سایر

راهنمای خرید و معرفی انواع پرگار + کاربردهای هرکدام

پرگار یکی از ابزارهای فنی مهم و کاربردی به شمار می ‌رود که معمولاً از آن برای ترسیم قوس و دایره بهره گرفته می شود. از دیگر موارد کاربرد پرگار می توان به استفاده از آن برای اندازه گیری فاصله روی نقشه اشاره نمود. البته از پرگار می توانید برای رسم های مربوط به ریاضی، ناوبری و سایر رشته های تخصصی استفاده نمایید.

پرگار ها دارای مدل های بسیار متنوع و گسترده ای هستند و از هر یک از آن ها می توانید برای انجام کار به خصوصی استفاده نمایید. به دلیل پر کاربرد بودن این محصول تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید پرگار و معرفی انواع پرگار و کاربردهای آن به کاربران را دارد. در نتیجه چنانچه  قصد خرید پرگار دارید و می خواهید اطلاعات خود در خصوص این ابزار را افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با انواع پرگار های موجود در بازار

انواع پرگار بر اساس نوع کاربرد

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم امروزه شاهد وجود انواع مختلفی از پرگار در بازار هستیم. این مدل ها علاوه بر کاربرد متفاوت و عملکرد به خصوص، از ساختار و ظاهر متفاوتی نیز برخوردار می باشند. در ادامه قصد داریم به معرفی این مدل ها بپردازیم:

پرگار ساده صنعتی

معرفی انواع پرگار؛ پرگار ساده صنعتی

پرگار ساده صنعتی از نظر اجزای تشکیل دهنده و نیز شکل ظاهری بسیار ساده بوده و از آن جهت اندازه گرفتن ابعاد اجسام و انتقال دادن اندازه تعیین شده توسط پرگار به یک ابزار اندازه گیری دقیق مثل میکرومتر و کولیس روی قطعه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر موارد کاربرد پرگار ساده صنعتی می توان به استفاده از آن ها جهت اندازه گرفتن فاصله بین دو نقطه و رسم کردن دایره روی قطعه کار چوبی در مشاغلی نظیر نجاری اشاره نمود. پرگار های فوق از دو بازوی مستقیم و یک بخش تنظیم کننده تشکیل شده اند. پرگار های ساده صنعتی خود دارای دو نوع مختلف پرگار ساده پیچی و پرگار ساده فنری می باشند که در ادامه به معرفی این دو نوع خواهیم پرداخت:

پرگار ساده پیچی

انواع پرگار مدرسه

در پرگار های ساده پیچی بخش تنظیم کننده از یک ریل یا شیار فلزی تشکیل شده که بر روی این ریل یا شیار فلزی پیچی قرار گرفته است که با سفت کردن این پیچ می توانید اقدام به ثابت کردن بازوهای پرگار در موقعیت دلخواه نمایید و با شل کردن این پیچ نیز می ‌توانید موقعیت این بازو ها را تغییر دهید و پس از رسیدن به موقعیت دلخواه با سفت کردن پیچ آن را سفت نمایید.

پرگار ساده فنری

در این پرگار ها از یک فنر ورقه ای یا تخت استفاده شده است و وظیفه این فنر این است که دو پایه پرگار را از یکدیگر دور نماید. بخش تنظیم این پرگار ها نیز دارای یک پیچ و مهره می باشد که از بیش از حد باز شدن بازوها بر اثر نیرویی که از سمت فنر به آن ها وارد می شود پیشگیری به عمل می‌ آورد.

بنابراین برای تنظیم فاصله بین بازوهای پرگار کافی است اقدام به جابجا کردن مهره روی پیچ نمایید. پرگار های فوق را می توان به نوعی پرگار های ارتجاعی معرفی نمود و به دلیل این که بازوهای این نوع پرگار ها به فنر متصل می باشند، انعطاف پذیری این پرگار ها در رسم دایره ها بیش تر از سایر پرگار ها می باشد.

پرگار ساده خارج سنج

پرگار ساده خارج سنج

ظاهر پرگار های ساده خارج نسبت به پرگار های ساده معمولی متفاوت بوده و قسمت بازوها در این پرگار ها دارای شکل خمیده به سمت داخل هستند. در اصطلاح بازاری می توانیم بگوییم که این پرگار ها شکم انداخته اند و همین موضوع سبب شده تا در بازار به آن ها پرگار شکمی نیز بگویند. از پرگار ساده خارج سنج جهت اندازه گرفتن قسمت های خارجی اجسام گوناگون که دارای اشکال متنوع مکعب، استوانه یا کروی می باشند بهره گرفته می ‌شود. علاوه بر این از این پرگار ها جهت منتقل کردن اندازه محاسبه شده روی قطعه مورد نظر نیز استفاده می شود. از پرگار های خارج سنج برای کشیدن دایره ها از بخش خارجی دایره نیز استفاده می شود.

پرگار ساده داخل سنج

انواع پرگار بر اساس اندازه

پرگار های ساده داخل سنج که به پرگار های اینسایز نیز شهرت دارند در واقع مکمل پرگار های ساده خارج سنج بوده و به همین خاطر استفاده از این دو پرگار در کنار هم می تواند یک خروجی کامل به دنبال داشته باشد. ظاهر پرگار های ساده داخل سنج به پرگار های معمولی شباهت بسیار زیادی دارد. تنها تفاوتی که در ظاهر این دو پرگار با یکدیگر مشاهده می شود، تفاوت در نوک پایه های این دو پرگار می باشد و نوک پایه های پرگار ساده داخل سنج اندکی به سمت بیرون خمیدگی دارد. دلیل این خمیدگی نیز این است که راحت تر بتوان کار اندازه گیری قسمت های داخلی قطعات و اجسام با استفاده از این پرگار ها را انجام داد.

از جمله نکات مهمی که در خصوص پرگار های ساده خارج سنج و پرگارهای ساده داخل سنج وجود دارد این است که پس از اینکه بازوهای این پرگار ها را باز کردید، جهت تنظیم آن ها تا هنگامی که به اندازه مورد نظر شما برسد نباید هیچ گونه ضربه ای به بازوهای آن ها وارد نمایید و برای انجام این کار نیز می بایست از یک قطعه چوب بهره بگیرید. این موضوع به این معنی است که با وارد کردن یک فشار ملایم به این پرگار ها می توان اقدام به تنظیم میزان بسته شدن یا باز شدن بازو های این دو نوع پرگار نمود. پرگار های خارج سنج برای کشیدن دایره ها از بخش خارجی دایره نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

پرگار ساعتی یا عقربه ای

بهترین برند های پرگار

پرگار عقربه ای از نظر ظاهری تفاوت بسیار زیادی با پرگار های ساده دارد و دلیل نام گذاری این پرگار ها به پرگار ساعتی یا عقربه ای به دلیل وجود یک صفحه ساعتی بر روی آن می باشد. پرگار های ساعتی مجهز به یک دسته برای گرفتن در دست و دو ساق اندازه گیری هستند. از جمله مزایای اصلی پرگار های عقربه ای می توان به دقت بسیار بالای آن ها اشاره نمود. تولیدکنندگان این پرگار ها ادعا کرده اند که این پرگار ها می توانند اقدام به اندازه گیری ابعاد مختلف با دقت 0.01 یا حتی 0.001 سانتی متری نمایند.

نکته مهم دیگری که در خصوص پرگار های ساعتی می توانیم به آن اشاره نماییم این است که این پرگار ها نیز در دو نوع داخل سنج و خارج سنج تولید و به بازار عرضه شده اند و تفاوتی که بین این دو نوع پرگار عقربه ای با یکدیگر وجود دارد درست شبیه به تفاوت پرگار های ساده داخل سنج و خارج سنج بوده و این پرگار ها در ساختار نوک ساق با یکدیگر متفاوت می باشند. پرگار عقربه ای از نظر ظاهری شبیه قطب نما بوده و با استفاده از آن ها می توانید اقدام به ترسیم خطوط دایره‌ ای و دایره های دقیق نمایید.

پرگار دیجیتال

کاربرد پرگار دیجیتال

پرگار های دیجیتال از نظر نحوه عملکرد شباهت بسیار زیادی به پرگار های ساعتی دارند. با این تفاوت که در پرگار های دیجیتال به جای استفاده از صفحات ساعتی از یک پنل دیجیتال استفاده شده که این پنل ها از دقت بسیار بالایی برخوردار می باشند. از جمله موارد کاربرد پرگار دیجیتال می توان به استفاده از آن ها برای حفظ دایره ها و قوس های مناسب، اندازه گیری ابعاد گوناگون قطعات مورد نظر، پیمودن مسافت های برابر در اندازه گیری های نامتعارف و مواردی از این دست اشاره نمود. از پرگار های دیجیتالی معمولاً در کارهای مهندسی که از دقت و حساسیت بالایی برخوردار می باشند استفاده می شود.

پرگار صنعتی های

پرگار های صنعتی از نظر اندازه بزرگتر از سایر انواع پرگار ها می باشند و معمولا از این نوع پرگار ها جهت ترسیم دایره های بسیار بزرگ استفاده می شود.

راهنمای خرید پرگار؛ برای خرید پرگار به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکاتی برای انتخاب بهترین پرگار

در حین خرید پرگار توصیه می کنیم تا موارد زیر را مد نظر داشته باشید تا بتوانید یک پرگار مناسب را تهیه نمایید:

توجه به جنس بدنه پرگار

برای تولید پرگار معمولاً از فلز استفاده می شود. اما در این بین پرگار هایی نیز در بازار وجود دارند که برای تولید آنها از پلاستیک فشرده استفاده شده است و توصیه می‌کنیم که در حین خرید، پرگار هایی که دارای جنس فلزی می باشند را تهیه نمایید. چرا که این پرگار ها از احتمال خطای کمتری نسبت به پرگار های پلاستیکی برخوردار هستند و علاوه بر این دوام و مقاومت آن ها نیز بالاتر می باشد.

کیفیت پرگار

برای خرید پرگار به چه نکاتی توجه کنیم؟

امروزه برندهای مختلفی به کار تولید پرگار مشغول هستند و برای تولید پرگار از متریال های مختلف با درجات کیفی گوناگون استفاده می نمایند. از جمله اصلی ترین نکاتی که در حین خرید پرگار حتما می بایست به آن توجه کنید توجه به کیفیت پرگار و جنس متریال های استفاده شده برای تولید آن می باشد. یک پرگار خوب پرگاری است که برای تولید آن از مواد باکیفیت استفاده شده باشد.

دوام پرگار

پیش از اینکه اقدام به خریداری پرگار نمایید بهتر است پرگار مورد نظرتان را از نظر دوام بررسی کنید. چرا که همواره سرمایه گذاری روی محصولات با دوام از نظر اقتصادی به نفع مصرف کنندگان بوده و مصرف کنندگان می توانند این محصولات را برای تایم طولانی تری مورد استفاده قرار دهند. بنابراین خرید پرگار های بادوام که می توانند برای سالیان طولانی نیاز شما را مرتفع نمایند یک نکته بسیار مهم در حین خرید این محصول می باشد.

چنانچه افراد زیادی یک نوع خاص از پرگار را تهیه کرده اند و آن را برای مدت طولانی بدون مشکل مورد استفاده قرار داده ‌اند، این موضوع به این معنی است که پرگار فوق از دوام بالایی برخوردار می باشد و شما می توانید اقدام به خرید این محصول برای رفع نیاز خود نمایید.

مشخصات یک پرگار خوب

برند تولید کننده پرگار

از دیگر نکات مهمی که در حین خرید پرگار بهتر است آن را لحاظ نمایند توجه به برند تولیدکننده پرگار می باشد. برخی برندها در بین مردم قابل اعتمادتر هستند و این برندها کیفیت محصولات تولیدی خود را ضمانت می نمایند. بنابراین خرید پرگار از این برند ها می تواند شما را از دردسر تعویض و تعمیر پرگار در تایم کوتاه مدت رها سازد.

اندازه پرگار

از دیگر نکات مهمی که در حین انتخاب و خرید پرگار از اهمیت بالایی برخوردار می باشد توجه به اندازه پرگار می باشد. چرا که افراد گوناگون استفاده های مختلفی از پرگار دارند و برای رفع نیاز مصرف کنندگان لازم است تا از ابعاد و اندازه صحیح پرگار استفاده شود. مثلاً اگر شما قصد دارید تا از پرگار برای اندازه‌گیری وسایل با سایز بزرگ استفاده کنید خرید پرگار با سایز کوچک نیازتان را مرتفع نخواهد کرد. بنابراین پیش از خرید پرگار حتماً نوع نیازتان را مشخص کنید و پرگار با اندازه متناسب با نیازتان را خریداری نمایید.

نکاتی برای خرید پرگار

قیمت پرگار

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم امروزه تولید کنندگان از متریال های مختلفی برای تولید پرگار استفاده می نمایند. آن دسته از تولید کنندگان که از متریال های با کیفیت تری برای تولید پرگار های خود استفاده می کنند قیمت های بیشتری را برای فروش محصول خود در نظر گرفته اند. اما به دلیل اینکه کیفیت و دوام این محصولات بالاتر می باشد، پیشنهاد می کنیم قیمت بالای آن ها را نادیده بگیرید و با تهیه پرگار های تولید شده توسط برندهای مطرح خود را از خرید پرگار برای سالیان طولانی بی ‌نیاز سازید.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی جامع و کامل انواع مختلف پرگار موجود در بازار و عنوان کردن موارد کاربرد هر یک از این پرگار ها، یک راهنمای خرید جامع و کامل برای خرید پرگار در اختیار کاربران قرار دادیم تا کاربران با مطالعه این راهنما بتوانند در حین خرید پرگار هوشمندانه تر عمل کنند. وجود برندهای مختلف تولید کننده پرگار ممکن است کار خرید پرگار را برای کاربران با دشواری‌ هایی مواجه سازد. شما خرید کدام یک از برندهای عرضه کننده پرگار را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن یک برند خوب و مطمئن برای خرید پرگار یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا