اخبار فناوریدانشنامه

متاورس (Metaverse) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اگر به دنیای فناوری و اخبار آن علاقه مند باشید، بدون شک تا کنون بارها اسم متاورس را شنیده اید. متاورس پلتفرم جدیدی است که از آن به عنوان آینده اینترنت یاد می شود و این روزها کمپانی های زیادی روی آن سرمایه گذاری می کنند. افزایش سایت ها، بازی ها، توکن ها و … به این پلتفرم موجب می شود آشنایی با آن اهمیت بسیار زیادی در دنیای امروزی پیدا کند. اما اصلا متاورس چیست و چرا تا این اندازه مهم است؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی های متاورس بپردازیم و با معرفی این دنیای مجازی به زبان ساده به کاربران کمک کنیم تا بتوانند مفهوم متاورس را هرچه بهتر درک کنند. تا انتها با تکنوسان مگ همراه باشید.

متاورس چیست؟

متاورس چیست

برای آنکه بتوانید مفهوم متاورس را بهتر درک کنید در وهله اول بهتر است بدانید که معنی واژه متاورس چیست. در واقع متاورس از دو واژه متا و ورس تشکیل شده است که به ترتیب به معنی برتر و جهانی می باشند. در نتیجه معنی واژه متاورس را می توان “جهان برتر” یا “برتر از جهان” اطلاق نمود.

در تعریفی دیگر متاورس یک شبکه مجازی می باشد که در این شبکه کاربران می توانند اقدام به برقراری تعامل با سایر اجزای محیط اطراف یا با یکدیگر نمایند و در این دنیا به صورت مجازی و آنلاین اقدام به نقش آفرینی کنند. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که متاورس اقدام به ادغام موارد مختلفی نظیر بازی های ویدیویی، فناوری واقعیت مجازی، شبکه های اجتماعی گوناگون، واقعیت افزوده و بلاکچین با یکدیگر می کند. در اصل متاورس از واقعیت های افزوده و مجازی تشکیل شده است.

برخی از ویژگی های متاورس

 

تاریخچه متاورس

نخستین باری که متاروس به جهانیان معرفی شد توسط رمان Snow crash بود؛ این رمان که در سال ۱۹۹۲ منتشر شده، جزو رمان های علمی تخیلی به شمار می رود و به بررسی ماجراهایی که در زندگی یک هکر و یک پیک پیتزا به وقوع می پیوندد میپردازد. در بخش بسیار زیادی از این رمان تاثیراتی که متاروس در دنیای واقعی قهرمانان داستان می گذارد مورد بررسی قرار می‌ گیرد. تقریباً ۱۹ سال پس از نگارش این رمان، رمانی تحت عنوان Ready Player One در سال ۲۰۱۱ نوشته شد که در این رمان به مفهوم متاروس به صورت گسترده تری پرداخته شد.

سپس در سال ۲۰۱۶ از متاورس برای تولید فیلمی بر همین مبنا استفاده شد. در سال ۲۰۱۷ بنیانگذار بلاکچین و ارز دیجیتال برای توسعه‌ی برنامه های غیر متمرکز پرداخت اقدام به تولید توکن های غیرمثلی NFT نمود. توکن های فوق تاثیر گذار ترین موارد در متاورس هستند و افراد با استفاده از آنها می توانند اقدام به ساخت آواتار های خود در متاورس کنند. پس از آن در سال ۲۰۲۱ تلاش هایی از سوی کارشناسان کد نویسی بازی های ویدیویی برای بهبود متاورس صورت گرفت و این تلاش ها تا کنون ادامه پیدا کرده است.

آواتارهای دیجیتال

ویژگی های متاورس

از جمله جنبه های اصلی متاورس می توان به قابلیت ایجاد آواتار های جدید اشاره کرد که از آن جهت بیان عواطف و احساسات به شکل غیر متعارف استفاده می شود. آواتار های فوق می ‌توانند از جهات مختلف مثل فرهنگ، شخصیت و حالت ظاهری شبیه به ما باشند. آواتار هایی که به صورت سفارشی سازی شده در اختیار کاربران قرار می گیرند به آنها ایده گیمیفیکیشن را القا می نمایند و باعث می شوند تا کاربر بتواند یک تجربه فراگیر و تعامل پذیر از شبکه‌ های اجتماعی داشته باشد.

زیرساخت یکپارچه

کاربرد متاورس

پروژه های متاورس از یکسری زیرساخت‌ های سخت افزاری تشکیل شده‌اند و اقدام به اتصال جهان های مختلف به یکدیگر نیز می کنند. می توان نحوه عملکرد پروژه های متاورس را شبیه به اینترنت عنوان کرد که با استفاده از آن تعداد بی شماری از وب سایت ها به یکدیگر متصل شده اند. در یک تعریف دیگر می توان عنوان کرد که کاربران متاورس این قابلیت را دارند که به شکل یکپارچه از یک دنیای متاورس، به یک دنیای دیگر بروند.

اشتراک تجربه ‌ها

دنیای متاورس / آینده متاورس

یکی از ویژگی های اعجاب انگیز متاورس این است که تمام تجربه های فیزیکی که در دنیای واقعی وجود دارند درون این دنیای مجازی نیز قرار گرفته اند و به کاربران این امکان را می ‌دهند تا اقدام به حرکت در یک جهان بی نهایت کنند. مثلاً در فضای آموزشی موجود در متاورس، دانش آموزان می توانند وارد یک روم مجازی مشترک شوند و اقدام به برقراری تعامل و ارتباط با یکدیگر کنند. علاوه بر این کاربرانی که در متاورس حضور دارند می توانند تجربه های مختلفی مثل تجربه فرود در ماه یا سوار شدن در بازی های مختلف شهربازی را داشته باشند و حس لذت بخشی به دست بیاورند.

امنیت

ارز های دیجیتال متاورس

یکی از بزرگترین دغدغه هایی که اغلب شرکت ‌های جهان با آن مواجه هستند تهدیدات سایبری از سوی هکرها می باشد. به همین خاطر در جوامع آنلاین گوناگون نظیر اینترنت بر رفتار افراد نظارت کافی صورت می پذیرد. خوشبختانه متاورس در این زمینه بسیار قابل اعتماد می باشد و به دلیل آن که بلاک چین در این زمینه به آن کمک بسزایی کرده است، در نتیجه داده های شخصی کاربران به صورت ایمن در آن ذخیره می شوند.

مفهوم متاورس در تجارت الکترونیک

مفهوم متاورس در تجارت الکترونیک

متاورس فقط یک فضای جدید امیدوارکننده برای کاربران نیست بلکه فرصت های جدیدی را برای تجارت الکترونیک باز می کند. بحران کرونا نشان داده است که جهان چقدر می تواند به محدودیت های تماس واکنش نشان دهد. تجزیه و تحلیل زنده داده‌های کاربر، خرید آنلاین و ارزهای دیجیتال مانند بیت ‌کوین با نوید استراتژی ‌های بازاریابی جدید، از جمله فرصت هایی اند که برای گسترش گروه‌ های مشتریان، نمایان شدن برند و تعامل مستقیم با مشتریان در سراسر جهان همراه است.

وقتی فضاهای دیجیتال اجتماعی دیگر محدود به برنامه‌ ها نباشد، آدرس ‌های وب و رابط ‌هایی مانند گوشی ‌های هوشمند و لپ ‌تاپ ‌ها، کمپین ‌های تبلیغاتی و بازاریابی بسیار فراتر از تبلیغات هدفمند، تحلیل کلمات کلیدی، ساخت برند و بازاریابی رسانه ‌های اجتماعی خواهند رفت. یکی از نمونه ها کنسرت ها و رویدادهایی است که به دلیل محدودیت های همه گیری کرونا در فضاهای مجازی تشکیل می شدند. مثال‌ های دیگر شامل معادل ‌های دیجیتالی مکان ‌ها و محصولات واقعی است که خانه ‌های باز آنلاین، اتاق ‌های مجازی و بازرسی‌ های دیجیتالی (مانند خودروهای دست دوم) را امکان ‌پذیر می ‌سازد.

متاورس فیسبوک: متاورژن به عنوان چشم اندازی از آینده

متاورس فیسبوک: متاورژن به عنوان چشم اندازی از آینده

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک سابق، یکی از بزرگترین حامیان و سرمایه گذاران متاورس است. در سال 2021، او اعلام کرد که قصد دارد فیس بوک را به یک شرکت متاورس تبدیل کند و از این رو اسم این کمپانی به متا تغییر یافت. این کمپانی اخیراً 50 میلیون دلار بودجه در اختیار صندوق برنامه و تحقیقات XR قرار داده است تا در دو سال آینده برنامه های تحقیق و توسعه بر روی متاورس را پیش ببرد که شامل مطالعات در مورد پتانسیل ابزارهای پوشیدنی واقعیت افزوده مانند عینک های هوشمند فیس بوک Reality Labs است. طبق گفته متا، متاورس «پلتفرم محاسباتی» جدید است. به همین دلیل است که این غول فناوری سالانه حدود 5 میلیارد دلار در توسعه فناوری های اساسی این حوزه سرمایه گذاری می کند.

بزرگترین پروژه متاورس فیسبوک Horizon Workrooms نام دارد و بر روی “Metaverse for Work” تمرکز دارد. در حال حاضر در نسخه بتا برنامه Oculus موجود است و از اشکال جدیدی از مدل کار ترکیبی پشتیبانی می کند. کاربران Horizon می توانند به عنوان آواتار با همکارانی از مکان های دیگر در یک اتاق کنفرانس مجازی کار کنند و این امکان را برای برنامه های آموزشی از راه دور و خدمات مشتری ارائه می دهد. فیسبوک با حدود 3 میلیارد کاربر فعال در ماه، بزرگترین شرکت رسانه اجتماعی در جهان است. بنابراین “Metaverse for Work” اولین گام به سوی دنیایی است که در آن کاربران بدون نیاز به اشتراک گذاری فضای فیزیکی با یکدیگر تعامل می کنند، بازی می کنند و یا به خرید می پردازند.

متاورس و دنیای بازی

از جمله پر استقبال ترین حوزه هایی که متاورس به آن ورود کرده دنیای بازی می باشد. به نحوی که امروزه شاهد ارائه بازی های جدید بر مبنای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به صورت گسترده هستیم. در ادامه قصد معرفی تعدادی از بازی های متاورسی به شما را داریم.

همسایه من آلیس

راهنمای خرید زمین در متاورس

یکی از بازی هایی که از پلتفرم بلاک چین برای تولید آن استفاده شده است بازی همسایه من آلیس می باشد که در این بازی کاربران می توانند مالکیت توکن های غیر قابل تعویض را به دست بیاورند. در واقع طراحان این بازی هدف خود از طراحی آن را این موضوع عنوان کرده اند که بتوانند اقدام به جذب تعداد زیادی مخاطب نظیر گیمرها، علاقمندان به بلاکچین و هولدرهای رمزارزها نمایند. کاربرانی که ارز دیجیتال آلیس را خریداری می کنند در واقع توکن بومی این پلتفرم را تهیه کرده‌اند و با استفاده از آن می توانند مالکیت قطعات زمین این بازی را کسب کنند و پس از سفارشی سازی آنها، اقدام به کسب درآمد برای خود کنند.

دیسنترالند

متاورس در ایران

اگر به دنبال پلتفرمی می گردید که به دنیای واقعی شباهت بسیار زیادی دارد، پلتفرم دیسنترالند می ‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. از جمله کارهایی که کاربران این پلتفرم می توانند انجام دهند انجام بازی‌ های آنلاین، خرید و فروش آثار دیجیتالی و معاشرت با یکدیگر می باشد. توکن بومی پلتفرم دیسنترالند مانا می باشد که بازیکنانی که آن را خریداری می‌کنند می ‌توانند اقدام به خرید زمین های مجازی، لباس ها، آیتم ها و غیره در این بازی کنند.

اکسی اینفینیتی

ارز متاورس چیست

برای طراحی بازی اکسی اینفینیتی طراحان از بازی های مشهور و محبوبی ‌نظیر Crypto Kitties و Pokemon الهام گرفته ‌اند و این بازی را بر پایه بلاک چین اتریوم راه اندازی نموده اند. در بازی فوق هیولا های کوچکی وجود دارند که با خرید اکسی اقدام به مبارزه با یکدیگر می نمایند. به کاربرانی که در این نبرد برنده شوند به عنوان پاداش ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی پرداخت می شود. علاوه بر این، این امکان برای کاربران این بازی فراهم است که اقدام به خرید اکسی اینفینیتی نمایند و با اینکار قابلیت ‌های ویژه‌ای برای اکسی های آنها در مبارزات فعال می‌شود و آنها می ‌توانند از این قابلیت های خود برای برنده شدن در مبارزات استفاده نمایند.

انجین

متاورس چگونه کار میکند

پلتفرم این بازی بر پایه بلاک چین می باشد و افرادی که در این بازی شرکت می کنند بدون آنکه نیازی به دانستن علم برنامه نویسی داشته باشند می توانند اقدام به ایجاد دارایی های دیجیتال و آثار هنری نمایند و سپس عناصر مختلفی که ایجاد کرده اند را خرید و فروش کنند. البته یک نکته مهم در زمینه این بازی وجود دارد و آن هم این است که این امکان برای کاربران فراهم است که تعدادی از اقلامی که در این برنامه ایجاد کرده اند را در دیگر بازی‌ های رایانه ‌ای هم مورد استفاده قرار دهند. توکن بومی پلتفرم ENJ می باشد و افرادی که انجین کوین را خریداری می‌کنند می‌توانند اقدام به خرید اقلام مختلف بازی یا معامله با سایر کاربران نمایند.

سندباکس

فضای مجازی متاورس

در سال ۲۰۲۱ بازی سندباکس جزو بازی های برتر سال انتخاب شد و این بازی از نظر گیم پلی و ساختار به بازی محبوب ماینکرافت شباهت زیادی دارد. بازی استند باکس بر پایه بلاک چین اتریوم می باشد و کاربرانی که در این بازی فعالیت می کنند می توانند توکن های ان اف تی را که همان زمین های موجود در این بازی میباشد را خرید و فروش نمایند و بدین صورت اقدام به کسب درآمد برای خود کنند. توکن بومی این پلتفرم SAND نام دارد و افرادی که می خواهند اقدام به انجام تراکنش در این پلتفرم کنند می بایست از این توکن استفاده نمایند. افرادی که قصد خرید بازی سندباکس را دارند می توانند به صرافی های مشهوری نظیر والکس مراجعه نمایند.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی متاورس، ویژگی های مختلف آن مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. نکته ای که در خصوص این فناوری می توانیم به آن اشاره کنیم این است که برای توسعه و پیشرفت متاورس در آینده فناوری هایی نظیر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده می ‌توانند به آن کمک بسیار زیادی کنند و نقش مهمی در رشد و شکوفایی آن ایفا نمایند.

کاربرانی که وارد دنیای متاورس می شوند، در کسری از زمان می‌توانند آواتاری درست شبیه خود ایجاد نمایند و یا با دوستان خود به یک اتاق مجازی وارد شوند و از تمام قابلیت هایی که در دنیای متاورس وجود دارد استفاده نمایند و تجربه های لذت بخشی داشته باشند. این فناوری روز به روز پیشرفت بیشتری حاصل می‌کند و قابلیت های بیشتری به آن اضافه می شود. آیا شما هم تا کنون تجربه استفاده از متاورس را داشته‌اید؟ آینده این پلتفرم را چگونه ارزیابی می کنید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران کمک کنید تا درک بهتری از مفهوم متاورس پیدا کنند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. تشکر بابت محتواهای مفهومی. منتظر به‌روزرسانی‌های متاورس رنگ یا متاورس ملی هستم تا از آنها بهره‌برداری کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا