برق و ابزار آلات

معرفی انواع آچار و کاربرد هر کدام

یکی از ابزار آلات کاربردی که شاهد استفاده از آن در حوزه های مختلف برای کاربردهای گوناگون هستیم آچار میباشد. آچار ها دارای انواع مدل های بسیار متنوع و گوناگونی هستند و برای تولید هر یک از آنها علاوه بر طراحی ویژه، از مواد و متریال متفاوتی بهره گرفته می‌شود. نکته ای که در این میان وجود دارد این است که به تعداد انواع مهره هایی که در بازار وجود دارد، یک آچار مناسب برای باز کردن آن نیز به بازار ارائه شده است.

به دلیل اهمیت بالای این ابزار در مقاله راهنمای خرید آچار قصد داریم برخی از انواع آچار های بازار را به شما معرفی کنیم تا با این ابزار آلات کاربردی بیشتر آشنا شوید. اگر قصد خرید آچار دارید تا انتهای مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

انواع آچار

معرفی انواع آچار موجود در بازار

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم آچار ها در تنوع زیادی با بازار عرضه شده اند و هر یک از آنها برای منظور خاصی طراحی و تولید شده اند. برای تقسیم بندی آچار ها دو دسته بندی مختلف را مد نظر قرار می دهند. در تقسیم بندی اول دسته بندی آچار ها بر مبنای مشاغلی که از اقدام به استفاده از آچار می نمایند می کنند و در دسته بندی بعدی بر حسب نوع پیچ و شکل آچار اقدام به دسته بندی آچار ها می نمایند. در ادامه قصد معرفی تعدادی از آچار های موجود در بازار و بررسی و تحلیل موارد کاربرد هر یک از آنها را داریم.

آچار فرانسه

کاربرد انواع آچار

یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین آچار هایی که از آن استفاده بسیار زیادی می‌شود آچار فرانسه می باشد. یک سر این آچار باز بوده و دارای یک پیچ مارپیچی می باشد که با استفاده از آن می توانید دهانه آچار را باز و بسته کنید و آن را به اندازه دلخواه تنظیم نمایید.

به دلیل اینکه دهانه این آچار قابل تنظیم می باشد، عملکرد و کارایی آن افزایش پیدا کرده و می توان آن را زیر مجموعه ای از آچار های ترکیبی که توانایی انجام چند عمل را دارا می باشند به شمار آورد. از جمله موارد کاربرد آچار فرانسه می توان به استفاده از آن برای باز و بسته کردن پیچ و مهره در ابعاد مختلف اشاره نمود. علاوه بر این از این آچار در امور مربوط به لوله کشی نیز استفاده می شود.

آچار آلن

پرکاربردترین آچارهای بازار

آچار آلن از نظر ظاهری دارای شکل شش گوشه بود و در دو مدل مختلف به بازار عرضه شده است. برای تولید آچار آلن معمولا از فلز فولاد استفاده می شود. برای استفاده از آچار آلن مدل L کافیست قسمت بلند آچار را درون مرکز مهره قرار دهید و سپس اقدام به چرخاندن قسمت دیگر آچار توسط دست نمایید و بدین صورت اقدام به باز کردن یا بستن مهره ها کنید. چنانچه دسته آچار کوتاه باشد و امکان چرخاندن آن توسط دست فراهم نباشد می توانید از میله های افزایش طول برای راحت تر کردن کار استفاده نمایید.

نحوه استفاده از آچار های آلن مدل T نیز دقیقاً مشابه مدل قبلی می باشد و به راحتی می توانید از آنها استفاده کنید. امروزه برای تولید محصولات مختلفی نظیر صندلی های اداری از پیچ هایی که دارای شکل آلن می باشند استفاده می شود. در نتیجه برای تعمیر یا باز و بسته کردن پیچ های این محصولات می بایست از آچار آلن استفاده کنید.

آچار رینگی

انواع آچار آلات

آچار رینگی نوعی آچار است که در دو سمت خود دارای یک حلقه بسته می باشد و می‌بایست پیچی که قصد باز یا بسته کردن آن را دارید داخل این رینگ ها قرار دهید و سپس با چرخاندن آچار اقدام به باز و بسته کردن پیچ فوق نمایید. حلقه تشکیل دهنده این آچار از قسمت داخلی دارای حالت شش ضلعی بوده و از آن برای باز کردن یا بستن پیچ هایی که شکلشان شش ضلعی می باشد استفاده می شود.

البته نوع ۱۲ ضلعی از آچارهای دوسر رینگی نیز به بازار ارائه شده و معمولاً از این نوع آچار ها در فضاهای محدود استفاده بیشتری می شود. چرا که وجود زوایای بیشتر در این آچار کار جا انداختن آچار را با سهولت بیشتری همراه خواهد نمود. نوع دیگری از آچارهای دوسر رینگی نیز در بازار وجود دارد که در قسمت داخلی رینگ دارای ۸ ضلع می باشند که از آنها برای باز و بسته کردن مهره های مربعی استفاده می شود.

از آنجایی که معمولاً پیچ ها بر روی سطوحی صاف واقع شده‌اند، در صورت سفت کردن پیچ ممکن است پیچ داخل سطح مورد نظر فرو رود یا با آن سطح هم سطح گردد. معمولاً برای تولید تولید آچار های دو سر رینگی اقدام به زاویه دار کردن بخش انتهایی این آچار ها می‌کنند تا نحوه قرار گرفتن این آچار ها در دست به صورت عمودی باشد و به راحتی بتوان کار باز و بسته کردن پیچ را انجام داد.

آچار دو سر تخت

بهترین مارک آچار

آچار دو سر تخت با وجود طراحی ساده ای که دارد از کاربرد بسیار گسترده و وسیعی برخوردار می‌باشد و تقریباً در تمامی خانه ها شاهد وجود این ابزار کاربردی هستیم. دو سمت دسته این آچار دارای حالت C شکل می باشند که یک طرف از طرف دیگر آنها کوچکتر است و از آن برای باز و بسته کردن مهره هایی که سایز آن ها کوچکتر می باشد استفاده می شود.

از آچار های دو سر تخت معمولاً برای باز و بسته کردن پیچ و مهره هایی که در فضاهای محدود قرار گرفته اند استفاده می‌شود. این آچار ها در عین کاربرد بسیار بالایی که دارند از قیمت خوب و مقرون به صرفه ای نیز برخوردار می باشند و در سایز بندی های مختلفی به بازار عرضه شده اند.

آچار بکس

انواع آچار صنعتی

از دیگر آچار های کاربردی موجود در بازار آچار بکس می باشد که از نظر نحوه عملکرد شبیه به آچار رینگی می باشد. آچار بوکس در سایز بندی های مختلفی به بازار ارائه شده است و از هر یک از آنها برای باز و بسته کردن پیچ و مهره با سایز بندی مختلف استفاده می شوند.

برای استفاده از آچار بکس کافیست پیچ را درون استوانه ای که در قسمت انتهایی آچار قرار دارد بگذارید و سپس با چرخاندن آچار کار باز و بسته کردن پیچ را انجام دهید. آچار بکس به دلیل اینکه اقدام به پوشش دهی از سایز بندی های مختلف پیچ می کند فرد را قادر می سازد تا با استفاده از آن بتواند اقدام به باز و بسته کردن انواع پیچ ها کند و برای انجام این کار نیازی به داشتن ابزارهای مختلف نداشته باشد.

در واقع افرادی که یک پک آچار بکس خریداری کنند به راحتی می‌توانند خود را از خرید ابزارهای مختلف رها سازند. نکته مهم دیگری که در این میان وجود دارد این است که این محصول در نوع ضربه ای نیز به بازار عرضه شده که دارای سه مدل تفنگی شارژی، تفنگی بادی و شارژی تفنگی بادی می باشد.

آچار بکس را می توان یک آچار همه کاره به شمار آورد که با کاربرد گسترده ای که دارد می تواند اقدام به سرعت بخشیدن به کارهای مختلف ما نماید. معمولاً در مشاغل فنی و افرادی که به ساخت و سازهای کوچک مشغول هستند از آچار فوق استفاده می شود. البته اغلب مکانیکی ها نیز از این آچار برای تعمیر بخش های مختلف خودرو استفاده می نمایند.

آچار جغجغه ای

مشخصات یک آچار خوب

آچار جغجغه ای یکی دیگر از انواع اچار موجود در بازار است و  دارای عملکرد هرز گرد بوده و با استفاده از آن می توانید کارهای خود را با سهولت بیشتری انجام دهید. ممکن است در برخی مواقع هنگامی که قصد باز و بسته کردن پیچ و مهره را دارید نیاز داشته باشید تا آچار خود را بچرخانید و با تغییر زاویه کار خود را به اتمام برسانید. اما در اغلب مواقع فضای لازم برای چرخش و تغییر زاویه وجود ندارد.

با استفاده از آچار جغجغه ای به راحتی می توانید این کار را انجام دهید و در فضاهای محدود نیز عملیات تغییر زاویه و چرخش را انجام دهید. از آچار جغجغه ای معمولاً در مشاغل فنی، تاسیسات و صنایع استفاده می شود و با استفاده از آن می توان کارها را با سرعت و دقت بیشتری انجام داد.

آچار چرخ

راهنمای خرید آچار بکس

آچار چرخ از جمله پرکاربرد ترین آچار های مورد استفاده در مکانیکی ها می باشد. این آچار از نظر شکل ظاهری، شبیه به حرف انگلیسی X می باشد و در سایز بندی های مختلفی به بازار عرضه شده است. این محصول از سری های مختلفی برخوردار می باشد که هر یک از این سری ها برای باز کردن سایز های متفاوت پیچ مورد استفاده قرار می گیرد. ۴ سایز استاندارد این سری ها سایزهای ۱۷-۱۹-۲۱-۲۲ می باشند. از این آچار برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های چرخ خودرو استفاده می شود و با استفاده از آن می توان چرخ خودرو را از محل خود را جدا نمود و اقدام به تعویض چرخ نمود.

آچار ترکمتر

نکات مهم در خرید آچار

آچار ترکمتر معمولاً برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از آچار ترکمتر به راحتی می توانید بدون اینکه فشار زیادی به پیچ و مهره ها وارد کنید اقدام به محکم تر کردن آنها نمایید. آچار ترکمتر دارای مدل های متنوعی است که از آن جمله می‌توان به مدل نقطه ای یا کمرشکن، مدل عقربه ای یا ساعتی و مدل دیجیتال اشاره نمود. البته قیمت مدل های مختلف این آچار با یکدیگر متفاوت می باشد. از دیگر موارد کاربرد آچار ترکمتر می توان به استفاده از آن در صنایع گوناگون اشاره نمود.

آچار شلاقی

برای خرید آچار به چه نکاتی توجه کنیم؟

آچار شلاقی که در بازار به آچار لوله گیر نیز شهرت دارد معمولا برای انجام کارهای سنگین و پیچیده مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه کار با این آچار بسیار آسان و راحت است و به راحتی با استفاده از آن می توانید اقدام به انجام کارهای مختلف کنید. این آچار علاوه بر استفاده در لوله کشی می‌تواند برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های مختلف نیز مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از آچار شلاقی برای انجام کار لوله کشی می تواند سرعت و دقت انجام کار را با طرز چشمگیری افزایش دهد.

انبر قفلی

پیشنهاد خرید آچار / نکاتی برای خرید آچار

انبر قفلی را می توان جزو پرکاربردترین آچار های موجود در بازار به شمار آورد که دارای کاربرد گسترده‌ای در مشاغل مختلف می باشد. این آچار از دو فک ثابت و متحرک برخوردار می باشد و برای آنکه بتوانید فک متحرک این آچار را تنظیم نمایید می بایست پیچی که در انتهای دسته انبر قفلی قرار دارد را بچرخانید تا زاویه مورد نظر شما حاصل شود.

از آنجایی که می‌توان از این انبر برای باز و بسته کردن پیچ های هرز شده استفاده کرد، در نتیجه این ابزار را می توان یک ابزار بسیار مهم و کلیدی عنوان نمود. در مشاغل مختلفی نظیر تاسیسات که امکان لغزش آچار در حین باز و بسته کردن پیچ و مهره وجود دارد، معمولاً از انبار قفلی برای پیشگیری از این امر استفاده می شود.

آچار دندانه ای

راهنمای خرید آچار خانگی

آچار دندانه ای به آچار هایی گفته می شود که در قسمت انتهایی خود دارای گیره های دندانه ای شکل می باشند و بخش دیگر این آچارها دارای حالت تخت هستند. در واقع شکل ظاهری این آچار را می توان به دهان تمساح تشبیه کرد و همین موضوع سبب شده تا انگلیسی زبانان به این محصول آچار تمساحی نیز بگویند. در گذشته از آچار دندانه ای برای باز کردن پیچ و مهره های مربعی شکل استفاده می شد. اما امروزه از این آچار ها برای باز کردن پیچ و مهره هایی که دارای حالت شش گوش هستند استفاده می شود.

آچار طبلی

انواع آچار بکس دستی

آچار طبلی جزو آچار های مربعی به شمار می‌ رود که معمولاً از آن برای کوک کردن آلات موسیقی ضربی استفاده می شود. این آچار را می توان جزو آچار های تخصصی به شمار آورد که دقیقاً برای منظور خاصی که تولید شده اند می توانند استفاده شوند و نمی توان از آن ها استفاده دیگری نمود. هنگامی که آلات موسیقی شما از کوک خارج شده اند، با استفاده از این آچار می توانید اقدام به سفت کردن زه و میله های آلات موسیقی خود کنید و مجددا برای نواختن موسیقی از سازهای خود استفاده نمایید. از آچار فوق می توان برای کوک کردن طبل های مختلف نیز استفاده کرد.

آچار ترکیبی

انواع آچار جک

آچار های ترکیبی جزو آچار های چند کاره موجود در بازار به شمار می روند که می توان از آنها برای انجام کارهای مختلف بهره گرفت. دو قسمت انتهایی این آچار ها دارای دو شکل متفاوت هستند و یک سر آنها تخت و سر دیگر آن ها دارای حالت رینگی می باشد. از جمله موارد کاربرد آچار ترکیبی می توان به استفاده از آنها در مشاغل مکانیکی و فنی اشاره نمود. این آچار ها به دلیل طراحی ویژه ای که دارند می توانند برای انجام دو کار مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

آچار چکش خوار

انواع آچار ستاره

آچار چکش خوار دارای یک سر رینگی یا تخت بوده و بخش انتهایی آن ها دارای یک قالب صاف می باشد. برای استفاده از آچار چکش خوار می بایست پیچ و مهره ای که قصد سفت کردن آن را دارید تا جایی که می شود با دست سفت کنید و سپس آچار چکش خوار را بر روی پیچ مورد نظر قرار دهید و با زدن ضربه توسط چکش اقدام به محکم کردن پیچ سر جای خود نمایید.

ضربه ‌ای که به پیچ وارد می شود سبب محکم تر شدن آن در سر جای خود می گردد. معمولاً از آچار های چکش خوار در مواقعی که احتیاج به وارد کردن نیروی زیاد برای باز و بسته کردن پیچ و مهره ها وجود دارد استفاده می شود.

آچار سرعتی

آچار سرعتی زیر مجموعه ای از آچار بکس می باشد ولی عملکرد آن اندکی متفاوت با آچار بکس است. آچار های سرعتی دارای سری قابل تعویض هستند و برای استفاده از آن این آچار ها نیازی به جدا کردن مهره از آچار برای باز و بسته کردن وجود ندارد و همین موضوع سبب بالا رفتن سرعت انجام کار می شود. کاربرد اصلی این آچار ها در مشاغل فنی و مکانیکی ها می باشد.

آچار فیلتر بازکن

انواع آچار شلاقی

از دیگر آچار های موجود در بازار می توان به آچار فیلتر بازکن اشاره نمود که کار باز کردن فیلتر خودرو را انجام می دهد. لازم به ذکر است که انواع مختلفی از آچار فیلتر بازکن در بازار وجود دارد و دلیل این امر هم این است که فیلتر خودروهای مختلف از نظر شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت می باشند و برای باز و بسته کردن آنها نیاز به آچار های مختلفی است. از نظر ظاهری آچار فیلتر بازکن دارای چهار مدل مختلف است که این چهار مدل برحسب نوع خودرو با یکدیگر متفاوت می باشند.

بنابراین از آچار های فیلتر بازکن معمولاً در مکانیکی ها و نمایندگی های تعمیر خودرو استفاده می شود. بدون وجود این آچار کار باز کردن فیلتر خودروها سخت و زمان بر می گردد و همین موضوع سبب افزایش هزینه های تعویض فیلتر خودرو می ‌شود. اما با وجود این ابزار کاربردی می توان در مدت زمان کوتاهی فیلتر خودروهای مختلف را باز نمود و اقدام به تعمیر یا تعویض آنها کرد.

آچار درام

انواع آچار شمع

آچار درام جزو آچارهای تخصصی موجود در بازار می باشد که از آن برای کوک کردن آلات موسیقی نظیر درام و جاز استفاده می شود. این آچار را نمی توان برای اهداف دیگر مورد استفاده قرار داد.

آچار آبگیر

انواع آچار شبکه

آچار آبگیر از نظر شکل ظاهری شبیه به حرف انگلیسی T بوده و دارای یک فک خمیده در بخش انتهایی خود می باشد. از جمله موارد کاربرد آچار آب گیر می توان به استفاده از آن برای آبگیری شیرآلات موجود در بخش های مختلف منزل نظیر سینک و دستشویی اشاره کرد.

آچار پدال

نکاتی برای خرید آچار

آچار پدال برای تعمیر پدال خودرو استفاده می گردد. این آچار ها از نظر شکل ظاهری شبیه به شکل U انگلیسی هستند و برای تولید آن ها معمولاً از فلزات محکم و مقاوم نظیر فولاد استفاده می شود.

آچار شمع

انواع اچار

آچار شمع نیز جزو آچار های تخصصی به شمار می ‌رود و از آن برای تعمیر شمع خودرو استفاده می شود. از نظر ظاهری این آچار دارای دو جداره شش گوش می باشد و برای تولید آن از فلزات مستحکم و مقاوم استفاده می شود تا دوام و مقاومت این آچار افزایش پیدا کند و بتوان آن را برای سالیان طولانی مورد استفاده قرار داد.

جمع بندی

در مقاله راهنمای خرید آچار تعدادی از پرکاربردترین و پر استفاده ترین آچار هایی که در بازار وجود دارند را به شما معرفی نمودیم تا با خواندن این مقاله بتوانید با نوع کاربرد آچار های مختلف آشنا شوید و در مواقع لزوم بدانید که استفاده از کدام یک از این آچار ها می تواند به شما برای انجام کار مورد نظرتان کمک کند.

اگر قرار است اقدام به خرید آچار برای هدف خاصی کنید بهتر است حتما پیش از خرید از نحوه عملکرد آچارهای مختلف اطلاع کامل کسب کنید تا دقیقاً آچاری را خریداری نمایید که بتواند نیاز شما را برطرف سازد. تکنوسان مجموعه کاملی از انواع آچارها را با بهترین قیمت گرد هم آورده است. این فروشگاه امکان خرید عمده انواع لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر، ابزارهای تعمیراتی و قطعات یدکی را برای مشتریان خود فراهم ساخته است. برای دسترسی به قیمت های عمده تنها کافی است در سایت ثبت نام کنید و پس از تائید حساب کاربری خرید خود را انجام دهید. شما از کدام یک از انواع آچار های موجود در بازار استفاده بیشتری دارید؟ از آچار مورد نظر خود برای انجام چه کارهایی استفاده می کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا