برق و ابزار آلات

راهنمای خرید و معرفی انواع مته موجود در بازار

دریل و مته، به دلیل نیاز به سوراخ کردن اجسام مختلف کنند تا فضای مناسبی برای پیچ و مهره ها و میخ در بخش ها و سطوح مختلف هموارع موارد کاربرد زیادی دارند و افراد زیادی از آن ها استفاده می کنند. برای چرخاندن مته بر روی سطوح مختلف جهت به وجود آوردن سوراخ می توان هم از سیستم ‌های موتوری و هم از سیستم های دستی بهره گرفت.

به دلیل موارد کاربرد گسترده مته شاهد عرضه مدل ‌های متنوعی از آن به بازار هستیم و هر یک از این مته ها دارای تفاوت های بسیاری از جهات مختلف نظیر جنس، دقت عمل و ابعاد با یکدیگر می باشند. تکنوسان مگ در این مقاله پس از معرفی مته قصد ارائه راهنمای خرید مته و معرفی انواع مته موجود در بازار به کاربران را دارد. بنابراین اگر قصد خرید مته دارید و موارد کاربرد انواع مته را بشناسید پیشنهاد میکنیم خواندن ادامه این مقاله را از دست ندهید.

مته چیست؟

انواع مته / کاربرد انواع مته

مته به قطعه ای فلزی گفته می شود که مورد اصلی کاربرد آن سوراخکاری بر روی سطوح مختلف می باشد و از تنوع بسیار زیادی برخوردار می باشد و از انواع مختلف آن می توان برای به وجود آوردن سوراخ بر روی سطوح مختلف بهره گرفت. مته ها اغلب دارای نوک تیزی هستند و برای آنکه بتوانید اقدام به سوراخ کردن سطوح گوناگون با استفاده از مته کنید از دستگاه‌های مختلفی نظیر دریل استفاده می شود.

با قرار دادن مته در سر دریل و چرخیدن آن سوراخ ایجاد می شود. سوراخ هایی که به وسیله مته ایجاد می‌ شوند دارای سری شبیه به مخروط و شکل استوانه ای هستند و سوراخ کردن آنها در امتداد محور طولی صورت می گیرد. کار برش هم به وسیله لبه های تیزی که در نوک مته وجود دارد انجام می شود و براده های حاصل از این کار از شکاف حلزونی شکل به صورت مدون خارج می گردند.

مته ها امروزه در بخش های مختلف مورد نیاز هستند و موارد کاربرد آنها در مصارف خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی می باشد. از جمله اصلی‌ترین متعلقات دریل می‌ توان به مته اشاره نمود و در اصل دریل بدون داشتن مته یک وسیله بی کاربرد می گردد. انتخاب مته می بایست به تناسب نوع حفره مدنظر و جنس سطح انجام شود.

متریال مورد استفاده برای تولید مته

راهنمای خرید مته دریل

برای تولید مته از جنس ها و مواد سازنده متفاوتی بسته بهره گرفته می ‌شود و این موضوع به نوع کاربرد مته نیز وابسته می ‌باشد. در اصل جنس مته از جمله عوامل اصلی تعیین کننده کاربرد مته می باشد. از جمله متریال هایی که برای تولید مته مورد استفاده قرار می گیرد می توان به متریال های زیر اشاره نمود:

فولاد کم کربن

مته های فولادی جزو پرفروش‌ترین مته های موجود در بازار هستند. از مته هایی که با استفاده از فولاد کم کربن تولید شده اند برای انجام عملیات سوراخکاری روی چوب استفاده می گردد. اگر از مته های فولاد کم کربن برای انجام عملیات سوراخکاری روی چوب های محکم و مقاوم استفاده کنید و طول عمر متن های فوق کم می گردد. عموما میزان کربن استفاده شده برای تولید این مته ها ۱۵ درصد می باشد و به همین خاطر قیمتی که برای عرضه آنها در نظر گرفته شده نسبت به متغیر هایی که درصد کربن شان بیشتر است پایین تر می باشد

فولاد با کربن زیاد یا فولاد پ‎‎ر کربن

مته هایی که با استفاده از فولاد پر کربن تولید شده اند دارای مقاومت بالایی در برابر دما می باشند. البته بهتر است از داغ شدن بیش از حد این مته پیشگیری به عمل بیاورید. چرا که این امر منجر به خمیری شدن مته می‌شود و نهایتاً به نرم شدن لبه های آن منجر خواهد شد.

بهترین مته های بازار

در آلیاژ تشکیل دهنده این مته ها حدود ۵۰ درصد کربن وجود دارد. به خاطر چکش کاری روی مته در دمایی زیاد، بخش پوسته فولادی آن بسیار محکم و مقاوم شده است. از مته های پرکربن می‌توان برای انجام سوراخکاری بر روی فلزات یا چوب استفاده کرد. در نتیجه موارد کاربرد این مته ها نسبت به مته های قبلی بیشتر می باشد و به دلیل استفاده از درصد کربن بیشتر برای تولید آنها قیمتشان نیز بالاتر از مته های قبلی است.

فولاد سرعت بالا

مته های تولید شده از فولاد سرعت بالا دارای مقاومت خیلی مناسبی در برابر تغییرات دمایی هستند. از جمله آلیاژ هایی که برای تولید این مته مورد استفاده قرار می گیرد می توان به آلیاژهایی نظیر وانادیوم، کروم و تنگستن اشاره نمود. از فولاد سرعت بالا برای انجام عملیات سوراخکاری بر روی موادی که به سرعت برش بالاتری نیاز دارند می توان استفاده کرد.

امروزه از این مته ها برای سوراخ کاری سطوح چوبی چوبی مقاوم و سخت، سطوح فلزی و سطوح تولید شده با استفاده از مواد pvc می توان استفاده نمود. مته های فولاد سرعت بالا دارای مقاومت خوب و قابل قبولی می باشند و به همین خاطر این مته ها را می‌توان جزو پرکاربردترین و پرفروش ترین مته های موجود در بازار معرفی نمود.

بررسی مته های فولادی

فولاد آلیاژی

مواد تشکیل دهنده این مته ها دقیقا مشابه مته فولاد سرعت بالا می باشد. با این تفاوت که مقدار زیادی کبالت نیز به ترکیبات قبلی اضافه شده است. از جمله مشخصات مته های فوق می‌توان به بی‌اثر بودن آنها در مقابل دما اشاره نمود و بالارفتن دما روی عملکرد این مته ها تاثیر نمی گذارد. به همین خاطر این مته ها جزو پرکاربردترین مته های موجود در بازار به شمار می‌روند. از جمله موارد کاربرد مته فولاد آلیاژی کبالت می توان به استفاده از آن برای سوراخکاری فلزات مختلف نظیر فولاد ضد زنگ، آهن، استیل و فولاد اشاره نمود. از جمله معایب این مته ها نیز می‌توان به مقاومت پایین این مته ها در برابر شکنندگی اشاره کرد.

انواع مته

همانطور که پیشتر نیز عنوان کردیم انواع مختلفی از مته در بازار وجود دارد که در ادامه تعدادی از آنها را برای شما معرفی خواهیم نمود:

مته فلزات و آهن

این مته جزو مته های مارپیچی بوده و نوک آن تیز و زاویه دار می باشد و به همین خاطر کار سوراخکاری با استفاده از آن بسیار راحت انجام انجام میشود. برای تولید این مته از متریال های مختلفی بهره گرفته می‌شود. مثلاً نوع خاصی از آن وجود دارد که برای تولید آن از متریال های معمولی استفاده شده و آن نام آن HSS می باشد و در رنگ بندی های سفید، طلایی و مشکی به بازار عرضه شده است.

انواع سایز مته / انواع مته دریل

از این نام مته برای انجام سوراخکاری بر روی سطوح آلومینیومی، آهنی، پلاستیکی و چوبی استفاده می شود. مته هایی هم که به HSS CO مشهور هستند دارای مقداری فلز کبالت در ترکیبات سازنده خود می باشند و به آنها مته خشک هم می‌گویند. از این نوع مته برای انجام عملیات سوراخکاری بر روی سطوح سخت تر فلزی نظیر چدن و استیل استفاده می شود. این مته ها در دو نوع کبالت دار ۵ درصد و ۸ درصد به بازار عرضه شده‌اند. طول عمر و کیفیت مته های کبالت دار نسبت به مته های معمولی بیشتر است و قیمتی که برای عرضه آنها در نظر گرفته شده چند برابر مته های معمولی می باشد.

مته الماسه مخصوص دیوار و بتن

این نوع مته جزو مته های مارپیچی به شمار می رود و به دلیل اینکه شکل سری آن شبیه الماس است به آن مته الماسه گفته می شود. مته هایی به دارای یک سری الماس ۸ شکل هستند به مته های دو الماسه معروف می باشند و مته هایی که دارای دو الماس ۸ شکل به صورت عمود بر هم هستند به مته های چهار الماسه شهرت دارند. هرچه جنس نوک مته ها با کیفیت تر باشد، طول عمر مته بیشتر می گردد و علاوه بر این عملیات سوراخکاری با استفاده از آن نیز راحت تر انجام خواهد شد.

انواع مته بر اساس جنس مواد

با استفاده از این مته می‌توانید سوراخکاری بر روی سطوح مختلف مثل سنگ، سرامیک، بتن، گرانیت و کاشی را انجام دهید. مته های الماسه در سایز بندی های مختلفی به بازار عرضه شده اند و تفاوت آنها با یکدیگر در طول و قطر مته می باشد. علاوه بر این، این مته ها از نظر محل اتصال به دریل هم دارای انواع مختلفی هستند.

مته مرغک

انواع مته براساس کاربرد

مته مرغک معمولاً در ماشینهای تراش مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مشخصات ظاهری این مته ها می توان به دارا بودن دو سر شبیه مته اشاره نمود و با استفاده از این مته ها می توانید اقدام به ایجاد سوراخ های بزرگ روی سطوح گوناگون نمایید. نحوه عملکرد این مته به این صورت است که اقدام به ایجاد یک سوراخ ریز مخروطی شکل می ‌نماید و بدین صورت از لغزش مته های بزرگ پیشگیری به عمل می آورد.

مته اکریلیک

نحوه کار با مته

مته های فوق دارای یک نوک تیز ۸ شکل با زاویه ۶۰ درجه می باشند. به همین خاطر از این مته می توان برای برش اکریلیک هایی نظیر پلی کربنات و پلکسی گلس استفاده نمود.

مته پله ای

مته های پله های مناسب ترین گزینه برای ایجاد سوراخ بر روی سطوح پلاستیکی فلزی و چوبی می باشند. این مته ها به صورت پلکانی در سایز بندی های متفاوتی طراحی و به بازار عرضه شده اند و با استفاده از آنها دیگر نیازی ندارید تا اقدام به تعویض مکرر سری مته در سایزهای مختلف نمایید و با داشتن یک عدد از این مته ها در اصل چند مته با سایز بندی های مختلف خواهید داشت.

نکات مهم هنگام خرید مته

مته های پله ای برای به وجود آوردن سوراخ های بزرگ استفاده می شوند. ترتیب پله های این مته از کوچک شروع می‌شود و تا بزرگ ادامه پیدا می کند و تا زمانی که به سایز مورد نظرتان برسید می توانید اقدام به فشار دادن مته بر روی سطح مورد نظرتان نمایید.

مته برگی

نکات مهم هنگام خرید مته

به دلیل آنکه شکل ظاهری این مته شبیه به برگ درخت می باشد به آن علامت مته برگی گفته می‌شود. مته فوق معمولاً در صنایع چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مته از نظر نحوه کاربرد عملکردی مشابه مته گازور دارد.

مته گازور

ویژگی های مته خوب

از مته گازور می‌توانید برای به وجود آوردن سوراخ در محلی که جک های درب کابینت نصب می شوند استفاده نمایید. به همین خاطر مته های گازور اغلب در صنایع چوبی کاربرد دارند. قیمتی که برای عرضه این مته در نظر گرفته شده به تناسب کاربرد فوق‌ العاده‌ای که دارد بسیار خوب و مناسب می باشد.

مته خزینه

نکات خرید مته / نکات مهم در خرید مته

از مته خزینه می‌توانید برای به وجود آوردن سوراخ در محل بسته شدن پیچ استفاده کنید. پس از ابداع این نوع مته ظاهر کارها بسیار تمیز تر شد و دلیل این امر هم این است که سوراخ هایی که با استفاده از این مته ایجاد می شوند باعث می شوند که پیچ پس از بسته شدن به صورت برجسته از سطح کار بیرون نزند و به صورت هم سطح با سطح مورد نظر بسته شود و این امر منجر به تمیز تر شدن سطح کار می گردد. از جمله موارد کاربرد اصلی مته فوق می توان به استفاده از آن در صنایع چوبی اشاره کرد.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی جامع و کامل مته و موارد کاربرد آن، متریال هایی که برای تولید مته مورد استفاده قرار می گیرند را به کاربران معرفی کرده و مزایا و معایب و موارد کاربرد هر یک از آنها را نیز به کاربران عنوان نمودیم. در ادامه اقدام به معرفی انواع مختلف مته موجود در بازار به کاربران کردیم تا آنها را بیشتر با این ابزار کاربردی آشنا کنیم.

امروزه برندهای مختلفی به کار تولید مته در کشور مشغول هستند. شما خرید کدام یک از برندهای تولید کننده مته را به کاربران توصیه می کنید؟ دلایل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به کاربران در یافتن یک مته خوب و باکیفیت یاری رسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا