اکسسوری و گجت

ترازوی هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد + معرفی بهترین ترازوهای هوشمند

نسل جدید ترازو ها که بعد از نسخه دیجیتال عرضه شدند ترازوهای هوشمند هستند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید ترازوی تحلیلگر بدن چیست و چگونه کار میکند. در مقاله ترازوی هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد به بررسی ترازوهای هوشمند خواهیم پرداخت و سپس بهترین مدل های آنها را معرفی می کنیم. این ترازوهای پیشرفته با ویژگی های منحصر به فرد خود توانسته اند نظر مخاطبان زیادی را به خود جلب کنند. با استفاده از این دستگاه تمامی افراد یک خانواده در هر سنی می توانند علاوه بر آنکه از وزن خود مطلع شوند، سلامتیشان را نیز پایش کنند. با توجه به این که سلامتی یک امر ضروری در میان تمام سنین و افراد محسوب می شود، فروش این محصول در کمپانی های تولید کننده لوازم سلامتی به سطح قابل قبولی رسیده که حکایت از استقبال مردم از ترازوی هوشمند دارد.

همه چیز در مورد ترازو هوشمند

ویژگی های ترازو هوشمند

ترازوی دیجیتال هوشمند از طریق بلوتوث به دستگاه های با سیستم عامل اندروید و iOS متصل می شود. این دستگاه با اپلیکیشن مربوط به برند خود قابل همگام سازی است و در آن می توانید اطلاعات بدن خود را مشاهده نمایید. همچنین این ترازو ها می توانند با دستبند و ساعت های هوشمند در ارتباط باشند. منبع تغذیه ترازو باتری های قلمی می باشد که تعداد آن ها بسته به نوع دستگاه متغیر است. در ادامه توضیح می دهیم که یک ترازوی هوشمند چه اطلاعاتی را در اختیار شما می گذارد و معانی آنها چیست.

یک ترازوی هوشمند خوب چه مشخصاتی دارد

اطلاعات ارائه شده در اپلیکیشن

یک ترازو هوشمند اطلاعاتی نظیر شاخص BMI، میزان چربی، توده عضلانی، تشخیص میزان متابولیسم پایه بدن ، آب بدن، فرم بدن و … را در اختیار افراد می گذارد. بررسی همه جانبه این موارد برای سلامت انسان ها امری ضروری است که در ادامه به بررسی برخی از این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

وزن کشی

وظیفه ابتدایی و پایه هر ترازو اندازه گیری وزن است. در این نسل از ترازو ها قابلیت اندازه گیری دقیق وزن از 5 تا 150 کیلو فراهم شده است. در داخل دستگاه 4 سنسور برای تشخیص وزن تعبیه شده تا وزنی دقیق را ارائه بدهد، البته این سنسور ها در تولیدات شرکت های مختلف دارای کیفیت و دقت در کنار تعداد خاص می باشد. وزن کشی این دستگاه تا اندازه ای دقیق است که حتی با خوردن یک لیوان آب و وزن کردن مجدد خودتان تغییر را مشاهده می کنید. وزن شما هم بر اساس پوند و هم کیلوگرم اندازه گیری می شود و با استفاده از سه الگوریتم متفاوت،‌ داده ها را ذخیره و تفسیر می کند. شما می توانید از طریق نمودار داخل اپلیکیشن تغییرات وزنی خود و خانواده تان را در طول زمان مشاهده کنید.

شاخص BMI

BMI دقیق ترین شاخص حجم بدن است که میزان اضافه و یا کم بودن وزن افراد را بر اساس قد و وزن مشخص می کند. ترازوی شما قادر است پس از تشخیص قد و وزنتان BMI شما را محاسبه کند و به شما نمایش دهد، البته شما خود باید میزان قدتان را درون اپلیکیشن وارد کنید. شاخص توده بدنی نرمال هر فرد متغیر است و اگر عدد BMI شما کمتر یا بیشتر باشد یعنی باید نسبت به تناسب اندامتان اهتمام بورزید. اگر قصد کاهش یا افزایش وزن دارید باید با توجه به این عدد مقدار کالری مصرفی روزانه تان را تنظیم کنید تا به وزن مورد نظرتان برسید.

آب بدن

همانطور که می دانید آب یکی از حیاتی ترین عناصر بدن را تشکیل می دهد و دو سوم بدن انسان از آب تشکیل شده و نیمی از وزن شما می باشد. ضرورت نوشیدن آب کافی در طول روز بسیار مهم است، زیرا عملکرد بسیاری از اعضای بدن مثل مغز و ماهیچه ها بدان وابسته است. همچنین برای تنظیم دمای بدن خود به مقدار کافی آب نیاز دارید. در ترازوی هوشمند میزان درصد آب بدن شما قابل اندازه گیری و مشاهده می باشد.

متابولیسم پایه

راهنمای خرید ترازوی هوشمند

همانطور که ذکر شد یک ترازو دیجیتال هوشمند قادر است متابولیسم پایه شما را محاسبه کرده و نشان دهد.شاخص BMI یا همان متابولیسم پایه مقدار کالری است که بدن هر فرد برای انجام اعمال حیاتی مثل تنفس، گردش خون و… به آن نیاز دارد. این عدد وابسته به پارامترهایی مانند قد، وزن و سن شما می باشد که در هر فرد متفاوت است. این بدین معنی است که اگر شما می خواهید وزن کم کنید باید کالری مصرفی خود را بر طبق عدد بدست آمده کنترل کنید. لازم به ذکر است که کاهش سرخود و زیاد کالری مصرفی لازم آسیب های زیان باری به بدن می زند که اهمیت دانستن متابولیسم پایه را افزایش می دهد.

فرم بدن

فرم بدن هر فرد شکل خاص خود را دارد که وابسته به وزن، میزان چربی و ماهیچه می باشد. در اپلیکیشن مخصوص ترازوهای هوشمند خود می توانید بر طبق دسته بندی قرار داده شده مشاهده کنید که فرم بدنتان چگونه است. همچنین با افزایش فعالیت و ورزش فرم بدنی شما تغییر می کند که نتیجه این تغییر را می توانید در ترازوی خود مشاهده نمایید.

عکس زیر نمونه ای از اپلیکیشن مربوط به وزنه شیائومی است که در آن فرم بدنی هر شخص قابل مشاهده می باشد

نکات مهم در خرید ترازو هوشمند

درصد چربی بدن

میزان چربی در بدن یکی دیگر از پارامترهای محاسبه شده در ترازوی هوشمند است. درصد چربی بدن حاصل تقسیم کل چربی بدن بر وزن است. شاخص چربی اکثر زنان چیزی بین 25% تا 32% است و درصد چربی نرمال در مردان بین 18 تا 25 درصد می باشد. چربی بیشتر از حد نرمال نشان دهنده اضافه وزن در فرد است و شاخص چربی بدن از وزن نقش مهمتری در تناسب اندام دارد. اگر می خواهید به منظور حفظ سلامتی تان وزنتان را کاهش دهید، باید توجه داشته باشید که ممکن است حتی با کاهش وزن و رسیدن به وزن نرمال خودتان درصد چربی بالایی داشته باشید. لذا شما باید با دانستن میزان چربی بدنتان رژیم غذایی کم کالری و ورزش روزانه خود را تنظیم کنید.

قابلیت های دیگر

در این مقاله به چند نمونه از کاربردهای مهم و ضروری وزنه هوشمند به طور کامل پرداختیم. در ادامه به نمونه های دیگری که در برخی ترازوهای هوشمند به کار رفته شده اشاره میکنیم.

  • اندازه گیری توده عضلانی
  • اندازه گیری توده استخوانی
  • اندازه گیری میزان چربی بدن نسبت به عضلات
  • اندازه گیری میزان چربی احشایی و …

معرفی بهترین ترازوهای هوشمند

حال که با مهم ترین مشخصات و اطلاعات کاربردی یک ترازوی هوشمند آشنا شدیم وقت آن است که به معرفی چند مدل از بهترین ترازوهای هوشمند بازار بپردازیم. در انتخاب یک ترازو هوشمند علاوه بر قابلیت های اندازه گیری باید به دقت و صحت اطلاعات اندازه گیری شده از سوی ترازو دقت کرد و به همین دلیل باید یک ترازو هوشمند با دقت و کیفیت بالا انتخاب نمود. در ادامه به معرفی 4 مدل از بهترین ترازوهای هوشمند بازار می پردازیم.

1. ترازو هوشمند هواوی Huawei Scale 3

ترازوی هوشمند شیائومی

ترازو هوشمند هواوی مدل Scale 3 به شما امکان شناخت بهتری از وضعیت بدنتان را می دهد. ترازوی Huawei Scale 3 قابلیت سنجش 11 معیار عملکرد بدن را دارد و اطلاعات کاملی را برای پایش سلامتی در اختیارتان می گذارد. از جمله این شاخص ها می توان به سنجش وزن، شاخص BMI، میزان چربی بدن، میزان آب بدن، ضربان قلب، میزان پروتئین بدن و… اشاره نمود. هواوی با همکاری یک شرکت علمی-تحقیقاتی چینی فناوری TruFit را توسعه داده که این فناوری به کمک هوش مصنوعی و کلان داده ها به آنالیز و سنجش بدن می پردازد. همچنین با استفاده از Huawei Health App می توانید اطلاعات کاملی درباره بدن خود کسب کنید. هواوی برای راحتی اتصال ترازو به تلفن همراه دو راه ارتباطی قرار داده است و کاربران می توانند با استفاده از بلوتوث یا شبکه وای فای از این ترازو استفاده کنند. در هنگام استفاده از شبکه وای فای، ترازو هوشمند به صورت اتوماتیک اطلاعات را برای برنامه ارسال می کند و هر زمان که برنامه را باز کنید می توانید از آن اطلاعات بهره مند شوید.

2. ترازو هوشمند شیائومی Xiaomi Mi Smart Scale 2

ترازو هوشمند مارک خوب

ترازوی هوشمند شیائومی مدل Mi Smart Scale 2 از بهترین ترازوهای هوشمند موجود در بازار است که دقتی بسیار بالا در اندازه گیری دارد و حتی می توانید با دقت 50 گرم وزن خودتان و حتی اشیا مختلف را اندازه گیری کنید. با استفاده از نرم افزار Mi Fit می توانید 13 ویژگی مختلف بدن مانند وزن، چربی، توده استخوان، حجم عضلات، میزان آب بدن و… را محاسبه کنید و اطلاعات کاملی در رابطه با سلامتی بدنتان کسب نمایید. همچنین در اپلیکیشن Mi Fit قابلیت ذخیره و تحلیل اطلاعات سلامتی تا 16 کاربر وجود دارد و محدوده سنجش وزن آن از 100 گرم تا 150 کیلو گرم با دقت اندازه گیری 50 گرم است که می توانید با دقت تمام وزن خود را به دست آورید. این میزان از دقت در اندازه گیری وزن به شما امکان اندازه گیری وزن میوه، گوشت، حبوبات و … را می دهد که Mi Smart Scale 2 را تبدیل به وزنه ای خوب برای تعیین وزن اشیا و خوراکی های داخل خانه و آشپزخانه نیز می کند.

3. ترازو هوشمند iHealth CORE HS6

بهترین ترازوی هوشمند

ترازو هوشمند iHealth مدل Core HS6 یکی دیگر از بهترین ترازوهای هوشمند است که محدوده وزنی 5 تا 180 کیلو گرمی داشته و بیشینه وزن بیشتری نسبت به ترازوی هوشمند هواوی و شیائومی دارد. این ترازو دارای واحدهای اندازه گیری پوند و کیلوگرم است و دارای نمایشگر LED روی بدنه نیز می باشد. شاخص بی ام آی، تشخیص میزان چربی، آب، توده استخوان و میزان عضله از جمله اطلاعاتی است که برای پایش سلامتی در اختیار شما قرار می دهد که همه اینها با استفاده از برنامه ترازوی هوشمند قابل دیدن و تحلیل است. همچنین ترازو هوشمند Core HS6 مجهز به سنسور سنجش رطوبت و دما است که می تواند اطلاعات خوبی را در مورد دمای خانه در اختیارتان بگذارد.

4. ترازو هوشمند فیت بیت Fitbit Aria 2

ترازو هوشمند دیجیتالی

ترازو هوشمند فیت بیت مدل آریا 2 آخرین محصول از فهرست بهترین ترازوی هوشمند است که امکانات در خور توجهی را برای سنجش شاخص های سلامتی بدن دارد. طراحی بدنه شیک و زیبا، اتصال دوگانه بلوتوث و وای فای و اندازه گیری ویژگی های مهم بدن از مشخصات کلیدی ترازوی هوشمند فیت بیت است که می تواند در داشتن بدنی سالم به شما کمک کند. با استفاده از برنامه اختصاصی فیت بیت می توانید برای خودتان یک برنامه غذایی تنظیم کنید و همچنین فعالیت های بدنی خود را آنالیز و بررسی کنید. مانند سایر ترازوهای هوشمند، این محصول نیز از سیستم ذخیره اطلاعات چند کاربره پشتیبانی می کند و می توان حداکثر اطلاعات 8 نفر را در حافظه ذخیره کرد که نسبت به سایر مدل های معرفی شده در این لیست میزان حافظه کمتری دارد. محدوده اندازه گیری وزن Fitbit Aria 2 نیز در حدود 4.5 تا 180 کیلوگرم است که مقداری مناسبی برای سنجش وزن است.

جمع بندی

مانیتورینگ و پایش همیشگی سلامت بدن امری ضروری در سلامتی انسان است و با استفاده از ابزارهای نوین می توانید سطح سلامتی خود را افزایش دهید. ترازوهای هوشمند اکنون به قدری پیشرفته شده اند که از حالت سنتی خود که فقط وظیفه سنجش وزن بدن را داشتند درآمده و تبدیل به یک آزمایشگاه کوچک سلامتی شده اند. با داشتن یکی از این محصولات می توانید اطلاعات خوبی راجع به سطح سلامتی بدن خود پیدا کنید و در صورت داشتن اطلاعات پزشکی کافی، سطح سلامتی بدن خود را به صورت کامل بررسی کنید و حتی از بیماری های موجود در بدن مطلع شده و اقدام به درمان آن ها کنید. نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما تجربه استفاده از ترازوهای دیجیتال را دارید؟ در پایان از شما همراهان تکنوسان مگ می خواهیم تا نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا