دانشنامه

هر آنچه باید درباره تریبل (Treble) صدا و نحوه عملکرد آن بدانید

وقتی می خواهید با یک سیستم صوتی کار کنید یا اینکه اکولایزر پخش کننده موسیقی خود را تغییر دهید، یک سری از امکانات برای تنظیم صدا وجود دارند که هر کدام باعث تغییر کیفیت صدا خواهند شد و با آنها می توانید نوع صدای خروجی را کنترل کنید. در این مقاله قصد داریم به یکی از این تنظیمات به نام تریبل (Treble) بپردازیم و با نحوه عملکرد و تاثیر تریبل در صدا آشنا شویم. با تکنوسان مگ همراه باشید.

تریبل صدا / تریبل در موسیقی

تریبل چیست و چه تاثیری در صدا دارد؟

گوش انسان قابلیت شنیدن صداهای با فرکانس 20 تا 20,000 هرتز را دارد و تریبل به بالاترین بخش صدا می گویند که در بازه حدود 6,000 تا 20,000 هرتزی قرار می گیرند و برای تنظیم صداهای زیر در پخش کننده های صوتی و اکولایزرها وجود دارند. تغییر تریبل تاثیر مستقیمی روی شفافیت صدا دارد و با کم یا زیاد کردن آن میزان شفافیت صدا تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال صدای فلوت و ویولون از جمله صدای با فرکانس بالا هستند که تریبل زیادی دارند. اگر در حال گوش دادن به رادیو یا پادکست هستید و حس می کنید صدای اشخاص واضح نیست، با افزایش میزان Treble میزان شفافیت صدا را می توانید افزایش دهید تا صدای آنها بهتر به گوشتان برسد. البته همیشه افزایش تریبل خوب نیست و در صورت افزایش بیش از حد امکان به وجود آمدن صدایی تیز و نازک بسیار است.

صدای تریبل چیست؟ / تریبل صدا چیست

تفاوت تریبل و بیس در چیست؟

تریبل برای تغییر صدای با فرکانس بالا یا همان صدای زیر است و برعکس آن بیس (Bass) برای صدای فرکانس پایین یا همان بم است که باعث حجیم شدن صدا می شود. بنابراین هر کدام از این دو یک وظیفه مشخصی را بر عهده دارند و برای دست یابی به بهترین صدای خروجی باید یک میزان مشخصی از هر دو را تنظیم کرد. اگر صدای خروجی نازک و گوش خراش است بهتر است که میزان تریبل را کم کنید و از طرف دیگر اگر صدا خیلی حجیم و خشن است، می شود میزان بیس را کاهش دهید. در صورتی که صدا خیلی بی کیفیت و یکنواخت باشد، می توانید هر دوی بیس و تریبل را زیاد کنید تا به صدای خوبی دست پیدا کنید. البته توصیه می شود که میزان تریبل را مقداری بیش از میزان بیس قرار دهید تا صدا هم بیس خوبی داشته باشد و همچنین وضوح خود را نیز حفظ کند.

آیا دسته بندی دیگر غیر از بیس و تریبل وجود دارد؟ بله، هر صدایی که در بین بازه بیس و تریبل قرار می گیرد را صدای با فرکانس میانی یا Mid می گویند. فرکانس Mid شامل همه نت های میانی بین صدای زیر و بم است که در سیستم های صوتی قابل تنظیم است و با افزایش آن صدایی واضح و شفاف تر بدست خواهید آورد. بنابراین اگر در هنگام گوش دادن به موسیقی میزان Treble را زیاد کردید و هنوز صدای واضحی دریافت نمی کنید، حتما زیاد کردن میزان ولوم Mid را نیز امتحان کنید.

مفهوم تریبل / نحوه کارکرد تریبل

تنظیمات ایده آل من برای خروجی صدای باکیفیت چیست؟

پاسخ این سوال مقدار زیادی بستگی به سلیقه هر فرد دارد و نمی توان به صورت دقیق بهترین تنظیمات صوتی برای همه افراد را مشخص کرد. به عنوان مثال برخی از افراد علاقه ای به صداهای سنگین و با بیس بالا نداشته و دوست دارند یک صدای عادی و بدون ویژگی خاصی را بشنوند. از طرفی برخی دیگر عاشق موسیقی های بیس دار هستند و وضوح صدا برای آنها اهمیت کمتری دارد. بنابراین اگر بخواهیم یک قاعده کلی از این وضعیت بگوییم، صدای بدون تریبل و بیس یکنواخت می شود و حالت خسته کننده و بی روح به خود می گیرد و موسیقی های با بیس و تریبل قوی گوش را آزار می دهند و تا حد زیادی کیفیت صدا را از بین می برند. بنابراین بهتر است که ترکیب مناسبی از بیس و تریبل را به کار گیرید.

جمع بندی

داشتن یک سیستم پخش کننده با تنظیمات بهینه تاثیر زیادی روی کیفیت پخش و لذت بردن از موسیقی دارد و می تواند تا حد زیادی اثر گذاری موسیقی را افزایش دهد. یکی از راه های افزایش کیفیت پخش موسیقی و وضوح صدا تنظیم میزان تریبل است و صداهای با فرکانس بالا را با وضوح بیشتری پخش خواهد نمود. تریبل در کنار بیس یا صدای بم و Mid قرار می گیرد که همه آنها در بازه 20 تا 20 کیلو هرتزی یعنی بازه قابل شنیدن انسان هستند و در اکولایزر و میکسرها با تغییر هر کدام از این متغیرها وضوح، حجم و کیفیت صدا دستخوش تغییر می شود. در انتها از شما دعوت می کنیم تا نظرات و تجربیات خود را در این زمینه با تکنوسان مگ و مخاطبان آن به اشتراک گذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا