کامپیوتر و لپ تاپ

شارژ اولیه پاوربانک چقدر است؟ آیا پاور بانک نیاز به شارژ اولیه دارد؟

پاور بانک ها یا شارژهای همراه، حضور پررنگی در لحظه های بدون شارژ ما دارند و به سادگی نیاز ما را برطرف می کنند. بسیاری از افراد پس از خرید یک پاور بانک، می خواهند بدانند شارژ اولیه پاوربانک چقدر است و آیا قبل از اولین استفاده، نیاز است که آن را شارژ کنند یا خیر. جواب این سوال و اطلاعاتی درباره میزان شارژ اولیه پاوربانک را به زودی در ادامه این مقاله پیدا می کنید زیرا قصد داریم تا توضیحات کاملی را در رابطه با این موضوع بیان کنیم و این مبحث را یکبار برای همیشه یاد بگیریم، پس تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

آیا قبل از اولین استفاده باید پاوربانک شارژ شود؟

میزان شارژ اولیه پاوربانک

جالب است بدانید که معمولا پاوربانک ها در کارخانه شارژ می شوند اما در بیشتر مواقع شارژ کامل ندارند و هنگامی که آن ها را از جعبه بیرون می آورید، می بینید که شارژ اولیه پاوربانک (شارژر همراه) چیزی حدود 75٪ یا کمتر است. به عبارتی می توان گفت که هرگز یک پاوربانک جدید با شارژ کامل را نخواهید دید. برای اینکه میزان شارژ اولیه پاوربانک خود را ارزیابی کنید، دکمه پاور را فشار دهید و بررسی کنید که با فشار دادن دکمه پاور چند چراغ LED چشمک می زند. اکثر پاوربانک ها دارای 4 چراغ LED هستند که میزان شارژ را نشان می دهد. برخی از پاوربانک ها دارای نمایشگر LCD هستند که دقیقاً میزان شارژ را به شما نشان می دهد اما اگر پاور بانک شما نمایشگری ندارد، می توانید از طریق چراغ ها متوجه میزان شارژ شوید. به این صورت است که هر یک از چراغ ها، به طور متوسط ​​25 درصد قدرت باتری را نشان می دهد. بنابراین اگر دیدید 3 چراغ از 4 چراغ چشمک می زند، در این صورت پاور بانک حدود 75 درصد شارژ اولیه دارد.

ممکن است در مواردی یک پاوربانک بدون شارژ نیز دریافت کنید. این موضوع مخصوصا در مورد دستگاه هایی که قبل از فروش برای مدت طولانی در قفسه بوده اند، صدق می کند زیرا در این حالت پاوربانک ، مانند هر باتری دیگر، شروع به از دست دادن انرژی خود خواهند کرد و این کار را تا زمانی ادامه می دهد که شارژ آن به طور کامل تخلیه شود. از این رو در بسیاری از دفترچه های راهنما نوشته می شود که پاوربانک را قبل از اولین استفاده، شارژ کنید.

به طور کلی اگر پاور بانک شما شارژ اولیه نسبتا خوبی داشت، می توانید از آن استفاده کنید و نیازی نیست که قبل از اولین استفاده، آن را شارژ کنید زیرا اکثر پاور بانک ها دارای باتری های لیتیوم یونی هستند و استفاده از شارژ اولیه آن ها، آسیبی به باتری پاور بانک نمی زند و می توانید پس از اتمام شارژ اولیه، پاور بانک را شارژ کنید. البته گفته می شود به عنوان بهترین روش، باید قبل از اولین استفاده از پاوربانک، آن را شارژ کنید. برای شارژ پاور بانک نیز معمولا در جعبه آن، کابل شارژ قرار دارد که می توانید آن را مانند پورت USB به لپ تاپ وصل کنید یا با استفاده از کلگی شارژر، با پریز برق شارژ کنید. فقط توجه داشته باشید که هنگام شارژ از طریق لپ تاپ، شارژ پاور بانک زمان زیادی طول می کشد زیرا پورت های USB لپ تاپ ها دارای خروجی جریان بسیار کم هستند.

اگر پاور بانکی را خریداری کردید که شارژ اولیه داشت، به راحتی می توانید از آن استفاده کنید. البته توصیه می شود که قبل از اولین استفاده، آن را شارژ کنید اما نیازی نیست که ساعت های طولانی آن را در شارژ بگذارید، به محض اینکه به شارژ 100 درصد رسید، آن را از شارژ جدا کنید.

نحوه شارژ پاور بانک به صورت صحیح

معمولا سازندگان پاور بانک ها توصیه می کنند که از کابل USB یا شارژری که در ابتدا همراه با پاور بانک شما ارائه شده است برای شارژ اولیه پاوربانک استفاده کنید. امکان استفاده از هر نوع کابل یا شارژری برای شارژ پاور بانک وجود دارد اما دقت کنید که باید با کیفیت باشند و تا جای ممکن از کابل ها و شارژرهای ارزان قیمت استفاده نکنید زیرا باعث کاهش سرعت شارژ می شوند و حتی ممکن است به پاور بانک شما آسیب برسانند.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که معمولا وقتی باتری یک پاور بانک خالی باشد، مدتی طول می کشد تا کاملا شارژ شود. پروسه شارژ شدن در پاور بانک ها بستگی به میزان باتری آن دارد، در برخی 1 تا 3 ساعت طول می کشند و در برخی پاوربانک های دیگر ممکن است 8 تا 10 ساعت طول بکشد.

نحوه استفاده از پاور بانک برای اولین بار

پاور بانک برای اولین بار چند ساعت شارژ شود

پاور بانک‌ ها دستگاه‌های بسیار ساده‌ای هستند و برای شروع استفاده از آن‌ها، نیازی به تنظیمات پیشرفته ندارید. معمولا بسیاری از کالاهای دیجیتال نیاز دارند تا قبل از اولین استفاده از آن ها، اقداماتی را انجام دهید اما در مورد پاوربانک به این صورت نیست اما بهتر است در ابتدا دفترچه راهنمای کاربر را مطالعه کنید. درست است که استفاده از پاوربانک ساده و آسان است، اما به این معنی نیست که توصیه های سازنده آن را نادیده بگیرید، بنابراین پس از خرید پاوربانک، دفترچه راهنمای آن را بخوانید زیرا محتوای این دفترچه به طور خاص برای دستگاه مورد استفاده شما نوشته شده است و بهترین راهنما برای استفاده از پاور بانک مورد نظر شما است.

برای شارژ کردن پاوربانک باید در نظر بگیرید که اگر هر چهار چراغ پاوربانک چشمک بزند، به این معنی است که پاور بانک کاملا شارژ شده و وقت آن است که اتصال آن را از شارژ قطع کنید. حالا می توانید گوشی خود را با پاوربانک شارژ کنید، البته توجه داشته باشید که برای شارژ سریع باید از پورتی استفاده کنید که بیشترین خروجی را داشته باشد. برخی از پاوربانک‌ ها با فناوری‌ شارژ سریع مختلفی مانند Power Delivery، Quick Charge یا PowerIQ عرضه می‌شوند که به آن ها پاور بانک فست شارژ گفته می شود. این نوع از پاور بانک ها برای زمانی که به شارژ سریع نیاز دارید، عملکرد فوق العاده ای دارند اما دقت کنید که دستگاه شما نیز باید از فناوری فست شارژ پشتیبانی کند زیرا در غیر این صورت، فناوری شارژ سریع عملکردی نخواهد داشت و دستگاه شما به صورت معمولی شارژ خواهد شد. جالب است بدانید که می توانید از پاوربانک ها برای شارژ لپ تاپ نیز استفاده کنید. اما در این مورد، خروجی برق باید به اندازه کافی زیاد باشد تا بتواند نیاز برق لپ تاپ را برآورده کند. برای اینکه بدانید چه پاوربانکی برای شارژ لپ تاپ مناسب است، پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای خرید پاور بانک لپ تاپ را مطالعه کنید.

نکات مهم در نحوه نگهداری پاور بانک

مدت زمان شارژ اولیه پاوربانک

پاور بانک ها جز کالاهایی هستند که طول عمر آن ها اهمیت زیادی دارد و در این راستا نکاتی را در ادامه به شما می گوییم که با رعایت آن ها، طول عمر پاوربانک شما زیاد می شود:

  • از رسیدن باتری پاوربانک به کمتر از 20 درصد خودداری کنید. به محض اینکه متوجه شدید شارژ پاور بانک به 20 درصد رسیده است، آن را شارژ کنید.
  • از قرار دادن پاور بانک در دمای بسیار بالا خودداری کنید. برای مثال آن را یک روز گرم در ماشین خود نگذارید.
  • هنگام شارژ، دور آن را نپوشانید.
  • اگر برای مدت زیادی از آن استفاده نمی کنید، حتما هر ۲ تا ۳ ماه یکبار، پاور بانک را شارژ کنید.

کلام آخر

همانطور که متوجه شدیم، میزان شارژ اولیه پاوربانک ها می تواند متفاوت باشد و شما قبل از اولین استفاده، نیاز به شارژ کردن پاور بانک ندارید زیرا پاور بانک ها از باتری های لیتیوم یونی ساخته می شوند و باتری های لیتیوم یونی هم نیازی به شارژ اولیه ندارند اما به این نکته توجه کنید که سازندگان پاوربانک ها توصیه می کنند که قبل از اولین استفاده، شارژ آن را به 100 درصد برسانید. در مورد نحوه شارژ اولیه پاوربانک هم در این مقاله به شما توضیح دادیم و و نکات مهم جهت افزایش طول عمر پاور بانک را نیز با یکدیگر مرور کردیم. اگر سوالی درباره شارژ اولیه پاور بانک دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشد، در بخش دیدگاه ها از ما بپرسید و تجربه خود را هنگام اولین استفاده از پاور بانک نیز برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام
    پاوربانک ۱۰۰۰۰ گرفتم شارژ اولیه داشت اما ده دقیقه گوشیم را شارژ کرد و خودش خالی شد گفتند چون شارژ اولیه بوده این اتفاق افتاده و دوباره شارژ کنید خوب میشد ایا واقعیت دارد این موضوع یا که پاور خراب است؟

  2. چرا پاور بانک ۳۰۰۰۰ میلی آمپری من بعد از شارژ کردن چند دستگاه ۵۵ درصد شارژ آن مانده بود بعدش که آمدم دستگاهی دیگر را شارژ کنم شارژ آن خالی و به صفر رسید؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا