دانشنامه

تفاوت اسپیکر با ساب ووفر و میدرنج چیست؟

امروزه موسیقی نقش مهمی در زندگی روزمره بسیاری از ما دارد و از این رو همواره شرکت های تولید کننده انواع اسپیکر سعی می کنند صدای باکیفیت تر، شفاف تر و پر جزئیات تری را به گوش مخاطب خود برسانند. حتما شما هم در هنگام خرید اسپیکر، چه از نوع بلوتوثی و چه مدل های چند تکه، به اجزا مختلف تشکیل دهنده آن دقت کرده اید. بسیاری از اسپیکر ها دارای بخش های مختلفی مانند ساب ووفر و میدرنج هستند که هر کدام ویژگی ها خود را خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم ببینیم هر یک از این اجزا چه کاربردی دارند و سپس بررسی کنیم که تفاوت اسپیکر با ساب ووفر و میدرنج چیست؟ تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

ساب ووفر چیست؟

بررسی تفاوت اسپیکر با ساب ووفر و میدرنج

اگر قصد دارید یک سیستم سینمای خانگی داشته باشید تا بتوانید از آن برای تماشای فیلم، گوش کردن به موسیقی، بازی و… استفاده کنید، یکی از اجزای اصلی مورد نیاز شما ساب ووفر خواهد بود. این قطعه در بسیاری از اسپیکر های 3 تکه و 5 تکه، سینمای خانگی و حتی سیستم صوتی ماشین وجود دارد و نقش مهمی ایفا می کند. حتی بسیاری از اسپیکر بلوتوث های باکیفیت بازار، قسمتی جداگانه به عنوان ساب ووفر دارند. ساب ووفر در اصل نوعی اسپیکر می باشد که می تواند صدای بیس دار ایجاد نماید. همانطور که می دانید، گوش انسان ها قادر به شنیدن فرکانس های صوتی 20 تا 20 هزار هرتز می باشد؛ در این محدوده فرکانسی، هرچقدر فرکانس صدا کمتر باشد، صدا بم تر و به اصطلاح بیس دار تر خواهد بود. بهتر است بدانید که به صداهایی که ناشی از فرکانس های 20 تا 1000 هرتز است، صداهای بیس دار می گویند.

ساب ووفر در واقع یک بلندگو است که فرکانس های پایین، به خصوص فرکانس های 20 تا 200 هرتز را با شیوه بهتری تولید می نماید تا جذابیت بیشتری برای شنیدن داشته باشد. سازهایی مثل کیک درام، گیتارباس، ارگ پیپ و جلوه های صوتی فیلم ها مثل صدای انفجار با این فرکانس های پایین ایجاد می شوند.

ساب ووفرها در دو نوع اکتیو (Active) و پسیو (Passive) تولید و به بازار عرضه شده اند. ساب ووفرهای اکیتو یا فعال به همراه یک آمپلی فایر یا تقویت کننده صدای داخلی به مشتریان عرضه می گردند که باعث بهبود کیفیت صدای آنها می شود. بهترین ساب ووفر موجود در بازار، قسمتی از بار سنگینی را که اسپیکرها تحمل می نمایند را برداشته و باس کوبنده ای را ایجاد می کند که سبب می شود صداهای تولید شده زنده تر و فراگیرتر باشند.

لازم به ذکر است که ساب ووفر به تنهایی کاربرد چندانی نخواهد داشت و تنها ترکیب آن با اجزا دیگر می تواند موجب تولید صدایی ایده ال شود

میدرنج چیست؟

فرق اسپیکر با ساب ووفر و بلندگو

هر بلندگوی حرفه ای می تواند سه نوع صدا را پخش کند.

  • صدای زیر (تریبل)
  • صدای حد وسط (مانند صدای خواننده)
  • صدای با بیس بالا (صدای ساب ووفر)

ولی این سه کار در میدرنج ها انجام نمی شود. در اصل میدرنج فقط امکان پخش صدای حد متوسط را دارد و امکان تفکیک صدا را ندارد. بنابراین نیاز به یک ساب و یک توییتر جداگانه در کنار میدرنج برای دریافت خروجی باکیفیت وجود دارد. پس اگر شما از یک میدرنج، ساب ووفر و توییتر مناسب در کنارهم استفاده می نمایید، صدای عالی و با کیفیت و تفکیک شده ای را دریافت خواهید کرد که بسیار باکیفیت تر از خیلی از بلندگوها خواهد بود.

اسپیکر چیست ؟

تفاوت اسپیکر و ساب ووفر

بلندگو یا اسپیکر، وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می نماید. از اسپیکر در کنار تقویت‌کننده، برای بلندتر کردن صدا استفاده می گردد. بلندگو قسمت اصلی هر سیستم صوتی می باشد. تاثیرگذارترین بخش در سیستم‌های صوتی که بر کیفیت صدای خروجی تاثیر می گذارد، همین اسپیکر است. بیشترین اعوجاج در صدا هم مربوط به این بخش می شود.

همچنین اسپیکر ها عموما به تنهایی همه اجزای صدا را تولید می کنند و گزینه ایده ال برای افرادی هستند که قصد جمع کردن یک سیستم صوتی حرفه ای را ندارند. بنابراین اگر قصد صرف هزینه زیادی را ندارید، می توانید این محصولات را چه برای سیستم صوتی خانگی و چه خودرو خریداری کنید.

تفاوت اسپیکر با ساب ووفر

تفاوت ساب ووفر و بلندگو

هدف اسپیکر ها و ساب ووفرها تولید صدا است اما این دو در نحوه تولید صدا با هم تفاوت دارند. در ادامه به بررسی تفاوت بین ساب ووفرها و اسپیکرها می پردازیم:

  • تمام دستگاه های شما شامل گوشی، رایانه، تبلت، تلویزیون و… مجهز به اسپیکر (بلندگو) هستند، اما ساب ووفور در صورت نیاز می توانند به سیستم صوتی شما اضافه شود.
  • از اسپیکرها می توان به تنهایی و بدون نیاز به ساب ووفرها استفاده کرد، اما ساب ووفرها را بدون اسپیکر نمی توان مورد استفاده قرار داد.
  • اسپیکرها برای صداهایی که فرکانس متوسط و بالا دارند استفاده می شوند، اما از ساب ووفرها برای شنیدن صداهایی با فرکانس پایین استفاده می گردد.
  • ساب ووفورها نسبت به اسپیکرها دارای قیمت بالاتری هستند و این تفاوت در قیمت به علت قطعات تشکیل دهنده آن ها می باشد. 
  • ساب ووفرها به صورت تکی در بازار به فروش می رسند، اما اسپیکرها به شکل جفتی عرضه می گردند.
  • اگر شما از یک ساب ووفور در کنار اسپیکرها استفاده کنید فشاری که بر روی بلندگوها است کاهش یافته و صدا در تمام فرکانس ها بهبود یافته تر و واضح تر شنیده می شود.

تفاوت اسپیکر و میدرنج

تفاوت بلندگو، میدرنج، ساب ووفر

یکی از تفاوت هایی که میان اسپیکر و میدرنج وجود دارد، محدوده فرکانس تولید شده توسط آن ها می باشد. اسپیکرها تمام طیف فرکانسی را تحت پوشش خود قرار می دهند، اما میدرنج ها در فرکانس متوسط به تولید صدا می پردازند. میدرنج ها به دلیل پوشش گسترده فرکانس ها در ارائه جزئیات و دقت صدا عملکرد مناسب تری نسبت به اسپیکرها دارند. قدرت صدای میدرنج ها نسبت به اسپیکرها (بلندگوها) کمتر است. 

اسپیکرهای میدرنج به صورت مستقل نمی توانند صدای خوبی را تولید کنند، اما اگر در کنار اجزای دیگر موسیقی قرار بگیرند می توانند یک صدای با کیفیت را به ما ارائه نمایند. در اصل نقش میدرنج ها برای عملکرد بهتر در تولید صدای اطراف ما حائز اهمیت است.

اگر اسپیکرها را به تنهایی مورد استفاده قرار دهیم، در نهایت یک صدای معمولی به گوش خواهد رسید. اما اگر بتوانیم از میدرنج در کنار اسپیکرها بهره بگیریم ،صداهای متوسط با کیفیت و وضوح بالا را بدون از بین بردن هیچ قسمتی از فرکانس ها می شنویم.

جمع بندی

اگر قصد دارید یک مجموعه صوتی کامل و حرفه ای در اختیارتان باشد، فقط با یک اسپیکر نمی توانید به هدفتان برسید. شما برای این منظور نیاز به اجزای دیگری مانند بلندگوهای اختصاصی که میدرنج و ساب ووفر نام دارند خواهید داشت. این لوازم می توانند برای شما صدای واضح و بی نقصی را تولید نمایند، به نحوی که شما در دنیای فیلم و موسیقی و… غوطه ور شوید. ساب ووفر صداهای بیس دار و کوبنده را که در فرکانس پایین می باشند ارائه می نماید. میدرنج نیز صداهایی واضح با فرکانس های متوسط که حجم زیادی از فرکانس های صوتی را در بر می گیرد تولید می کند و از بار سنگین اسپیکر می کاهد. بنابراین باعث تولید یک صدای حرفه ای می گردد که شنیدن این صداها برای مدت طولانی، به هیچ عنوان گوش را خسته نمی کند.

آیا شما هم تجربه ای در زمینه خرید ساب ووفر، اسپیکر و… را داشته اید؟ خرید اسپیکرها، ساب ووفرها، میدرنج های تولید شده توسط کدام برند را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در بافتن بهترین برند عرضه کننده ی ساب ووفر، اسپیکر و میدرنج یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا