مقایسه ۴ مرورگر محبوب

بررسی تفاوت های مرورگر های وب

تا زمانی که سایت های متنوع اینترنتی وجود دارد، وبگردی و سرچ های مکرر کاربران نیز وجود دارد. این روز ها که برای پاسخ به سوال یا خواسته ای باید از اینترنت کمک بگیرید ، اهمیت مرورگرها که درگاه اصلی دستیابی به وبسایت ها می باشند روز به روز افزایش می یابد. ایران بیشترین کاربر اینترنت در خاورمیانه را دارد، پس حتما استفاده از مناسب ترین مرورگرها نیز در صدر جستجو ها بوده و اهمیت فراوانی دارد.

حالا سوال پیش می آید که چرا نوع مرورگر مهم است؟ خب واضح است؛ چون از آنجا که وقت زیادی صرف کار با اینترنت می شود، پس سرعت و امنیت درگاه اصلی آن نیز بسیار مهم و حساس می باشد. حتی رابط کاربری و جذابیت صفحه ای که برایتان باز می شود می تواند وابسته به نوع مرورگرتان متفاوت باشد. پس مخاطبان گرامی با ما باشید و نتایج بررسی های ما را دنبال کنید.

اصلا مرورگر چیست؟

مرورگر

مرورگر به نرم افزاری گفته می شود که  شما روی سیستم عامل کامپیوتر، تلفن همراه و … نصب می کنید و با استفاده از آن می توانید به  وب سایت ها و صفحات وب دسترسی داشته باشید. با استفاده از این پلتفرم شما می توانید عبارت یا URL مورد نظر خود را که برای هر وب سایت به صورت اختصاصی معین شده است، وارد نموده و به آن سایت دسترسی پیدا کنید.

انواع مرورگر های مختلف به شرح زیر است:

 • اینترنت اکسپلورر
 • سافاری
 • موزیلا فایرفاکس
 • اوپرا
 • گوگل کروم

هر مرورگر با مرورگر های دیگر از لحاظ عملکردی و سرعت تفاوت هایی دارد که بررسی هایی روی آن ها صورت گرفته و می توان به ۴ تا از مهمترین های آن ها اشاره کرد.

۱٫یار غار قدیمی، اکسپلورر

اکسپلورر

مرورگر اکسپلورر که امروزه فقط مورد تمسخر قرار می گیرد و دیگر انتخاب افراد معدودی می باشد، روزگاری تنها و اولین انتخاب هر کاربری بوده که حالا به فراموشی سپرده شده است. این مرورگر قدیمی به خاطر سهم عظیم ویندوز در بازار، هنوز هم به میزان قابل توجهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال های گذشته که هنوز مرورگر های کروم، فایرفاکس و سافاری به عرصه نیامده بودند، اکسپلورر مرورگر بی بدیل مورد استفاده کاربران بود.

دو کاربردی که همچنان از این مرورگر به جای مانده به شرح زیر است:

 • دانلود یک مرورگر وب دیگر برای کامپیوتر
 • برخی از سایت های داخلی دولتی که فقط با اکسپلورر باز می شوند. این مورد یکی از مواردی است که اکثر ما به آن برخورده ایم. برای مثال، انتخاب واحد برخی از دانشگاه ها به جز از طریق مرورگر اکسپلورر امکان پذیر نیست که به میزان قابل توجهی به جهت نداشتن سرعت کافی مشکلات متعددی را سبب می شود.

با اینکه مرورگر اکسپلورر در نسخه های جدید تر خود تا حد زیادی بهبود یافته، اما دیگر برای جبران عقب افتادگی از رقبایی مثل موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم دیر شده است. بنابراین باتوجه به محبوبیت شکل گرفته از این مروگر ها، اکسپلورر جز آخرین انتخاب هاست و هم اکنون دارای امتیاز کلی ۱۰ از ۱۵ می باشد.

فاصله زمانی بین هر بار بروزرسانی اینترنت اکسپلورر ، ماهی یک بار است که آن را کمی از رقابت با دیگر مرورگرها دور کرده است.

 

امنیت و حریم خصوصی

اکسپلورر شاید از لحاظ هایی پیشرفت داشته اما همچنان جزء کم امنیت ترین مرورگرهاست. این مرورگر دارای سطوح امنیتی قابل تنظیمی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا حفاظت آنلاین خود را تنظیم کنند. با این حال همچنان نیاز به تلاش دارد تا جای خود را بین سایر رقبای قوی خود باز کند.

اکسپلورر

۲٫نبض بازار امروز، کروم

کروم

 

دیگر اهمیت و محبوبیت کروم بر هیچ یک از ما پوشیده نیست. این مرورگر  که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد در بین سایر رقبا یکی از پر استفاده ترین مرور گرهاست که توانسته با قابلیت های پیشرفته خود محبوبیتی فراگیر میان کاربران کسب کند. کروم در تست‌های انجام شده در بنچمارک‌های StatCounter و NetMarketShare، توانست در صدر جدول قرار گیرد و نشان دهد که محبوبیتش بی دلیل نیست. شما می‌توانید به‌سادگی بوکمارک‌ها، رمزهای عبور، تب‌های باز و موارد دیگر را بین دستگاه‌های مختلف همگام‌سازی کنید.

کاربران معتقدند که این مرورگر ، صفحات وب را با سرعت بالایی باز می کند و همچنین می تواند صفحات وب زیادی را بدون مشکل نشان دهد که در مقایسه با فایرفاکس در این امر عملکرد بهتری از خود نشان داده است. همچنین به دلیل آن که کروم متعلق به شرکت گوگل است، سرعت و سازگاری مناسبی برای کاربرد‌های اصلی هر فرد ازجمله بازدید از یوتیوب ، استفاده از جیمیل ، کار با گوگل داکیومنت و… را دارد.

و اما ضعف

مرور گر گوگل کروم برای جستجو در صفحات وب، حجم زیادی از حافظه‌ی رم اشغال می‌کند؛ که این یک نکته منفی است. زیرا باعث می شود تا حجم بیهوده ای از حافظه شما را پر کند. اما از سال ۲۰۱۵ تاکنون کاهش میزان رمی که این مرورگر اشغال می‌کند، توانسته تا حد زیادی این ضعف را پوشش دهد.

کروم

۳٫قدرت نمایی فایرفاکس

فایرفاکس

از بروز ترین و پر استفاده ترین مرورگر ها می توان به فایر فاکس هم اشاره کرد. موزیلا فایرفاکس به‌عنوان یک مرورگر اوپن سورس است که می تواند جانشین مطلوبی بین سایر مرورگر ها برای شما باشد. ازنظر برخی کاربران کارایی این مرورگر حتی بهتر از سایر نسخه ها است.

این مرورگر از ویژگی همگام‌سازی بین دستگاه‌ها پشتیبانی می‌کند. یعنی چه؟ یعنی موارد زیر را به لطف آن روی دستگاه های مختلف می توانید ببینید

 • تاریخچه جستجو
 • تب های اخیر
 • تب های باز BookMark

فاصله زمانی که هربار فایرفاکس آپدیت می شود بین ۷ تا ۱۴ روز است که بسیار کوتاه و عالی است. چون در هر بار اپدیت تیم برنامه نویسی این مرورگر تلاش می کنند که امکانات و کارکرد های آن را ارتقا دهد.

آیا امنیت سیستمتان برایتان حائز اهمیت است؟ با فایر فاکس این نگرانی را هم نخواهید داشت. حفاظت از فیشینگ و تروجان ها، مسدود کردن وب‌ سایت‌های جعلی گزارش‌شده و هشدار دادن به کاربران هنگام سعی در نصب افزونه‌ها در فایر فاکس به صورت خودکار است و می تواند برای کاربران خانگی و سازمانی بسیار مفید وموثر واقع شود. می توان ادعا کرد که فایرفاکس از لحاظ امنیت بسیار قوی تر و بهتر از رقیب خود یعنی کروم است، اما سرعت آن کمی ضعیف تر از کروم عمل می کند.

عملکرد خوب دیگر فایرفاکس در حالت ناشناس (Incognito) آن است. خب می دانید که همه مرورگر ها دارای حالت خصوصی هستند.  با این ویژگی  می توانید بدون ذخیره‌ شدن صفحات در تاریخچه، به بازدید از آن‌ها بپردازید. در اکثر مرورگرها، حتی با وجود استفاده از حالت ناشناس، وب‌سایت‌ها همچنان می‌توانند رد شما را بگیرند؛ اما این موضوع در مورد فایرفاکس صدق نمی‌کند.

فایر فاکس

۴٫اوپرای چابک

اوپرا

اوپرا هم از آن دست مرور گر هاست که در زمان ارائه شدنش محبوب و یکی از پر طرفدارترین ها بود، اما با ورود کروم به عرصه، این مرورگر نیز تا حد زیادی به فراموشی سپرده شده است، اما ما که می توانیم از ویژگی های خوب این مرورگر یاد کنیم. اگرچه سرعت در مرور گر ها حرف اول را میزند، اما تنها ویژگی مهم آن نیست و پارامتر های متفاوتی نیاز است تا یک مرورگر را محبوب سازد.

از کاربرد های خاصی که نظر ما را به اپرا جذب می کند، باید به کنترل مصرف اینترنت اشاره کرد. باورتان می شود؟ این مرورگر خاص در هنگام باز کردن صفحات وب خود به خود تبلیغات را مسدود می‌کند و همچنین با فشرده‌سازی فایل‌های عکس و ویدیو در صفحاتی که باز می‌کنید، در حجم اینترنت صرفه‌جویی می‌کند که این مزیت مهمی برای کاربران به حساب می آید.

اپرا یک ویژگی امنیتی جالب به‌نام Domain Highlighting دارد که با استفاده از آن، بخشی از URL صفحات را مخفی می‌کند. اگر می خواهید در یک نگاه کاربرد های دیگر اوپرا را بدانید به موارد پایین نگاهی بیاندازید:

 • سرعت خوب
 • قابلیت فیدخوانی علاوه بر بازکردن صفحات
 • قابلیت خبر خوان
 • دسترسی سریع با یک کلیک به برنامه های محبوبی مثل واتس‌اپ، فیسبوک مسنجر و تلگرام

اوپرا

زمان بارگذاری سایت گوگل در مرورگرها

مرورگرهایی که با WebKit کار می کنند بهترین زمان را در بارگذاری سایت گوگل به دست آورده اند. طبق این نمودار، Chrome و Safari تنها ۲۰ و ۲۲ میلی ثانیه زمان برای بارگذاری سایت گوگل لازم دارند و در رده اول و دوم پر سرعت ترین مرورگر ها قرار گرفته اند.

مرورگر

 

 

 

یک دیدگاه برای " مقایسه ۴ مرورگر محبوب " ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *