موبایل و تبلت

ترفندهای کاربردی برای بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی

در این مقاله قصد داریم به روش‌های بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی بپردازیم. ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که به طور اتفاقی پیامک‌های مهم خود را از گوشی پاک کرده‌اید. این اتفاق تلخ می‌تواند همراه با از دست دادن برخی اطلاعات مهم مانند پیام‌های کاری، پیام‌های مربوط به بانک و یا پیام‌های مربوط به اشخاص مهم باشد. در این صورت ممکن است هر راه حلی را برای ریکاوری اس ام اس های پاک شده از گوشی امتحان کنید. در این مقاله از تکنوسان مگ قصد داریم ترفندهای بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی آموزش دهیم. اگر قصد ریکاوری پیام های پاک شده در اندروید و iOS را دارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بازیابی اس ام اس های پاک شده در اندوید

بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی

عموما روش های متعددی برای بازیابی پیامک های حذف شده در گوشی های اندرویدی وجود دارد. برخی از این روش ها روش های پیشگیرانه هستند و با انجام آن ها می توانید از پیامک های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید و برخی دیگر هم برای بازیابی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این روش ها را بررسی می کنیم.

بازیابی sms های پاک شده از طریق Recycle Bin

در صورتی که از یک گوشی اندرویدی مانند گوشی سامسونگ استفاده می‌کنید، می‌توانید به راحتی به بخش recycle bin مراجعه کرده و از طریق آن به بازیابی پیام‌های پاک شده بپردازید. این روش یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای ریکاوری sms های پاک شده از گوشی از جمله سامسونگ و هواوی است. در این قسمت یک پوشه غیرفعال وجود دارد که در صورت فعال کردن آن می‌توان اطلاعات پاک شده را مجدداً در اختیار داشت. البته این بخش از گوشی با توجه به نوع و مدل گوشی موبایل متفاوت خواهد بود.

زمان بازیابی اس‌ام‌اس‌های پاک شده می‌تواند روی موفقیت شما در ریکاوری این پیام‌ها مؤثر باشد. هرچه زمان مربوط به پاک کردن پیامک دورتر باشد، به همان اندازه شانس بازگرداندن پیامک پاک شده نیز کمتر خواهد بود. زیرا بخش سطل زباله در گوشی‌های اندرویدی با گذشت زمان انباشته شده و پیام‌ها به طور خودکار پاک می‌شوند بنابراین استفاده از این روش برای پیام‌های خیلی قدیمی مناسب نیست.

نرم‌افزار DiskDigger برای بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی

راه حل دیگر برای بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی استفاده از برنامه بازیابی اس ام اس های پاک شده است. در این روش به راحتی می‌توان از انواع نرم افزار ریکاوری اس ام اس اندروید و اپلیکیشن‌های موجود‌ برای برگرداندن اطلاعات از قبیل پیامک یا فایل‌های ذخیره شده در گوشی‌های اندرویدی استفاده کرد. مهم‌ترین اپلیکیشن قابل استفاده برای این کار DiskDigger نام دارد که با نصب رایگان می‌تواند امکاناتی از قبیل بازگردانی اطلاعات را به کاربر ارائه کند. این اپلیکیشن برای گوشی‌های اندرویدی مورد استفاده خواهد بود. بنابراین بدون نیاز به کامپیوتر می‌توان از آن استفاده کرد. 

نکته مهمی که باید در مورد این اپلیکیشن بیان کرد این است که تنها زمانی می‌توان از این برنامه استفاده کرد که پیش از پاک شدن اطلاعات، برنامه روی گوشی نصب شده و داده‌ها اسکن شده باشند. در غیر این صورت استفاده از این اپلیکیشن کاربردی نخواهد داشت. از دیگر برنامه‌های کاربردی برای بازیابی پیام‌های حذف شده می‌توان بهPhoneRescue ، Wondershare Dr. Fone و Tenorshare UltData اشاره کرد. نحوه کارکرد این نرم‌افزار‌ها بسیار ساده بوده و پس از نصب روی سیستم رایانه‌ای و اتصال به موبایل اندرویدی می‌توان برای بازیابی پیام‌های پاک شده از آن‌ها استفاده کرد.

از اپراتور‌ها برای بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی کمک بگیرید!

دیگر روش بازیابی اس ام اس های پاک شده، مراجعه به اپراتور‌های تلفن همراه است. بنابراین در صورت چنین رویدادی اصلاً جای نگرانی نخواهد بود. اپراتور‌ها و همچنین مخابرات برای مدتی طولانی مکالمات و پیام‌های شما را ذخیره کرده و در زمان مراجعه می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. البته این اطلاعات به آسانی در اختیار شما قرار نخواهد گرفت. زیرا اپراتور‌ها و مخابرات داده‌های خود را تنها با نامه قضایی ارائه خواهند کرد.

از فایل پشتیبان برای بازیابی اس ام اس در گوشی استفاده کنید

ریکاوری اس ام اس های پاک شده از گوشی

تهیه فایل پشتیبان از پیام‌ها و دیگر بخش‌های تلفن همراه می‌تواند یک مزیت عالی برای بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی به شمار رود. در صورتی که به دردسر‌های پس از حذف شدن پیام‌های گوشی واقف باشید، پیش از هر اتفاقی اقدام به تهیه فایل پشتیبان از داده‌های گوشی اندرویدی خود خواهید کرد. تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های درون گوشی با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. بهترین روش استفاده از فضا‌های ابری از قبیل گوگل درایو برای گوشی‌های شیائومی و غیره خواهد بود.

برای تهیه پشتیبان از طریق گوگل درایو کافی است در قسمت تنظیمات گوشی روی گوگل ضربه‌زده و به قسمت تهیه پشتیبان بروید. پس از اطمینان از فعال بودن قابلیت پشتیبان‌گیری گوگل از اطلاعات خود یک بکاپ تهیه کنید. تهیه نسخه پشتیبان روی فضای ابری به جای حافظه گوشی به شما اطمینان می‌دهد که اطلاعات در فضای امن ذخیره شده و احتمال پاک شدن آن‌ها نیز بسیار پایین است.

بازیابی اس ام اس های پاک شده در iOS

بازیابی sms های پاک شده از گوشی

همانند گوشی های اندرویدیف آیفون و آیپد ها نیز روش هایی برای جلوگیری از حذف ناخواسته پیامک ارائه می کنند. در این بخش روش های بازیابی پیام در آیفون را مورد بررسی قرار می دهیم.

بازیابی اس ام اس های پاک شده در iOS با Recently Deleted در آیفون

دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل iOS 16 و iPadOS 16.1 و بالاتر به قابلیت جدیدی به نام Recently Deleted مجهز شده‌اند که با استفاده از آن می‌توان به راحتی پیام‌های حذف شده در آیفون و آیپد را بازگرداند. البته این اقدام تنها‌ برای ۳۰ روز اخیر مناسب بوده و نمی‌توان پیام‌های قدیمی‌تر را باز کرد.

برای استفاده از این قابلیت در ابتدا باید وارد برنامه پیامک شده و روی گزینه فیلتر در سمت چپ و بالای صفحه ضربه بزنید در این قسمت گزینه Recently Deleted قرار دارد و می‌توان پیام‌های حذف شده طی ۳۰ روز گذشته را مشاهده کرد. با انتخاب پیام مورد نظر و ضربه روی آن به راحتی می‌توان آن را بازیابی کرد.

استفاده از iCloud برای برگرداندن اس ام اس های پاک شده آیفون

ریکاوری sms های پاک شده از گوشی

روش دیگر در بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی آیفون استفاده از iCloud است. در صورتی که ۳۰ روز از زمان حذف پیام‌های مورد نظر می‌گذرد، می‌توان از روش دیگر برای بازگردانی پیامک استفاده کرد. استفاده از نسخه پشتیبان در آیکلود به راحتی امکان دستیابی به پیامک‌های پاک شده را برای کاربران فراهم می‌کند. برای استفاده از این ویژگی نیز باید به بخش تنظیمات مراجعه کرده و در سمت بالای صفحه گزینه اپل آیدی را انتخاب کنید. سپس از مسیر iCloud > Manage Storage > Backups می‌توانید به بکاپ یا پشتیبان داده‌ها دسترسی پیدا کنید. 

در این بخش لیستی از داده‌های بکاپ گرفته شده مشاهده می‌شود. با ضربه روی یکی از آن‌ها می‌توانید زمان مربوط به بکاپ‌گیری را مشاهده کنید. از این قسمت به بعد مراحل دشواری برای بازگردانی بکاپ آیکلود در انتظار شماست. در این مرحله باید آیفون ریست شده و به تنظیمات کارخانه بازگردد در این حین بازگردانی بکاپ نیز انجام خواهد شد. نکته مهم ماجرا این است که با طی این فرایند اطلاعات مربوط به پس از تهیه نسخه پشتیبان پاک می‌شوند. بنابراین تنها زمانی این کار ارزش دارد که پیام‌های پاک شده واقعاً بسیار مهم و ضروری باشند.

استفاده از iTunes یا Finder برای بازگردانی اس ام اس در آی او اس

نحوه بازیابی اس ام اس پاک شده

اگر ریست کردن پیام‌های پاک شده از طریق آیکلود برای شما دشوار است و یا فضای ذخیره‌سازی برای بازگرداندن داده‌های پشتیبان را ندارید می‌توانید از روش بکارگیری نرم افزار ریکاوری اس ام اس ایفون استفاده کنید. در این روش از iTunes یا Finder استفاده خواهد شد. البته باز هم به تهیه نسخه پشتیبان از پیام‌های حذف شده نیاز خواهید داشت. بنابراین ممکن است پس از پشتیبان‌گیری و در حین بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی اطلاعات درون موبایل به طور کامل پاک شود. از این رو توصیه می‌شود پیش از اقدام، فایل‌های مهم را در جایی به صورت جداگانه ذخیره کنید. برای این کار باید آیفون به یک رایانه یا مک متصل شود. سپس برنامه Finder در مک یا iTunes در رایانه دیگر را باز کرده و نماد آیفون را در گوشه سمت چپ آن انتخاب کنید. در این قسمت گزینه‌ای با نام Restore backup وجود دارد. همچنین بخش تب General در فایندر نیز شامل این گزینه خواهد بود. در انتهای این مرحله داده‌های بکاپ گرفته شده جایگزین داده‌های فعلی در گوشی آیفون شما خواهند شد.

بازیابی پیامک بدون ریست کردن 

روش دیگری نیز برای بازگردانی پیامک در آیفون بدون ریست کردن وجود دارد که ممکن است تنها در برخی از گوشی‌های آیفون جوابگو باشد. برای این کار می‌توانید با استفاده از اپل آیدی و رمز عبور وارد iCloud.com شوید. در این قسمت با کلیک روی پیام‌های متنی می‌توانید پیام‌های پاک شده را پیدا کنید. اگر در این قسمت پیام‌ها برای شما نمایش داده نمی‌شود می‌توان گفت متأسفانه این روش برای شما کاربردی نیست. در صورت مشاهده پیام‌ها در قسمت تنظیمات گزینه iCloud را انتخاب کرده سپس گزینه پیام‌های متنی را غیر فعال کنید. در صفحه باز شده گزینه Keep On My iPhone را انتخاب کرده و مجدداً بخش پیام‌های متنی را فعال کنید. در این زمان با کلیک روی گزینه Merge و با گذشت چند دقیقه دوباره شاهد ظاهر شدن پیام‌های پاک شده قبلی خواهید بود. با استفاده از نرم‌افزار ریکاوری اس ‌ام اس ایفون نیز می‌توان بدون انجام مراحل بالا به برگرداندن اس‌ام اس‌های پاک شده در آیفون پرداخت.

حرف آخر

در این مقاله تلاش شد تا به نحوه بازیابی اس‌ام اس پاک شده و معرفی نرم‌افزار ریکاوری اس‌ام اس پرداخته شود. گاهی اوقات پاک شدن یک پیامک و بازیابی اس ام اس های پاک شده از گوشی می‌تواند تجربه‌ای تلخ همراه با از دست دادن اطلاعات مهم باشد. در صورتی که چنین اتفاقی برای شما افتاد، می‌توانید با استفاده از روش‌های کاربردی گفته شده برای ریکاوری smsهای پاک شده از گوشی اقدام کنید. اگر راهکار دیگری می‌شناسید که می‌تواند در این زمینه کارساز باشد در بخش نظرات و به صورت کامنت منتشر کنید تا دیگران نیز از این تجربیات کاربردی مطلع شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا