سایر

بررسی تفاوت بین پک گلوبال و چین در محصولات شیائومی

شیائومی یکی از برند های پر حاشیه در چند سال اخیر است و به دلیل ارائه محصولات با کیفیت و خوش قیمت طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد. اگر طرفدار این برند باشید، در هنگام خرید محصولات شیائومی با واژه هایی مانند رام گلوبال، چین و حتی هند مواجه شده اید که در برخی موارد اختلاف قیمت چشمگیری دارند. شیائومی تمامی محصولات خود اعم از گوشی، هندزفری، ساعت هوشمند و … را برای عرضه در بازار های مختلف و مدیریت هرچه بهتر، در خط تولید های مختلفی تولید می کند. اما تفاوت بین پک گلوبال و چین در محصولات شیائومی چیست و در هنگام خرید باید کدام رام را انتخاب کنیم؟ با تکنوسان مگ همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم و ویژگی های رام های مختلف شیائومی و کاربرد هر رام و پک را بررسی کنیم تا بتوانید خرید مطمئن تری را تجربه کنید.

تفاوت بین نسخه گلوبال و چین در گوشی های شیائومی

شیائومی همواره سعی می کند طیف وسیعی از نیاز های بازار را در نظر بگیرد و گوشی های خود را در رنج های قیمتی مختلفی تولید کند. به همین دلیل گوشی های شیائومی در بازار ایران محبوبیت زیادی دارند. اما تنوع مدل ها و وارد کنندگان موجب شده با 3 نوع رام و یا پک گوشی های شیائومی در بازار مواجه باشیم که هر کدام ویژگی های مختص به خود را دارند. در ادامه هر کدام از ویژگی های این 3 نسخه را بررسی می کنیم.

تفاوت بین رام های گلوبال، هند و چین در محصولات شیائومی

گوشی های رام گلوبال شیائومی چه ویژگی هایی دارند؟

گوشی های رام گلوبال پر مخاطب ترین گوشی های بازار هستند، به همین دلیل هم خریداران و هم فروشندگان این رام را به عنوان اولین گزینه در نظر می گیرند. گوشی های رام گلوبال همانطور که از نامشان پیداست برای عرضه در بازار جهانی طراحی می شوند؛ به همین دلیل، هیچگونه محدودیت نرم افزاری بر روی آن ها اعمال نمی شود. گوشی های رام گلوبال از تمام خدمات گوگل از جمله گوگل پلی، جیمیل و … پشتیبانی میکنند، بنابراین می توان گفت بهترین گزینه برای انتخاب هستند.

گوشی های رام گلوبال از نرم افزار های اضافی و تبلیغاتی بهره نمی برند و تنها چند نرم افزار کاربردی با توجه به Region یا منطقه ای که در آن هستید نصب خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که در گوشی هایی با رام گلوبال می توانید به طور دلخواه ریجن گوشی را تغییر دهید. در پک گوشی های گلوبال شیائومی هیچگونه نوشته چینی و غیر انگلیسی زبانی وجود ندارد، دفترچه راهنما هم به زبان انگلیسی می باشد. البته این ویژگی ها موجب شده قیمت گوشی های رام گلوبال اندکی بیشتر از سایر رام ها باشد.

تفاوت بین پک گلوبال و چین در محصولات شیائومی

گوشی های پک چین شیائومی چه ویژگی هایی دارند؟

از آن جایی که چین پرجمعیت ترین کشور جهان است، بنابراین توجه به سلایق و نیاز های آن ها یک امر ضروری برای کمپانی های گوشی سازی می باشد. این موضوع در کنار سیاست های دولت چین و تحریم های اعمال شده علیه این کشور دلیل عرضه گوشی های شیائومی رام چین هستند. گوشی های رام چین فاقد سرویس های گوگل مانند گوگل پلی سرویس، گوگل پلی استور و … هستند و به جای آن ها نرم افزار های جایگزین چینی مانند Mi Store بر روی گوشی نصب شده است. همچنین نرم افزار های متفرقه زیادی بر روی این رام نصب می شود که بیشتر برای کاربران چینی کاربردی هستند.

تفاوت بین نسخه گلوبال و چین در گوشی های شیائومی

گوشی های رام چین شیائومی از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند اما آپدیت های شیائومی بسیار سریع تر برای آنها منتشر می شود. گوشی های پک چین شیائومی همچنین دارای نوشته های چینی بر روی پک و دفترچه راهنما هستند، آداپتور ارائه شده نیز معمولا مخصوص چین است و باید از تبدیل استفاده کنید. شیائومی برای تصاحب سهم بازار در چین، این گوشی ها را با قیمت مناسب تری عرضه می کند. همین موضوع موجب می شود بسیاری از وارد کنندگان گوشی های شیائومی، گوشی های رام چین را با ترفند هایی به رام گلوبال تغییر دهند و آن ها را با قیمت بالاتر در بازار به فروش برسانند. این موضوع موجب بروز باگ های نرم افزاری متعدد، ایجاد لگ و  بعضا کندی در این گوشی ها می شود. بنابراین اگر قصد دارید گوشی های رام گلوبال را خریداری کنید، مطمئن شوید که از شرکت گارانتی دهنده معتبری خرید می کنید.

همانطور که گفتیم، اصلی ترین تفاوت گوشی های رام گلوبال شیائومی با رام چین این است که نرم افزار های گوگل به صورت پیش فرض بر روی گوشی های رام گلوبال نصب شده اند.

گوشی های نسخه هند شیائومی چه ویژگی هایی دارند؟

تا اینجای مقاله، تفاوت بین پک گلوبال و چین در محصولات شیائومی را بررسی کردیم. اما دسته دیگری از گوشی های شیائومی با رام هند عرضه می شوند و آنها نیز دارای ویژگی های مختص به خود هستند. همانطور که میدانید گوشی های شیائومی پرفروش ترین گوشی های بازار هند هستند، به همین دلیل واژه NO.1 بر روی پک گوشی های رام هند شیائومی به چشم می خورد. همچنین واژه Made in India نیز بر روی پک این محصولات به چشم می خورد. جدا از این، تفاوت عمده ای بین گوشی های رام هند و گلوبال وجود ندارد، قیمت گوشی های این 2 رام نیز یکسان است. البته برخی از نرم افزار های پیش فرض در این گوشی ها برای هندی ها بهینه سازی شده اند که به سادگی می توانید آن ها را با نرم افزار های اصلی جایگزین کنید.

تفاوت بین رام گلوبال و چین در سایر محصولات شیائومی

تا اینجای مقاله، تفاوت بین پک گلوبال و چین در گوشی های شیائومی را بررسی کردیم. اما بد نیست بدانید تنها گوشی ها نیستند که برای کشور های مختلف عرضه می شوند و شیائومی این سیاست را تقریبا برای تمام گجت های الکتریکی خود در نظر گرفته است. به طور کلی به دلیل عدم وجود هزینه های حمل و نقل، گسترده بودن بازار چین، زیاد بودن رقبا و … محصولات شیائومی با رام چین قیمت کمتری دارند.

تفاوت بین رام گلوبال و چین در گوشی های شیائومی

قیمت کمتر موجب شده که بسیاری از افراد بر این باور باشند که محصولات رام چین نسبت به سایر محصولات کیفیت کمتری داشته باشند، در حالی که این مسئله به هیچ عنوان درست نیست و شیائومی به همان اندازه که به بازار جهانی اهمیت می دهد، بازار پر جمعیت چین که پر از رقبای قدرتمند است نیز برایش اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر اگر این کمپانی محصولات مشابهی با کیفیت های مختلف تولید کند، دیر یا زود این موضوع مشخص می شود و اعتبار این کمپانی زیر سوال می رود.

البته برخی محصولاتی که با رام چین عرضه می شوند، قابلیت های اضافه یا کمتری ارائه می دهند، به عنوان مثال مچ بند هوشمند شیائومی Mi Band 6، در نسخه چینی دارای قابلیت NFC است در حالی که نسخه گلوبال از این ویژگی بهره نمی برد. در این شرایط باید هر 2 محصول رام چین و گلوبال را با یکدیگر مقایسه کنید و گزینه بهتر را برای خرید در نظر بگیرید.

نحوه تشخیص رام گلوبال، چین و هند در محصولات شیائومی

پس از بررسی تفاوت بین پک گلوبال و چین در محصولات شیائومی، این سوال به وجود می آید که چگونه می توان رام محصولات شیائومی را تشخیص داد؟ برای تشخیص رام گوشی های شیائومی راه های زیادی وجود دارد؛ همانطور که گفتیم، پک محصولات گلوبال تماما از نوشته های انگلیسی بهره می برد و دفترچه راهنما نیز انگلیسی زبان است. در حالی که نسخه چین از پک و دفترچه چینی بهره می برد. نسخه هند این محصولات نیز پذیرای واژه Made in India شده است.

نحوه تشخیص رام گلوبال، چین و هند در محصولات شیائومی

همچنین بر روی گوشی های رام گلوبال، طبق قوانین اتحادیه اروپا باید روی جعبه لوگوی CE اروپا و یا WEEE حک شده باشد. همچنین با مراجعه به قسمت About Phone، می توانید در قسمت MIUI رام گوشی خود را مشاهده کنید (مطابق عکس بالا). دو کلمه MI یا EU در این قسمت نشان دهنده رام گلوبال و کلمه CN نشانگر رام چین می باشد. متاسفانه روش دقیقی برای تشخیص رام دیگر محصولات شیائومی وجود ندارد و باید به نوشته های روی پک دقت کنید. البته در برخی محصولات می توانید با وارد کردن پارت نامبر در سایت سازنده از ویژگی های آن محصول با خبر شوید.

سخن پایانی

در این مقاله، تفاوت بین پک گلوبال و چین در محصولات شیائومی را بررسی کردیم و اکنون کاربرد هر رام از محصولات شیائومی را میدانیم. به طور کلی، تفاوت زیادی بین رام های مختلف وجود ندارد و اگر قصد خرید گجت های شیائومی را دارید نیازی نیست که حتما به نسخه گلوبال فکر کنید. چه بسا که در برخی موارد نسخه های گلوبال با قیمت های نجومی عرضه می شوند. با این وجود اگر محصولی در هر 2 نسخه چین و گلوبال با قیمت یکسان فروخته می شود بهتر است نسخه گلوبال را انتخاب کنید تا دفترچه و پک چینی زبان نصیب تان نشود.

در مورد گوشی های شیائومی اما داستان کمی متفاوت است و اگر به دنبال نرم افزار های گوگل و زبان فارسی هستید بهتر است به سراغ نسخه ی گلوبال بروید. البته نرم افزار های گوگل را می توان به صورت دستی هم به گوشی های دارای این رام اضافه کرد و تنها کمی دردسر دارد. در آخر می توان گفت فرقی نمی کند که محصولات شیائومی را با کدام برند تهیه می کنید زیرا این شرکت از نظر کیفی تفاوتی برای هیچکدام از محصولاتش قائل نمی شود تا محبوبیت آن در تمام بازار ها حفظ شود.

تنها چیزی که باید به آن دقت کنید این است که گوشی یا دیگر محصولات تهیه شده ریپک شده نباشند زیرا ممکن است باگ ها و ایرادات جبران ناپذیری در عوض کمی سود بیشتر فروشنده در محصول شما به وجود بیاید. شما محصولات شیائومی را با کدام رام خریداری می کنید؟ بنظر شما فرق بین نسخه گلوبال و چین در محصولات شیائومی چه تاثیری در فروش این محصولات دارد؟ نظرات و سوالات خود را با ما و دیگر کاربران تکنوسان مگ به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا