اکسسوری و گجت

زندگی آرام با هدفون های حذف نویز (نویز کنسلینگ)

استفاده از هدفون و هدست در هنگام استراحت، مسافرت و بازی کردن به امری متداول و همه گیر تبدیل شده است. محبوبیت این گجت ها در دنیای مدرن موجب پیدایش فناوری های جدیدی شده که راحتی استفاده از هدفون و لذت گوش دادن به موسیقی را دو چندان می کند. بدون شک در هنگام خرید هدفون و هدست های رده بالا، با واژه Active Noise Cancelling رو به رو شده اید. تاریخچه این فناوری به سال ها قبل بر میگردد؛ زمانی که اولین هدفون های نویز کنسلینگ به منظور استفاده های تجاری مانند صنعت هواپیمایی و… تولید شدند. اما اکنون کمپانی های خوشنام در عرصه تجهیزات موسیقی، پای این فناوری را به هدفون ها، هدست ها و حتی هندزفری های بی سیم باز کرده اند. اما نویز کنسلینگ فعال چیست و چگونه می تواند کیفیت زندگی ما را بهبود ببخشد؟ در این مقاله نگاهی دقیق تر به زیر و بم نویز کنسلینگ فعال می اندازیم و شیوه عملکرد هدفون های حذف نویز را تشریح می کنیم، با تکنوسان همراه باشید.

تکنولوژی نویز کنسلینگ در هدفون

هدفون های حذف نویز لیست اصلی اسباب سفرهای ضروری را به خود اختصاص می دهند. چه در نیمه راه پرواز ۱۰ ساعته با یک کودک در حال گریه، چه در تلاش برای گوش دادن به موسیقی در محیط های شلوغ و پر سرو صدا هستید و یا به طور مکرر سفر می کنید، هدفون های Noise Cancelling مسافرت در هواپیما، قطار یا اتومبیل را بسیار دلپذیرتر می کند. هدفون های نویز کنسلینگ با استفاده از سیستم کنترل نویز فعال، دارای قابلیت حذف صدای محیط می باشند؛ از این رو در محیط حمل و نقل هوایی، هدفون های اکتیو نویز کنسلینگ نسبت سیگنال به نویز را بیشتر از هدفون های حذف نویز غیر فعال تضعیف می کنند. 

فناوری نویز کنسلینگ در هدفون چیست و چگونه کار می‌کند؟

فناوری نویز کنسلینگ فعال در درجه اول با بهره گیری از یک اصل فیزیک به نام لغو فاز عمل می کند. همانطور که می دانید، صدا به صورت امواج حرکت می کند و مولکول های هوا را به حرکت در می آورد. این امواج از طریق هوا  به مجرای گوش شما منتقل می شوند، جایی که لاله گوش شما را  می لرزاند. اما اگر موج صوتی با موج صوتی دیگری روبرو شود که از نظر فرکانس دقیقاً یکسان و از نظر دامنه مخالف است، این دو تا حد زیادی یکدیگر را خنثی می کنند.

مولکول های هوا را به صورت رشته ای کشیده شده بین دو نقطه تصور کنید. اگر کسی بخواهد رشته را در مرکز مستقیم فشار دهد، این رشته را مختل می کند و باعث ایجاد موج می شود. اگر همانطور که روی یک طرف رشته را فشار می دهید و شخص دیگری رشته را از طرف مقابل، دقیقاً در همان مکان، با همان نیروی دقیق فشار دهد، رشته به سختی حرکت می کند. 

هدفون های حذف نویز

هدفون های نویز کنسلینگ از میکروفون های کوچک در قسمت داخلی (و گاهی اوقات خارج) گوشی ها برای پردازش صدا استفاده می کنند و بلافاصله فاز مخالف آن صدا را از طریق درایورهای هدفون پخش می کنند. نیروهای مخالف به طور مؤثری حرکت مولکول هوا را کاهش می دهند و شما صدای محسوسی را به صورت کاهشی دریافت می کنید. 

به طور کلی حذف صدای محیط در هدفون ها، در فرکانس های پایین صدا بین ۵۰ هرتز تا ۱ کیلو هرتز بیشترین تاثیر را دارد. این تا حدودی به این دلیل است که فرکانس های پایین، شکل موج طولانی تری را ایجاد می کنند که به راحتی توسط چیپست و درایو های هدفون قابل شبیه سازی می باشد. بنابراین بیشتر هدفون های فعال کننده نویز، در نقطه ۱ کیلو هرتزی، سودمندی قابل توجهی دارند. به همین دلیل ANC برای کاهش صداهای بم مانند صدای موتورها و موتورهای هواپیما مناسب تر است.

لغو غیرفعال صدا

لغو غیرفعال نویز یا انزوای صوتی، از مواد و سیستم فیزیکی برای عایق گوش های شما از صداهای خارج، استفاده می کند. این سیستم با توجه به قسمت گوش گیر هدفون، در گوش شما قرار می گیرد و ایزوله منفعل را ایجاد می کند. بالشتک های هدفون با فیکس شدن بر روی گوش می تواند نویز محیط را تا حد زیادی کاهش دهد. هدفون های ANC غالباً به این عناصر متکی هستند تا علاوه بر مدارهایی که استفاده می کنند، مانع از سر و صدا شوند.

قابلیت حذف صدای محیط

لغو منفعل سر و صدا برای فیلتر صوت های  نامنظم و با فرکانس بالا بهترین کار است. برخی از هدفون های جدید اداری نیز طوری طراحی شده اند که گوش شما را کاملاً می پوشانند و صداهای خارجی را مسدود می کنند. اگر در یک دفتر کار شلوغ کار می کنید، این می تواند یک عطای الهی باشد!

لغو فعال صدا

در حذف فعال نویز از فناوری پیشرفته تری استفاده می شود تا به طور شگفت انگیز مقابله با نویز را انجام دهد. این تکنولوژی، الگوی صدای نویز ورودی را شناسایی و تحلیل می کند و سپس یک سیگنال آینه “ضد نویز” برای لغو آن تولید می کند. نتیجه نهایی این است که میزان نویز به شدت کاهش یافته را می شنوید. این نوع لغو صدا برای صداهای ثابت و با فرکانس پایین، مانند پنکه های سقفی، صدای موتور و… بهترین عملکرد را دارد. شما لغو نویز فعال را در هدست های استریو مشاهده می کنید که این امکان را دارد که هر دو گوش شما را مسدود کرده و نویز را به طور واقعی از بین ببرد.

جمع بندی

هدفون های با قابلیت حذف صدای مزاحم

بدون شک راه یافتن تکنولوژی حذف صدای محیط به هدفون ها و هندزفری ها می تواند خبر خوبی باشد. دور شدن از در هم آمیختگی های محیطی هنگام گوش دادن به موسیقی، گاهی دقیقا همان چیزی است که می خواهید! گرچه مواردی مانند مصرف بیش از حد باتری، عدم کارایی در حذف صداهای زیر و… همچنان سد راه توسعه دهندگان این حوزه شده است، اما می توان انتظار آینده ای روشن را از این فناوری داشت.  با در نظر گرفتن کاربرد فناوری نویز کنسلینگ، بنظر شما این فناوری ارزش پرداخت قیمت های نجومی را دارد؟ بهترین هدفون نویز کنسلینگ بازار را کدام می دانید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا