اکسسوری و گجت

آشنایی با ویژگی های دانگل بلوتوث ماشین؛ ضبط خودروتو بلوتوثی کن!

حتما شما هم تجربه اتصال گوشی به ضبط ماشین از طریق کابل AUX را داشته اید و با این روش موزیک های تلفن همراهتان را در ماشین پخش کرده اید. اما مطمئنا با چالش هایی مانند محدودیت طول کابل، خرابی سر سوکت، دست و پا گیر بودن و پاره شدن کابل نیز مواجه بوده اید. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که بدون هیچ سیم و کابلی هم می توان به ضبط خودرو متصل شد؟ تکنولوژی بلوتوث یکی از بهترین شیوه های برقراری اتصال بی سیم در فواصل نزدیک است که ارتباطی راحت و سریع بین دستگاه های مختلف الکترونیکی را به وجود می آورد، اما بسیاری از این وسایل مانند ضبط خودرو ممکن است به این فناوری مجهز نباشند. دانگل بلوتوث ماشین دقیقا به همین منظور ساخته شده است تا امکان اتصال به ضبط خودرو را از طریق بلوتوث به آسانی فراهم کند. قطعا می توان گفت استفاده از دانگل بلوتوث برای ضبط ماشین جایگزین خوبی نسبت به کابل AUX می باشد. در ادامه برای معرفی ویژگی های دانگل بلوتوث ماشین با تکنوسان مگ همراه باشید.

انواع دانگل بلوتوث خودرو

دانگل بلوتوث ماشین چیست؟

این وسیله یک قطعه کوچک الکترونیکی می باشد که به ضبط ماشین متصل شده و برای کاربران این امکان را فراهم می کند تا ارتباط بلوتوثی بین گوشی با سیستم پخش خودرو را برقرار سازند. دانگل های بلوتوث خودرو، نوعی دانگل صوتی هستند که فقط برای ارسال موسیقی به ضبط ماشین کاربرد دارند.

چند نوع دانگل بلوتوث ماشین داریم؟

به طور کلی از لحاظ نوع کاربرد دانگل بلوتوث ماشین به دو دسته ی گیرنده بلوتوث و فرستنده بلوتوث تقسیم می‌ شود که دانگل بلوتوث خودرو، نوعی دانگل گیرنده بلوتوث می باشد. در واقع این وسیله می تواند فایل های صوتی را دریافت و به ضبط ماشین منتقل نماید. تفاوت اصلی مدل های مختلف دانگل بلوتوث ماشین در نوع پورت اتصال آن ها می باشد که به دو دسته ی زیر تقسیم می شوند.

دانگل بلوتوث USB ماشین

این گیرنده ی بلوتوث مجهز به پورت یو اس بی می باشد و برای ضبط هایی که دارای درگاه USB هستند کاربرد دارد. با متصل کردن این دانگل به ورودی USB ضبط ماشین می توانید آهنگ ها و فایل های صوتی گوشی خود را ابتدا به دانگل و سپس به سیستم پخش خودرو منتقل نمایید.

دانگل بلوتوث AUX خودرو

اکثر ضبط های ماشین دارای درگاه 3.5 میلی متری هستند که کابل AUX به آن ها متصل می شود. دانگل AUX می تواند به جای کابل در پورت AUX ضبط قرار گیرد. در واقع این گیرنده ی بلوتوث، مجهز به جک نری 3.5 میلی متری یا کابل AUX بوده و از این طریق داده های صوتی را می تواند به پخش ماشین منتقل کند.

راهنمای خرید و ویژگی های دانگل بلوتوث ماشین

دانگل بلوتوث ماشین با توجه به نیاز مختلف افراد جامعه از امکانات و قابلیت های متنوعی برخوردار می باشد که بهتر است هنگام خرید به آن ها توجه کنید. در ادامه به تعدادی از این ویژگی ها اشاره می کنیم.

قابلیت مکالمه

صحبت کردن در حین رانندگی با تلفن همراه یک مسئله خطر آفرین محسوب می شود و برای رفع این مشکل چندین راه حل وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از دانگل بلوتوث میکروفن دار مخصوص ماشین می باشد. کاربرد دانگل بلوتوث ماشین فقط به پخش موسیقی محدود نشده و برخی مدل های آن می توانند صدای راننده را با استفاده از میکروفن داخلی، به گوشی منتقل کنند که در نتیجه امکان مکالمه ی تلفنی راننده بدون استفاده از گوشی را فراهم می سازد. در واقع این نوع دانگل فقط یک گیرنده بلوتوثی به حساب نمی آید و در حین برقراری تماس به عنوان یک فرستنده بلوتوثی صدا نیز عمل می کند.

دانگل بلوتوث مکالمه دار (میکروفن دار)

ورژن دانگل بلوتوث خودرو

مهم ترین ویژگی یک آداپتور بلوتوث که در نحوه ی عملکرد آن تاثیر زیادی دارد، نسخه ی بلوتوث آن می باشد. در واقع ورژن دانگل بلوتوث تعیین کننده ی میزان برد و سرعت تبادل اطلاعات در آن می باشد. جدیدترین دانگل های موجود در بازار با ورژن بلوتوث 5.0 و 5.1  تولید می شوند که سرعت انتقال داده و برد عملکرد در آن ها به مراتب بیشتر از دانگل هایی با ورژن پایین تر است.

قابلیت شارژ دانگل بلوتوث ماشین

دانگل های بلوتوث به طور کلی به دو دسته ی قابل شارژ (باطری دار) و غیر قابل شارژ تقسیم می شوند. دانگل بلوتوث شارژی ماشین می تواند از دو طریق انرژی مورد نیاز خود را تامین کند.

  1.  برخی مدل های گیرنده بلوتوثی AUX مجهز به درگاه میکرو یو اس بی ((Micro USB هستند که از طریق کابل تبدیل USB به Micro USB می توانند به فندکی، ضبط ماشین، لپ تاپ و … متصل شوند و عملیات شارژگیری را انجام دهند.
  2. نوع دیگر دانگل بلوتوث AUX دارای پورت USB می باشد که از این طریق با اتصال به ضبط ماشین شارژ می شود و به صورت همزمان برای ارسال آهنگ به سیستم خودرو از کابل AUX استفاده می کند.

مدل های غیر شارژی بدون باتری داخلی کار می کنند و برای تامین برق مورد نیاز خود وابسته به منبع تغذیه خارجی هستند. دانگل بلوتوث غیر شارژی از نوع دانگل بلوتوث USB می باشد که با اتصال به ضبط ماشین می تواند از برق خودرو استفاده کند. نوع دیگر آداپتور بلوتوث بدون باتری، با عنوان دانگل بلوتوث فندکی یا شارژر فندکی شناخته می شود که با اتصال مستقیم به جای فندک خودرو می تواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند. کاربرد این مدل فقط محدود به ارتباطات بلوتوثی نمی باشد و برای شارژ کردن گوشی هم از آن استفاده می شود.

دانگل بلوتوث شارژی ماشین

پشتیبانی از سیستم پخش خودرو

هنگام خرید دانگل بلوتوث حتما توجه داشته باشید که گیرنده بلوتوث مخصوص ماشین تهیه کنید. زیرا برخی مدل های دانگل بلوتوث برای استفاده در کامپیوتر و لپ تاپ ساخته شده اند که برای کار کردن وابسته به سیستم عامل windows یا Mac هستند و قابلیت اجرا در سیستم پخش خودرو را ندارند.

مشخصات فیزیکی دانگل ماشین

به طور کلی دانگل بلوتوث ها وسایلی جمع و جور و کوچکی می باشند که بیشتر از پلاستیک و درمواردی از فلز ساخته می شوند. همان طور که قبلا بیان کردیم دانگل بلوتوث ماشین در دو شکل USB و  AUXتولید می شود که دانگل بلوتوث AUX ماشین خود در دو مدل طراحی می شود. همچنین بر روی بدنه ی برخی مدل های آن چند دکمه برای تعویض آهنگ و روشن کردن قابلیت مکالمه تعبیه شده است.

نحوه ی اتصال دانگل بلوتوث به پخش ماشین

دانگل بلوتوث می تواند از طریق دو پورت USB و AUX به ضبط ماشین متصل شود. برای اتصال دانگل بلوتوث یو اس بی باید حالت ضبط را روی USB قرار دهید تا دانگل را شناسایی کند. پس از آن بلوتوث گوشی خود را روشن کنید و دکمه ی جستجو را فشار دهید تا بلوتوث گوشی بتواند دانگل را شناسایی کند که در این صورت نام دانگل بر روی صفحه ی موبایل شما نمایان می شود. این نام ممکن است مدل و برند دانگل یا نام ماشین یا اسم دستگاه پخش خودرو باشد. در برخی موارد برای برقراری ارتباط بلوتوثی، دانگل از شما درخواست رمز می کند که در اکثر مواقع این رمزها 1111، 0000 یا 1234 می باشند و اگر با وارد کردن آن ها اتصال برقرار نشد، برای اطلاع از رمز صحیح باید به دفترچه راهنمای دانگل مراجعه کنید. البته در برخی سیستم های پخش خودرو، رمز دانگل بر روی صفحه ی دیجیتالی ضبط نمایان می شود. بعد از وارد کردن رمز صحیح، کمی زمان می برد تا ارتباط دانگل با گوشی برقرار شود اما در هر سیستم پخش خودرویی اگر یک بار مراحل نصب اجرا شود دیگر نیازی به انجام آن ها نیست. در اکثر مواقع فعال کردن بلوتوث گوشی قبل از روشن شدن ضبط ماشین می تواند باعث اتصال خودکار گوشی به سیستم خودرو شود.

برای اتصال دانگل بلوتوث AUX نیز طبق مراحل بالا پیش می رویم فقط باید حالت ضبط را بر روی AUX تنظیم کنیم. آداپتور بلوتوث فندکی نیز در جای فندکی ماشین قرار می گیرد و نحوه ی اتصال آن از طریق کابل  AUX انجام می شود.

راهنمای نصب دانگل بلوتوث ماشین

دلایل عدم اتصال دانگل بلوتوث

با اطلاع از سالم بودن سوکت ورودی ضبط ماشین، عدم اتصال دانگل به سیستم پخش خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

  1. مهم ترین مسئله ای که باید برای ارتباط بدون نویز با آداپتور بلوتوث در نظر بگیرید سازگاری نسخه ی بلوتوث دانگل با بلوتوث گوشی می باشد. در واقع ممکن است دانگل دارای ورژن بلوتوث 4 باشد و تلفن همراه شما از نسخه بلوتوث 5 برای اتصال استفاده کند که این موضوع در برخی موارد برقراری ارتباط را با مشکل روبه رو می کند.
  2. مورد دیگری که کمی قبل تر به آن اشاره کردیم عدم پشتیبانی برخی دانگل ها از سیستم خودرو می باشد، چرا که برخی از آن ها برای دستگاه های خاصی ساخته شده اند. به طور مثال دانگل بلوتوث تلویزیون نوعی فرستنده بلوتوث می باشد و در واقع برای سیستم پخش ماشین کاربرد ندارد چون برای پخش آهنگ در ضبط ماشین از گیرنده ی بلوتوث استفاده می شود.

اکثر دانگل های بلوتوث ماشین دارای نشانگر کوچک LED در قسمت آخر بدنه هستند که بعد از اتصال به ضبط خودرو به صورت ثابت یا چشمک زن در می آیند. در واقع کاربرد اصلی این نشانگر برای اطمینان از برقراری ارتباط و سالم بودن دانگل می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله 6 دلیل اصلی عدم اتصال بلوتوث مراجعه نمایید.

جمع بندی

اتصال بی سیم از طریق بلوتوث با ضبط ماشین علاوه بر رفع محدودیت طول کابل، باعث کاهش هزینه های تعمیر و تعویض آن نیز می شود. همچنین با توجه به قیمت ارزان انواع دانگل بلوتوث به نظر می رسد که خرید این قطعه در مقایسه با تعویض ضبط خودرو گزینه ای اقتصادی تر باشد. ضمن این که وجود میکروفن در برخی مدل ها قابلیت مکالمه را نیز امکان پذیر کرده است. تنها نکته مهم، توجه به ویژگی های دانگل بلوتوث ماشین در هنگام خرید می باشد که در این مقاله به طور کامل به آن اشاره کردیم. همچنین یکی از مهم ترین دغدغه های افراد اطمینان از اصالت کالا می باشد، فروشگاه اینترنتی تکنوسان با ایجاد بستری امن و تنوع کالایی بالا، بستری مطمئن برای خرید شما عزیزان ایجاد کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا