موبایل و تبلت

آموزش جامع روش های مخفی سازی برنامه ها در اندروید

اغلب کاربران گوشی‌های هوشمند برای آنکه بتوانند سطح ایمنی گوشی خود را افزایش دهند اقدام به گذاشتن پسورد به صورت های مختلف می نمایند و با این کار موجب می ‌شوند تا افراد متفرقه نتوانند به گوشی موبایل آنها دسترسی پیدا کنند. اما با این وجود ممکن است برخی افراد با هک کردن رمز گوشی آن ها بتوانند اقدام به باز کردن رمز گوشی این کاربران نمایند. به همین خاطر بهتر است برخی برنامه های گوشی خود نظیر برنامه های بانکی را برای افزایش سطح امنیت مخفی نمایید.

به همین دلیل تکنوسان مگ با نگارش این مقاله قصد دارد تا روش های مختلفی که برای مخفی سازی برنامه ها در اندروید وجود دارد را به کاربران آموزش دهد تا با این کار بتوانند سطح ایمنی گوشی خود را افزایش دهند. بنابراین پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مخفی کردن برنامه در اندروید

مزایا و معایب مخفی کردن برنامه در اندروید

پنهان کردن برنامه ها در اندروید موجب می شود که شما بتوانید از اطلاعات مخفی خود نگهداری نمایید. هنگامی که شما یک برنامه را در گوشی های اندرویدی مخفی می کنید، این برنامه حتی در نوار کشویی گوشی هم نمایش داده نخواهد شد. البته در برخی گوشی ها این امکان وجود دارد تا شما برنامه‌ هایی که مخفی کرده اید را در منوی کشویی دیگری مشاهده کنید. متاسفانه برخی دیگر از گوشی ها هم امکان مخفی کردن برنامه را به شما میدهند، اما هیچ گونه راهی برای دسترسی مجدد به برنامه به شما ارائه نمی کنند و این یک عیب بزرگ به شمار می ‌رود.

خوشبختانه برنامه‌ های خاصی وجود دارند که علاوه بر مخفی کردن اپلیکیشن ها امکان دسترسی مجدد راحت به آنها  را برای شما فراهم می کنند. هنگامی که شما یک گوشی جدید خریداری کنید، مشاهده می ‌کنید که برخی نرم افزارها به صورت پیش فرض بر روی آن نصب شده و امکان غیرفعال کردن آنها وجود ندارد.

مخفی کردن اپلیکیشن ها در اندروید

شما می توانید با مخفی کردن برنامه در اندروید از شر نرم افزارهای اضافی بر روی صفحه نمایش گوشی خود راحت شوید. علاوه بر این با مخفی کردن برنامه های بانکی می توانید اپلیکیشن هایی که از درجه حساسیت بالاتری برخوردار هستند را از دسترس عموم خارج کنید و آنها را مخفی نمایید. قابلیت مخفی کردن اپلیکیشن ها در گوشی های مختلف متفاوت می باشد و برخی از آنها به صورت پیش فرض دارای یک سری برنامه بر روی خود هستند که با استفاده از آنها می توانید برنامه های نصب شده را مخفی نمایید.

اما اگر گوشی هوشمندی که شما در اختیار دارید جزو این گوشی ها نیست و قابلیت مخفی سازی برنامه ها در اندروید به صورت پیش فرض روی آن وجود ندارد، می توانید از یکسری لانچر مخصوص مثل Nova یا Microsoft Launcher برای انجام این کار استفاده نمایید. این لانچر ها به شما این امکان را می‌ دهند که اقدام به مخفی کردن برنامه ها از صفحه نمایش کنید و در صورت لزوم آنها را مجدداً مورد استفاده قرار دهید.

نحوه مخفی کردن برنامه در گوشی های سامسونگ

گوشی های سامسونگ این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می دهند که اقدام به مخفی کردن برنامه های نصب شده از منوی کشویی برنامه نمایند. انجام این کار در گوشی های سامسونگ بسیار راحت و ساده می باشد. برای این کار کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 •       یک مکان خالی از نمایشگر را به مدت طولانی فشار دهید. از منویی که در بخش پایین ظاهر می‌ گردد می ‌بایست گزینه Settings را انتخاب نموده و بر روی آن ضربه بزنید.

آموزش مخفی کردن برنامه ها در اندروید

 •       سپس به بخش پایین رفته و روی گزینه Hide Apps ضربه بزنید. به همین راحتی می توانید برنامه هایی که قصد مخفی کردن آنها را دارید انتخاب نمایید.
 •       پس از اینکه برنامه های مد نظرتان را انتخاب کردید کافیست بر روی گزینه Done ضربه بزنید.

به همین راحتی شما می توانید برنامه های مدنظر خود در گوشی سامسونگ را مخفی نمایید. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که برنامه هایی که شما به این روش مخفی کرده اید در نتیجه جستجوی منوی کشویی سامسونگ به کاربران نمایش داده نمی شود. اما اگر شما آن را از طریق برنامه ‌های شخص ثالث جستجو کنید می توانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. برای انجام این کار پس از اینکه به قسمت تنظیمات گوشی وارد شدید می بایست گزینه Apps را انتخاب نمایید. از آن جایی که گوشی های سامسونگ جهت دسترسی به برنامه های مخفی شده امکان خاصی را ارائه نکرده اند، در نتیجه برای دسترسی به برنامه های مخفی می بایست از جستجوی گوگل یا ورود به بخش برنامه های دستگاه بهره ببرید.

نحوه مخفی کردن برنامه ها در گوشی شیائومی

گوشی هایی که توسط برند شیائومی تولید شده اند به صورت پیش فرض از قابلیت مخفی کردن برنامه در رابط کاربری MIUI برخوردار می باشند و به همین خاطر کار مخفی کردن برنامه ها با استفاده از این گوشی ها بسیار راحت و آسان می باشد.

قابلیت فوق در تمامی گوشی هایی که توسط این کمپانی به بازار ارائه شده نظیر گوشی‌های پوکو، سری ردمی و غیره وجود دارد و شما می توانید از آن برای مخفی کردن برنامه های دلخواه خود استفاده نمایید. برای مخفی کردن برنامه‌ های مورد نظر خود در گوشی شیائومی می بایست مراحل زیر را طی کنید:

مخفی كردن برنامه ها در گوشی های شیائومی

 •       به بخش Settings گوشی وارد شوید و بر روی گزینه Apps ضربه بزنید.
 •       در صفحه ای که باز می شود گزینه App Lock را مشاهده خواهید نمود. با ضربه زدن بر روی این گزینه گوشی از شما درخواست می کند تا اقدام به وارد کردن یک پسورد در این مرحله نمایید.
 •       پس از اینکه پسورد را وارد کردید فرآیند تکمیل می ‌شود و دو گزینه پیش روی شما قرار می گیرد که شامل App Lock  و Hidden Apps می گردد. با زدن گزینه Hidden Apps لیستی از برنامه های نصب شده بر روی گوشی به شما نمایش داده خواهد شد و شما می توانید برنامه های مورد نظرتان برای مخفی کردن را از این لیست انتخاب کنید و اقدام به مخفی کردن آنها نمایید.
 •       پس از اینکه این مرحله با موفقیت طی شد، برنامه ‌هایی که در این مرحله انتخاب نموده اید دیگر از صفحه نمایش گوشی شما مخفی می گردند.

نحوه مخفی کردن برنامه ها در گوشی های وان پلاس

اگر گوشی که هوشمندی که در اختیار دارید وان پلاس می باشد و قصد مخفی کردن برنامه خاصی در این گوشی را دارید ما این مژده را به شما می دهیم که این گوشی ها از قابلیت Hidden Space برخوردار هستند که با استفاده از آن می توانید به راحتی اقدام به مخفی کردن برنامه های نصب شده نمایید. علاوه بر این شما با ست کردن یک پسورد برای این فضای مخفی می‌ توانید امنیت آن را افزایش بدهید. برای مخفی کردن برنامه در گوشی وان پلاس می بایست مراحل زیر را طی کنید:

 •       منوی کشویی برنامه را باز نموده و آن را به سمت راست بکشید.
 •       در این مرحله بر روی نماد + که در گوشه سمت راست بالای صفحه وجود دارد ضربه بزنید تا بدین صورت بتوانید برنامه های مورد نظر خود برای مخفی کردن را انتخاب کنید. پس از اینکه برنامه‌ های مورد نظر خود را انتخاب کردید، با زدن ضربه بر روی نماد چک کردن که در قسمت بالای صفحه سمت راست وجود دارد می توانید برنامه های مورد نظر خود را مورد تایید قرار دهید.
 •       به صورت پیشفرض Hidden Space  توسط هیچ رمز عبوری محافظت نمی گردد. اما اگر می خواهید برای آن رمز عبور تعیین کنید تا امنیت آن را افزایش دهید کافیست بر روی نماد سه نقطه که در قسمت بالای صفحه سمت راست وجود دارد ضربه بزنید و گزینه Enable Password را انتخاب نمایید.
 •       در این مرحله شما می توانید رمز عبور های مختلفی نظیر اسکن اثر انگشت، الگوی باز کردن قفل دستگاه و غیره را برای ست کردن پسورد برای این فضا تعیین نمایید. در نتیجه کاربرانی که قصد دسترسی به این قسمت را دارند حتما می بایست رمز عبوری که شما برای آن تنظیم نموده اید را وارد کنند تا بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند و در غیر این صورت امکان دسترسی به این فضا برای آنها میسر نخواهد بود.
 • پنهان کردن برنامه ها در گوشی های وان پلاس

نحوه مخفی کردن برنامه ها در اندروید با استفاده از Nova Launcher

یکی دیگر از روش های مخفی سازی برنامه ها در اندروید استفاده از نوا لانچر است. برخی از لانچر های پیش فرضی که در گوشی های اندرویدی نصب شده گزینه مخفی کردن برنامه های نصب شده را در اختیار کاربران قرار نمی دهند و به همین خاطر اگر قصد مخفی کردن برنامه در گوشی اندرویدی خود را دارید می بایست اقدام به استفاده از یک لانچر شخص ثالث نظیر Nova نمایید. برای انجام این کار در ابتدا می بایست برنامه Nova Launcher را که یک برنامه رایگان می باشد از گوگل پلی دانلود نموده و آن را نصب کنید. سپس شما می بایست لانچر فوق را به عنوان راه انداز پیش فرض انتخاب نمایید. در زیر مراحل مخفی کردن برنامه های نصب شده بر روی گوشی توسط این لانچر به شما توضیح داده می شود:

هیدن کردن برنامه با نوا لانچر

 •       در ابتدا می بایست اقدام به فشار دادن یک نقطه خالی از صفحه نمایش گوشی به مدت طولانی کنید تا Settings گوشی به شما نمایش داده شود. با نمایش Settings بر روی آن ضربه بزنید.
 •       از منوی تنظیمات Nova به منوی کشویی برنامه وارد شوید. سپس با اسکرول کردن صفحه به سمت پایین گزینه Hide Apps را از لیست انتخاب کنید. البته این گزینه در قسمت Apps نیز وجود دارد و شما از این راه نیز می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.
 •       در این مرحله لیست کاملی از تمامی برنامه هایی که بر روی گوشی شما نصب شده اند به شما نمایش داده خواهد شد. برنامه هایی که قصد مخفی کردن آنها از منوی کشویی برنامه را دارید انتخاب کنید و سپس اقدام به ذخیره کردن تغییرات مورد نظر خود نمایید.

نکته ای که در این میان وجود دارد این است که این روش از محدودیت‌ های خاصی برخوردار می باشد. برای مشاهده نام برنامه های مخفی شده می توانید از ابزارهای جستجو داخلی برنامه ها استفاده نمایید .علاوه بر این شما با رفتن به بخش تنظیمات گوشی و وارد شدن به بخش Apps می توانید نام کلیه برنامه هایی که بر روی گوشی شما نصب شده اند را مشاهده نمایید.

نحوه مخفی کردن برنامه در اندروید توسط Microsoft Launcher

اگر از لانچر مایکروسافت استفاده می کنید، برای مخفی کردن برنامه های مورد نظر خود در اندروید می توانید مراحل زیر را طی کنید:

 •       با نگه داشتن انگشت خود برای چند ثانیه در قسمت خالی از صفحه نمایش، یک منو برای شما ظاهر می شود که در این منو می بایست روی گزینه Launcher Settings ضربه بزنید.
 •       سپس از بخش Home Screen وارد بخش Hidden Apps شوید.
 •       اگر قصد مخفی کردن برنامه ای را دارید می بایست بر روی گزینه Hide Apps ضربه بزنید و سپس اقدام به انتخاب برنامه هایی که قصد مخفی کردن آنها را دارید نمایید.
 •       پس از اینکه این کار را انجام دهید کافیست بر روی گزینه Done  که در قسمت بالا سمت راست صفحه قرار دارد ضربه بزنید تا تغییرات مورد نظر شما ذخیره شود.

مخفی كردن برنامه ها در اندرويد بدون روت با مایکروسافت لانچر

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید روش ‌های مختلفی برای مخفی کردن برنامه ها در گوشی های اندرویدی وجود دارد که از هر یک از آنها می توانید برای انجام این کار بهره ببرید. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که اگر بتوانید برای دسترسی به برنامه های مخفی شده یک پسورد تعیین کنید، می توانید امنیت گوشی خود را چند برابر افزایش دهید و بدین ترتیب اطلاعات گوشی خود در برابر دسترسی افراد بیگانه محافظت نمایید. به تناسب برند گوشی که در دست دارید راه های مخفی کردن برنامه ها متفاوت می‌ باشد.

در برخی برندها مخفی سازی برنامه ها در اندروید به سادگی انجام می‌ شود، اما برای مخفی کردن برنامه ها در برخی دیگر از گوشی ها می بایست راه پیچیده‌ تری را طی کنید. متاسفانه برخی گوشی ها پس از اینکه اقدام به مخفی ‌کردن ‌برنامه ای کردند اجازه دسترسی مجدد به آن را به شما نمی دهند و این یک عیب بزرگ برای آنها به شمار می ‌رود.

آیا شما هم تاکنون اقدام به مخفی کردن برنامه های گوشی خود نموده اید؟ از چه روشی برای انجام مخفی سازی برنامه ها در اندروید بهره گرفته اید؟ آیا مخفی کردن برنامه ها را یک روش کاربردی برای افزایش سطح امنیت گوشی می دانید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا