اکسسوری و گجت

تعریف پاپ فیلتر و انواع آن + راهنمای خرید پاپ فیلتر خوب

میکروفون ها نقش زیادی در تولید محتوای صوتی پیدا کرده اند و در واقع یکی از اجزای اصلی این نوع از تولید محتوا محسوب می شوند. اگر شما نیز تجربه ضبط پادکست، موسیقی، استریم ویدئو و … را داشته اید؛ حتما با پاپ فیلتر آشنا هستید. البته اگر فقط اسم این ابزار را شنیده اید و نمی دانید که پاپ فیلتر چیست؛ جای نگرانی نیست زیرا در این مقاله قصد دارید به صورت مفصل درباره پاپ فیلتر و راهنمای خرید پاپ فیلتر مناسب صحبت کنیم. بنابراین تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

پاپ فیلتر چیست؟

پاپ فیلتر چیست

اگر به صورت حرفه ای در حال ضبط صدا برای پادکست یا موسیقی باشید، قطعا از میکروفون های حرفه ای و با کیفیت استفاده می کنید تا صدا در بهترین حالت ضبط شود. با این وجود، هنگام تلفظ برخی از کلمات ممکن است متوجه صدای نویز شوید. دلیل ایجاد این نویز، تلفظ قوی شما در برخی از صداها است که اصطلاحا به آن صداهای انفجاری گفته می شود. اما چطور می توان این نویز را حذف کرد تا صدا بدون هیچ نویزی ضبط شود؛ اینجاست که باید برای حذف این نویز از پاپ فیلتر (Pop Filter) استفاده کنید. پاپ فیلتر، صفحه‌ ای است که به عنوان محافظ برای میکروفون عمل می‌ کند. پاپ فیلتر یکی از تجهیزات میکروفون است که مانع ورود صداهای انفجاری به کپسول میکروفون می شود.  کپسول میکروفون قسمتی از میکروفون است که وظیفه تبدیل امواج صوتی به سیگنال میکروفون را بر عهده دارد.

پاپ فیلتر یا پاپ شیلد، وسیله ای است که یک لایه بافته شده از پارچه یا صفحه مشبک فلزی روی آن قرار می گیرد. سپس به وسیله پایه به پایه میکروفون متصل می شود. در واقع پاپ شیلد با قرار گرفتن بین دهان و میکروفون، باعث می شود تا وقتی حروفی را با قدرت تلفظ می کنید؛ از شدت آن کاسته شود و به این صورت باعث حذف نویز می شود.

صداهای انفجاری چیست؟

تاثیر پاپ فیلتر در صدا

وقتی در حال ضبط پادکست یا موسیقی هستید، هنگام تلفظ صداهای ب و پ، متوجه نویز می شوید. به این صداها، صدای انفجاری یا Explosive Sounds گفته می شود که عموما میکروفون ها به آن حساس هستند. این صداها به صداهای پاپ نیز شناخته می شوند که احتمالا بارها این صداهای انفجاری را در مراسم ها و همایش ها که افراد زیادی سخنرانی می کنند، شنیده اید. از طرفی در چنین مکان هایی، معمولا از پاپ فیلتر استفاده نمی کنند و هنگامی نیاز به پاپ فیلتر، پر اهمیت می شود که در هنگام ضبط صدا به صورت حرفه ای باشید. طبیعتا به عنوان یک تولید کننده حرفه ای محتوای صوتی، دوست ندارید مخاطبان شما صدای شما را با نویز بشنوند، بنابراین باید برای حذف صداهای انفجاری از پاپ شیلد استفاده کنید.

چرا صداهای پاپ رخ می دهد؟

چرا صدای انفجاری رخ می دهد

به طور کلی، صداهای انفجاری یا صداهای پاپ، صداهایی هستند که روی حروفی مانند P و B شنیده می شوند و به طور طبیعی در گفتار وجود دارند. اگر هنگام ضبط صدا، دهان خود را بیش از حد به میکروفون نزدیک کنید، امکان پخش صداهای انفجاری می تواند افزایش پیدا می کند. این صداهای انفجاری با دیافراگم میکروفون در تعامل است و سیگنال خروجی را تولید می کند که بدون استفاده از پاپ فیلتر، شما سیگنال خروجی را با نویز می شنوید. در این حالت، یک محافظ یا پاپ شیلد به عنوان مانعی بین این صداها و میکروفون عمل می کند و هدف آن حذف کامل نویز ها در صدای شما است.

انواع پاپ فیلتر

همانطور که متوجه شدید، پاپ شیلد محافظی است که به کاهش یا حذف کامل صداهای انفجاری کمک می کند تا صدایی مطلوب به گوش شنونده برسد. پاپ فیلتر، انواع مختلفی دارد که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم.

پاپ شیلد توری نایلونی

پاپ فیلتر نایلونی

در واقع رایج ترین نوع پاپ  فیلتر از نایلون بافته شده ای ساخته می شود که در اطراف یک قاب دایره ای شکل کشیده شده است.

پاپ شیلدهای توری نایلونی از محبوب ترین پاپ شیلدها هستند که در استودیوهای خانگی و حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از پاپ شیلدها، وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند و نویزهای صدای انفجاری را می گیرند، در نتیجه صدایی با کیفیت و بدون نویز خواهید شنید.

پاپ فیلترهای توری فلزی

پاپ شیلد فلزی

یکی دیگر از گزینه های محبوب از انواع پاپ فیلترها، پاپ شیلدهای توری فلزی است که از صفحه فلزی ساخته می شود. این نوع پاپ فیلتر قیمت بیشتری نسبت به پاپ شیلد نایلونی دارد اما به طیف وسیع‌ تری از فرکانس‌ها اجازه عبور می‌دهد و در عین حال صداهای انفجاری را کاهش داده و حذف می‌ کند. پاپ شیلدهای فلزی، جنس مقاوم تری نسبت به نایلونی دارند که باعث می شود دوام بیشتری داشته باشند. علاوه بر این به راحتی شسته می شوند و در حین شستن، خطر شکستن آن وجود ندارد.

فرق پاپ فیلتر و ویند شیلد

تفاوت پاپ فیلتر و ویند شیلد

از آنجا که پاپ فیلتر را با نام هایی مانند پاپ شیلد، پت گیر و … می شناسند؛ گاهی آن را با ویند شیلد یا ویند اسکرین نیز اشتباه می گیرند. ویند شیلدها برخلاف پاپ شیلد که در جلوی میکروفون قرار می گیرد، کاملا میکروفون را می پوشانند و کاربرد آن نیز با پاپ فیلتر متفاوت است. معمولا وقتی در فضای باز مشغول به سخنرانی هستید، صدای باد به شدت باعث ایجاد نویز در صدای شما می شود و این نویز با کم و زیاد شدن شدت باد، متغیر می شود. در این حالت شما می توانید از ویند شیلد استفاده کنید که در واقع یک پوشش از جنس ابرهای آکوستیک است که کل میکروفون را می پوشاند و مانع از ورود نویز می شود.

نکاتی مهم در هنگام خرید پاپ فیلتر

راهنمای خرید پاپ فیلتر

پاپ فیلتر هم مانند بسیاری از کالاهای دیگر نیاز دارد تا قبل از خرید، اطلاعاتی درباره آن داشته باشید. بنابراین باید به سه نکته درباره پاپ فیلترها دقت کنید.

اندازه پاپ فیلتر

سایز و اندازه پاپ شیلد یکی از نکاتی است که باید قبل از تهیه به آن توجه کنید. البته اندازه پاپ شیلد به سایز میکروفون شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر هنگام ضبط زیاد حرکت می کنید، ممکن است یک فیلتر پاپ با قطر بزرگتر برای شما مناسب باشد.

شکل پاپ شیلد

پاپ فیلترها مانند بسیاری از ابزارهای دیگر، در اشکال مختلفی موجود هستند. معمولا پاپ شیلدهایی که حالت تخت دارند، مقرون به صرفه‌ تر هستند اما هنگام صحبت باید به صورت مستقیم‌ و در مرکز آن قرار بگیرید. این در حالی است که فیلترهای منحنی شکل، به شما اجازه می‌ دهد تا هنگام ضبط، حرکت بیشتری داشته باشید زیرا از هر زاویه‌ ای کار می‌کند و مانع از ورود نویز می شود.

پایه پاپ فیلتر

پایه ای که پاپ شیلد با آن عرضه می شود نیز نکته مهمی است که باید در نظر گرفت. اکثر پاپ  فیلترها دارای پایه ای هستند که به قاب فیلتر و گیره آن پیچ می شود. بنابراین در هنگام خرید باید بلندی و انعطاف آن را به خوبی تست کنید تا به پایه میکروفون شما وصل شود.

مزایای استفاده از پاپ فیلترها

مزایای پاپ فیلتر

وجود پاپ شیلدها در تجهیزات استودیو و میکروفون، علاوه بر مزیت اصلی یعنی جلوگیری از نویزها و صداهای انفجاری، مزایای دیگری نیز دارد. یکی از مزایای آن، کمک به حفظ فاصله صحیح از میکروفون است؛ به این صورت که وقتی پاپ فیلتر در جای درستی قرار گیرد، شما می توانید فاصله مناسب خود را با میکروفون پیدا کنید. از طرفی در صورت استفاده های زیاد از میکروفون، بزاق زیادی روی آن جمع می شود و هنگامی که از پاپ فیلتر استفاده می کنید؛ میکروفون شما از این بابت در امان خواهد بود و شما می توانید با شستشوی پاپ فیلتر، آن را تمیز کنید.

نتیجه گیری

همانقدر که کیفیت صدا اهمیت زیادی دارد، کیفیت ضبط صدا در میکروفون ها نیز بسیار مهم است. برای اینکه صدای شما بدون نویز ضبط شود و به گوش مخاطب برسد؛ تنها داشتن بهترین استودیو و بهترین میکروفون ها کافی نیست. در این مقاله متوجه شدیم که وقتی برخی از کلمات حاوی حروف ب و پ را محکم تلفظ کنیم، نویزی ایجاد می شود که برای برطرف کردن اینگونه نویزها از پاپ شیلد یا پاپ فیلتر استفاده می شود. پاپ فیلتر یکی از تجهیزات مهم در استودیوهای حرفه ای و خانگی است که از ورود نویز به میکروفون جلوگیری می کند. در واقع با توجه به این موضوع می توانید تفاوت یک فرد حرفه ای و آماتور را تشخیص دهید؛ بدون شک همه افرادی که در زمینه تولید محتوای صوتی و موسیقی به صورت حرفه ای فعالیت می کنند، با پاپ فیلتر آشنا هستند. البته برخی از افراد حرفه ای با توجه به تجارب خود، بدون استفاده از پاپ فیلتر و با تنظیم زاویه میکروفون، از برخورد مستقیم صدا به آن جلوگیری کرده و این نویز را از بین می برند.

در این مقاله سعی کردیم به راهنمای خرید پاپ فیلتر بپردازیم و با تعریف پاپ فیلتر و انواع آن، شما را از کاربرد و ویژگی های آن آگاه سازیم. چنانچه شما هم تجربه استفاده از پاپ شیلدها را داشته اید، حتما در بخش دیدگاه ها، نظرات ارزشمند خود را برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا