق آن مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست را برطرف کنید، اصلاح تنظیمات APN گوشی اندروید است. برای انجام این کار باید به بخش Network & Internet بروید. سپس باید بر روی Mobile Network بزنید و گزینه Access Point Names را انتخاب کنید. در صفحه باز شده باید بر روی گزینه + بزنید و تنظیمات APN منحصر به فردی که اپراتور گوشی شما دارد را وارد کرده و اطلاعات APN را ذخیره کنید.

بروزرسانی سیستم عامل اندروید

رفع خطای شبکه تلفن همراه موجود نیست

در صورتی که با انجام کارهای بیان شده در بخش‌های قبلی همچنان مشکل شبکه گوشی شما پا برجا است، برای حل مشکل شبکه تلفن همراه موجود نیست باید سیستم عامل اندروید گوشی خود را به روز کنید. به منظور انجام این کار باید به بخش تنظیمات گوشی خود بروید و روی گزینه About Phone بزنید. سپس باید بر روی گزینه Software Update بزنید تا به روز رسانی سیستم عامل گوشی شما بررسی شود. اگر شما نیاز آپدیت جدید دریافت کرده باشد، باید منتظر بمانید تا بروز رسانی دانلود و راه اندازی مجدد انجام شود.

ریست کردن تنظیمات شبکه گوشی موبایل

رفع مشکل internet may not be available در اندروید

در صورتی که برای گوشی شما بروزرسانی جدیدی نیامده باشد و یا پس از بروزرسانی همچنان با مشکل mobile network not available مواجه هستید، نیاز است تا برای حل مشکل موجود نبودن شبکه تلفن همراه اقدام به ریست کردن تنظیمات شبکه موبایل خود کنید. برای انجام این کار باید به بخش تنظیمات گوشی خود بروید. بخش ریست تنظیمات شبکه با توجه به نوع گوشی ممکن است در قسمت‌های مختلفی باشد. به همین دلیل نیاز است تا در بخش Settings گوشی اندرویدی خود به دنبال گزینه Reset network settings بگردید و آن را انتخاب کنید.

بازگشت به تنظیمات کارخانه

در نهایت آخرین روشی که شما برای رفع مشکل mobile network not available باید انجام دهید، بازگشت گوشی به تنظیمات کارخانه است. پیش از انجام این کار نیاز است تا از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، چرا که انجام این کار باعث می‌شود تا اطلاعاتی که در حافظه داخلی شما قرار دارد از بین برود.

Mobile network not available یعنی چی

برای انجام این کار باید به بخش Settings گوشی خود بروید و گزینه System را انتخاب کنید. سپس باید به بخش Reset بروید و در این قسمت گزینه Factory Data Reset را انتخاب کنید. با انجام این کار گوشی ریست می‌شود و پس از پاک شدن اطلاعات گوشی، گوشی شما به تنظیمات کارخانه باز می‌گردد. پس از انجام این کار نیاز است تا بررسی کنید که آیا مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست برطرف شده یا خیر.

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به مشکل mobile network not available انداخته و بیان کردیم که چگونه می‌توانید این مشکل را در گوشی اندروید خود برطرف کنید. با انجام کارهای بیان شده در این مطلب می‌توانید به سرعت ایراد و مشکل شبکه موبایل در دسترس نیست را برطرف و از این طریق دوباره از گوشی خود استفاده کنید. در صورتی که تجربه خاصی در مواجه با چنین مشکل دارید، می‌توانید نظرات و دیدگاه‌های خود را در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید و از این طریق به سایر کاربران کمک کنید تا با توجه به موارد بیان شده در این مقاله و تجربیات شما، به سرعت مشکل شبکه گوشی خود را برطرف کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا