علی رغم آپدیت روزانه قیمت و موجودی، به دلیل نوسانات قیمت در بازار، قیمت محصولات تنها برخط معتبر می باشد.

حتما قبل از ثبت سفارش خرید یا اعلام استعلام قیمت، موجودی و قیمت روز را با کارشناس بخش فروش سخت افزار تکنوسان چک کنید.

021-67524 داخلی  130 | آیدی تلگرام: hoseini_manesh98@

 

پردازنده – CPU

پردازنده واحد پردازش مرکزی یا همان مغز رایانه که اصلی ترین مرکز پردازش کامپیوتر می باشد و وظیفه محاسبات، منطق، کنترل این دو و ورودی و خروجی اطلاعات را به عهده دارد. در واقع سی پی یو تضمین می کند که سیستم شما چه قدرت پردازشی دارد و تا چه اندازه می تواند دستورات پردازشی را سریع تر و بهتر انجام دهد.

انواع CPU از نظر نحوه اتصال

با توجه به شکل اتصال پردازنده بر روی مادربرد، سوکت پردازنده ها به دو دسته BGA و LGA تقسیم بندی می شود:

  • پردازنده سوکت BGA: به صورت چسبی بر روی مادربرد قرار می گیرد. طبیعتا امکان ارتقا ندارد؛ مثل سی پی یو گوشی های هوشمند
  • پردازنده سوکت LGA: توسط کاربر بر روی مادربرد نصب می گردد. امکان ارتقا دارد مثل سی پی یو رایانه های خانگی

روش نصب سی پی یو کامپیوتر

برای نصب CPU بر روی مادربورد کافی است ابتدا قطعه پلاستیکی محافظ روی سوکت مادربرد را خارج کرده و سپس CPU را بر روی آن قرار دهید. در این مرحله دقت نمایید که هر سی پی یو فقط از یک طرف بر روی سوکت قرار می گیرد. برای تشخیص جهت صحیح اتصال CPU به این نکته توجه کنید که در گوشه یک ضلع CPU یک علامت مثلثی شکل قرار دارد که دقیقا همین علامت بر روی سوکت مادربرد نیز قرار دارد، در صورتی که این دو علامت در یک سو قرار گیرند، پردازنده بر روی مادربرد به صورت صحیح قرار گرفته است.

در این مرحله باید قاب فلزی سوکت مادربرد را بر روی سی پی یو قرار داده و اهرم را به سمت پایین کشیده و زیر گیره سوکت مادربرد قرار دهید تا پردازنده با فشار به مادربرد متصل شود. دقت نمایید که اگر جهت اتصال پردازنده بر روی مادربرد اشتباه باشد، با قفل کردن اهرم سوکت مادربرد، پایه های مادربرد و پردازنده آسیب دیده و عملا امکان تعمیر آن وجود ندارد.

شکل ظاهری CPU

تراشه ای کوچک و عموما مربع شکل که بر روی مادربرد قرار می گیرد. به دلیل بالا رفتن دمای پردازنده ها معمولا از خمیر خنک کننده (خمیر سیلیکون) و فن خنک کننده (فن سی پی یو) استفاده می شود. در صورتی که سی پی یو توان حرارتی بالایی داشته باشد یا اینکه در حالت اورکلاک استفاده شود، لازم است به جای فن از سیستم های خنک کننده آبی استفاده شود.

تفاوت سی پی یو Box و Tray چیست؟

هنگام خرید CPU معمولا به این دو واژه بر می خورید. یک CPU می تواند به هر 2 شکل بالا ارائه شود. این دو از نظر کیفیت ساخت هیچ تفاوتی با هم ندارند. فقط سی پی یو BOX دارای جعبه و فن خنک کننده است اما سی پی یو Tray به صورت تنها ارائه می شود.

خرید CPU کامپیوتر

قبل از خرید سی پی یو به نکات زیر توجه کنید:

  1. برند سازنده پردازنده: سی پی یو کامپیوتر تنها توسط 2 شرکت سازنده Intel و AMD تولید می شود. در هنگام خرید باید به این نکته توجه کنید که سوکت مادربرد شما از کدام یک از این برندها پشتیبانی می کند.

  2. شکل سوکت پردازنده: مهمترین نکته در خرید سی پی یو توجه به هم شکل بودن سوکت پردازنده و مادربرد می باشد.

  3. تعداد هسته پردازنده: در گذشته همه CPU ها تک هسته ای بودند که محدودیت های فراوانی در اجرای چند فرمان داشتند، اما به مرور و با پیشرفت تکنولوژی تعداد هسته های سی پی یو بیشتر شد تا ظرفیت پردازش CPU ها نیز افزایش یابد.

  4. فرکانس پردازنده: این ویژگی معیاری برای سرعت عملکرد پردازنده می باشد، هرچه فرکانس سی پی یو بالاتر باشد سرعت پردازش داده ها نیز بیشتر می شود.

با در نظر گرفتن موارد بالا و توجه به حافظه کش و توان حرارتی پردازنده ها شما عزیزان می توانید متناسب با نوع کاربری و نیازتان مدل های مختلف سی پی یو را در این صفحه مشاهده کرده و مدل مد نظرتان را انتخاب کنید.

قیمت انواع CPU (پردازنده)

نسل سوکت و تعداد هسته پردازنده مهمترین عامل در اختلاف قیمت سی پی یو ها می باشد. در بازار یا فروشگاه های اینترنتی مدل های مختلف پردازنده ها با قیمت های متفاوت وجود دارد. برای خرید سی پی یو به صورت تکی یا عمده می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی تکنوسان اقدام به خرید نمایید.