سایر

راهنمای خرید پازل و فواید بازی پازل برای کودکان

یکی از بازی ‌های مهیجی که تمام گروه های سنی می توانند آن را انجام دهند بازی پازل می باشد. این بازی به قدری سرگرم کننده است که افراد در گروه های سنی متفاوت به حل کردن آن می پردازند. البته همه پازل های موجود در بازار برای همه گروه های سنی مناسب نیستند و هر شخص به تناسب گروه سنی که به آن تعلق دارد می بایست اقدام به خرید پازل نماید.

برای تولید پازل از متریال های مختلفی استفاده می ‌شود که از آن جمله می توانیم به مقوا و چوب اشاره نماییم. برای انتخاب یک پازل ایده آل، لازم است نکات مهمی را در نظر بگیرید و موارد زیادی را بررسی کنید. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید پازل به کاربران را دارد تا با مطالعه این راهنمای خرید بتوانند پازلی که با سن و سال آنها تناسب بیشتری دارد را خریداری نماید. در ادامه در خصوص فواید بازی پازل برای کودکان مطالبی مفید در اختیار کاربران قرار خواهیم داد. در نتیجه اگر شما هم قصد خرید انواع پازل برای خود را دارید پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

راهنمای خرید پازل

اگر قصد خرید پازل را دارید بهتر است پیش از اقدام به خرید این محصول یک سری نکات مهم را مد نظر قرار دهید تا بتوانید پازل هایس با کیفیت تر و بهتری را خریداری نمایید. در ادامه قصد داریم تا برخی نکات مهم در این زمینه را برای شما عنوان کنیم:

توجه به جنس پازل

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم امروزه برای تولید پازل از متریال های مختلفی استفاده می‌ شود که از آن جمله می ‌توان به مقوا، کاغذ، فوم و چوب اشاره نمود. اگر می خواهید پازل را برای گروه های سنی کوچک تر خریداری نمایید بهتر است پازل هایی که دارای جنس های مستحکم تر و مقاوم تری می باشند را برای این کار انتخاب کنید.

پیشنهاد می کنیم که برای گروه های سنی زیر ۳ سال پازل هایی که دارای جنس چوبی می باشد و قطعات آن ها بزرگ است را برای خرید انتخاب نمایید. چرا که کودکان زیر ۳ سال امکان بلعیدن قطعات پازل را دارند و ممکن است پس از خرید پازل های مقوایی برای آنها، کودک اقدام به خراب کردن و پاره کردن آنها نماید.

توجه به تعداد قطعات پازل

پازل های موجود در بازار دارای اندازه ها و ابعاد مختلفی هستند و تعداد قطعات آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. پازل هایی که برای گروه ‌های سنی پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند معمولاً دارای تعداد قطعات کمتری هستند تا کودک به راحتی بتواند اقدام به چیدن آن ها و حل کردن پازل نماید.

پازل هایی که برای رده های سنی بزرگتر تولید می شوند دارای تعداد قطعات بسیار زیادی هستند و شاهد عرضه پازل در تعداد قطعات 300، 500، 700 و حتی 40 هزار قطعه به بازار هستیم. شاید برای شما جالب باشد که بدانید نوع خاصی از پازل به نام پازل دورو به بازار عرضه شده که در هر قسمت آن یک تصویر وجود دارد و با خرید یک بسته از این پازل ها شما در اصل ۲ پازل مختلف با دو تصویر گوناگون را خریداری نموده اید.

توجه به درجه سختی پازل

پازل ها در درجات سختی مختلفی به بازار عرضه شده اند. افراد مبتدی معمولا به فکر خرید پازل هایی با درجه سختی پایین تر هستند. اما افرادی که این سرگرمی برای آنها به یک سرگرمی حرفه ای تبدیل شده ترجیح می ‌دهند که پازل هایی که از درجه سختی بیشتری برخوردار هستند و جزئیات پیچیده ‌تری دارند را برای خرید انتخاب نمایند. به طور کلی اگر بخواهیم درجه سختی پازل را بر مبنای سن افراد عنوان کنیم می توانیم به جمع ‌بندی زیر برسیم:

  • ۱۸ ماهه تا ۲ ساله: پازلی با کمتر از ۱۵ قطعه
  • ۲ تا ۳ ساله: پازلی با ۱۵ تا ۳۰ قطعه
  • ۴ تا ۵ ساله: پازلی با ۳۰ تا ۸۰ قطعه
  • ۶ تا ۱۲ ساله: ۸۰ تا هزار قطعه

توجه به قیمت پازل

بسته به اینکه پازلی که قصد خرید آن را دارید دارای چه جنسی می باشد و ابعاد و اندازه آن چقدر است و چه از چه تعداد قطعه تشکیل شده است قیمت پازل ها با یکدیگر متفاوت می باشد. بی شک پازل هایی که دارای جنس مستحکم تر و مقاوم تری می باشند و تعداد قطعات آنها بیشتر می باشد از قیمت بیشتری برخوردار هستند و برای خرید آن ها می بایست مبلغ بیشتری هزینه کنید.

البته برخی عرضه‌کنندگان به دلیل عرضه مستقیم پازل به مشتریان قیمت ‌های مناسب ‌تری را برای فروش محصولاتشان در نظر می گیرند و به دلیل دریافت سود کمتر از مشتری، قیمت محصولات آنها مناسب تر می باشد. بنابراین بهتر است برای خرید پازل به فروشندگانی که قیمت های بهتری را برای ارائه پازل در نظر گرفته ‌اند مراجعه نمایید تا بتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

فواید بازی پازل برای کودکان

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به تعدادی از فوایدی که بازی پازل برای کودکان دارد اشاره نماییم:

فواید بازی پازل برای کودکان

تقویت حافظه

یکی از مزایایی استفاده از پازل برای کودکان دارد تقویت حافظه می باشد. چرا که کودک به صورت مکرر اقدام به به هم ریختن پازل و چیدن مجدد آن می کند و یک تصویر سازی ذهنی از آن در ذهن خود ایجاد خواهد نمود. با وجود اینکه عکس تکمیل شده پازل به عنوان راهنما برای چیدن پازل در اختیار کودک قرار می‌گیرد، اما اگر دقت کنید کودکان معمولاً پس از اینکه چند بار پازل را به هم ریخته و مجدداً می چینند تصویر تمام شده پازل را به ذهن خواهند سپرد و این موضوع تقویت حافظه تصویری کودک را به دنبال خواهد داشت.

تقویت قوه تشخیص دیداری

استفاده از پازل منجر به تقویت قوه تشخیص دیداری در کودکان می گردد. دلیل این امر هم این است که کودکان برای آنکه بتوانند اقدام به چیدن پازل کنند نیاز به حس تشخیص و تمایز دادن قطعات مختلف از یکدیگر علی الخصوص قطعاتی که از نظر شکل و رنگ به هم شبیه ترند دارند. کودک در حین چیدن پازل علاوه بر اینکه به رنگ ها توجه می کند، به اندازه و شکل قطعات هم توجه می کند تا بتواند قطعات پازل را با یکدیگر جور نماید.

تقویت توجه، تمرکز و تخیل در کودکان

از آنجایی که چیدن پازل نیازمند دقت و توجه می باشد تا بتوان اشکال و رنگ های آن را با یکدیگر جور کرد، این موضوع می ‌تواند به تقویت توجه و تمرکز در کودکان منجر شود. علاوه بر این از آن جایی که کودک در حین چیدن پازل می بایست به صورت مداوم یک تصویر ساخته نشده را در ذهنش مجسم نماید تا بتواند پازل را بچیند، در نتیجه قوه تخیل در او تقویت می گردد.

یادگیری اشکال هندسی به وسیله قطعات پازل

کودکان با استفاده از پازل می توانند اشکال هندسی را به راحتی یاد بگیرند و بین اشکال مختلف هندسی مثل مربع، مستطیل، دایره و مثلث تمایز قائل شوند. ممکن است کودکان در ابتدای کار با پازل اشکال مربع و مستطیل و اشکالی که از این حیث به یکدیگر شباهت زیادی دارند را با یکدیگر اشتباه بگیرند. اما رفته رفته آنها ویژگی های منتظر به فردی که هر یک از اشکال هندسی دارا می باشند را شناسایی خواهند نمود و می ‌توانند به راحتی اشکال مختلف هندسی را یاد بگیرند.

برای آنکه بتوانید به یادگیری اشکال هندسی توسط پازل به کودک خود کمک کنید بهتر است هنگامی که کودک هر یک از اشکال را در دست خود می گیرد تا آنها را درون محل مناسب قرار دهد نام هر شکل را به او بگویید و از او بخواهید تا این نام ها را با شما تکرار کند.

افزایش اعتماد به نفس کودک

شاید برای شما جالب باشد که بدانید به پایان رساندن چیدمان یک بازی پازل می‌ تواند منجر به افزایش حس اعتماد به نفس در کودک شما شود. چرا که او پس از قرار دادن آخرین قطعه در پازل خواهد گفت: “من توانستم این پازل را به اتمام برسانم.” از آنجایی که اصلی ‌ترین عامل برای افزایش حس اعتماد به نفس در کودکان توانایی او در به اتمام رساندن پازل می باشد، بنابراین در حین خرید پازل حتما دقت کنید که پازل هایی متناسب با گروه سنی کودکتان را برای او خریداری نمایید.

چرا که اگر پازل بسیار سخت باشد و متناسب با سن کودکتان نباشد ممکن است کودک شما در اثر عدم توانایی برای به اتمام رساندن پازل احساس شکست و نافرجامی به او دست دهد و هیجان و لذت این بازی برای انجام آن در دفعات آینده برای کودک کاسته گردد. حتی ممکن است انجام پازل های ساده تر که متناسب با رده سنی کودکتان می باشد نیز در ابتدا برای او سخت به نظر برسد. اما به مرور و با تشویق ‌های شما به انجام دادن آن راحت خواهد شد و با تکمیل پازل احساس موفقیت به او دست خواهد داد.

تقویت مهارتهای اجتماعی کودکان

از دیگر مزایایی که بازی با پازل می‌تواند برای کودک شما به دنبال داشته باشد تقویت مهارت های اجتماعی است. کودکانی که در کنار یکدیگر در حل یک پازل همکاری می کنند برای آنکه بتوانند این بازی را حل کنند با یکدیگر در خصوص این موضوع که کدام قطعه در کجا قرار دهند صحبت خواهند نمود و این موضوع به آنها کمک می‌کند تا در صورت به وجود آمدن مشکل به کمک یکدیگر بشتابند.

اگر شما در حین بازی پازل با کودک خود همراه شوید به تقویت مهارت های اجتماعی او کمک خواهید نمود. مثلا می توانید هنگامی که می خواهید درخواست یک قطعه را به او دهید با استفاده از کلمات مودبانه قطعه را از کودک خود بخواهید تا او یاد بگیرد که برای ارائه درخواست خود به دیگران از چه کلمات و واژه هایی استفاده نماید.

تقویت مهارت حل مسئله در کودک

یکی از مهمترین فواید پازل برای کودک که می ‌توان آن را اصلی ‌ترین فایده نیز عنوان نمود تقویت مهارت ‌های حل مسئله در کودک می باشد. کودکان با حل کردن یک پازل (حتی اگر پازل خیلی آسان و راحت نیز باشد) می ‌تواند منجر به تقویت مهارت های حل مسئله در خود کمک کند. چرا که کودک با یک مسئله مواجه می ‌شود که می بایست خود برای حل آن اقدام کند و با نظم دادن به درهم ریختگی های موجود مسئله را حل نمایند.

برای آنکه بتوانید کودک خود را در این زمینه را یاری کنید می توانید استراتژی های مختلفی را برای کمک به کودک در حین تکمیل پازل به کار بگیرید. در نظر داشته باشید که به کارگیری استراتژی های مرتب سازی به کودکان آموزش یاد می دهد که برای حل یک کار بزرگ می بایست آن را به کارهای کوچکتری تقسیم نمایند و با تکمیل این کارهای کوچک، در نهایت آن کار بزرگ را به سرانجام برسانند.

پس از اینکه قطعات پازل را بر روی زمین ریختید به کودک خود آموزش دهید که برای حل پازل در ابتدا قطعات را بر مبنای رنگ و شکلشان مرتب نمایند تا جاسازی آنها در محل مناسب به سرعت انجام شود. با ذکر یک مثال این موضوع را بهتر برای شما شفاف سازی خواهیم نمود. در نظر داشته باشید که در یک پازل یک درخت سبز رنگ وجود دارد.

بنابراین برای آنکه بتوانید پازل خود را سریع تر حل کنید می توانید به دنبال قطعاتی بگردید که اجزای درخت سبز در آن قرار دارند و با کنار هم قرار دادن این قطعات در یک دسته مجزا به سریعتر حل کردن پازل کمک کنید. این امر موجب می شود تا کودک شما برای حل کردن راحت تر موضوعات ابتدا شروع به هدف گذاری نماید و بر مبنای هدفی که مشخص نموده اقدام کند تا بتواند بهترین نتایج را حاصل نماید.

جمع بندی

در این مقاله پس از ارائه یک راهنمای خرید برای انتخاب پازل به مشتریان سعی کردیم تا در خصوص فواید و مزایای پازل برای کودکان اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار دهیم. به طور کلی استفاده از پازل متناسب با گروه سنی کودک می‌ تواند به رشد ذهنی و افزایش خلاقیت در کودکان منجر شود. آیا شما هم استفاده از پازل را برای رشد فکری کودکان مناسب می دانید؟ خرید چه نوع پازل های را به کاربران توصیه می کنید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به والدین کمک کنید تا بتوانند بهترین پازل برای افزایش خلاقیت فکری کودکانشان را یافته و خریداری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا