اکسسوری و گجتموبایل و تبلت

راهنمای خرید رینگ لایت؛ این حلقه‌ نور جادویی!

رینگ لایت ها یکی از اصلی ترین تجهیزات نورپردازی برای عکاسی و فیلمبرداری هستند و تاثیر زیادی روی کیفیت خروجی تصویر دارند. این ابزار نورپردازی بیشتر توسط بلاگر ها، یوتیوبر ها و استریمرها استفاده می شوند و برای تنظیم نور عکس یا ویدیوهای خود از حلقه نور استفاده می کنند.  رینگ لایت ها انواع مختلفی دارند و هر کدام برای استفاده مشخصی مناسب هستند، در نتیجه باید قبل از خرید رینگ لایت با مشخصات و کاربرد انواع مختلف آن آشنا باشید. اگر شما نیز علاقه مند به تهیه یک رینگ لایت برای افزایش کیفیت عکس های خود هستید یا اینکه بلاگر هستید و بهبود کیفیت ویدئو خود به یک رینگ لایت خوب نیاز دارید، پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله راهنمای خرید رینگ لایت همراه تکنوسان مگ باشید.

رینگ لایت استودیویی / ویژگی های رینگ لایت خوب

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

رینگ لایت (Ring Light) یا حلقه نور یک جسم دایره ای شکل است که نور را به صورت یکنواخت به وسیله منبع نور داخل حلقه ایجاد می کند. این وسیله به خوبی می تواند یک نور یکنواخت را روی سوژه بتاباند و به علت طراحی دایره ای خود امکان قرار دادن دوربین عکاسی و گوشی موبایل در مرکز حلقه نور وجود دارد. از رینگ لایت ها در صنعت مد و عکاسی به صورت گسترده استفاده می شود و افرادی مانند میکاپ آرتیست ها، اینفلوئنسرهای اینستاگرامی، استریمرهای توییچ و یوتیوبرها از جمله سایر افرادی هستند هستند که برای تنظیم شرایط نورپردازی عکس ها و ویدیو های خود از این حلقه جادویی استفاده می کنند.

بهترین رینگ لایت برای میکاپ

قبل از فراگیر شدن محتواهای آنلاین و شبکه های اجتماعی، اغلب استودیو های عکاسی و سالن های آرایشی از رینگ لایت استفاده می کردند ولی با گسترش تولید محتوای ویدیویی، اینفلوئنسرها و استریمرها نیز به استفاده از این وسیله برای نورپردازی روی آورند. کاربرد این وسیله برای نورپردازی و ایجاد نور به حدی گسترش پیدا کرده که حتی افراد عادی هم برای تنظیم نور عکس های خود از رینگ لایت استفاده می کنند تا عکس های باکیفیت تری را برای اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی ثبت کنند.

انواع رینگ لایت

با شنیدن نام رینگ لایت همه ما یاد یک حلقه نور بزرگ که روی یک سه پایه است می افتیم، اما این نوع حلقه نور تنها یکی از انواع آن است و مدل های دیگری نیز وجود دارند. مهم ترین فاکتور در تعیین نوع رینگ لایت اندازه آن است و برای عکاسان و تولید کننده های محتوا اندازه حلقه نور اهمیت بالایی دارد. در ادامه به معرفی انواع رینگ لایت و کاربرد هریک از آنها خواهیم پرداخت.

رینگ لایت گوشی

رینگ لایت گوشی که با نام رینگ لایت سلفی نیز شناخته می شود، یک حلقه نور است که به وسیله یک گیره کلیپسی روی گوشی نصب می شوند و برای عکاسی سلفی به کار می رود. اکثر عکس های سلفی که در تاریکی و یا نور شب می بینید که  روشنایی بالایی دارند به لطف رینگ لایت های کلیپسی گرفته می شوند. 

نوعی دیگر از رینگ لایت ها وجود دارند که به آن ها رینگ فلاش می گویند و روی لنز پشتی دوربین گوشی قرار می گیرند. رینگ فلاش ها با رینگ لاین های سلفی یکی نیستند و کاربرد آنها بیشتر برای افزایش نور برای لنز اصلی دوربین گوشی است و اکثرا برای عکاسی های ماکرو به کار می روند. بنابراین این دو را با هم اشتباه نگیرید.

رینگ لایت آرایشگاهی / نحوه استفاده از رینگ لایت

رینگ لایت رومیزی

این نوع رینگ لایت ها یکی از پرکاربردترین نوع رینگ لایت ها هستند و بیشتر بلاگرها و اینفلوئنسرهای اینستاگرامی از آن استفاده می کنند. رینگ لایت های رومیزی اکثرا دارای یک پایه برای قرار گیری روی میز یا یک پایه گیره ای برای اتصال به میز هستند و نور را به صورت مستقیم یا با چند درجه زاویه روی سوژه می تابانند. به عنوان مثال اگر یک میکاپ آرتیست هستید یا می خواهید برای لایو اینستاگرام تان نور به صورت ثابت به چهره شما بتابد، می توانید از رینگ لایت رومیزی استفاده کنید.

رینگ لایت پایه دار

رینگ لایت های پایه دار همانطور که از نامشان پیداست دارای یک پایه هستند و برای نورپردازی بهتر روی یک سه پایه بلند قرار می گیرند. این نوع از حلقه نور که با نام رینگ لایت سالنی نیز شناخته می شوند معمولا یک حلقه نور با سایز بزرگ دارند و امکاناتی حرفه ای برای نور پردازی دارند. این نوع رینگ لایت را  عکاسان حرفه ای در آتلیه و استودیو یا آرایشگر ها و گریمور ها در سالن های آرایش استفاده می کنند.

چه ویژگی هایی در یک رینگ لایت اهمیت دارند؟

نکات مهم در هنگام خرید رینگ لایت

اکنون که با انواع رینگ لایت آشنا شدیم وقت آن است که به صورت تخصصی تر با مشخصات فنی و ظاهری یک رینگ لایت آشنا شوید و انواع معیارهای تعیین کننده برای خرید رینگ لایت را بشناسید.

اندازه حلقه نور و نوع منبع نور

اولین معیاری که برای یک رینگ لایت اهمیت دارد و هر کاربری در نگاه اول به آن توجه می کند، اندازه و قطر رینگ لایت است. هرچقدر که قطر حلقه بیشتر باشد، نور سافت یا نرم تری ایجاد خواهد شد و رینگ لایت های کوچک تر نورهای شدید تری را ساطع می کنند. موضوع بعدی نوع منبع نور است که معمولا در انواع رینگ لایت ها از منبع نور LED یا SMD استفاده می کنند که معمولا در اکثر رینگ لایت ها از نور LED استفاده می کنند.

اکثر رینگ لایت های موجود در بازار قطری معادل 10 تا 18 اینچی دارند و هر کدام از آنها بسته به سایزی که دارند برای شرایط خاصی به کار گرفته می شوند. به صورت کلی  رینگ لایت های کوچک مناسب عکاسی از چهره و پرتره هستند و برای تابیدن نور روی سوژه مناسب اند. در طرف دیگر رینگ لایت های بزرگ مانند رینگ لایت های 18 اینچی و بزرگتر نور بسیار زیادی از خود ساطع می کنند که برای روشن کردن یک اتاق کوچک کافی است و همانطور که گفته شد هرچه سایز یک رینگ لایت بزرگتر باشد نور تابیده شده طبیعی تر خواهد بود.

رنگ و دمای نور

برخی رینگ لایت ها امکاناتی همچون تنظیم دمای رنگ و سوییچ بین رنگ گرم و سرد را دارند که برای ایجاد حالت های مختلف عکاسی به کار گرفته می شوند. دمای رنگ نور بر مبنای کلوین نشان داده می شود و هرچه بازه دمای رنگ بیشتر باشد می توانید نور های سرد و گرم بهتری بدست آورید. به طور کلی هر چه میزان دمای رنگ را کمتر شود به سمت نورهای گرم تر و در صورت بیشتر کردن آن نور به سمت رنگ سفید و سرد تر خواهد رفت. همچنین برخی رینگ لایت ها دارای نورهای RGB هستند که برای نورپردازی با رنگ های متنوع و فانتزی کاربرد دارند.

قابلیت تنظیم میزان روشنایی ویژگی دیگری است که می تواند تاثیر زیادی در نورپردازی تصاویر شما داشته باشد و رینگ لایتی که این قابلیت را داشته باشد را می توانید برای تنظیم شدت نور و افزایش یا کاهش روشنایی استفاده کنید. البته اگر این قابلیت وجود نداشت می توانید با جابجایی و تغییر زاویه حلقه شدت نور را کنترل کنید. همچنین اکثر رینگ لایت های حرفه ای دارای یک ریموت کنترل برای کنترل رنگ و شدت نور هستند و به این وسیله می توان به شکل بهتری شرایط نورپردازی را با فاصله گرفتن از حلقه نور  تنظیم کرد.

راهنمای خرید رینگ لایت برای استریم

پایه و سه پایه

همانطور که گفته شد رینگ لایت ها انواع مختلفی دارند و کاربران حرفه ای مانند آرایشگرها و عکاس ها از رینگ لایت های بزرگ و پایه دار استفاده می کنند. اکثر رینگ لایت های گران قیمت دارای یک سه پایه همراه هستند که حلقه روی آن نصب می شود و قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارند تا ارتفاع منبع نور به خوبی تنظیم شود. از آنجایی که فاصله سوژه با رینگ لایت و زاویه تابش نور برای نورپردازی اهمیت فراوانی دارد، استفاده از یک پایه برای جابجایی فاصله بین سوژه و رینگ لایت ضروری به نظر می رسد. همچنین داشتن یک حلقه با قابلیت تنظیم زاویه عمودی و چرخش افقی کار نورپردازی را آسانتر و دقیق تر خواهد کرد.

قابلیت نصب موبایل و آینه

اکثر افرادی که می خواهند عکس یا فیلمبرداری سلفی انجام دهند یا اینکه روی پلتفرم های موبایلی مانند اینستاگرام و اسنپ چت تولید محتوا می کنند، نیاز دارند که دوربین یا تلفن همراه خود را در یک جای ثابت قرار دهند. این افراد باید در هنگام خرید توجه کنند که خود رینگ لایت یک هولدر موبایل داشته باشد تا موبایل در مرکز آن ثابت قرار بگیرد. همچنین یک سری از رینگ لایت ها قابلیت نصب آینه دارند که کاربرد آن برای دیدن بهتر همه جزییات صورت است و به عنوان مثال در هنگام آرایش صورت کمک فراوانی خواهد نمود.

نکاتی که باید در هنگام استفاده از رینگ لایت رعایت کنیم

طرز استفاده از رینگ لایت گوشی

پس از تهیه یک رینگ لایت خوب و مناسب کار و حرفه خود، اکنون وقت آن است که ترفندهایی را برای استفاده از رینگ لایت و نحوه کار با ان را یاد بگیرید. چرا که نور پردازی با حلقه نور تنها راه اندازی و روشن کردن حلقه نیست و باید تکنیک هایی را برای ایجاد نور درست و طبیعی به کار ببرید تا کیفیت فیلم و عکس تان چند برابر شود.

  • همیشه از رینگ لایت به عنوان تنها منبع نور استفاده نکنید و اگر می توانید از نور های ترکیبی مانند نور محیط در کنار حلقه نور استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.
  • قبل از شروع تصویربرداری حتما تنظیمات مختلف نوری را امتحان کنید تا به یک نور ایده آل برسید.
  • برای داشتن وضوح بیشتر روی چهره کمی شدت نور را افزایش دهید ولی شدت نور را خیلی زیاد نکنید که نور بیش از حد باعث از بین رفتن جزییات عکس خواهد شد.
  • رینگ لایت هایی که قابلیت تنظیم دمای رنگ نور را دارند امکان تنظیم بین نور سرد گرم را به شما می دهند. اگر برای نورپردازی و عکاسی چهره (پرتره) می خواهید از رینگ لایت استفاده کنید، بهتر است دمای نور را روی 4200 تنظیم نمایید.
  • حتما به میزان فاصله قرار گیری رینگ لایت با سوژه دقت کنید تا از روشنایی بیش از حد یا ایجاد سایه های تاریک جلوگیری کنید.
  • برای داشتن خروجی عکس بهتر تنظیمات دوربین گوشی را مطابق با حالت نورپردازی انجام دهید تا عکسی با کیفیت ثبت کنید.

سوالات متداول درباره انواع رینگ لایت

رینگ لایت چیست؟

رینگ لایت یکی از تجهیزات نورپردازی در عکاسی و تصویر برداری است که به صورت حلقه ای دایره ای شکل طراحی می شود و نور یکنواختی را روی سوژه ایجاد می کند.

چه نوع رینگ لایتی بخریم؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع استفاده شما دارد. به عنوان مثال برای عکاسی سلفی رینگ لایت های سلفی، برای برگزاری کلاس آنلاین و لایو اینستاگرامی رینگ لایت های رومیزی و برای سالن های آرایش بزرگ و عکاسی حرفه ای رینگ لایت های پایه دار مناسب هستند.

بهترین رینگ لایت برای آرایشگاه زنانه کدام است؟

رینگ لایت پایه دار که به خاطر اینکه بیشتر کسانی که سالن آرایش دارند از آن استفاده می کنند بهترین گزینه برای آرایشگاه های زنانه است. در بازار به این نوع رینگ لایت، رینگ لایت سالنی نیز گفته می شود.

چرا رینگ لایت ها را دایره ای می سازند؟

دلیلی طراحی دایره ای رنگ لایت ها این است که بتوانند یک نور مستقیم را روی سوژه ایجاد کنند و نیز دوربین عکاسی یا دوربین گوشی در مرکز آن قرار بگیرد.

جمع بندی

با گسترش دانش عمومی و علاقه مردم به عکاسی و یادگیری نکات عکاسی رینگ لایت ها نیز راه خود را به جامعه کاربران عادی نیز پیدا کردند و با استقبال کاربران از رینگ لایت ها اکنون انواع مختلفی از آنها را در دسترس خود داریم. به طور کلی داشتن یک رینگ لایت برای عکاسی می تواند تاثیر زیادی در کیفیت خروجی داشته باشد و حتی کسانی که چیزی از عکاسی نمی دانند نیز می توانند عکس های بهتری را ثبت کنند. همچنین با مقداری تحقیق و آزمون و خطا می توانید به نورپردازی درست برای ثبت تصاویر یا ظبط ویدئو رسید و محتوای زنده و شادابی را تولید کرد. امیدواریم مقاله راهنمای خرید رینگ لایت مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و اطلاعات کاربردی و مفیدی را از آن کسب کرده باشید. همچنین اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با رینگ لایت ها و انواع آن دارید از شما دعوت می کنیم تا در بخش دیدگاه ها نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک گذارید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. اگر علاقه مند به حرفه عکاسی هستید شما نیازمند یکی از مهمترین و حیاتی ترین ابزارهای نورپردازی یعنی خرید رینگ لایت می باشید. خرید رینگ لایت چراغ های حلقه‌ای شکل هستند که می توانند نور مناسب و نزدیک به نور خورشید را برای عکاسی ایجاد کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا