اکسسوری و گجت

آشنایی با فناوری نویز کنسلینگ (Noise Cancelling) و کاربرد آن

استفاده از هدفون و هدست در هنگام استراحت، مسافرت و بازی کردن به امری متداول و همه گیر تبدیل شده است. محبوبیت این گجت ها در دنیای مدرن موجب پیدایش فناوری های جدیدی شده که راحتی استفاده از هدفون و لذت گوش دادن به موسیقی را دو چندان می کند. بدون شک در هنگام خرید هدست و هدفون های رده بالا، با واژه Active Noise Cancelling رو به رو شده اید. تاریخچه این فناوری به سال ها قبل بر میگردد؛ زمانی که اولین هدفون های نویز کنسلینگ به منظور استفاده های تجاری مانند صنعت هواپیمایی و… تولید شدند. اما اکنون کمپانی های خوشنام در عرصه تجهیزات موسیقی، پای این فناوری را به هدفون ها، هدست ها و حتی هندزفری های بی سیم باز کرده اند. اما نویز کنسلینگ فعال چیست و چگونه می تواند کیفیت زندگی ما را بهبود ببخشد؟ در این مقاله نگاهی دقیق تر به زیر و بم نویز کنسلینگ فعال می اندازیم و شیوه عملکرد هدفون های حذف نویز را تشریح می کنیم، با تکنوسان مگ همراه باشید.

هندزفری های دارای نویز کنسلینگ

هدفون های حذف نویز لیست اصلی اسباب سفرهای ضروری را به خود اختصاص می دهند. چه در نیمه راه پرواز ۱۰ ساعته با یک کودک در حال گریه، چه در تلاش برای گوش دادن به موسیقی در محیط های شلوغ و پر سرو صدا هستید و یا به طور مکرر سفر می کنید، هدفون های Noise Cancelling مسافرت در هواپیما، قطار یا اتومبیل را بسیار دلپذیرتر می کند. هدفون های نویز کنسلینگ با استفاده از سیستم کنترل نویز فعال، دارای قابلیت حذف صدای محیط می باشند؛ از این رو در محیط حمل و نقل هوایی، هدفون های اکتیو نویز کنسلینگ نسبت سیگنال به نویز را بیشتر از هدفون های حذف نویز غیر فعال تضعیف می کنند. 

فناوری نویز کنسلینگ در هدفون چیست و چگونه کار می‌کند؟

فناوری نویز کنسلینگ فعال در درجه اول با بهره گیری از یک اصل فیزیک به نام لغو فاز عمل می کند. همانطور که می دانید، صدا به صورت امواج حرکت می کند و مولکول های هوا را به حرکت در می آورد. این امواج از طریق هوا  به مجرای گوش شما منتقل می شوند، جایی که لاله گوش شما را  می لرزاند. اما اگر موج صوتی با موج صوتی دیگری روبرو شود که از نظر فرکانس دقیقاً یکسان و از نظر دامنه مخالف است، این دو تا حد زیادی یکدیگر را خنثی می کنند.

مولکول های هوا را به صورت رشته ای کشیده شده بین دو نقطه تصور کنید. اگر کسی بخواهد رشته را در مرکز مستقیم فشار دهد، این رشته را مختل می کند و باعث ایجاد موج می شود. اگر همانطور که روی یک طرف رشته را فشار می دهید و شخص دیگری رشته را از طرف مقابل، دقیقاً در همان مکان، با همان نیروی دقیق فشار دهد، رشته به سختی حرکت می کند. 

هدفون حذف صدای محیط

هدفون های نویز کنسلینگ از میکروفون های کوچک در قسمت داخلی (و گاهی اوقات خارج) گوشی ها برای پردازش صدا استفاده می کنند و بلافاصله فاز مخالف آن صدا را از طریق درایورهای هدفون پخش می کنند. نیروهای مخالف به طور مؤثری حرکت مولکول هوا را کاهش می دهند و شما صدای محسوسی را به صورت کاهشی دریافت می کنید. 

به طور کلی حذف صدای محیط در هدفون ها، در فرکانس های پایین صدا بین ۵۰ هرتز تا ۱ کیلو هرتز بیشترین تاثیر را دارد. این تا حدودی به این دلیل است که فرکانس های پایین، شکل موج طولانی تری را ایجاد می کنند که به راحتی توسط چیپست و درایو های هدفون قابل شبیه سازی می باشد. بنابراین بیشتر هدفون های فعال کننده نویز، در نقطه ۱ کیلو هرتزی، سودمندی قابل توجهی دارند. به همین دلیل ANC برای کاهش صداهای بم مانند صدای موتورها و موتورهای هواپیما مناسب تر است.

لغو غیرفعال صدا

لغو غیرفعال نویز یا انزوای صوتی، از مواد و سیستم فیزیکی برای عایق گوش های شما از صداهای خارج، استفاده می کند. این سیستم با توجه به قسمت گوش گیر هدفون، در گوش شما قرار می گیرد و ایزوله منفعل را ایجاد می کند. بالشتک های هدفون با فیکس شدن بر روی گوش می تواند نویز محیط را تا حد زیادی کاهش دهد. هدفون های ANC غالباً به این عناصر متکی هستند تا علاوه بر مدارهایی که استفاده می کنند، مانع از سر و صدا شوند.

هندزفری با قابلیت حذف نویز

لغو منفعل سر و صدا برای فیلتر صوت های  نامنظم و با فرکانس بالا بهترین کار است. برخی از هدفون های جدید اداری نیز طوری طراحی شده اند که گوش شما را کاملاً می پوشانند و صداهای خارجی را مسدود می کنند. اگر در یک دفتر کار شلوغ کار می کنید، این می تواند یک عطای الهی باشد!

لغو فعال صدا

در حذف فعال نویز از فناوری پیشرفته تری استفاده می شود تا به طور شگفت انگیز مقابله با نویز را انجام دهد. این تکنولوژی، الگوی صدای نویز ورودی را شناسایی و تحلیل می کند و سپس یک سیگنال آینه “ضد نویز” برای لغو آن تولید می کند. نتیجه نهایی این است که میزان نویز به شدت کاهش یافته را می شنوید. این نوع لغو صدا برای صداهای ثابت و با فرکانس پایین، مانند پنکه های سقفی، صدای موتور و… بهترین عملکرد را دارد. شما لغو نویز فعال را در هدست های استریو مشاهده می کنید که این امکان را دارد که هر دو گوش شما را مسدود کرده و نویز را به طور واقعی از بین ببرد.

بهترین هدفون های با قابلیت حذف صدای مزاحم

کاربرد فناوری نویز کنسلینگ در در واقعیت

پس از اینکه با انواع فناوری نویز کنسلینگ و نحوه کارکرد آنها آشنا شدیم، وقت آن است که برخی قابلیت و ویژگی های آن را در عمل توضیح دهیم.

1. کمک به شنیدن بهتر صدا و موسیقی

قطعا مهم ترین و واضح ترین تاثیر فناوری نویز کنسلینگ، حذف صدای اضافی برای گوش دادن به موسیقی بدون هرگونه صدای مزاحمی است. بهترین مثال برای این موضوع صداهای زیاد در حین مسافرت های هوایی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس است. معمولا صدای مزاحم محیط در این نوع مکان ها بسیار زیاد است و گوش دادن به موسیقی با هندزفری و هدفون را دچار مشکل می کند؛ این صدا به حدی زیاد است که در چنین مکان هایی در حال گوش دادن به موسیقی می توانید به راحتی قسمت عظیمی از صدای محیط را نیز بشنوید. بهترین راه حل برای این مشکل استفاده از هدفون های با حذف نویز فعال (ANC) است که صدای موتور هواپیما، صحبت کردن دیگران و سایر صداهای آزار دهنده در محیط را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. با استفاده از هدفون های نویز کنسلینگ در مکان های عمومی شلوغ به راحتی می توانید به موسیقی خود گوش کنید و یا حتی در گوشی خود فیلم ببیند.

بهترین هدفون های نویز کنسلینگ

2. کمک به افزایش تمرکز

معمولا در مکان های پرجمعیت و شلوغ و به صورت کلی جایی که صدای محیطی زیاد باشد، تمرکز کردن روی یک موضوع بسیار سخت می شود و به سختی می توان بدون توجه به اتفاقات محیط تمام تمرکز خود را روی یک کار بخصوص منعطف کرد. اگر محیط کاری شما شلوغ است و به خاطر سر و صدای زیاد نمی توانید به درستی روی کارتان تمرکز کنید، هدفون های با فناوری نویز کنسلینگ می توانند این مشکل را برای شما برطرف کنند و به شما برای افزایش تمرکز روی کارتان کمک کنند.

3. مکالمه راحت تر در مکان های شلوغ

استفاده از هدفون های نویز کنسلینگ فقط برای گوش دادن به موسیقی نیست و برای مکالمات رومزه نیز فناوری نویز کنسلینگ می تواند بسیار مفید باشد. به لطف استفاده از این فناوری دیگر نیاز نیست برای جواب دادن به تماس تلفنی از یک مکان شلوغی مانند رستوران یا کافی شاپ خارج شوید تا بتوانید صدای شخص پشت تلفن را به خوبی بشنوید. تنها کافی است که این ویژگی را در هدفون خود فعال کنید تا صدای صحبت دیگران و سایر صداهای مزاحم حذف شوند و مکالمه ای بدور از هرگونه سر و صدا داشته باشید.

آیا هدفون های نویز کنسلینگ همه صداهای مزاحم محیط را حذف می کنند؟

فناوری نویز کنسلینگ می تواند مقدار زیادی از صدای محیط را تشخیص داده و آنها را حذف کند، اما شاید نتواند مانع از ورود همه صداهای محیط به گوش شود. اگر خیلی ساده بخواهیم بگوییم علت این موضوع عملکرد بهتر و دقیق تر فناوری ANC در محیط های با صدای مزاحم مداوم و ثابت است. به بیان بهتر این فناوری صداهایی مثل کابین قطار یا صدای موتور هواپیما که یک صدای ادامه دار و مداوم است را به خوبی حذف می کند. اما در محیط های شلوغ تری که حجم صدا خیلی زیاد باشد (مثل رستورانی که پر از مشتری است و در کنار یک خیابان شلوغ قرار دارد) احتمالاً نمی تواند همه صداهای مزاحم را خنثی کند و برخی باز هم به گوش کاربر خواهند رسید.

قابلیت نویز کنسلینگ هدفون

علت دیگری که برای این موضوع وجود دارد کیفیت قطعات و عملکرد فناوری به کار رفته در مدل و برند های مختلف انواع هدفون های با فناوری نویز کنسلینگ است. معمولا هدفون های ANC ارزان قیمت توانایی کمتری در حذف نویز دارند و نباید انتظار عملکرد و کارایی مشابهی با مدل های گران قیمتی چون Sony WH-1000XM4 از آنها داشته باشید. بنابراین می توان گفت که اگر سراغ یک هدفون ANC دار ارزان رفته اید، نباید انتظار عملکرد فراتر از انتظاری از آن داشته باشید و این ضرب المثل را در نظر بگیرید که هر چه قدر پول دهید، همان قدر هم آش می خورید.

جمع بندی

بدون شک راه یافتن تکنولوژی حذف صدای محیط به هدفون ها و هندزفری ها می تواند خبر خوبی باشد. دور شدن از در هم آمیختگی های محیطی هنگام گوش دادن به موسیقی، گاهی دقیقا همان چیزی است که می خواهید! گرچه مواردی مانند مصرف بیش از حد باتری، عدم کارایی در حذف صداهای زیر و… همچنان سد راه توسعه دهندگان این حوزه شده است، اما می توان انتظار آینده ای روشن را از این فناوری داشت.  با در نظر گرفتن کاربرد فناوری نویز کنسلینگ، بنظر شما این فناوری ارزش پرداخت قیمت های نجومی را دارد؟ بهترین هدفون نویز کنسلینگ بازار را کدام می دانید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا