دانشنامه

فناوری پاور دلیوری (Power Delivery) چیست و چه کاربردی دارد؟

از چند سال گذشته تا کنون، فناوری های شارژ سریع همواره پیشرفت چشمگیری داشته اند و روز به روز فناوری های بروز تری برای شارژ پرسرعت دیوایس های مان معرفی می شود. یکی از این استاندارد های شارژ سریع که به احتمال بسیار زیاد اسم آن را شنیده اید، فناوری پاور دلیوری یا PD می باشد. فناوری Power Delivery به عنوان یک استاندارد شارژ پرسرعت ایمن معرفی شده تا بتواند در عین حال که دیوایس های مختلف را با حداکثر سرعت شارژ می کند، از آسیب رسیدن به باتری آن نیز جلوگیری کند. اما پاور دلیوری چیست و چرا وجود آن در شارژر های امروزی پر اهمیت است؟ برای پاسخ به این سوال و بررسی ویژگی های این فناوری شارژ سریع، تا انتهای مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

فناوری پاور دلیوری چیست؟

فناوری شارژِ Power Delivery

اگر بخواهیم شما را با فناوری Power Delivery یا به اختصار PD آشنا کنیم باید گفت که فناوری پاور دلیوری یک استاندارد شارژ از طریق USB است. دستگاه‌هایی که از چنین فناوری پشتیبانی می‌کنند به نحوی هستند که می‌توانید تمامی آن‌ها را با استفاده از یک آداپتور شارژ و از این طریق باتری دستگاه‌های خود را پر کنید. به طور معمول، هر دستگاه برای شارژ از آداپتور USB جداگانه استفاده می‌کند اما حالا با کمک فناوری PD، شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های مختلف را تنها با یک آداپتور شارژ کنید. همچنین این فناوری سرعت انتقال شارژ را افزایش داده و از این طریق مدت زمان مورد نیاز برای پر شدن باتری یک دستگاه را کم می‌کند.

ویژگی‌ها و مزایا فناوری شارژ سریع PD

پس از آن که بیان کردیم که فناوری پاور دلیوری چیست، حال نیاز است تا نگاهی به مزایا استفاده از قابلیت پاور دلیوری انداخته و در این زمینه توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. یکی از مهم ترین ویژگی‌ها و مزایایی که شارژر پاور دلیوری دارد این است که بر اساس این فناوری شما می‌توانید دستگاه‌های الکترونیکی مختلفی چون گوشی، لپ تاپ و… را به صورت کنترل شده و با برق بیشتری شارژ کنید. انجام این کار باعث می‌شود تا پر کردن باتری‌ها با سرعت بالاتری انجام شود.

فناوری پاور دلیوری چیست؟

همچنین فرآیند شارژ دستگاه‌ها به شکل استانداردی صورت می‌گیرد. انجام این کار باعث می‌شود تا شما بتوانید از یک آداپتور برای شارژ کردن دستگاه‌های مختلف استفاده کنید و نگرانی در مورد تفاوت بین باتری موجود در دستگاه‌ها نداشته باشید.

یکی دیگری از ویژگی‌هایی که فناوری پاور دلیوری دارد این است که دستگاه‌هایی که این تکنولوژی را دارند، می‌توانند هم برق را دریافت و هم ارسال کنند. به عنوان مثال اگر به سراغ پاور بانکی بروید که دارای تکنولوژی PD است، هم می‌توانید از طریق پورت USB پاوربانک خود دستگاه را شارژ کرده و هم از شارژ آن برای سایر تجهیزات الکتریکی استفاده کنید. همچنین شارژ فوق سریع PD به نحوی است که می‌تواند خروجی بیش از 100 وات را در اختیار کاربران قرار دهد تا فرآیند شارژ با بالاترین سرعت ممکن انجام شود.

آیا فناوری Power Delivery امن است؟

یکی از سوالات مهمی که کاربران در مورد شارژ سریع پاور دلیوری مطرح می‌کنند این است که آیا استفاده از فناوری پاور دلیوری امنیت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تکنولوژی و قابلیت پاور دلیوری کاملا امن است. در واقع فناوری Usb Power Delivery به نحوی است که همیشه می‌توانید از طریق آن دقیقاً مقدار مناسب انرژی را به دستگاه خود وارد کنید.

فناوری شارژ سریع pd / شارژ فوق سریع PD

استفاده از فناوری پاور دلیوری باعث می‌شود شارژر پس از وصل به دستگاه، متناسب با باتری مورد استفاده اقدام به انتقال انرژی لازم کند و فرآیند شارژ دستگا‌ها هر چه سریع تر صورت گیرد. البته موضوع مهمی که باید به آن توجه کنید این است که قابلیت پاور دلیوری به نحوی است که بر اساس آن شارژ سریع بدون ارائه توان بیش از حد به مدارهای الکتریکی دستگاه‌ها صورت می‌گیرد. انجام این کار باعث می‌شود تا فرآیند شارژ از این طریق به بهترین شکل ممکن اتفاق بیافتد و از آسیب دیدگی مدارهای مورد استفاده در دستگاه‌ها جلوگیری شود.

تفاوت فناوری QC با فناوری PD

همان طوری که مشاهده کردید، یکی از مهم ترین مزایایی که استفاده از فناوری پاور دلیوری دارد، قابلیت شارژ سریع دستگاه‌ها است. در این بین یکی از سوالات مهمی که در ذهن کاربران مطرح می‌شود این است که چه تفاوتی بین فناوری Quick Charge با فناوری پاور دلیوری وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هر دو این فناوری‌ها به نحوی هستند که باعث می‌شوند تا دستگاه‌های متصل به برق بتوانند میزان بیشتری برق را دریافت کرده و به همین واسطه فرآیند شارژ آن‌ها به سریع تر شکل ممکن صورت گیرد.

فناوری شارژ سریع pd شارژ فوق سریع PD

در این بین اما بین فناوری شارژ سریع و قابلیت پاور دلیوری چند تفاوت مهم نیز وجود دارد. در وهله اول باید گفت که بر اساس معماری و فناوری شارژ سریع، نهایت خروجی تکنولوژی QC به اندازه 100 وات است. این در حالی است که فناوری پاور دلیوری می‌تواند خروجی بیشتر از 100 وات را نیز ارائه دهد.

از سوی دیگر فناوری QC به شکلی است که از طریق تغییر در آمپر باعث می‌شود تا میزان برق بیشتری از طریق شارژ عبور کند. این در حالی است که فناوری پاور دلیوری به صورتی است که هم می‌تواند میزان آمپر و هم میزان ولتاژ را تغییر دهد. انجام این کار باعث می‌شود تا امنیت استفاده از قابلیت پاور دلیوری افزایش پیدا کند و شما می‌توانید با خیال آسوده از این تکنولوژی برای شارژ دستگاه‌های خود استفاده کنید.

پاور دلیوری 3.0 چیست؟

پاور دلیوری در چه لوازمی وجود دارد

فناوری پاور دلیوری در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی پیدا کرده است، این مسئله باعث شده تا شاهد نسخه جدیدی از این تکنولوژی به نام پاور دلیوری 3.0 باشیم. جدیدترین نسل از این فناوری که پاور دلیوری 3.0 است به صورتی ایجاد شده که می‌تواند تا 240 وات خروجی را به کاربران ارائه دهد. این نسل جدید فناوری پاور دلیوری که توسط شرکت کوالکام ایجاد شده در محصولات جدید و گران قیمت وجود دارد و استفاده از آن کمک می‌کند تا بتوانید با خیال آسوده و سریع ترین شکل ممکن فرآیند شارژ دستگاه‌های خود را با کمک این تکنولوژی انجام دهید.

پاوربانک پاور دلیوری

به واسطه جایگاه ویژه‌ای که پاور بانک‌ها در بین کاربران دارند و به دلیل آن که بسیاری از گوشی‌های هوشمند جدید مجهز به فناوری‌های فست شارژ و پاور دلیوری هستند، این استاندارد به پاور بانک‌ها نیز اضافه شده است. این ویژگی باعث می‌شود تا شما بتوانید با کمک پاور بانک‌هایی که مجهز به قابلیت پاور دلیوری هستند، گوشی‌ها و سایر تجهیزات را با سرعت بالاتری شارژ کنید.

شارژ سریع پاور دلیوری / پاوربانک پاور دلیوری

به دلیل محبوبیت بالایی که فناوری پاور دلیوری در حال حاضر شاهد تولید پاوربانک‌های مختلفی هستیم که از تکنولوژی پاور دلیوری استفاده می‌کنند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که اگر قصد دارید تا اقدام به خرید پاور بانک کنید، از بین انواع دستگاه‌های موجود در بازار به سراغ محصولاتی بروید که از فناوری‌های QC 3.0 و PD 3.0 پشتیبانی می‌کنند.

حرف آخر

در این مطلب از تکنوسان مگ شما را با فناوری پاور دلیوری آشنا کرده و مهم ترین مواردی که به منظور استفاده از قابلیت پاور دلیوری باید به آن توجه داشته باشید را ارائه کردیم. همان طوری که مشاهده کردید، فناوری پاور دلیوری در سال‌های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده و شاهد دستگاه‌های بسیار زیادی هستیم که از این تکنولوژی پشتیبانی می‌کنند.

اگر نظر خاصی در مورد این فناوری دارید و یا از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنید که دارای این فناوری هستند، می‌توانید دیدگاه‌های خود و یا اطلاعات مختلف در مورد این که پاور دلیوری در چه لوازمی وجود دارد را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید و از این طریق به سایر کاربران کمک کنید تا بتوانند دید کاملی در مورد قابلیت پاور دلیوری بدست بیاورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا