ویندوز UEFI چه کاربردی دارد؟

UEFI Windows

ویندوزهایی که دارای قابلیت UEFI هستند، این امکان را می دهند که در صورتی که کامپیوتر شما از این قابلیت پشتیبانی می کند و این ویندوز را به صورت صحیح نصب کنید، سرعت لود و بالا آمدن سیستم بهبود پیدا کند.

برای این که بدانید سیستم شما از UEFI پشتیبانی می کند یا نه، کافیست به منوی بوت بروید. در آنجا اگر دو درایو DVD وجود داشت که یکی دارای پیشوند یا پسوند بود به معنای آن است که سیستم از UEFI پشتیبانی می کند.

البته برای بوت کردن و نصب ویندوز UEFI باید همین درایو انتخاب شود و فرمت درایوها مطابقت داشته باشد.

ویندوزهای 7 – 8 – 10 دارای ورژن UEFI هستند.

به طور کلی اگر سیستم حرفه ای دارید و توانایی تغییر فرمت پارتیشن ها را دارید توصیه ما استفاده از ویندوزهای UEFI است.

آشنایی با UEFI

ویندوز UEFI چه کاربردی دارد؟

Unified Extensible Firmware Interface  يک واسط نرم‌افزاري بين سيستم‌‌عامل و ميان‌افزار (Firmware) سخت‌افزار است که قبل از بوت سيستم قرار مي‌گيرد.

UEFI در واقع جايگزين بايوس مي‌شود و البته بسيار مفصل‌‌تر، پيچيده‌تر و پيشرفته‌تر از آن و چيزي شبيه به يک سيستم ‌عامل خواهد بود و در نتيجه محيط ساده و حالت DOS بايوس‌هاي فعلي، جاي خود را به محيط گرافيکي حالت ويندوز مي‌دهد که امکان استفاده از ماوس نيز در آن فراهم شده است.

UEFI کنترل سيستم را بعد از روشن کردن آن و قبل از شروع به کار سيستم ‌عامل به دست مي‌گيرد.

 

 

برخي از مزاياي UEFI به شرح زير است :

  • بالارفتن سرعت لود اولیه سیستم
  • پشتيباني از منوهاي گرافيکي
  • پشتيباني از ماوس
  • پشتيباني از برنامه‌هاي کاربردي پيش از سيستم‌‌عامل مثل بازي، مديا پلير، مرورگر اينترنت!
  • پشتيباني از شبکه و کار در محيط شبکه پيش از ورود به سيستم‌عامل!
  • پشتيباني از محيط چند زبانه

 

بايوس چيست ؟

با توجه به اينکه UEFI‌ جايگزين بايوس شده و قرار است کار آن را به نحو بهتري انجام دهد، لازم است بدانيم کار BIOS چه بوده و UEFI چه بهبودي در آن داده است.

بايوس (Basic Input/Output System) برنامه‌اي است که به محض روشن شدن کامپيوتر فعال شده و کنترل کامپيوتر را بر عهده مي‌گيرد و پس از طي مراحلي کنترل را به سيستم‌‌عامل مي‌سپارد.

بايوس جريان داده‌اي پيش از بوت را مابين سيستم‌‌عامل و تجهيزات جانبي مانند هاردديسک، کارت گرافيک، کيبورد و ماوس مديريت مي‌کند. وقتي کامپيوتري روشن مي‌‌شود، بايوس بررسي مي‌کند که آيا تمامي تجهيزات لازم براي عملکرد صحيح کامپيوتر فعالند و درست عمل مي‌کنند يا خير. سپس Loader، سيستم ‌عامل را از هاردديسک در حافظه بارگذاري مي‌کند.

بايوس سال‌هاست که به صورت يک رابط نرم‌افزاري در کامپيوترهاي منطبق با PC/AT وجود دارد و علي‌رغم پيشرفت سريع اين کامپيوترها، همچنان بايوس آنها به شکل اوليه وجود دارد. بايوس به وسيله سيستم‌هاي منطبق با PC/AT که براساس معماري X86، ۱۶ بيتي و Real Mode کار مي‌کنند، مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در عوض UEFI‌ مخصوص يک معماري پردازنده خاص نيست و بنابراين مي‌تواند عملکرد يکساني را روي فناوري‌‌هاي متفاوت داشته باشد. مزيت ديگر UEFI‌ اين است که برخلاف بايوس، امکان بوتي مدرن و پيشرفته را در اختيار تمامي سيستم‌ها قرار مي‌دهد.

 

 

چگونه UEFI به بايوس مرتبط مي‌شود ؟

UEFI‌ براي استانداردسازي دو وظيفه اصلي بايوس، تلاش مي‌کند:

  • رابط بين ميان‌افزار و سيستم‌‌عامل
  • راه‌اندازي ابتدايي پلتفرم سخت‌افزاري.

 

UEFI‌ در واقع يک رابط است که مي‌تواند روي بايوس قرار گيرد و يا در سيستم‌هايي که فاقد بايوس هستند، به تنهايي کار بايوس را انجام دهد.

 

UEFI دو نوع سرويس را تعريف مي‌کند :

Boot Service : شامل کنسول متن و گرافيکي مي‌شود که روي تجهيزات متفاوت قابل اجراست.

Runtime Service : شامل سرويس‌هايي مثل تاريخ، زمان و NVRAM مي‌شود. NVRAM يک نام عمومي براي هر نوع حافظه‌اي است که اطلاعات را به صورت دايمي نگه مي‌دارد و در اين جا اشاره به بايوس دارد.

 

انواع UEFI

در حال حاضر دو نوع UEFI وجود دارد :

  • نوع اول آن در کنار بايوس سنتي قرار مي‌گيرد. يعني همچنان بايوس به همان شکل قديمي وجود دارد و در کنار آن با امکاناتي متفاوت قرار دارد و کاربر مي‌تواند در صورت نياز UEFI را فعال کرده و از آن استفاده کند.
  • نوع دوم فاقد بايوس بوده وUEFI‌ کاملاً جايگزين بايوس مي‌شود. البته هدف نهايي UEFI نيز همين نوع دوم است، اما در حال حاضر به ندرت مي‎توان دستگاهي يافت که از نوع دوم باشد.

2 دیدگاه برای ویندوز UEFI چه کاربردی دارد؟ ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *