کامپیوتر و لپ تاپ

معرفی بهترین نرم افزارهای آپدیت درایور (درایور پک) ویندوز در سال 2022

یکی از مشکلات بزرگ کاربران ویندوز پس از نصب یا ارتقای آن، نصب نبودن درایورهای قطعات سخت افزاری مختلف است که باعث کار نکردن آنها می شود. به احتمال زیاد تا بحال برای شما پیش آمده است که پس از نصب ویندوز جدید به علت نصب نبودن درایور کارت گرافیک، ویندوز این قطعه را به درستی نشناسد، اینکه یک بازی جدید نصب کرده اید و به دلیل قدیمی بودن درایور کارت گرافیک، نتوانید آن را اجرا کنید. یک راه حل آسان برای این مساله، استفاده از نرم افزارهای آپدیت درایور است که این نرم افزار ها به صورت خودکار درایورهای مختلف شناسایی، نصب یا آپدیت می کنند. در این مقاله قصد داریم تا 8 مورد از بهترین نرم افزارهای آپدیت درایور ویندوز را به شما معرفی کنیم. با تکنوسان مگ همراه باشید.

بهترین نرم افزار های درایور پک

چرا به یک نرم افزار آپدیت درایور نیاز دارید؟

قطعات سخت افزاری یک سیستم عامل کامپیوتری برای اینکه بتوانند با سیستم عامل ارتباط برقرار کنند، نیازمند یک درایور هستند. درایورها مجموعه ای از فایل ها اند که به قطعات سخت افزاری دستور می دهند که چگونه با سیستم عامل ارتباط داشته باشند و چه کارهایی را باید انجام دهند. معمولا پس از نصب ویندوز جدید یا تعویض سیستم عامل بسیاری از این درایوها پاک می شوند و برای استفاده و شناسایی دوباره قطعات توسط آن، باید درایورهای هر کدام را جداگانه نصب کرد. همچنین برخی اوقات ممکن است مشکلاتی برای درایورها پیش بیاید که در این حالت نیازمند نصب دوباره یا حتی آپدیت کردن آنها وجود خواهد داشت.

بهترین نرم افزار آپدیت درایور ویندوز 7

معمولا پیدا کردن همه درایورهای مورد نیاز یک سیستم برای همه افراد کار آسانی نیست و حتی برای افراد مسلط به کامپیوتر هم این پروسه زمان بر خواهد بود. بنابراین بهترین و آسان ترین راه برای نصب انواع درایور ویندوز، استفاده از یک نرم افزار شناسایی و آپدیت درایور است که به صورت تخصصی برای این کار تولید و عرضه شده است. این نرم افزار ها پس از نصب روی ویندوز، به دنبال درایور و فایل های ضروری مثل درایور صدا و کارت گرافیک می گردند و آنها را روی سیستم عامل نصب می کنند و اگر هر کدام از آنها نیاز به آپدیت داشته باشند یا نسخه جدید تری از آنها موجود باشد، نسخه های قدیمی را نیز آپدیت و به روز خواهند کرد. آپدیت کردن درایورهای قدیمی در ویندوز باعث افزایش سرعت ویندوز می شود، به همین دلیل توصیه می کنیم هر چند وقت یک بار درایورهای سیستم عامل خود را بررسی کنید تا در صورت وجود نسخه جدید آنها را آپدیت کنید.

معرفی بهترین نرم افزارهای آپدیت درایور

به دلیل محبوبیت نرم افزار های آپدیت درایور بین کاربران عادی و حرفه ای، تعداد زیادی از این نرم افزار ها در اینترنت وجود دارد و شرکت های معروفی این نرم افزار ها را در سبد محصولات قابل ارائه خود به کاربران قرار داده اند. به عنوان مثال یکی از بیشترین استفاده کنندگان این نرم افزار ها مسئولان بخش IT شرکت ها و سازمان ها هستند؛ از آنجایی که این افراد در کار روتین خود روی سیستم های زیادی ویندوز نصب می کنند یا اینکه آنها را ارتقا می دهند، برای افزایش سرعت آماده به کار شدن یک سیستم و راحتی کار پس از نصب ویندوز، از این نرم افزارها استفاده می کنند.

این نرم افزار ها به دو صورت آفلاین و آنلاین در دسترس هستند که در نسخه آنلاین نرم افزار برای نصب برنامه و درایورها نیاز به اتصال به اینترنت و دانلود برنامه ها دارد و در نسخه آفلاین تمامی درایورها و فایل های مورد نیاز در داخل سی دی نصب یا نسخه نصبی برنامه وجود دارد و نیازی به اتصال به اینترنت وجود نخواهد داشت که به آنها در بازار درایور پک می گویند. با این توضیح اکنون وقت آن است که 8 مورد از بهترین نرم افزار های آپدیت درایور را به شما معرفی کنیم.

1- نرم افزار Driver Booster

بهترین نرم افزار شناسایی و نصب خودکار درایور ها

نرم افزار Driver Booster یکی از بهترین گزینه ها برای نصب و آپدیت درایورهای ویندوز است که پروسه پیدا کردن و نصب درایورها را به صورت خودکار انجام می دهد. این نرم افزار می تواند مشکلات نرم افزاری متداول مانند عدم پخش صدا یا مشکل ارتباط به اینترنت را شناسایی و با پیدا کردن درایور مناسب از بین 6 میلیون درایور مختلف آنها را برطرف کند. یکی دیگر از ویژگی های این برنامه نشان دادن تغییرات جدید در نسخه های جدید آپدیت درایورها است و قبل از نصب می توانید تغییرات اعمال شده در نسخه جدید درایور را ببینید و سپس آن را نصب کنید.

علاوه بر این نرم افزار Driver Booster یک Restore Point از نرم افزار های در حال آپدیت درست می کند تا در صورت پیش آمدن مشکل در پروسه نصب آپدیت ها، امکان بازگشت به حالت یا نسخه قبلی وجود داشته باشد. این نرم افزار به دو صورت رایگان و پولی برای نصب کردن در دسترس است که نسخه آنلاین این نرم افزار بیشتر نیاز های یک کاربر عادی را بر طرف می کند. همچنین در نسخه پولی امکانات جدید تری نیز در دسترس شما قرار خواهد گرفت که در صورت تمایل می توانید با فعال کردن نسخه پولی آنها را در اختیار داشته باشید. این برنامه با  تمامی نسخه های قدیمی و جدید ویندوز سازگار بوده و بر روی آنها قابل استفاده است.

2- نرم افزار آپدیت درایور Driver Talent

بهترین نرم افزار آپدیت درایور های لپ تاپ

نرم افزار Driver Talent یک نرم افزار آپدیت درایور ساده، سریع و روان است که می تواند تمامی درایورهای مورد نیاز را شناسایی و نصب کند. رابط کاربری این نرم افزار ساده و بدون پیچیدگی است و به همین دلیل کاربران سریع نحوه کار با آن را یاد می گیرند. همچنین در کنار هر کدام از درایورهایی که نیاز به آپدیت یا نصب دارند، میزان حجم مورد نیاز دانلودی آنها نشان داده می شود و کاربر می تواند در صورت صلاحدید اقدام به دانلود آنها کند. نرم افزار Driver Talent علاوه بر شناسایی درایورهای مورد نیاز می تواند درایوهای قدیمی و فایل های خراب درایورها را نیز شناسایی کند و اقدام به رفع مشکل هر کدام از آنها کند.

این نرم افزار در سه نسخه رایگان، پولی و Technician Edition عرضه می شود که نسخه عادی و رایگان آن بیشتر نیازهای کاربران را برطرف می کند. اما برای دسترسی به امکانات پیشرفته مانند آپدیت دسته جمعی و رفع مشکلات درایورها باید نسخه پولی را تهیه کنید. همچنین نسخه Technician Edition برای استفاده های شرکتی و سازمان ها است که کاربران عادی به آن نیازی نخواهند داشت. نرم افزار Driver Talent قابل نصب بر روی انواع نسخه های ویندوز از XP تا ویندوز 11 است.

3- نرم افزار آپدیت درایور ویندوز Free Driver Scout

بهترین نرم افزار آپدیت درایورهای ویندوز 10

نرم افزار Free Driver Scout یکی از بهترین نرم افزار های آپدیت درایور است و به معنای واقعی کلمه به صورت خودکار درایورهای مورد نیاز را شناسایی و نصب می کند، به طوریکه در طول پروسه نصب نیازی به هیچ کلیک اضافی یا اجازه گرفتن از شما را ندارد و این کار را به صورت خودکار انجام می دهد. در این نرم افزار قابلیت دانلود درایورها برای یک نسخه دیگر از ویندوز وجود دارد که با استفاده از آن می توانید به عنوان مثال می توانید درایورهای ویندوز 8 را در ویندوز 7 دانلود کنید و سپس پس از آپدیت کردن ویندوز آنها را روی ویندوز جدید نصب کنید.

همچنین در برنامه Free Driver Scout امکان ریستور کردن و بازگشتن به نسخه های قبلی درایورها وجود دارد و اگر مشکلی در هنگام نصب درایور پیش آمد، امکان نصب نسخه قبلی درایور وجود خواهد داشت. البته این برنامه عاری از مشکلات نیست و در آن مشکلاتی مانند ضعف در پیدا کردن برخی درایورهای قدیمی، پیشنهاد نصب برنامه های غیر ضروری و مهم تر از همه آپدیت نشدن نرم افزار به چشم می خورد. این نرم افزار از ویندوز XP، Vista، 7 و 8 پشتیبانی می کند و احتمالا مشکلی برای اجرای روی ویندوز 10 هم نخواهد داشت. البته  در مورد کار کردن روی ویندوز 11 اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست.

4- برنامه نصب درایور Ashampoo Driver Updater

بهترین نرم افزارهای رایگان برای آپدیت درایورهای ویندوز

کمپانی Ashampoo یکی از قدیمی ترین کمپانی های عرضه کننده نرم افزار های مختلف برای ویندوز است که نرم افزارهای کاربردی و کاربر پسندی را در طی این سالها برای کاربران عرضه کرده است. نرم افزار Ashampoo Driver Updater نیز یکی از دیگر از بهترین نرم افزارهای این حوزه است که می تواند به آسانی همه درایورهای مورد نیاز سیستم عامل را اسکن کرده و سپس آنها را نصب کند. همچنین برای پیشگیری از ایجاد هرگونه مشکل نیز این نرم افزار به طور خودکار یک نسخه پشتیبان از درایورها تهیه می کند تا امکان بازگشت به تنظیمات قبلی نیز در دسترس باشد.

یک ویژگی جالب در این نرم افزار امکان ایجاد لیست Ignore از درایورهایی است که کاربر نمی خواهد آنها را نصب کند و با این کار در اسکن ها و جست و جوهای بعدی این درایورها برای نصب شدن به کاربر نشان داده نمی شوند. مانند اکثر نرم افزار های دیگر کمپانی Ashampoo، نرم افزار  Driver Updater هم دارای یک نسخه پولی و رایگان است و برخی تنظیمات تنها با فعال کردن نسخه پولی برای کاربر قابل دسترسی می شوند. همچنین این نرم افزار به صورت رسمی از ویندوز های 7، 8 و 10 پشتیبانی می کند.

5- نرم افزار آپدیت درایور DriverFix

بهترین نرم‌افزارهای آپدیت درایور در سال 2022

برنامه DriverFix از آن دست برنامه هایی است که کار خود را سریع و بدون پیچیدگی انجام می دهد و امکانات اضافی و جانبی خاصی ندارد. ظاهر و رابط کاربری این نرم افزار مدرن و راحت است و کاربر به راحتی می تواند با چند کلیک درایورهای قدیمی و مورد نیاز خود را پیدا کرده، آنها را دانلود و به روز رسانی کند. به لطف دانلود منیجر خوب این نرم افزار امکان بررسی و مدیریت آپدیت درایورها وجود خواهد داشت و علاوه بر این امکان برنامه ریزی برای اسکن و آپدیت درایورها در تاریخی در آینده نیز در دسترس است. البته برنامه DriverFix در دو نسخه رایگان و پولی عرضه می شود و ممکن است در دسترس نبودن همه امکانات در نسخه رایگان و پاپ آپ های خرید نسخه پولی پس از مدتی برای شما آزار دهنده شود. همچنین برنامه DriverFix برای انواع نسخه های ویندوز در دسترس و قابل نصب و اجرا است.

6- نرم افزار Driver Easy

بهترین نرم افزار های رایگان شناسایی و نصب درایور ویندوز

ششمین مورد از لیست بهترین نرم افزارهای آپدیت درایور، نرم افزار Driver Easy است که امکاناتی فراتر از یک نرم افزار نصب درایور ساده دارد. این نرم افزار تقریبا روی هر نسخه ای از سیستم عامل ویندوز کار می کند و می تواند درایورهای قدیمی و درایورهای لازم در سیستم عامل شما را با سرعت خوبی شناسایی کرده و آنها را دانلود کند. همچنین برنامه Driver Easy در کنار نصب درایورها، می تواند اطلاعاتی از اجزای مختلف سیستم مانند پردازنده، مادربرد، کارت گرافیک و … را نشان دهد که به همین دلیل آن را می توانیم یک نرم افزار مانیتور و مشاهده اطلاعات سخت افزار نیز بنامیم.

البته برای دسترسی به بهترین تجربه کاربری از نرم افزار Driver Easy باید نسخه پولی آن را تهیه کنید، زیرا در نسخه رایگان هیچ درایوری به صورت خودکار نصب نمی شود و پس از دانلود باید خودتان به صورت دستی آنها را نصب کنید. همچنین در نسخه رایگان محدودیت در سرعت دانلود وجود دارد که ممکن است سرعت پایین آن باعث طولانی شدن پروسه دانلود درایورها شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای استفاده بی دردسر از این برنامه سراغ نسخه پولی آن بروید.

7- نرم افزار DriverPack Solution

بهترین نرم افزار به روز رسانی درایورها

یکی از نرم افزار های نام آشنای نصب درایورهای ویندوز که احتمالا نام آن را شنیده اید، نرم افزار DriverPack Solution است. این نرم افزار یکی از محبوب ترین نرم افزار ها در حوزه نصب درایور است و در نسخه های مختلفی در سطح اینترنت و بازار وجود دارد. پس از نصب نرم افزار DriverPack Solution، برنامه درایورهای مورد نیاز سیستم شما را اسکن می کند و به شما می گوید که کدام یک از آنها نیاز به آپدیت شدن دارند.

همچنین این نرم افزار در هنگام نصب یک حالت Regular یا عادی برای کاربران عادی و یک حالت Expert Mode برای کاربران حرفه ای دارد که در نسخه عادی تمام پروسه شناسایی و نصب درایور به صورت خودکار انجام خواهد شد و در حالت Expert امکان انتخاب و نصب درایورها به کاربر داده می شود. البته این نرم افزار بدون مشکل نیست و از آنجایی که کاملا رایگان است در هنگام نصب یک سری برنامه های اضافی توسط خود نرم افزار بدون اجازه گرفتن از کاربر نصب می شوند که ممکن است هیچ وقت مورد نیاز کاربر نباشند و این موضوع تا حد زیادی آزار دهنده است.

نرم افزار DriverPack Solution در دو نسخه آنلاین و آفلاین در دسترس است که در نسخه آنلاین برای نصب برنامه ها نیاز به اتصال اینترنت است و در نسخه آفلاین همه درایورها و فایل های مورد نیاز داخل فایل نصبی وجود دارند و نیازی به دانلود آنها وجود ندارد. اکثر کاربران خانگی و شرکت های مختلف از نسخه های آفلاین این برنامه برای نصب درایورهای مختلف ویندوز استفاده می کنند. همچنین نسخه آفلاین این نرم افزار توسط شرکت های نرم افزاری مختلف در بازار عرضه می شود که برای همه کاربران قابل تهیه و خرید می باشد.

8- نرم افزار Snappy Driver Installer

بهترین نرم افزار برای به روز رسانی درایورها

یکی دیگر از بهترین نرم افزار های آپدیت درایور، نرم افزار Snappy Driver Installer است. این نرم افزار کاملا رایگان است و در آن خبری از محتوای اضافی یا تبلیغات نیست، البته رابط کاربری آن به راحتی نرم افزار هایی مثل Driver Booster و DriverPack Solution نیست، اما به حدی هم پیچیدگی ندارد که کاربر گیج شود و پس از مدتی می تواند به راحتی از آن استفاده کند.

خوشبختانه این نرم افزار بر خلاف سایر نرم افزار های دانلود درایور محدودیتی در تعداد دانلود درایور و سرعت دانلود ندارد و به راحتی می توان پس از اسکن درایورهای مورد نیاز و درایورهای قدیمی، اقدام به دانلود آنها کرد. اکنون فقط کافی است که منتظر بمانید که پروسه دانلود درایور تمام شود تا امکان نصب درایورها برای شما فراهم شود و پس از آن برای نصب درایور جدید نیازی به اتصال اینترنت نیز نخواهید داشت. یک مزیت دیگر نرم افزار اسنپی درایور دانلود چندین درایور مختلف به صورت آفلاین است، به این معنی که پس از دانلود می توان درایورها را به یک حافظه جانبی منتقل کرده و آن ها را روی یک ویندوز دیگر با استفاده از این نرم افزار نصب کنید. به همین دلیل این نرم افزار نسخه آفلاین هم دارد و مانند درایور پک سولوشن نسخه های آفلاین آن در بازار و اینترنت قابل تهیه است.

جمع بندی

نرم افزار های آپدیت درایور از جمله نرم افزار های کاربردی سیستم عامل ویندوز هستند که باعث افزایش سرعت سیستم و به روز شدن آن می شوند. همچنین از این دسته نرم افزار ها اغلب کاربران شرکتی و کسانی که می خواهند روی چندین سیستم نرم افزار های مختلف یا ویندوز نصب کنند، استفاده می کنند و اغلب آنها ترجیح می دهند که از نسخه افلاین مانند Snappy Driver Installer برای آپدیت درایورهای ویندوزی استفاده کنند که در کمترین زمان ممکن بدون نیاز به اینترنت تمام نرم افزارها را به صورت خودکار نصب خواهد کرد.

شما می توانید با مراجعه به این بخش از فروشگاه تکنوسان به مجموعه ای از بهترین نرم افزار های درایور پک دسترسی داشته باشید و آنها را تهیه کنید. آیا شما تجربه کار و استفاده از یک نرم افزار آپدیت درایور را داشته اید؟ به نظر شما راحت ترین و سریع ترین برنامه کدام است؟ شما می توانید نظرات و تجربیات خود را با ما در زیر همین مطلب به اشتراک گذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا