اکسسوری و گجت

ترازو هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد + معرفی بهترین ترازوهای هوشمند

نسل جدید ترازو ها که بعد از نسخه دیجیتال عرضه شدند ترازوهای هوشمند نام دارند و امکانات بسیار بیشتری نسبت به یک ترازوی سنجش وزن عادی دارند. این ترازوهای پیشرفته با ویژگی های منحصر به فرد خود توانسته اند نظر مخاطبان زیادی را به خود جلب کنند. اگر برای شما هم جالب است که بدانید ترازوی هوشمند چیست و چگونه کار می کند می کند، این مقاله از تکنوسان مگ را تا انتها مطالعه کنید.

با استفاده از این دستگاه تمامی افراد یک خانواده در هر سنی می توانند علاوه بر آنکه از وزن خود مطلع شوند و سلامتیشان را نیز پایش کنند. با توجه به این که سلامتی یک امر ضروری در میان تمام سنین و افراد محسوب می شود، فروش این محصول در کمپانی های تولید کننده لوازم سلامتی به سطح قابل قبولی رسیده که حکایت از استقبال مردم از ترازوی هوشمند دارد.

ویژگی های ترازو هوشمند خوب

همه چیز در مورد ترازو هوشمند

یک ترازوی دیجیتال هوشمند از طریق بلوتوث به دستگاه های با سیستم عامل اندروید و iOS متصل می شود و همچنین می تواند با دستبند و ساعت های هوشمند نیز در ارتباط باشند. این دستگاه با اپلیکیشن مربوط به برند خود قابل همگام سازی است و در آن می توانید اطلاعات بدن خود مانند میزان چربی، میزان آب بدن، شاخص BMI و… را مشاهده نمایید و با وزن کشی و ثبت اطلاعات به صورت منظم و روزانه، به اطلاعات خوبی در رابطه با عملکرد بدن خود دست یابید. منبع تغذیه یک ترازو هوشمند باتری های قلمی می باشند که تعداد آن ها بسته به نوع دستگاه متغیر است.

اما یک ترازو دیجیتال هوشمند خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ از آنجایی که قرار است یک ترازو هوشمند وضعیت سلامتی بدن شما را بسنجد، باید قابلیت اندازه گیری تعدادی از شاخص های مهم سلامتی بدن را داشته باشد و در زمینه اندازه گیری شاخص های مختلف بدن دقت بالایی را از خود نشان دهد، بنابراین دقت اندازه گیری در این وسایل از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر این، نوع اتصال و کارایی اپلیکیشن نیز در این وسایل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و یک ترازوی هوشمند خوب باید قابلیت اتصالی بدون دردسر به انواع گوشی های موبایل و سایر گجت های هوشمند مانند دستبند سلامتی را داشته باشد.

همچنین اپلیکیشن موبایل یک ترازوی هوشمند باید از رابط کاربری راحت، روان و قابلیت های کاربردی برای ارائه اطلاعاتی جامع و کاربردی در رابطه با بدن افراد برخوردار باشد. در این وسایل جنس بدنه و طراحی ظاهری نیز از سایر ویژگی های دارای اهمیت است و به دلیل استفاده فراوان و چند کاربره بودن این وسایل، جنس بدنه ترازو باید محکم و مقاوم باشد تا در صورت ضربه خوردن یا وزن کشی افراد سنگین وزن به راحتی آسیب نبیند. در ادامه توضیح می دهیم که یک ترازوی هوشمند چه اطلاعاتی را در اختیار شما می گذارد و معانی آنها چیست.

اطلاعات ارائه شده در اپلیکیشن

یک ترازو هوشمند بر خلاف ترازوهای عادی و دیجیتال ساده که فقط وزن فرد را تشخیص می دهند، دارای سنسورهای مختلفی هستند که به وسیله آنها می توانند اطلاعاتی نظیر شاخص BMI، میزان چربی، توده عضلانی، تشخیص میزان متابولیسم پایه بدن، آب بدن، فرم بدن و… را در اختیار افراد قرار دهند. بررسی همه جانبه این موارد برای سلامت انسان ها امری ضروری است که در ادامه به بررسی برخی از این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

وزن کشی

وظیفه ابتدایی و پایه هر ترازو اندازه گیری وزن است. در این نسل از ترازو ها قابلیت اندازه گیری دقیق وزن از حدود 5 تا 150 کیلوگرم فراهم شده است. در داخل دستگاه چند سنسور برای تشخیص وزن تعبیه شده تا وزنی دقیق را ارائه بدهد، البته این سنسور ها در تولیدات شرکت های مختلف دارای کیفیت و دقت متفاوتی هستند. وزن کشی این دستگاه تا اندازه ای دقیق است که حتی با خوردن یک لیوان آب و وزن کردن مجدد خودتان، تغییر وزن را روی ترازو مشاهده خواهید کرد. وزن شما هم بر اساس پوند و هم کیلوگرم اندازه گیری می شود و ترازو با استفاده از الگوریتم های متفاوت،‌ داده ها را ذخیره و تفسیر می کند. شما می توانید از طریق نمودار داخل اپلیکیشن تغییرات وزنی خود و خانواده تان را در طول زمان مشاهده کنید.

شاخص BMI

راهنمایی برای خرید ترازو هوشمند

شاخص BMI دقیق ترین شاخص حجم بدن است که میزان اضافه و یا کم بودن وزن افراد را بر اساس قد و وزن مشخص می کند. ترازوی شما قادر است پس از تشخیص قد و وزنتان BMI شما را محاسبه کند و به شما نمایش دهد، البته شما خود باید میزان قدتان را درون اپلیکیشن وارد کنید. شاخص توده بدنی نرمال هر فرد متغیر است و اگر عدد BMI شما کمتر یا بیشتر از حد نرمال باشد، یعنی باید نسبت به تناسب اندامتان اهتمام بورزید. اگر قصد کاهش یا افزایش وزن دارید باید با توجه به این عدد مقدار کالری مصرفی روزانه تان را تنظیم کنید تا به وزن مورد نظرتان برسید.

آب بدن

همانطور که می دانید آب یکی از حیاتی ترین عناصر بدن را تشکیل می دهد و دو سوم بدن انسان از آب تشکیل شده و نیمی از وزن شما می باشد. ضرورت نوشیدن آب کافی در طول روز بسیار مهم است، زیرا عملکرد بسیاری از اعضای بدن مثل مغز و ماهیچه ها بدان وابسته است. همچنین برای تنظیم دمای بدن خود به مقدار کافی آب نیاز دارید. در ترازوی هوشمند میزان درصد آب بدن شما قابل اندازه گیری و مشاهده می باشد و می توانید با استفاده از آن، از میزان آب مورد نیاز بدن خود با خبر شوید.

فرم بدن

فرم بدن هر فرد شکل خاص خود را دارد که وابسته به وزن، میزان چربی و ماهیچه می باشد. در اپلیکیشن مخصوص ترازوهای هوشمند می توانید بر طبق دسته بندی قرار داده شده مشاهده کنید که فرم بدنتان چگونه است. همچنین با افزایش فعالیت و ورزش فرم بدنی شما تغییر می کند که نتیجه این تغییر را می توانید در ترازوی خود مشاهده نمایید.

متابولیسم پایه (BMR)

نکات مهم هنگام خرید ترازو هوشمند

همانطور که ذکر شد یک ترازو دیجیتال هوشمند قادر است متابولیسم پایه شما را محاسبه کرده و نشان دهد. شاخص BMR یا همان متابولیسم پایه مقدار کالری است که بدن هر فرد برای انجام اعمال حیاتی مثل تنفس، گردش خون و… به آن نیاز دارد. این عدد وابسته به پارامترهایی مانند قد، وزن و سن شما می باشد که در هر فرد متفاوت است. این بدین معنی است که اگر شما می خواهید وزن کم کنید باید کالری مصرفی خود را بر طبق عدد بدست آمده کنترل کنید. لازم به ذکر است که کاهش سرخود و زیاد کالری مصرفی لازم آسیب های زیان باری به بدن می زند که همین موضوع اهمیت دانستن متابولیسم پایه را افزایش می دهد.

درصد چربی بدن

میزان چربی در بدن یکی دیگر از پارامترهای محاسبه شده در ترازوی هوشمند است. درصد چربی بدن حاصل تقسیم کل چربی بدن بر وزن است. شاخص چربی اکثر زنان چیزی بین 25% تا 32% است و درصد چربی نرمال در مردان بین 18 تا 25 درصد می باشد. چربی بیشتر از حد نرمال نشان دهنده اضافه وزن در فرد است و این شاخص نقش پررنگ تری از میزان وزن یک فرد در تناسب اندام او دارد. اگر می خواهید به منظور حفظ سلامتی تان وزنتان را کاهش دهید، باید توجه داشته باشید که ممکن است حتی با کاهش وزن و رسیدن به وزن نرمال خودتان درصد چربی بالایی داشته باشید. لذا شما باید با دانستن میزان چربی بدنتان رژیم غذایی و ورزش روزانه خود را تنظیم کنید.

قابلیت های دیگر

موارد بالا تعدادی از شاخص های اندازه گیری مهم و کاربردی در یک ترازوی هوشمند بودند که به آنها پرداختیم. اما این دستگاه ها تعداد دیگری از اطلاعات مربوط به بدن را اندازه گیری می کنند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندازه گیری توده عضلانی
  • اندازه گیری توده استخوانی
  • اندازه گیری میزان چربی بدن نسبت به عضلات
  • اندازه گیری میزان چربی احشایی و …

معرفی بهترین ترازوهای هوشمند

حال که با مهم ترین مشخصات و اطلاعات کاربردی یک ترازوی هوشمند آشنا شدیم، وقت آن است که به معرفی چند مدل از بهترین ترازوهای هوشمند بازار بپردازیم. در انتخاب یک ترازو دیجیتال هوشمند علاوه بر قابلیت های اندازه گیری باید به دقت و صحت اطلاعات اندازه گیری شده از سوی ترازو دقت کرد و به همین دلیل باید یک ترازو هوشمند با دقت و کیفیت بالا انتخاب نمود. در ادامه به معرفی 6 مدل از بهترین ترازوهای هوشمند بازار می پردازیم.

1. ترازو هوشمند شیائومی Xiaomi Mi Smart Scale 2

بهترین ترازو های هوشمند

ترازوی هوشمند شیائومی مدل Mi Smart Scale 2 از بهترین ترازوهای هوشمند موجود در بازار است که دقتی بسیار بالا در اندازه گیری دارد و حتی می توانید با دقت 50 گرم وزن خودتان و اشیا مختلف را اندازه گیری کنید. با استفاده از نرم افزار Mi Fit می توانید 13 ویژگی مختلف بدن مانند وزن، چربی، توده استخوان، حجم عضلات، میزان آب بدن و… را محاسبه کرده و اطلاعات کاملی در رابطه با سلامتی بدنتان کسب نمایید.

همچنین در اپلیکیشن Mi Fit قابلیت ذخیره و تحلیل اطلاعات سلامتی تا 16 کاربر وجود دارد و محدوده سنجش وزن آن از 100 گرم تا 150 کیلو گرم با دقت اندازه گیری 50 گرم است که به شما اجازه می دهد که با دقت تمام وزن دقیق خود را به دست آورید. این میزان از دقت در اندازه گیری وزن به شما امکان اندازه گیری وزن میوه، گوشت، حبوبات و … را می دهد که Mi Smart Scale 2 را تبدیل به وزنه ای خوب برای تعیین وزن اشیا و خوراکی های داخل خانه و آشپزخانه نیز می کند.

بلوتوث:  دارد

وای فای: ندارد

تعداد شاخص های قابل اندازه گیری: 2

شاخص BMI: دارد (از طریق برنامه)

طیف وزن قابل اندازه گیری: 100 گرم تا 150 کیلوگرم

واحد های اندازه گیری وزن: کیلوگرم، پوند و Jin

دقت اندازه گیری: 50 گرم

قیمت حدودی: 500.000 تومان

خرید ترازو هوشمند Xiaomi Smart Scale 2 XMTZC04HM

2. ترازو هوشمند هواوی Huawei Scale 3

راهنمای خرید ترازوی هوشمند

ترازو هوشمند هواوی مدل Scale 3 به شما امکان شناخت بهتری از وضعیت بدنتان را می دهد. ترازوی Huawei Scale 3 قابلیت سنجش 11 معیار عملکرد بدن را دارد و اطلاعات کاملی را برای پایش سلامتی در اختیارتان می گذارد. از جمله این شاخص ها می توان به سنجش وزن، شاخص BMI، میزان چربی بدن، میزان آب بدن، ضربان قلب، میزان پروتئین بدن و… اشاره نمود.

هواوی با همکاری یک شرکت علمی-تحقیقاتی چینی فناوری TruFit را توسعه داده که این فناوری به کمک هوش مصنوعی و کلان داده ها به آنالیز و سنجش بدن می پردازد. همچنین با استفاده از Huawei Health App می توانید اطلاعات کاملی درباره بدن خود کسب کنید. هواوی برای راحتی اتصال ترازو به تلفن همراه دو راه ارتباطی قرار داده است و کاربران می توانند با استفاده از بلوتوث یا شبکه وای فای از این ترازو استفاده کنند. در هنگام استفاده از شبکه وای فای، ترازو هوشمند به صورت اتوماتیک اطلاعات را برای برنامه ارسال می کند و هر زمان که برنامه را باز کنید می توانید از آن اطلاعات بهره مند شوید.

بلوتوث:  دارد

وای فای: ندارد

تعداد شاخص های قابل اندازه گیری: 11

شاخص BMI: دارد

طیف وزن قابل اندازه گیری: 2.5 تا 150 کیلوگرم

واحد های اندازه گیری وزن: کیلوگرم و پوند

دقت اندازه گیری:

قیمت حدودی: 1.500.000 تومان

3- ترازو دیجیتال هوشمند Yunmai 2

مشخصات یک ترازو هوشمند خوب

کمپانی چینی یونمای (yunmai) در تولید Yunmai 2 سعی کرده تا محصولی زیبا، دقیق و مدرن را به بازار عرضه کند و استانداردهای ترازوهای هوشمند را ارتقا دهد. این ترازوی هوشمند مجهز به فناوری های مدرن گجت های هوشمند امروزی است و نسبت به سایر مدل های دیگر قابلیت های کاملا جدیدی دارد. ترازوی دیجیتال yunmai 2 به لطف استفاده از متریال با کیفیت و البته سبک،  وزنی حدود 1.9 کیلوگرم دارد و بر خلاف سایر ترازوها دارای یک نمایش 5.26 اینچی متشکل از 1136 چراغ LED است که می تواند اعداد، اشکال مختلف و حتی برخی کلمات را روی صفحه نمایش دهد.

این ترازو مجهز به 4 سنسور سنجش فشار و 4 سنسور بیولوژیکی است که می تواند تا 10 مورد از اطلاعات بدن از جمله وزن، چربی بدن، میزان عضله، شاخص های BMI و BMR و… را اندازه گیری کند و این اطلاعات را به اپلیکیشن Yunmai روی گوشی فرستاده و آنها را پایش و تحلیل کند. کمپانی یونمای در این مدل برای تامین انرژی ترازو باتری های قلمی را کنار گذاشته و به جای آن از یک باتری قابل شارژ 3000 میلی آمپری استفاده کرده و جالب تر اینکه درگاه ورودی شارژر آن USB-C است. همچنین اتصال ترازو به اپلیکیشن از طریق بلوتوث نسخه 4.0 صورت می گیرد و در روی اپلیکیشن قابلیت ذخیره اطلاعات 16 نفر وجود دارد که حتی برای یک خانواده پرجمعیت نیز کافی خواهد بود.

همچنین با اتصال به وای فای ترازوی Yunmai 2 می تواند اطلاعات را با سرویس ابری Yunmai Cloud به اشتراک گذارد و اطلاعات تحلیلی خوبی را برای کاربران فراهم کند.

بلوتوث:  دارد

وای فای: دارد

تعداد شاخص های قابل اندازه گیری: 10

شاخص BMI: دارد

طیف وزن قابل اندازه گیری: 3 تا 180 کیلوگرم

واحد های اندازه گیری وزن: کیلوگرم و پوند

دقت اندازه گیری: 100 گرم

قیمت حدودی: 2.300.000 تومان

4- ترازو هوشمند EUFY P1

انواع ترازو هوشمند

یکی دیگر از ترازوهای هوشمند خوب بازار مدل P1 از شرکت EUFY زیر مجموعه شرکت Anker است که امکانات زیادی برای اندازه گیری ویژگی های بدن دارد.  ترازوی هوشمند یوفی مدل P1 دارای یک نمایشگر LED نسبتا بزرگ در بالای بدنه خود است که همه افراد می توانند به راحتی وزن خود را از فاصله دور یا نزدیک مشاهد کنند. همچنین این ترازو قابلیت اندازه گیری 14 ویژگی مختلف بدن را دارد که از مهم ترین آنها می توان شاخص BMI، چربی بدن، توده استخوانی، توده عضلانی و … اشاره کرد که اطلاعات جامع و کاملی را برای پایش سلامتی بدن افراد ارائه می کند.

این ترازو دیجیتال هوشمند می تواند اطلاعات را با اپلیکیشن اختصاصی شرکت سازنده و نیز اپلیکیشن های جانبی مانند Google Fit به اشتراک گذارد و اتصال آن نیز از طریق بلوتوث با سرعت خوبی با گوشی بر قرار می شود. علاوه بر این کاربران می توانند تا 16 پروفایل مختلف را در اپلیکیشن برای افراد مختلف ذخیره کنند. همچنین برای تامین انرژی نیز ترازو هوشمند eufy P1 از سه عدد باتری نیم قلمی استفاده می کند.

بلوتوث: دارد

وای فای: ندارد

تعداد شاخص های قابل اندازه گیری: 14

شاخص BMI: دارد

طیف وزن قابل اندازه گیری:  تا 180 کیلوگرم

دقت اندازه گیری:

واحد های اندازه گیری وزن: پوند و کیلوگرم

قیمت حدودی: 2.400.000 تومان

5. ترازو هوشمند iHealth CORE HS6

نکات خرید ترازو هوشمند

ترازو هوشمند iHealth مدل Core HS6 یکی دیگر از بهترین ترازوهای هوشمند است که محدوده وزنی 5 تا 180 کیلو گرمی با دقت اندازه گیری 500 گرمی دارد. این ترازو دارای واحدهای اندازه گیری پوند و کیلوگرم است و دارای نمایشگر LED روی بدنه برای نشان دادن وزن می باشد. شاخص بی ام آی، تشخیص میزان چربی، آب، توده استخوان و میزان عضله از جمله اطلاعاتی است که برای پایش سلامتی در اختیار شما قرار می دهد که همه اینها با استفاده از برنامه ترازوی هوشمند قابل دیدن و تحلیل است. همچنین ترازو هوشمند Core HS6 مجهز به سنسور سنجش رطوبت و دما است که می تواند اطلاعات خوبی را در مورد دمای خانه در اختیارتان بگذارد.

بلوتوث:  دارد

وای فای: دارد

تعداد شاخص های قابل اندازه گیری: 9

شاخص BMI: دارد

طیف وزن قابل اندازه گیری: 5 تا 180 کیلوگرم

واحد های اندازه گیری وزن: کیلوگرم و پوند

دقت اندازه گیری: 500 گرم

قیمت حدودی: 3.900.000 تومان

6. ترازو هوشمند فیت بیت Fitbit Aria 2

یک ترازو هوشمند خوب چه مشخصاتی دارد

ترازو هوشمند فیت بیت مدل آریا 2 آخرین محصول از فهرست بهترین ترازوی هوشمند است که امکانات در خور توجهی را برای سنجش شاخص های سلامتی بدن دارد. طراحی بدنه شیک و زیبا، اتصال دوگانه بلوتوث و وای فای و اندازه گیری ویژگی های مهم بدن از مشخصات کلیدی ترازوی هوشمند فیت بیت مدل Aria 2 است که می تواند در داشتن بدنی سالم به شما کمک کند. با استفاده از برنامه اختصاصی فیت بیت می توانید برای خودتان یک برنامه غذایی تنظیم کنید و همچنین فعالیت های بدنی خود را آنالیز و بررسی کنید.

مانند سایر ترازوهای هوشمند، این محصول نیز از سیستم ذخیره اطلاعات چند کاربره پشتیبانی می کند و می توان حداکثر اطلاعات 8 نفر را در حافظه ذخیره کرد که نسبت به سایر مدل ها میزان حافظه کمتری دارد. محدوده اندازه گیری وزن Fitbit Aria 2 نیز در حدود 4.5 تا 180 کیلوگرم است که مقداری مناسبی برای سنجش وزن است.

بلوتوث:  دارد

وای فای: دارد

تعداد شاخص های قابل اندازه گیری: 4

شاخص BMI: دارد

طیف وزن قابل اندازه گیری: 4.5 تا 180 کیلوگرم

واحد های اندازه گیری وزن: کیلوگرم و پوند

دقت اندازه گیری:

قیمت حدودی: 4.000.000 تومان

جمع بندی

مانیتورینگ و پایش همیشگی سلامت بدن امری ضروری در سلامتی انسان است و با استفاده از ابزارهای نوین می توانید سطح سلامتی خود را افزایش دهید. ترازوهای هوشمند اکنون به قدری پیشرفته شده اند که از حالت سنتی خود که فقط وظیفه سنجش وزن بدن را داشتند درآمده و تبدیل به یک آزمایشگاه کوچک سلامتی شده اند.

با داشتن یکی از این محصولات می توانید اطلاعات خوبی راجع به سطح سلامتی بدن خود پیدا کنید و در صورت داشتن اطلاعات پزشکی کافی، سطح سلامتی بدن خود را به صورت کامل بررسی کنید و حتی از بیماری های موجود در بدن مطلع شده و اقدام به درمان آن ها کنید. نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما تجربه استفاده از ترازوهای دیجیتال را دارید؟ در پایان از شما همراهان مجله تکنوسان می خواهیم تا نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا