سایر

مقایسه و بررسی تفاوت آبرنگ و گواش

امروزه از لوازم مختلفی برای کشیدن نقاشی استفاده می شود که هر یک از آنها منجر به خلق یک اثر هنری متفاوت می گردد. از جمله پر استفاده ترین لوازم رنگ آمیزی موجود در بازار می‌توان به آبرنگ و گواش اشاره نمود. این محصولات دارای رنگ بندی های بسیار متنوعی هستند و با ترکیب رنگ های مختلف آنها با یکدیگر می توانید به ترکیب رنگی جدیدی نیز دست پیدا کنید.

برای کشیدن نقاشی با استفاده از این دو محصول معمولا از قلم مو در ابعاد مختلف استفاده می‌شود. همچنین برای کشیدن نقاشی با استفاده از گواش و آبرنگ از آب استفاده می شود. بنابراین این دو محصول دارای خصوصیات مشترک زیادی با یکدیگر هستند. اما تفاوت ‌هایی نیز بین این دو وجود دارد که موجب شده تا نقاشی هایی که با استفاده از آن ها کشیده می شوند، دارای دو سبک متفاوت باشند. از این رو تفاوت نقاشی با گواش و آبرنگ کاملا محسوس می باشد و برای اینکه نقاشی حرفه ای، باید کاربرد و نحوه استفاده از هرکدام از این 2 محصول را بدانید.

تکنوسان مگ در این مقاله قصد مقایسه و بررسی تفاوت آبرنگ و گواش با یکدیگر را دارد. بنابراین چنانچه شما هم میخواهید با نحوه عملکرد این دو ابزار رنگ آمیزی بیشتر آشنا شوید و تفاوت های بین آن دو را دریابید پیشنهاد میکنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

بررسی تفاوت آبرنگ و گواش

بررسی تفاوت آبرنگ و گواش

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره نمودیم، با وجود شباهت هایی که آبرنگ و گواش به یکدیگر دارند این دو محصول با یکدیگر تفاوت هایی هم دارند که وجود این تفاوت ها منجر به به وجود آمدن تمایز بسیار بین این دو محصول شده است. در ادامه مقاله قصد داریم تا به مقایسه آبرنگ و گواش بپردازیم:

غلظت بالای گواش نسبت به آبرنگ

تفاوت آبرنگ و گواش

برای تولید گواش تعداد رنگدانه های بیشتری نسبت به آبرنگ مورد استفاده قرار گرفته است و همین موضوع سبب شده تا چگالی آن نسبت به آبرنگ به‌ مراتب بیشتر باشد. به همین خاطر نقاشی هایی که با استفاده از گواش کشیده می‌شوند نسبت به آبرنگ از غلظت بیشتری برخوردار هستند. در یک جمع بندی کلی میزان رنگ دهی آبرنگ نسبت به گواش شفاف تر می باشد.

روشن نمودن رنگ ها

برای آنکه بتوان از آبرنگ برای نقاشی استفاده کرد اقدام به رقیق کردن رنگدانه های موجود درون آبرنگ با استفاده از آب می نمایند. اما برای استفاده از رنگ های گواش نیازی به این کار نیست و افرادی که تمایل به روشن تر کردن رنگ های گواش دارند می‌توانند با افزودن مقداری رنگ سفید به سایر رنگ ها، رنگ روشن تری به دست بیاورند.

مقایسه آبرنگ و گواش

مثلاً اگر می خواهید در نقاشی های خود از رنگ صورتی استفاده کنید، در گواش کافیست به رنگ قرمز خود مقداری رنگ سفید بیافزایید و بدین ترتیب به رنگ صورتی دست پیدا کنید. اما برای دستیابی به این رنگ در آبرنگ کافی است مقداری آب را با رنگ قرمز ترکیب نمایید. هر چه میزان آب بیشتری استفاده شود رنگ صورتی شما کمرنگ تر خواهد بود.

درصد مقاومت آبرنگ و گواش نسبت به آب

تفاوت نقاشی با گواش و آبرنگ

با وجود اینکه برای تولید هر دو محصول از ترکیب آب بهره گرفته شده، اما به دلیل ساختار تشکیل دهنده متفاوتی که این دو محصول دارند میزان مقاومت آنها در برابر آب با یکدیگر فرق می کند. میزان مقاومت آبرنگ نسبت به آب بسیار پایین می باشد و نقاشی هایی که با استفاده از آبرنگ ترسیم شده‌اند نسبت به آب واکنش جدی نشان می دهند و دچار تغییر شکل و رنگ دهی می شوند و شکل آنها در هم آمیخته می‌شود.

اما مقاومت گواش در برابر آب بالاتر است و درصد رنگ دهی و تغییر شکل آن نیز پایین تر می باشد. البته میزان مقاومتی که گواش در برابر آب دارد، نسبت به رنگ هایی مثل رنگ اکریلیک به مراتب پایین تر است.

جذب کاغذ

آبرنگ چیست / گواش چیست

تولید کنندگان آبرنگ این محصول را به نحوی تولید کرده‌اند که میزان جذب بالایی بر روی سطوح کاغذی و مقوایی داشته باشد و به صورت اختصاصی آبرنگ برای کار روی این سطوح تولید شده است. در نتیجه میزان جذب آبرنگ بر روی این سطوح نسبت به گواش به مراتب بیشتر است. این درصد جذب به نحوی است که نهایتا آبرنگ با کاغذ ادغام شده و به صورت کامل جذب کاغذ می شود. دلیل این امر هم این است که آبرنگ حالت مایع دارد و همین موضوع سبب می‌شود تا خطوط ترسیمی به وسیله آبرنگ به خورد کاغذ رفته و تنها لک آنها بر روی کاغذ باقی بماند.

اما گواش دارای بافت متفاوتی بوده و توسط کاغذ جذب نمی گردد. بنابراین هنگامی که از گواش برای ترسیم نقاشی بر روی کاغذ استفاده می‌شود، تنها لایه ای رنگ بر روی کاغذ باقی خواهد ماند و همین موضوع سبب می‌شود که جلوه های بافتی که توسط گواش بر روی کاغذ به وجود می‌آید نسبت به آبرنگ محدود تر باشد.

نحوه کارکرد متفاوت

اگر قرار است از آبرنگ برای ترسیم نقاشی استفاده کنیم می بایست به ترتیب از رنگ های روشن شروع کرده و سپس به سراغ رنگ های تیره تر برویم. مثلاً هنگامی که قصد داریم تا اقدام به ترسیم نقاشی در پس زمینه تیره کنیم ابتدا می بایست رنگ های روشن تر موجود در پیش زمینه را نقاشی کرده و پس از آن کم کم به سراغ رنگ های تیره تر برویم. اما گواش از این نظر انعطاف پذیری بیشتری دارد و نحوه شروع کار با رنگ های تیره یا روشن آن با یکدیگر فرقی ندارد.

کاربرد آبرنگ / کاربرد گواش

بنابراین شما هم می توانید از سمت رنگ های روشن شروع کرده و به سراغ رنگ‌ های تیره بروید و یا از رنگ های تیره شروع کرده و سپس رنگ‌ های روشن ‌تر را بر روی پس زمینه های تیره ترسیم کنید. بنابراین میزان انعطاف پذیری گواش در طراحی و ترسیم نسبت به آبرنگ بیشتر می باشد و استفاده از آن سهولت بیشتری را برای کاربران به دنبال خواهد داشت.

خطوط ترسیم شده در زیر رنگ

آبرنگ چه خصوصیاتی دارد

به دلیل آنکه آبرنگ نسبت به گوش شفاف تر است، به شما این قابلیت را می دهد که ابتدا به وسیله خودکار یا مداد اقدام به طراحی طرح اصلی خود نموده و سپس با استفاده از آبرنگ شروع به رنگ آمیزی این طرح ‌ها نمایید. اما متاسفانه در نقاشی با گواش این مزیت در اختیار کاربران قرار ندارد و از آنجایی که رنگ های گواش کدر هستند، خطوطی که با استفاده از مداد یا خودکار کشیده می شوند زیر این رنگ ها محو می گردند و نمی توان از این قابلیت استفاده کرد.

جلاکاری

یکی از جدیدترین تکنیک هایی که هنرمندان از آن برای کشیدن نقاشی های دو بعدی استفاده می نمایند تکنیک جلاکاری می باشد که با استفاده از این تکنیک می توانید نقاشی های خود را هر چه زیباتر کنید و به نقاشی های خود عمق ببخشید. متاسفانه اجرای تکنیک جلاکاری تنها به وسیله آبرنگ میسر است و با استفاده از گواش نمی توانید این کار را انجام دهید.

راهنمای خرید گواش و آبرنگ

چرا که برای اجرای این تکنیک می بایست به لایه رنگ زیرین را توسط قلم مو و رنگ آبکی به اصطلاح بشویید. اما اگر بخواهید این تکنیک را بر روی گوش اجرا کنید نه تنها نقاشی شما عمق و فضا پیدا نخواهد کرد، بلکه رنگ های موجود دچار لک شدگی نیز می ‌شوند و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تفاوت های بین گواش و آبرنگ پرداختیم و مزایا و معایب هر یک از آنها را عنوان نمودیم. به طور کلی گواش و آبرنگ علاوه بر داشتن یک سری مزایا می توانند نقاط ضعفی را نیز دارا باشند که این به سبک و سلیقه شخصی هنرمند وابسته است که بخواهد کدام یک از این دو محصول را برای کشیدن نقاشی های خود انتخاب نماید.

معمولاً هنرمندانی که تمایل به خلق آثار لطیف و عمیق و واقع گرایانه دارند از آبرنگ برای ترسیم نقاشی های خود استفاده می نمایند. اما افرادی که ترجیح می دهند تا نقاشی های ساده تر و سر راست تر خود را با استفاده از رنگ‌ های تند و واضح و جسور ترسیم نمایند از گواش برای کشیدن نقاشی های خود استفاده می نمایند.

معمولاً معماران و تصویر سازان ترجیح می دهند تا برای خلق آثار خود گواش را مورد استفاده قرار دهند. در مجموع با توجه به سبک نقاشی و سلیقه ای که دارید می توانید هر یک از این دو محصول را برای کشیدن نقاشی های خود انتخاب نموده و آن را خریداری نمایید. شما خرید کدام یک از این دو محصول را برای ترسیم نقاشی توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به سایر کاربران کمک کنید تا بتواتند یک تصمیم آگاهانه و خوب برای خرید یکی از این دو محصول جهت ترسیم نقاشی های خود بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا