سایر

راهنمای خرید پاستل و مداد شمعی و معرفی انواع آن ها

یکی از پرطرفدارترین ابزارهایی که افراد از آن برای کشیدن نقاشی های مختلفشان استفاده می کنند پاستل می باشد. پاستل دارای رنگ بندی های بسیار روشن، زنده و جذابی است و به دلیل ساختار نرمی که دارد استفاده از آن بسیار راحت و آسان می باشد. از جمله مواردی که سبب شده تا پاستل نسبت به سایر ابزارهای نقاشی نظیر آبرنگ، رنگ روغن و غیره متفاوت شوند این است که پاستل ها از قابلیت ترکیب رنگ برخوردار می باشند. بسیاری از گرافیست ها و افرادی که به کار تولید طرح های گرافیکی مشغول هستند از پاستل برای اجرای طرح ها و ایده های خلاقانه خود استفاده می نمایند.

امروزه هم افراد حرفه ای و هم افراد مبتدی از پاستل برای کشیدن نقاشی های مختلف استفاده می‌کنند و این ابزار از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. تکنوسان مگ در این مقاله قصد ارائه راهنمای خرید پاستل و مداد شمعی و معرفی بهترین برند های مداد شمعی به کاربران را دارد. بنابراین چنانچه قصد خرید پاستل و مداد شمعی دارید و می خواهید انواع مختلف آن را بشناسید پیشنهاد می کنیم خواندن ادامه این مقاله جذاب را از دست ندهید.

پاستل چیست؟

انواع مداد شمعی موجود در بازار

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره نمودیم پاستل ها یکی از انواع مختلف ابزار نقاشی موجود در بازار می باشند که برای استفاده از آنها نیازی به ابزارهای دیگر نظیر پالت، حلال و قلم مو نخواهید داشت. پاستل ها در دو نوع مختلف روغنی و گچی به بازار عرضه شده ‌اند و قیمتی که برای عرضه انواع مختلف پاستل ها در نظر گرفته شده با یکدیگر متفاوت می باشد.

در واقع پاستل های روغنی و پاستل گچی از نظر میزان رنگدانه و اتصال دهنده ها با یکدیگر متفاوت می باشند. این موضوع به این معنی است که پاستل های روغنی نسبت به پاستل های گچی از میزان رنگدانه و چسب بیشتری برخوردار هستند و به همین خاطر معمولاً از آنها برای کشیدن نقاشی های سه بعدی یا ایجاد جلوه های ویژه استفاده می شود. از جمله خصوصیات پاستل های روغنی می توان به دارا بودن قابلیت همپوشانی رنگ توسط آنها اشاره نمود.

به همین خاطر توصیه شده تا از پاستل های روغنی بر روی کاغذ هایی که بافت دار هستند استفاده نمایید. پاستل های روغنی در دو نوع مختلف مبتدی و حرفه ای تولید و به بازار عرضه شده اند و هر فرد می ‌تواند به تناسب نوع کاربرد خود اقدام به خرید پاستل مناسب نماید.

تفاوت پاستل و مداد شمعی / کاربرد پاستل و مداد شمعی

برای تولید پاستل گچی از رنگدانه خالص استفاده نشده و اقدام به ترکیب رنگ های آهکی برای تولید این محصول نموده اند. پاستل گچی برعکس پاستل روغنی از قابلیت همپوشانی رنگ برخوردار نیست و نیازی به استفاده از کاغذهای بافت دار برای استفاده از آن ندارید. از دیگر خصوصیات پاستل های گچی می توان به تولید گرده توسط آنها در حین استفاده اشاره نمود.

پاستل های گچی و روغنی در رنگ بندی های مختلفی به بازار عرضه شده اند و بسته بندی های مختلفی برای عرضه آنها در نظر گرفته شده است. این پاستل ها در بسته بندی های 6، 12، 24 و 72 تایی به بازار عرضه شده اند تا هر مشتری به تناسب به کارایی و کاربردی که دارد بتواند بسته ‌بندی ایده‌آل خود را خریداری نماید.

کاغذهای مناسب نقاشی با پاستل

همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم برای نقاشی با پاستل های روغنی کاغذ های به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. این کاغذ ها دارای وزن ها و بافت های متفاوتی هستند و معمولاً از کاغذ هایی که دارای سطح ناهموار و زبری هستند برای نقاشی با پاستل استفاده می شود. دلیل این امر هم این است که پاستل های روغنی به راحتی نمی توانند به کاغذ های صاف بچسبند و همین موضوع سبب استفاده از صفحه های زبر و ناهموار برای کشیدن نقاشی با استفاده از پاستل روغنی شده است.

بهترین برندهای پاستل و مداد شمعی

این کاغذها دارای رنگ بندی های مختلفی نیز هستند و می توان از کاغذهای رنگی نیز برای کشیدن نقاشی با پاستل استفاده نمود. در اصل میزان چگالی کاغذ های پاستل رنگی بالاتر است و همین موضوع سبب شده تا کشیدن نقاشی با پاستل بر روی آنها سبب به وجود آمدن طرح های جذاب تر و زیباتری گردد.

مزایای پاستل روغنی

پاستل ها محصولاتی هستند که از آنها برای کشیدن جزئیات استفاده می شود. پاستل های روغنی طرح را براق‌ تر می‌ کنند و این امر موجب می ‌شود تا جلوه های نقاشی بهتر نشان داده شود. برای استفاده از پاستل های روغنی نیازی به تثبیت کننده و فیکساتور وجود ندارد و این ابزارها جزو ابزارهای پایدار به شما می روند. به دلیل آن که پاستل های روغنی بسیار نرم می باشند، شکل ظاهری آنها دایره ای بوده و از غلظت رنگ بسیار بالایی برخوردار می باشند.

نکات مهم هنگام انتخاب و خرید پاستل و مداد شمعی

وزن پاستل بسیار خوب و مناسب می باشد و به راحتی می توانید اقدام به حمل و نقل و جابجایی آنها نمایید. پاستل های روغنی دلیل ویژگی های فوق العاده ای که دارند توسط هنرمندان و نقاشان بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند و با استفاده از آنها می توان نقاشی های بسیار زیبایی را ترسیم نمود. نقاشی که با استفاده از این ابزار کشیده می شوند از کثیف کاری کمتری برخوردارند و بسیار تمیز تر می باشند.

تفاوت مداد شمعی و پاستل روغنی

پاستل های روغنی و مداد شمعی هر دو در یک دسته بندی از ابزارهای نقاشی قرار دارند و برای تولید هر دوی آنها از موم بهره گرفته شده است. علاوه بر این از پاستل و مداد شمعی می توان برای کشیدن سبک های مختلف نقاشی و رنگ آمیزی نقاشی های مختلف استفاده نمود. اما این دو محصول تفاوت هایی هم با هم دارند که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

نکات مهم هنگام خرید پاستل و مداد شمعی

  • یکی از تفاوت های اصلی که بین پاستل روغنی و مداد شمعی وجود دارد این است که پاستل های روغنی از حالت خمیری بیشتری برخوردار می باشند و به همین خاطر جذب آنها بر روی مقوا و کاغذ بهتر انجام می‌شود و درصد پوشانندگی آنها نسبت به مداد شمعی نیز بیشتر می باشد. این در حالی است که مداد شمعی ها نسبت به پاستل ها چرب تر هستند و همین موضوع سبب شده تا مقاومت آنها در برابر رنگ های محلول در آب بیشتر از پاستل روغنی باشد.
  • پاستل روغنی و مداد شمعی هر دو جزو ابزارهای هنری پر مصرف و پرکاربرد به شمار می‌روند و با استفاده از هر دوی آنها می توانید اقدام به خلق آثار هنری زیبایی نمایید. اما به دلیل آنکه بافت پاستل خمیری تر می باشد در حین استفاده از آن احساس بهتری به فرد منتقل می گردد و با استفاده از آن نقاش و هنرمند می تواند یک نقاشی با جلوه های زیبا و خیره کننده خلق کند.
  • امکان ترکیب کردن رنگ ها با استفاده از پاستل فراهم می‌باشد و آثاری که با استفاده از آن طراحی و خلق می‌شوند بسیار حرفه ای تر می باشند. این در حالی است که امکان ترکیب رنگ در مداد شمعی وجود ندارد و معمولاً افرادی که مبتدی هستند از مداد شمعی برای کشیدن نقاشی های خود استفاده می کنند.
  • تفاوت عمده دیگری که بین پاستل و مداد شمعی وجود دارد تفاوت قیمت آنها می باشد. قیمتی که برای عرضه پاستل در نظر گرفته شده نسبت به مداد شمعی بیشتر می باشد و همین موضوع سبب شده تا گرایش افراد مبتدی به خرید پاستل چندان بالا نباشد و اغلب این افراد ترجیح می‌دهند تا برای کشیدن نقاشی های معمولی خود از مداد شمعی استفاده نمایند.

بهترین برندهای تولیدکننده پاستل و مداد شمعی

برندهای مختلفی در داخل و خارج از کشور به کار تولید پاستل و مداد شمعی مشغول هستند. هر یک از این برندها سعی کرده اند تا فرمولاسیون متفاوتی را برای تولید محصولات خود مورد استفاده قرار دهند و همین موضوع سبب شده تا کیفیت، دوام و غلظت رنگ محصولات تولیدی توسط آنها با یکدیگر متفاوت باشد. از جمله برندهای ایرانی که به کار تولید پاستل و مدادشمعی مشغول است می‌توان به برند آریا اشاره نمود. این برند با تولید محصولات با کیفیت توانسته در بین مشتریان داخلی محبوبیت بالایی کسب کند و فروش محصولات خود در بازار را افزایش دهد.

نکات خرید پاستل و مداد شمعی

از جمله برندهای خارجی تولید کننده و عرضه کننده پاستل و مداد شمعی نیز می‌توان به برندهای نظیر چیکی چیکی، فابر کاستل، برونزیل و… اشاره نمود. بنابراین بسته به این که می خواهید پاستل و مداد شمعی را برای چه منظوری استفاده کنید و آیا کاربرد شما حرفه ای می باشد یا معمولی می توانید اقدام به خرید پاستل و مداد شمعی با برند دلخواه خود نمایید. قیمتی که برای عرضه پاستل ها و مداد شمعی های خارجی در نظر گرفته شده نسبت به مدل های مشابه ایرانی بالاتر می باشد.

دلیل این امر هم پرداخت هزینه های جانبی برای واردات این محصول نظیر هزینه گمرکی، هزینه های مربوط به حمل و نقل و غیره است. بنابراین با خرید پاستیل ها و مداد شمعی های تولید داخل علاوه بر اینکه می‌توانید مبلغ کمتری برای این خرید این محصولات هزینه کنید، با حمایت از تولیدات داخلی می توانید منجر به شکوفایی اقتصادی کشور نیز شوید.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی پاستل، انواع مختلف آن را معرفی کردیم و تفاوت‌های موجود بین آنها را نیز عنوان نمودیم. علاوه بر این کاغذ هایی که برای استفاده از پاستل مورد استفاده قرار می گیرند را نیز معرفی کردیم تا افراد بتوانند با بهره‌گیری از پاستل و این کاغذها خروجی های ایده آل و مناسب تری را تولید نمایند.

در ادامه به بررسی های تفاوت هایی که بین پاستل و مداد شمعی وجود دارند پرداختیم و تعدادی از برندهای مطرح تولیدکننده پاستل را به کاربران معرفی کردیم. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده پاستل را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران در یافتن یک پاستل خوب و کاربردی که از کیفیت خوب و مناسبی برخوردار می باشد یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا