موبایل و تبلت

قابلیت Nearby Share در اندروید چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

قابلیت Nearby Share یکی از قابلیت‌های مهم و اساسی در سیستم عامل اندروید است که مشابه قابلیت Airdrop در سیستم عامل گوشی های اپل عمل می‌کند. قابلیت Nearby Share در اندروید سال‌ها پس از برنامه اپل طراحی و به بازار ارائه شد. نیربای شیر موجب شده است که کاربران بتوانند از طریق گوشی‌های اندروید فایل‌های مدنظر خود را به گوشی‌های دیگری ارسال کنند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که نمی‌خواهید برای ارسال فایل‌های خود از پیام رسان‌ها یا سرویس ایمیل استفاده کنید. استفاده از قابلیت Nearby Share به شما توصیه می‌شود.

تعریف قابلیت Nearby Share در اندروید

در این مطلب سعی داریم شما را با قابلیت Nearby Share اندروید آشنا کرده و در واقع آموزش قابلیت Nearby Share را به زبان ساده برای شما ارائه دهیم. اگر کاربرد قابلیت Nearby Share و ویژگی Nearby Share هیچ اطلاعاتی در دست ندارید، ادامۀ این مطلب از تکنوسان مگ را از دست ندهید.

پس از مطالعه این مطلب می‌توانید فایل‌های مهم خود را از طریق قابلیت بی نظیر Nearby Share به سایر دستگاه‌های اندروید انتقال دهید. در ادامه با آموزش انتقال فایل با Nearby Share با ما همراه باشید. در ادامه مقاله به شما می‌گوییم چگونه از قابلیت Nearby Share برای انتقال فایل‌ میان گوشی‌ ها استفاده کنیم. 

آشنایی با قابلیت Nearby Share در اندروید

اگر از سیستم عامل iOS استفاده کرده باشید حتماً مختصر اطلاعاتی در این مورد دارید. اگر تنها با سیستم عامل اندروید کار کرده باشید باید بگوییم که قابلیت Nearby Share یک قابلیت منحصر به فرد برای دریافت و ارسال انواع فایل‌ها بین دستگاه‌های مختلف اندرویدی است. در نظر داشته باشید که برای استفاده از قابلیت Nearby Share در اندروید باید گیرندۀ فایل و فرستنده در کنار هم باشند. در واقع، گوشی‌ها باید در فاصلۀ نسبتاً کمی با هم قرار گرفته باشند، در غیر این صورت فایلی رد و بدل نخواهد شد. اگر می‌خواهید نتیجۀ بهتری از این ارسال و دریافت به دست آورید باید فاصله را کمتر کنید چرا که مسافت‌های دور برای این کار عملاً بی معناست و کارایی نخواهد داشت. این ویژگی برای همۀ کاربران بسیار ساده خواهد بود. حتی افرادی که به تازگی از دستگاه‌های اندروید استفاده می‌کنند هم می توانند از این طریق اشتراک گذاری فایل‌های خود را انجام دهند.

آموزش قابلیت Nearby Share

هر چه تکنولوژی پیشرفت بیشتری دارد و زمان بیشتری از ظهور آن می‌گذرد، ویژگی‌های جذاب‌تری به سیستم‌های عامل اضافه می‌شود. قابلیت Nearby Share تقریباً یک ویژگی جدید در این دستگاه‌هاست تا افراد بتوانند اطلاعات خود را به راحتی به اشتراک بگذارند. این قابلیت به دلیل اعتراض‌های زیاد کاربران اندروید در سال‌های پیش، ارائه شد. کاربران اغلب از مشکلات خود برای به اشتراک گذاشتن فایل‌های خود صحبت می‌کردند. با اینکه اپلیکیشن‌های زیادی تلاش کردند تا این مشکل را حل کنند، اما با وجود ویژگی Nearby Share آن برنامه‌ها نیز کم کم به فراموشی سپرده شد. Nearby Share در واقع یک قابلیت نو از شرکت گوگل است که به دستگاه‌های اندروید به تازگی اضافه شده است. یکی از ویژگی‌های آن داشتن سرعت بسیار بالا در انتقال است. برای آشنایی با سایر ویژگی‌های این قابلیت ادامۀ متن را مطالعه نمایید.

نحوۀ فعالسازی قابلیت Nearby Share

شاید این سؤال در ذهن شما نقش ببندد که چه فایل‌هایی را می‌توان به کمک قابلیت Nearby Share در اندروید انتقال داد. لازم به ذکر است که، به کمک این قابلیت جدید شما می‌توانید همه فایل‌های خود را انتقال دهید. تصاویر، موسیقی، ویدئو، پی دی اف، پاورپوینت و ورد و هر آنچه که در گوشی شماست، می‌تواند به کمک قابلیت نیربای شیر انتقال داده شود. قابلیت Nearby Share به طور اخص از اتصال وایفای برای این کار استفاده می‌کند. در صورت عدم دسترسی به اینترنت می‌توانید با استفاده از گزینه نقطه اتصال، به صورت آفلاین فایل‌های موجود را انتقال دهید. همچنین می‌توانید داده‌های گوشی همراه را برای این انتقال به کار گیرید. این قابلیت به طور خودکار بر روی گوشی تلفن اندروید شما وجود دارد اما باید گوگل پلی خود را پیش از استفاده، بروز رسانی کنید. زمانی که سرویس گوگل پلی را بروز رسانی کردید و این قابلیت به گوشی شما اضافه شد، می‌توانید در منو اشتراک گذاری، آن را پیدا کنید.

استفاده از قابلیت Nearby Share

همچنین برای دسترسی ساده‌تر به قابلیت Nearby Share می‌توانید از پنل مخصوص دسترسی سریع استفاده کنید. اگر این گزینه را در پنل مربوطه پیدا نکردید، کافی است روی گزینه ویرایش در صفحه دسترسی سریع، ضربه زده و گزینه مخصوص Nearby Share را به سایر نمادها اضافه کنید.

استفاده از قابلیت Nearby Share در اندروید بیشتر از اینکه وابسته به مدل گوشی شما باشد، به نسخه اندروید مرتبط است. این قابلیت را می‌توان در گوشی‌هایی با اندروید 6 به بالا استفاده کرد. Nearby Share، قابلیتی است که به گوشی های اندرویدی اضافه شده است و به شرکت سازنده گوشی موبایل مرتبط نخواهد بود. همانطور که گفته شد برای این کار کافی است گوگل پلی خود را بروز رسانی کنید.

برای استفاده از قابلیت Nearby Share کدام گزینه های گوشی باید فعال شوند؟

برای اینکه با قابلیت Nearby Share در اندروید کار کنید باید یکی از صفحه‌های گوشی تلفن قفل باشد و دیگری روشن باشد. علاوه بر این باید به لوکیشن یا موقعیت مکانی و همچنین بلوتوث گوشی‌ها دسترسی داشته باشید. اگر هر کدام از این موارد خاموش باشند، سیستم عامل اندروید به صورت خودکار آن را روشن می‌کند. بنابراین برای استفاده از قابلیت Nearby Share باید بلوتوث، موقعیت مکانی و وایفای در گوشی شما روشن باشد تا بتوانید فایل‌های خود را به اشتراک بگذارید. برای فایل‌هایی که دارای حجم‌های کمتری هستند می‌توان از اینترنت هم استفاده کرد. بلوتوث برای فایل‌هایی است که حجم بسیار کمی دارند. برای حجم‌های بالاتر نیز از وایفای باید استفاده کنید.

شما می‌توانید با استفاده از تنظیمات دستی، حالت‌های مختلف را برای انتقال فایل‌ها انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر نمی‌خواهید هیچ فایلی از طریق اینترنت منتقل شود، حالت استفاده برنامه از اینترنت را کاملاً محدود نمایید. با محدود کردن گزینه اینترنت، دستگاه از وایفای و بلوتوث برای انتقال استفاده خواهد کرد. توجه داشته باشید که امکان انتقال دادن محتواها به هر دو روش آفلاین و آنلاین قابل انجام است.

نحوۀ استفاده از قابلیت Nearby Share در اندروید

حال که دانستید قابلیت Nearby Share چیست، خوب است با نحوۀ استفاده از آن آشنا شوید. برای استفاده از این قابلیت پس از فعالسازی گزینه‌هایی که در بخش قبلی ذکر شد، باید مراحل زیر را طی کنید:

آموزش انتقال فایل با Nearby Share

  • ابتدا وارد تنظیمات شوید.
  • روی گزینه گوگل کلیک کنید و گزینۀ Device Connection را انتخاب کنید.
  • حالا گزینه نیربای شیر را فعال کنید.
  • پس از آن نوبت به انتقال فایل‌ها می‌رسد. برای این کار ابتدا محتواهایی که می‌خواهید انتقال دهید را باز کنید.
  • گزینۀ Share را زده و سپس روی گزینۀ Nearby share کلیک نمایید.
  • حال باید اطمینان داشته باشید که گوشی گیرندۀ در نزدیکی گوشی شما باشد.
  • در این بخش لیستی از گوشی‌هایی که در اطراف شما هستند، مشاهده خواهید کرد.
  • نام گوشی مورد نظر را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید و گزینه ارسال را بزنید.
  • پس از آن روی گوشی دوم اعلانی خواهد آمد که مبنی بر این است که فردی قصد دارد برای شما چیزی بفرستد؛شما باید گزینه پذیرش را بزنید تا اجازه انتقال فایل داده شود.

آیا قابلیت Nearby Share امنیت دارد؟

در این خصوص باید خاطر نشان کرد که این قابلیت دارای امنیت بسیار بالایی است. کاربر می‌تواند در تنظیمات این بخش، سه حالت را انتخاب کند. در این صورت شما در دسترس افرادی قرار می‌گیرید که خودتان مشخص می‌کنید. این سه حالت شامل، همه مخاطبین، بعضی از مخاطبین و حالت مخفی است. در حالت اول، تمام افرادی که به شما نزدیک هستند، قادر به پیدا کردن گوشی شما و ارسال فایل برای شما خواهند بود. در حالت دوم تنها آن دسته از افراد که خودتان اجازه می‌دهید، می‌توانند برای شما فایل ارسال کنند. در حالت سوم هیچ گوشی قادر به دسترسی به اکانت شما نخواهد بود.

کاربرد و امنیت قابلیت Nearby Share

علاوه بر این امنیت، در هنگام ارسال فایل برای گوشی دریافت کننده، اعلانی فرستاده خواهد شد. اگر شما از فرد فرستنده مطمئن نیستید، می‌توانید گزینه عدم پذیرش را بزنید. بنابراین در مورد امنیت قابلیت Nearby Share خیالتان راحت باشد. حتماً از این قابلیت استفاده کنید و لذت ببرید.

سؤالات متداول درباره قابلیت Nearby Share در گوشی های اندرویدی

آیا قابلیت Nearby Share در همه نسخه‌های اندروید قابل اجرا است؟

این قابلیت در نسخه‌های اندروید 6 به بالا با بروز رسانی گوگل پلی قابل اجراست.

قابلیت nearby share از کدام گزینه‌ها در گوشی استفاده می‌کند؟

برای انتقال فایل از طریق این قابلیت باید بلوتوث، وای فای و موقعیت مکانی خود را فعال کنید.

آیا می‌توان فایل ارسالی از یک گوشی را قبول نکرد؟

بله؛ شما می‌توانید با انتخاب گزینه عدم پذیرش، فایلی که برای شما ارسال می‌شود را نپذیرید.

جمع بندی

یکی از قابلیت‌های جدید که اندروید در نسخه‌های جدید به آن اضافه کرده است، قابلیت Nearby Share است. این قابلیت برای نسخه‌های اندروید 6 به بالا کاربرد داشته و کاربران می‌توانند با بروز رسانی گوگل پلی از آن استفاده کنند. اگر می‌خواهید فایل‌های خود را از طریق گوشی اندروید خود به سایر گوشی‌های اندروید انتقال دهید، از قابلیت Nearby Share در اندروید استفاده کنید. از طریق این قابلیت می‌توانید، عکس‌ها، ویدئوها و هر چیزی که گوشی تلفن خود دارید به دستگاه دیگری انتقال دهید. نحوۀ استفاده از این قابلیت بسیار ساده بوده و تنها با چند گزینه می‌توانید محتواهای مختلفی را انتقال دهید.

در این مطلب شما را با قابلیت Nearby Share در اندروید آشنا کردیم. دیدید که این قابلیت مشابه قابلیت Airdrop در سیستم عامل iOS است و به کمک آن می‌توان فایل‌های مختلفی را بین دستگاه‌های مختلف رد و بدل کرد. پس از آن نحوه کارکرد این قابلیت را برای شما توضیح دادیم. بسیاری از افراد در خصوص امنیت این ویژگی اندروید سؤالات زیادی مطرح کردند. در این مورد باید بگوییم که این قابلیت دارای حالت‌های مختلفی از امنیت است و شما می‌توانید خودتان دسترسی گوشی خود را به دیگران بدهید. بنابراین از نظر امنیت هیچگاه دچار مشکل نخواهید شد. امیدواریم از این قابلیت جدید اندروید استفاده کنید و این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد. نظر شما در مورد قابلیت Nearby Share در اندروید چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا