کامپیوتر و لپ تاپدانشنامه

دی پی آی (DPI) موس چیست و چه کاربردی دارد؟

احتمالا هنگام استفاده از لپ تاپ یا کامپیوترها متوجه شده‌اید که نشانگر ماوس روی صفحه کندتر یا سریع‌تر از آنچه که به آن عادت کرده اید، حرکت می‌کند. این کندی یا سریع بودن نشانگر، به دی پی آی موس مربوط است. Dpi یکی از فاکتورهای مهم برای خرید موس است که در ادامه با مثالی به تعریف کاربرد آن می‌پردازیم و متوجه اهمیت آن خواهید شد. با تکنوسان مگ تا انتهای این مقاله همراه باشید.

دی پی آی (DPI) چیست؟

دی پی آی دکمه‌ای است که روی موس قرار گرفته و استانداردی برای تشخیص حساسیت موس است. عبارت dots per inch به معنی نقطه در اینچ یا پیکسل در اینچ است که از مخفف آن با نام dpi برای موس استفاده می‌شود. این واژه به اندازه‌گیری سرعت حرکت نشانگر روی صفحه، در رابطه با فاصله‌ای که کاربر موس را حرکت می دهد، اشاره دارد.

دکمه DPI روی موس چیست

کاربرد دی پی آی موس

بیایید با یک مثال مفهوم و کاربرد دکمه دی پی آی روی موس را متوجه شویم. فرض کنید که ماوس خود را یک اینچ به سمت راست با DPI پایین حرکت داده‌اید. حالا فرض کنید که با دی پی آی بالاتری موس خود را یک اینچ به سمت راست حرکت داده‌اید. در هر دو حالت مسافت طی شده یکسان است اما در حالت دوم که دی پی آی موس بالاتر است، حساسیت موس شما نیز بیشتر است. در واقع هرچه مقدار دی پی آی ماوس بیشتر باشد، حساسیت بیشتری نیز دارد. یعنی اگر ماوس شما روی 800 DPI تنظیم شده باشد، به ازای هر اینچ که ماوس را حرکت می‌دهید، مکان نما 800 پیکسل روی صفحه حرکت می‌کند. اگر دی پی آی را افزایش دهید، مکان نما به همان نسبت سریع‌تر حرکت می‌کند.

به عبارتی دیگر عدد دی پی آی تعیین می‌کند که مکان نما در هر اینچ از حرکت ماوس، چقدر حرکت کند. هر زمان که موس خود را حرکت می دهید، سیگنالی به رایانه شما ارسال می شود که نتیجه آن حرکت مکان نما روی صفحه است. این سیگنال با توجه به عدد DPI متفاوت است.

اعداد DPI موس نشانگر چیست

اهمیت بالا بودن دی پی آی موس در موس‌ های گیمینگ بسیار زیاد است. این موضوع به قدری مهم است که یک موس گیمینگ خوب با مشخصه عدد dpi آن تشخیص داده می‌شود. علت این موضوع هم مربوط به سرعت بالای موس است که باعث عملکرد بهتر گیمر در بازی می‌شود. گیمرها به خوبی می‌دانند که در بازی‌های استراتژیک سرعت موس حکم مرگ و زندگی را دارد.

اگر یک ماوس خوب می خواهید، دی پی آی یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. ماوس‌های معمولی دارای DPI 1600 هستند و ماوس‌های بازی معمولاً 4000 DPI یا بیشتر دارند. با نگاهی ساده به تفاوت این اعداد می‌توانید اهمیت دی پی آی را در بازی ها متوجه شوید.

چگونگی تاثیر دی پی آی به روی عملکرد شما

ماوس‌هایی که دی پی آی بالا دارند برای افراد خاصی کاربرد دارند. معمولا کاربران عمومی با 800 DPI یا کمتر از آن به خوبی کار می کنند و کند بودن نشانگر مشکلی در کار آن ها ایجاد نمی کند. افراد خاصی مانند گیمرها، دیزاینرها، طراحان گرافیک و سایر افرادی که در کار خود از صفحه‌ نمایش بزرگی استفاده می‌کنند و سرعت در حرکت موس برایشان اهمیت دارد، بالا بودن عدد دی پی آی تاثیر بسیار مثبتی به روی عملکردشان می گذارد. بنابراین اگر شما کاری را انجام می دهید که به دقت بالایی نیاز دارد، حتما موس خود را به یک موس با dpi بالا ارتقا دهید.

برای اینکه بدانید مقدار دی پی آی موس باید چقدر باشد، لازم است که به بزرگی و وضوح صفحه نمایش خود توجه کنید. طبیعتا صفحه نمایشی با وضوح بالا، دارای پیکسل های بیشتری است و در نتیجه به DPI بالاتری نیاز دارد.

محدوده دقت موس چیست

تفاوت DPI و CPI در موس

این دو واژه در بسیاری موارد به جای یکدیگر استفاده می شوند اما در تعریف با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع  دی پی آی در موس به تعداد نقطه‌ها یا پیکسل‌هایی اشاره دارد که می‌توانند روی یک خط مستقیم در یک اینچ از فضای صفحه نمایش رایانه قرار بگیرند. بنابراین DPI بر روی صفحه نمایش تمرکز می کند.

CPI مخفف counts per inch و به معنی تعداد در اینچ است. سی پی آی برای اشاره به تعداد مراحلی که ماوس هنگام حرکت یک اینچ گزارش می‌کند، استفاده می‌شود و اساساً به حساسیت ماوس اشاره دارد. در تعریفی دیگر می توان گفت که Cpi به این اشاره می‌کند که چند پیکسل در یک اینچ روی سطح سنسور ماوس قرار می‌گیرد. هر چه CPI بالاتر باشد، نسبت به حرکات شما نیز حساس تر است.

به طور کلی هر دو برای اشاره به حساسیت ماوس مورد استفاده قرار می گیرند. در بسیاری از برندها از این دو به جای یکدیگر استفاده می شود و علت آن هم به دیدگاه کمپانی برمی گردد. اگر زاویه دید به روی نشانگر ماوس باشد، دی پی آی نام دارد. اگر زاویه دید به روی سنسور ماوس باشد به آن سی پی آی می گویند.

اساساً، هرچه دی پی آی و سی پی آی ماوس بالاتر باشد، حرکتی که باید برای تغییر موس انجام دهید، کمتر می شود. این کار ماوس را دقیق‌تر و در عین حال حساس‌تر می‌کند. هرچه DPI ماوس خود را بالاتر تنظیم کنید، ماوس به ازای هر اینچ که حرکت می کنید، حرکت سریع تر و بیشتری به روی صفحه نمایش دارد.

کاربرد دکمه دی پی آی موس

چگونه تنظیمات دی پی آی موس خود را تغییر دهیم؟

برای اینکه بتوانید دی پی آی را تنظیم کنید و باعث افزایش سرعت موس خود شوید، به طور کلی دو روش وجود دارد. در یک روش می توان از طریق برنامه تنظیم dpi موس، آن را تغییر داد. در روش دوم، دکمه ای روی موس وجود دارد که برای ایجاد تغییر در دی پی آی تعبیه شده است.

برای اینکه بدانید مقدار dpi در موس شما چقدر است، باید مشخصات موس را بررسی کنید یا هنگام خرید به آن توجه داشته باشید. البته در حال حاضر اکثر موس ها در محدوده دقت 1200 – 1600 DPI هستند.

تفاوت تنظیمات موس در سیستم با دکمه dpi

تنظیماتی که در سیستم کامپیوتر برای تغییر سرعت موس وجود دارد مانند عملکرد دکمه دی پی آی است اما با این تفاوت که در یک موس معمولی دارای محدوده دقت کمتری نسبت به یک موس با دی پی آی بالا وجود دارد. بسیاری از موس ها دارای دکمه دی پی آی نیستند و این امکان در تنظیمات سیستم به شما داده شده است که به صورت نرم افزاری این تغییر را ایجاد کنید. احتمالا سرعت نسبتا خوبی به شما می دهد اما در موس های گیمینگ که دی پی آی بسیار بالایی دارند، با دکمه ای که روی موس قرار دارد می توانید سرعت و دقت به مراتب بهتری را تجربه کنید.

علت مهم بودن دی پی آی موس در عملکرد شما

همانطور که به آن اشاره کردیم، دی پی آی بالا در موس برای گروه خاصی از افراد اهمیت دارد. اما ممکن است که شما جز این دسته از افراد نباشید، بنابراین دی پی آی بالا اهمیت آنچنان زیادی برای شما نخواهد داشت.

دی پی آی موس گیمینگ

برای مثال اگر در حال انجام یک بازی تیراندازی یا شوتر هستید، قطعا به موس با دی پی آی بالا نیاز دارید که با بزرگنمایی و هدف گیری درست، عملکرد خوبی داشته باشد. علاوه بر این بازی کردن برای شما نیز راحت تر خواهد شد. زیرا به شما این امکان را می دهد که در حین نشانه گیری دقیق، حرکات کوچک و ظریفی انجام دهید. اما اگر در حال انجام کاری هستید که نشانه گیری، هدف شما نیست، DPI بالا ممکن است در این وضعیت بسیار حساس عمل کند و برای شما کلافه کننده باشد.

به طور کلی اگر به این نوع موس ها نیاز ندارید؛ تبلیغات موس های گیمینگ با مقدار دی پی آی بالا را نیز جدی نگیرید. البته این تبلیغات بسیار وسوسه انگیز و ترغیب کننده است اما باید بدانید که در بیشتر موارد، به تنظیم DPI برای بالای 1600 نیازی نخواهید داشت.

کلام پایانی

معمولا صحبت درباره DPI موضوعی بحث برانگیز است. برخی از افراد طرفدار سرسخت این هستند که تنظیمات دی پی آی موس مزایای بسیاری دارد؛ از طرف دیگر، بعضی ها مخالفت شدیدی در این باره دارند. اما به این بحث ها توجه ای نکنید، چیزی که طبیعتا برای شما به عنوان کاربر کامپیوتر اهمیت دارد این است که متوجه شدید دی پی آی چیست، چه اهمیت و کاربردی دارد و چگونه می توانید تنظیمات آن را پیدا کنید. اگر از موس هایی با دی پی آی بالا استفاده کرده اید، حتما تجربه خود را برای ما بنویسید و نظرتان را درباره عملکرد آن با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا