اطلاعیه
Technosun

دسته بندی

تمام دسته بندی محصولات در تکنوسان

کاغذ A3

کاغذ A3 یکی از اندازه‌های استاندارد کاغذ است که برای انواع کاربردهای چاپی، نقاشی، طراحی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اندازه کاغذ دو برابر کاغذ A4 بوده و ابعاد آن 29.7 × 42 سانتی‌متر می‌باشد. برای خرید کاغذ A3 باید به چند نکته مهم توجه کنید تا از کیفیت و قیمت مناسب آن مطمئن شوید.

وزن کاغذ اولین نکته ای می باشد که باید در هنگام خرید در نظر گرفته شود؛ وزن کاغذ به گرماژ آن گفته می‌شود که نشان‌دهنده ضخامت و سفتی کاغذ است. وزن کاغذ A3 معمولا بین 80 تا 300 گرم در متر مربع متغیر است. بهتر است بسته به نوع کاربرد کاغذ، وزن مناسب آن را انتخاب کنید. برای مثال، برای چاپ عکس، کاغذ با وزن بالاتر (200 تا 300 گرم) مناسب‌تر است، زیرا رنگ را بهتر جذب می‌کند و با دوام‌تر می باشد. اما برای نقاشی با مداد رنگی، کاغذ با وزن پایین‌تر (80 تا 120 گرم) بهتر خواهد بود، زیرا سطح آن نرم‌تر و صاف‌تر است.

جنس کاغذ نیز از عوامل تاثیر گذار در خرید کاغذ A3 می باشد؛ جنس کاغذ به نوع فیبرهایی که در تولید آن استفاده شده‌اند اطلاق می‌شود. جنس کاغذ A3 معمولا از دو نوع خمیر چوب (wood pulp) و خمیر قابل حل (dissolving pulp) تشکیل شده‌اند. خمیر چوب دارای فیبرهای کوتاه‌تر و سفت‌تر بوده و کاغذ با جنس خمیر چوب دارای سفتی و بازده بالاتر می باشد. در سوی دیگر خمیر قابل حل دارای فیبرهای بلندتر و نرم‌تر بوده و کاغذ با جنس خمیر قابل حل دارای لطافت و شفافیت بالاتر می باشد. عموما باید بسته به نوع کاربرد کاغذ، جنس مناسب آن را انتخاب کرد. برای مثال، برای چاپ عکس، کاغذ با جنس خمیر قابل حل مناسب‌تر است، زیرا رنگ را بهتر منعکس کرده و با رطوبت سازگار‌تر است. اما برای نقاشی با آبرنگ، کاغذ با جنس خمیر چوب بهتر می باشد، زیرا جذب آب را افزایش می دهد.