خرید اسپیکر

اسپیکر جز جدا شدنی سیستم های کامپیوتری خانگی و اداری می باشد. تصور یک سیستم کامپیوتر شخصی بدون بلندگو کمی دور از ذهن است. اسپیکرهای پرتابل هم می توانند حتی به عنوان یک پلیر مستقل گرمابخش مهمانی و دورهمی های دوستانه شما باشند. شاید تقسیم اسپیکرها به دو دسته قابل حمل (شارژی) و رومیزی (نیاز به برق شهری یا چند تکه) ساده ترین روش ممکن باشد. البته هر کدام از این دسته بندی ها هم می توانند به چند دسته دیگر تقسیم شوند تا تمام انواع بلندگو (speaker) ها را پوشش دهند. اما با وجود تنوع بالای مدل های موجود در بازار، برای خرید اسپیکر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

بهترین اسپیکر برای خرید کدام مدل است؟

اطلاق بهترین اسپیکر به مدل یا برندی خاص ، اشتباهی بزرگ است. برای مقایسه بین محصولات همیشه باید نیار خودمان، قابلیت های محصول و قیمت آن را در کنار هم قرار دهیم. بنابر این بهترین اسپیکر برای هر فرد با توجه به نیاز و بودجه شخصی، می تواند متفاوت باشد. در هنگام خرید اسپیکر ابتدا نیازهای خودتان را مشخص کنید (کدام ویژگی ها برای شما اولویت بالاتری دارند) سپس با مقایسه مشخصات اسپیکرها و بودجه خرید خود، بهترین انتخاب را داشته باشید. (در صورت نیاز به راهنمایی میتوانید از تکنوسان مشاوره بگیرید)

برای خرید اسپیکر به چه نکاتی توجه کنیم؟

در ابتدا برای خرید اسپیکر باید با واقعیت ها روبرو شوید و به اندازه ی پولی که پرداخت می کنید توقع کیفیت و قابلیت از اسپیکر انتخابی داشته باشید. پس نمی توان انتظار کیفیت یک اسپیکر چند میلیونی را از یک اسپیکر چند صد هزار تومانی داشت!

اما برای مقایسه اسپیکرها در یک بازه قیمتی یکسان باید به فاکتورهایی نظیر ابعاد، طراحی و جنس بدنه، قابلیت های پخش و نوع اتصال، کیفیت صدا و توان خروجی بلندگوها، و عمر باتری (در اسپیکرهای شارژی) حتما توجه داشته باشید.

البته گیج شدن در هنگام مطالعه مشخصات محصول و مواجهه با انبوه ویژگی های فنی برای اکثر افراد قابل درک خواهد بود. ای کاش این امکان وجود داشت که اسپیکر را قبل از خرید به صورت حضوری تست کرد اما این موارد تنها برای اسپیکرهای برند و در نمایندگی های محدود قابل پیاده سازی است پس اگر بخواهیم صادق باشیم در اسپیکرهای نو برند و های کپی تقریبا همه مدلها ویژگی های فنی یکسانی دارند و در هنگام خرید تنها فاکتور مهم تصمیم گیری برای شما، ظاهر اسپیکر یا اختلاف فاحش قابلیت ها میتواند باشد.

شاید توضیح چند اصطلاح رایج در مشخصات اسپیکر برای شما راهنمایی مناسبی باشد:

توان واقعی اسپیکر

توان واقعی اسپیکر یا همان RMS نشان دهنده قدرت صدای اسپیکر است و با وات اندازه گیری می شود. یعنی هز چه وات خروجی اسپیکر باشد می توان گفت اسپیکر صدای خروجی بیشتری دارد. البته در مشخصات بعضی اسپیکرها یک عدد توان اسمی PMPO هم وجود دارد که از ضرب توان اسمی در یک مضرب خاص به دست می آید و بیشتر جنبه تجاری دارد.

حساسیت و آمپدانس

حساسیت و آمپدانس دو فاکتور برای کیفیت و وضوح صدای خروجی اسپیکر هستند. حساسیت بر اساس دسی بل db و امپدانس بر اساس اهم بیان می شوند. اعداد نوشته شده در این فاکتورها در اسپیکرهای ارزان تقریبا می توان گفت تقریبی نوشته شده و تنها در هنگام خرید اسپیکرهای گران قیمت به مقایسه امپدانس و حساسیت دو اسپیکر بپردازید.

انواع اسپیکر

امروزه شرکت های فراوانی سیستم های صوتی را تولید می کنند و اسپیکرها امروزه در قابلیت های فراوانی همچون اتصال بی سیم به وسیله وای فای، بلوتوث یا NFC و یا پخش موسیقی از طریق رم (مموری)، فلش USB و کابل صدا AUX در کنار داشتن صفحه نمایش و ابعاد، صدای نیرومند در کنار میزان خروجی بالا و با کیفیت بدون نویز با یک دیگر به رقابت می پردازند.

خیلی از اسپیکرها همچنان وفادار به پخش نوستالژیک رادیو مانده اند! یا اگر به دنبال تفریح با خوانندگی هستید اسپیکر-میکروفن ها (کارائوکه) انتخاب مناسبی برای شما هستند. اسپیکر های با توان بالا یا ساندبار (سیستم نمایش خانگی) هم مناسب کسانی است که به دنبال توان و حجم خروجی بالاتری از صدا هستند.

در صورت نیاز به راهنمایی از طریق چت آنلاین سایت پاسخگوی شما هستیم.