سایر

آشنایی با انواع ماژیک و کاربرد هر کدام

یکی از جذاب ترین  لوازم التحریر موجود در بازار ماژیک می باشد، این وسیله در انواع مختلفی تولید شده است و برای امور مختلفی از جمله نقاشی، طراحی، نوشتن با خط درشت و… استفاده می شود. امروزه نقاشان و طراحان با استفاده از انواع ماژیک طرح های زیبا و خلاقانه ای را ترسیم می‌کنند و این ابزار به عنوان اصلی ترین ابزار کار آنها به شمار می رود.

به همین دلیل امروزه برندهای مختلفی کار به تولید انواع ماژیک می پردازند و کاربری های این وسیله جذاب بسیار گسترده تر از گذشته می باشد. به دلیل اهمیت آشنایی با این لوازم تحریر کاربردی، در این مقاله قصد داریم شما را با مازیک های مختلف موجود در بازار و کاربرد آن ها بیشتر آشنا کنیم. اگر قصد خرید ماژیک دارید تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

نکات مهم در حین خرید ماژیک

راهنمای خرید انواع ماژیک

در هنگام انتخاب یک ماژیک خوب، همواره می بایست به یک سری پارامترها و نکات مهم توجه کنید تا بتوانید ماژیکی متناسب با نوع کاربری تان تهیه کنید. در ادامه قصد داریم تا با ارائه راهنمای خرید ماژیک و عنوان نمودن برخی از نکات مهم برای خرید ماژیک، انتخاب بهترین ماژیک را برای تان ساده تر کنیم.

رنگ ماژیک

برخی افراد به صورت مداوم و روزمره با ماژیک سر و کار دارند و چنانچه رنگ ماژیک مورد نظر آنها به نوعی باشد که منجر به اذیت شدن چشم آنها شود، در طولانی مدت به چشم آنها آسیب خواهد رسید. به همین خاطر در انتخاب رنگ ماژیک دقت کنید رنگ هایی را خریداری نمایید که در حین خواندن یک متن طولانی منجر به خستگی یا اذیت شدن چشمان شما نشود.

بهترین ماژیک برای طراحی

این موضوع مخصوصاً در هنگام خرید ماژیک های هایلایت بیشتر صدق می‌کند. بنابراین توجه به رنگ ماژیک از جمله نکات مهم و اساسی در حین خرید این محصول می باشد. استفاده بیش از حد از رنگ های تند و زننده نظیر قرمز برای نگارش متون طولانی به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

قطر نوشتاری ماژیک

چه ماژیکی برای طراحی خوب است

همانطور که می دانید هر یک از ماژیک ها برای مقصود خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به تناسب آن قطر نوشتاری آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. برخی ماژیک ها دارای قطر نوشتاری پهن‌تر و برخی دارای قطر نوشتاری نازک تری هستند. بنابراین به تناسب نوع کاربردی که از ماژیک مدنظرتان انتظار دارید، می بایست ماژیک با قطر متناسب را خریداری نمایید.

خوش دست بودن ماژیک

انواع ماژیک علامت گذار

طراحی ارگونومیک انواع مختلف لوازم التحریر از جمله ماژیک می تواند در استفاده طولانی مدت به کاربران کمک کند تا در حین نوشتن احصاص خستگی کمتری کنند؛ به همین دلیل ماژیک هایی را خریداری نمایید که علاوه بر قیمت مناسب دارای طراحی بدنه ارگونومیک نیز باشند.

جوهر ماژیک

مشخصات یک ماژیک خوب

امروزه برندهای مختلفی به تولید ماژیک می پردازند، اما متاسفانه برخی از این برندها به دلیل استفاده از مواد اولیه نامرغوب ماژیک های بی کیفیتی را به بازار عرضه کرده اند و همین موضوع سبب سخت تر شدن خرید این محصول شده است. در حین خرید ماژیک به برند تولید کننده آن دقت کنید و حتماً پیش از پرداخت هزینه محصول جوهر ماژیک را تست نمایید تا آن را از تا متوجه خشک بودن یا کمرنگ بودن جوهر ماژیک شوید.

انواع ماژیک از نظر ساختار جوهر

تا اینجای مقاله با نکات مهم خرید ماژیک اشنا شدید. اما برای اینکه بتوانید یک ماژیک متناسب با نیازتان خریداری کنید باید انواع ماژیک را بشناسید. اگر بخواهیم انواع ماژیک را به تناسب ساختار جوهر آن ها دسته بندی کنیم به دسته بندی زیر میرسیم:

  • ماژیک های مبتنی بر آب
  • ماژیک های مبتنی بر حلال
  • ماژیک های مبتنی بر الکل

در ادامه به بررسی این ماژیک ها می پردازیم.

ماژیک مبتنی بر آب

برای تولید ماژیک های مبتنی بر آب جوهر آن را با محلول آب و گلیسیرین یا آب مخلوط می نمایند. از این رو این ماژیک‌ ها ایده آل ترین گزینه برای استفاده توسط کودکان هستند. به دلیل اینکه این پایه اصلی این ماژیک‌ ها آب می باشد نسبت به سایر انواع ماژیک از خطر کمتری برای سلامت کودکان برخوردارند و بوی کمتری نیز از خود متصاعد می کنند.

نکات مهم هنگام خرید ماژیک

از جمله ویژگی های ماژیک های مبتنی بر آب می توان به ضد آب بودن آنها اشاره نمود. علاوه بر این، جوهر این ماژیک ‌ها خیلی زود خشک می گردد. دقت کنید که به دلیل مبتنی بودن این ماژیک ‌ها بر پایه آب ممکن است جوهر آن به سایر لایه های دفتر نیز نفوذ کند و منجر به کثیف شدن آنها گردد. بنابراین در هنگام استفاده از این ماژیک ها می بایست دقت زیادی به عمل بیاورید.

ماژیک مبتنی بر حلال

نکات مهم در خرید ماژیک

برای تولید این ماژیک ها اقدام به ترکیب جوهر آنها با یکسری حلال نظیر زایلن، متیل ایزوبوتیل کتون یا بوتریل استات می نمایند. از جمله مشخصات این ماژیک ها می توان به بوی شدید آنها اشاره نمود. در نتیجه استفاده طولانی مدت از آنها می‌تواند منجر به آسیب رسیدن به ریه و چشم گردد. ماندگاری ماژیک های مبتنی بر حلال بالا می باشد و به دلیل ضد آب بودن نمی‌توان به راحتی این ماژیک ‌ها را پاک نمود. از جمله موارد مصرف ماژیک های مبتنی بر حلال می توان به استفاده از آنها در تولید صنایع‌ دستی اشاره کرد.

ماژیک مبتنی بر الکل

برای خرید ماژیک به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای تولید این ماژیک‌ ها اقدام به ترکیب جوهر آنها با الکل می کنند و همین موضوع سبب می‌شود تا جوهر آنها نسبت به سایر انواع ماژیک سریع تر خشک گردد و از ماندگاری بالایی برخوردار می باشد. ولی متاسفانه بوی این ماژیک ها شدید است.

انواع ماژیک ها بر حسب نوع کاربرد

ماژیک ها از نظر کاربرد نیز دارای انواع مختلفی اند که از آن جمله می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

  • ماژیک وایت برد
  • ماژیک غیر وایت برد
  • ماژیک هایلایت

ماژیک هایلایت

از ماژیک هایلایت برای هایلایت کردن نکات مهم موجود در متون مختلف بهره گرفته می شود و با استفاده از آن می توان توجه افراد را برای خواندن آن بخش خاص جلب نمود. ماژیک های هایلایت دارای انواع مختلفی می باشند که از آن جمله می‌توان به ماژیک هایلایت مدادی، ماژیک هایلایت مایع و ماژیک هایلایت ژله ای اشاره نمود. ماژیک های هایلایت در رنگ بندی های مختلفی به بازار عرضه می شوند و هر شخص به تناسب نوع سلیقه خود می تواند یکی از رنگ ‌های آن را برای هایلایت کردن مطالب خریداری کند.

نکاتی برای خرید ماژیک

از جمله رنگ های پرطرفدار ماژیک های هایلایتر می توان به رنگ زرد اشاره کرد. استفاده از این رنگ برای هایلایت کردن مطالب منجر به ماندگاری بالاتر آنها در ذهن و طولانی تر شدن قدرت یادگیری می گردد. البته استفاده از رنگ نارنجی نیز برای هایلایت کردن متون مرسوم می باشد و دلیل این امر هم افزایش تمرکز روی متونی که آن را با استفاده از رنگ نارنجی هایلایت نموده اید است. پیشنهاد ما به شما این است که برای جلب توجه بیشتر و بهتر، نکات بسیار مهم و کلیدی را با استفاده از هایلایتر های قرمز و نارنجی هایلایت نمایید.

ماژیک وایت برد

یکی از محبوب ترین انواع ماژیک، ماژیک وایت برد می باشد. ماژیک های وایت برد معمولا در کلاس های درسی که فاقد تخته گچی می‌باشند استفاده می‌شوند و به همین دلیل این ماژیک ها دارای کاربرد بسیار بالایی هستند. به دلیل مصرف بسیار بالای ماژیک های وایت برد، امروزه این ماژیک ها به پرفروش ترین ماژیک های بازار تبدیل شده‌اند و از آنها در مکان هایی نظیر دانشگاه ‌و مدارس استفاده زیادی می شود. از جمله خصوصیات مهم ماژیک وایت برد می توان به خشک نشدن ماژیک در صورت باز ماندن درب آن اشاره کرد. این ماژیک‌ ها هیچ گونه بوی نامطلوب و آزار دهنده ای ندارند و معمولاً میزان رنگ دهی آنها مطلوب و ایده آل می باشد.

انواع ماژیک غیر وایت برد

ماژیک های وایت برد دارای طول عمر نسبتاً بالایی هستند و برندهای تولید کننده آن سعی کرده‌اند تا از مواد اولیه ای که برای پوست بدن مضر نیستند برای تولید این ماژیک ‌ها استفاده نمایند. برخی از انواع ماژیک وایت برد موجود در بازار از قابلیت شارژ مجدد جوهر برخوردار می ‌باشند و چنانچه جوهر آنها کمرنگ شود یا تمام گردد می توانید آن را شارژ نموده و ماژیک را مجددا مورد استفاده قرار دهید. لازم به ذکر است که متونی که با استفاده از ماژیک وایت برد نوشته می شوند را به راحتی می توان پاک کرد.

ماژیک غیر وایت برد یا معمولی

انواع ماژیک نقاشی حرفه ای

به ماژیک معمولی ماژیک های ضد آب هم گفته می‌شود و معمولاً از آنها برای انجام کارهایی نظیر رنگ آمیزی یا نشانه گذاری روی متریال های مختلفی نظیر چوب و پلاستیک استفاده می شود. ماژیک های فوق جزو ماژیک های بر پایه الکل می باشند و به همین خاطر این ماژیک‌ ها قابل پاک شدن نیستند. ماژیک های معمولی به دو دسته اصلی تقسیم بندی می گردند:

  • ماژیک سر تخت: از ماژیک های معمولی سر تخت معمولاً برای انجام خطاطی استفاده می شود. ماژیک های سر تخت در دو ضخامت ۸ و در ۱۰ میلی متر در بازار موجود هستند.
  • ماژیک سرگرد: از ماژیک ‌های پرمننت سرگرد برای نوشتن دستور پزشک روی جعبه های دارو استفاده می شود. این ماژیک ها دارای رنگ بندی های مختلفی می باشند. ضخامت نوک ماژیک های سر گرد یا همان ماژیک سی دی بین ۳ تا ۴ میلی متر است. البته موارد کاربرد ماژیک های سرگرد متنوع و گسترده می باشد که در اینجا به دو مورد از آنها اشاره شد.

تفاوت ماژیک پرمننت با ماژیک وایت برد

تفاوت ماژیک پرمننت با ماژیک وایت برد

همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، خطوطی که با استفاده از ماژیک های پرمننت نگارش می شوند هرگز پاک نمی گردند و ماندگاری آنها بر روی سطوح مختلف به ماه ها و حتی سال ها می رسد. این امر در صورتی است که پاک کردن خطوط ترسیم شده با استفاده از ماژیک های وایت برد به آسانی انجام می شود.

به همین دلیل امروزه در مکان هایی که مطالب آموزشی به دانش آموزان یا دانشجویان آموزش داده می شود بیشتر از ماژیک های وایت برد بهره گرفته می‌شود تا بتوان به صورت پیاپی متون را پاک نمود و متن جدید را جایگزین متون قبلی نمود. موارد کاربرد ماژیک پرمننت معمولاً در صنایع مختلفی نظیر شیشه سازی، فولاد سازی و لوله سازی می باشد و معمولاً از آنها برای درج کد مخصوص محصول استفاده می شود. اما کاربرد ماژیک های وایت برد در محیط‌های آموزشی نظیر مدارس و دانشگاه ها می باشد.

از دیگر مواردی که سبب به وجود آمدن تمایز بین این دو ماژیک شده است نوک آنها می باشد. ماژیک پرمننت دارای نوک نمدی و مستحکمی هستند ولی ماژیک های وایت برد دارای نوک نرم تری می باشند و به همین خاطر در استفاده طولانی مدت نوک آنها تغییر شکل پیدا می کند و خراب می گردد.

علاوه بر این، جوهر ماژیک های معمولی خیلی زود خشک می شود و چنانچه درب ماژیک باز بماند و یا ماژیک در مقابل نور مستقیم قرار بگیرد خیلی زود خشک خواهد شد. اما ماژیک های وایت برد از این نظر از دوام بیشتری برخوردار می ‌باشند و چنانچه در مقابل نور خورشید قرار بگیرند و یا درب آن ها باز بماند خشک نخواهد شد.

جمع بندی

ماژیک از جمله نوشت افزار های جذابی است که رده ‌های مختلف سنی از آن استفاده می نمایند و به همین دلیل این محصول دارای فروش گسترده ای در سطح بازار است. انواع مختلفی از ماژیک در بازار وجود دارد که هر یک از آنها برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی افراد از ماژیک برای طراحی و نقاشی و برخی دیگر از افراد از ماژیک برای خطاطی استفاده می نمایند. در نتیجه به هنگام خرید ماژیک می بایست به نوع آن دقت کنید و ماژیکی را خریداری نمایید که متناسب با عملکرد مورد انتظار تان می باشد.

در صورتی که قصد خرید اینترنتی انواع لوازم التحریر مانند ماژیک، مداد و… را دارید، می توانید از وبسایت تکنوسان به تنوع بالایی از انواع نوشت افزار، دفتر، دفترچه، انواع لوازم اداری و… دسترسی داشته باشید. علاوه بر این در صورتی که به دنبال خرید عمده انواع لوازم التحریر هستید، کافی است ابتدا در وبسایت تکنوسان ثبت نام و سپس از طریق صفحه خرید عمده پنل همکاری خود را فعال کنید تا به قیمت های همکاری دسترسی داشته باشید.

شما از کدام یک از انواع ماژیک موجود در بازار استفاده بیشتری دارید؟ این محصول را برای انجام چه کاربردی مورد استفاده قرار می دهید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کنید تا ماژیکی را که با نیاز به آنها تطابق بیشتری دارد را راحتتر بیابند و آن را خریداری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا