اکسسوری و گجتکنسول و بازی

تمیز کردن دسته بازی پلی استیشن و ایکس باکس

عموما دسته بازی کنسول شما جزء پر استفاده ترین لوازم گیمینگ تان می باشد و از همین رو پس از گذشت چند وقت شاهد کثیفی آن خواهید بود. به طور کلی کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس حتی با نگهداری صحیح هم بعد از استفاده طولانی مدت دچار کثیفی شده و آلوده می گردند. هنگامی که چندین ساعت دسته های بازی را در دست گرفته و با آن ها بازی می کنید، این کنترلرها تحت تاثیر عرق دست شما قرار گرفته و کثیف می شوند.

جدا از این، این احتمال نیز وجود دارد که ماده غذایی و یا نوشیدنی بر روی کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس ریخته باشد و باعث ایجاد لکه بر روی آن ها شود. بنابراین اگر به فکر تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس خود هستید در ادامه با تکنوسان مگ همراه باشید تا شما را با روشی که می توانید با آن به راحتی دسته های بازی خود را تمیز کنید آشنا کنیم.

اهمیت تمیز کردن کنترلر ایکس باکس و پلی استیشن

کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس ممکن است با ریختن نوشیدنی، خرده های غذا، گرد و خاک موجود در هوا، عرق دست و… کثیف شود. اگر بعد از کثیف شدن این کنترلرها به سرعت نسبت به تمیزی آن ها اقدام نکنید، ممکن است عملکرد آن ها دچار مشکل شود. هنگامی که گرد و خاک و آلودگی در اطراف دکمه های کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس جمع شوند، دکمه ها به خوبی عمل نمی کنند و حتی در طولانی مدت ممکن است عملکرد دکمه ها را دچار مشکل کند. بنابراین بهتر است قبل از آن که این آلودگی ها به درزها نفوذ کنند، آن ها را تمیز کنید. میکروب ها و باکتری های موجود بر روی این کنترلر ها، برای سلامتی شما نیز خطرآفرین است.

چند توصیه مهم قبل از شروع تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس

در ادامه قصد داریم تا چند توصیه مهم برای تمیز نمودن خوب و اصولی کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس را برای شما ارائه دهیم:

 • ابتدا باید مراقب باشید که در حین تمیز کردن کنترلرها به قطعات داخلی آن آسیبی وارد نشود.
 • به جای استفاده از آب خالی از محلول ایزوپروپیل الکل استفاده نمایید که به دلیل مخلوط شدن با آب سریع تبخیر می شود. هر محلولی که حاوی 70 درصد الکل ایزوپروپیل یا کمتر است از ایمنی بالاتری برخوردار می باشد.
 • از دستمال های ضدعفونی کننده استفاده نکنید. تنها در صورتی که تولیدکننده کنترلر استفاده از آن ها را توصیه کرده باشد می توانید از آن ها استفاده نمایید.

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس

برای تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس خود به لوازم زیر نیاز دارید:

 • پارچه میکروفایبر نرم و یا یک حوله فاقد پرز
 • محلول ایزوپروپیل الکل(70 درصد و یا کمتر) یا یک صابون ملایم
 • آب
 • خلال دندان یا استفاده از ابزار تمیز کننده با نوک لاستیکی

نحوه تمیز کردن کنترلر ایکس باکس و پلی استیشن

حتی اگر ظاهر کنترلر ایکس باکس و پلی استیشن شما تمیز باشد، باز هم نیاز به تمیز کاری دارید. زیرا برخی از قسمت های کنترلر مانند اطراف دکمه ها و درزهای آن ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض گرد و خاک، ریخته شدن خرده های غذا و… کثیف شده باشند و تنها با دستمال کشیدن روزانه نمی توان آن ها را تمیز نمود. بنابراین باید برای تمیز نمودن این قسمت ها دست به کار شوید. در ادامه می خواهیم نحوه تمیز کردن کنترلر ایکس باکس و پلی استیشن را بیان کنیم. مراحل تمیز کردن این کنترلرها عبارتند از:

آماده کردن کنترلر

اولین کاری که برای تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس باید انجام دهید، آماده کردن کنترلر می باشد. کنترلر ایکس باکس و پلی استیشن شما باید خاموش بوده و از کنسول و یا شارژر جدا شده باشد. باتری کنترلر را نیز از داخل آن خارج کنید. برای شروع تمیز کاری نباید کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس شما به برق وصل باشد. زیرا در هنگام کار امکان برق گرفتگی وجود دارد.

تمیز کردن شکاف ها

تمیز کردن شکاف ها، دومین مرحله از مراحل تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس است. توسط یک خلال دندان و یا ابزار تمیزکننده که نوک ظریفی دارد، اقدام به تمیز کردن شکاف ها و درزهای کنترلر کنید. دقت کنید تا تمام شکاف ها و درزها را به خوبی تمیز نمایید. در صورتی که متوجه شدید یک خلال دندان برای تمیز نمودن شکاف ها کافی نیست می توانید از چند خلال دندان برای تمیز کاری استفاده کنید.

مرطوب کردن دستمال

مرحله سوم تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس، مرطوب کردن دستمال می باشد. با استفاده از محلول الکلی یا آب و صابون، پارچه میکروفایبر را به قدری خیس کنید که مرطوب شود اما این محلول یا آب و صابون از آن چکه نکند. اگر از این محلول زیاد استفاده کنید به درون کنترلر نفوذ کرده و به آن صدمه می زند. بنابراین مراقب باشید تا به اندازه کافی از آن استفاده نمایید.

تمیز کردن کنترلر

بعد از انجام تمامی مراحل شروع به تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس خود کنید. قسمت هایی که دستان شما آن ها را به راحتی لمس می کنند کثیف ترین قسمت های کنترلرها می باشند. زیرا این قسمت ها در هنگام بازی بیشترین آلودگی را به خود جذب کرده اند. در حین تمیز کردن مراقب باشید دکمه ها را بیش از اندازه خیس نکنید.

خشک کردن کنترلر

آخرین مرحله از تمیز کردن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس خشک کردن آن است. بعد از آن که تمام مراحل را به درستی انجام دادید منتظر باشید تا کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس کاملا خشک شوند. پس از خشک شدن کامل کنترلرها می توانید باتری ها را داخل آن ها قرار داده و یا به برق متصل کنید. سپس اقدام به روشن نمودن کنترلرها کرده و مجددا به کنسول بازی وصل شوید و از بازی کردن با آن ها لذت کافی را ببرید.

نکات مهم در تمیز کردن کنترلر ایکس باکس و پلی استیشن

در هنگام تمیزکاری باید به یک سری نکات توجه نمایید تا کنترلر ایکس باکس و پلی استیشن شما دچار صدمه نشود. این نکات شامل موارد زیر می باشند:

 • از یک مسواک تمیز برای تمیز کردن اطراف دکمه ها و جوی استیک ها استفاده کنید این کار باید به به آرامی انجام پذیرد.
 • تمیز نمودن پورت های شارژ و اتصال، باید به گونه ای انجام شود که دستمالتان خیس یا مرطوب نباشد.
 • برای تمیز کاری از دستمال مرطوب الکلی استفاده کنید.
 • برای تمیز نمودن فضاهای کوچکتر اندکی از محلول ایزوپروپیل الکل را بر روی خلال دندان قرار دهید و اقدام به تمیز کردن آن قسمت کنید.
 • حتما باید تمام قسمت های کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس خود را با پارچه ای که بدون پرز است پاک کنید تا خشک شود.
 • بیشتر شرکت های تولیدکننده کنترلرها استفاده از آب، صابون و مایعات دیگر را برای تمیز کردن آن ها توصیه نمی کنند. در صورت استفاده از آن ها ممکن است ضمانت نامه محصول باطل شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا روش تمیز کردن دسته بازی پلی استیشن و ایکس باکس را که بعد از استفاده طولانی مدت از آن ها دچار کثیفی و آلودگی شده اند را برایتان توضیح دهیم. در صورتی که کنترلرهای خود را تمیز کنید، باعث افزایش طول عمر مفید آن ها می شوید. تمیز نمودن منظم کنترلرها یک راه پیشگیری از خرابی آن ها می باشد. اگر شما قبلا از این روش جهت تمیز نمودن کنترلر پلی استیشن و ایکس باکس خود استفاده نموده اید، ممنون می شویم تا تجربیات خود را با ما و کاربران دیگر در بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا