موبایل و تبلت

مهم ترین علت های شارژ نشدن گوشی

به دلیل نیاز مستمر همه ما به گوشی، باتری گوشی همواره بخش مهم آن به شمار می رود و در صورت عدم عملکرد صحییح آن می توانید از موبایل خود استفاده کنید. یکی از مشکلاتی که دارندگان گوشی های هوشمند با آن مواجه می شوند، شارژ نشدن گوشی همراه است. این موضوع می تواند برای هر گوشی پیش بیاید و علت های مختلفی نیز دارد. از این رو در مقاله پیش رو از تکنوسان مگ، قصد داریم ببینیم مهم ترین علت شارژ نشدن گوشی چیست و چگونه می شود آن را برطرف کرد؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مهم ترین علت های شارژ نشدن گوشی

چرا گوشی شارژ نمی شود؟

شارژ نشدن گوشی می تواند به علت های مختلفی اتفاق بیفتد؛ برطرف کردن برخی از دلایل شارژ نشدن گوشی به متخصص نیاز دارد و برخی از آن ها نیز به راحتی قابل حل است. بنابراین قبل از مراجعه به متخصص، بهتر است علت اصلی شارژ نشدن گوشی را بررسی نمایید تا از خرج کردن هزینه ی اضافی جلوگیری کنید. برخی از علت های شارژ نشدن گوشی عبارتند از:

  • استفاده از شارژر نامناسب
  • تغییر پریز برق
  • گرفتگی درگاه شارژ گوشی
  • کابل یا شارژر معیوب
  • گرمای زیاد
  • شارژ نشدن گوشی به علت ورود آب به آن
  • آسیب جدی به باتری
  • مشکل نرم افزاری گوشی
  • تداخل عملکرد برنامه ها و…

در ادامه برخی از علت های شارژ نشدن گوشی را مورد بررسی قرار داده ایم و به بیان رفع روش های این مشکل پرداخته ایم.

شارژ نشدن گوشی به دلیل استفاده از شارژر نامناسب

علت شارژ نشدن گوشی

در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان گوشی، شارژر را در جعبه های محصولات خود قرار نمی دهند. به همین دلیل کاربران برای پیدا کردن شارژر مناسب دچار مشکل شده و در برخی از موارد شارژر نامتناسبی را برای گوشی خود مورد استفاده قرار می دهند. در بیشتر مواقع، هنگام استفاده از شارژرهای نامناسب، فقط زمان شارژ دوباره باتری افزایش پیدا می کند، ولی در برخی مواقع نیز از شارژ شدن گوشی جلوگیری می نماید. هنگامی که از شارژهای نامناسب استفاده می کنید به باتری آسیب وارد شده و عمر مفید آن نیز در طولانی مدت کاهش می یابد. برای رفع این مشکل باید از شارژر مناسب گوشی استفاده کنید.

شارژ نشدن گوشی به دلیلی تغییر پریز برق

استفاده از پریز نامناسب برق می تواند یکی از دلایل شارژ نشدن گوشی باشد. برای رفع این مسئله باید از پریز برق مناسب استفاده کنید. همچنین باید از تمیز بودن پریز برق اطمینان پیدا کرده و اتصالاتی که مربوط به سیم کشی داخل پریز می باشد را چک کنید. در صورتی که نوسانات برقی قطع شده است نسبت به تعمیر آن اقدام کرده و مشکل را حل کنید تا با برطرف شدن موضوع بتوانید گوشی خود را شارژ کنید.

شارژ نشدن گوشی به دلیل گرفتگی درگاه شارژ گوشی

آموزش رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

جمع شدن گرد و خاک در درگاه شارژ نیز می تواند یکی از علت های شارژ نشدن گوشی باشد. ممکن است به خاطر قرار گرفتن گوشی در داخل جیب یا گوشی به مرور زمان این مشکل رخ دهد. این امکان نیز وجود دارد که جسم کوچک خارجی جلوی اتصال درست سیم شارژر را گرفته باشد. برای برطرف کردن این مشکل می توانید با استفاده از یک چراغ قوه و ذره بین داخل درگاه شارژ گوشی را بررسی نموده و توسط خلال دندان، برس های کوچک و یا دستگاه دمنده گرد و خاک را خارج کنید. بهتر است از اشیای نوک تیز فلزی برای این کار استفاده نکنید زیرا باعث صدمه رسیدن به اتصالات گوشی می شود.

شارژ نشدن گوشی به دلیل کابل یا شارژر معیوب

چرا گوشی ایفون شارژ نمی شود

یکی از رایج ترین علت های شارژ نشدن گوشی آسیب دیدن کابل شارژ است. گاهی صدمه ای که به سیم شارژ وارد شده است در ظاهر مشاهده می شود، ولی در بعضی از مواقع نیز کابل از لحاظ ظاهری کاملا سالم می باشد. برای تست این موضوع و برطرف کردن مشکل از یک کابل دیگر استفاده کنید تا به مشکل پی ببرید یا اگر گوشی شما از شارژ بی سیم نیز پشتیبانی می نماید، از یک شارژر بی سیم جهت امتحان کردن گوشی خود استفاده کنید. اگر کابل سالم بود، آداپتورهای دیگر یا درگاه یو اس بی فعلی خود را مورد بررسی قرار دهید.

شارژ نشدن گوشی به دلیل گرمای زیاد

چرا وقتی گوشی را به شارژ میزنیم شارژ نمی شود

بد نیست بدانید در صورتی که دمای گوشی از حد معمول بالاتر برود، گوشی اورهیت می شود و کلیه فعالیت های آن متوقف خواهد شد. در برخی موارد، با استفاده مداوم از گوشی و شارژ همزمان، گوشی داغ می شود و می‌تواند علت مشکل شارژ نشدن شود. در این مواقع، بهتر است گوشی خود را برای مدتی خاموش نمایید تا خنک شود.

شارژ نشدن گوشی به دلیل ورود آب به آن

برخی از گوشی های موجود در بازار ضدآب هستند اما هنگامی که گوشی در معرض آب قرار گیرد باتری آن شارژ نخواهد شد. وقتی آب به درون گوشی نفوذ کرده باشد، به دلیل باقی ماندن آب در داخل درگاه شارژ فرایند شارژ متوقف می گردد. گوشی هایی که حسگر رطوبت دارند با نشان دادن پیام هشدار از وجود آب در گوشی اطلاع می دهند. برای رفع مشکل می توانید از باد گرم ملایم یا فوت کردن به درگاه یو اس بی استفاده کرده و تا حدودی آن را برطرف کنید.

شارژ نشدن گوشی به دلیل آسیب جدی به باتری

علت شارژ نشدن گوشی سامسونگ

قدیمی بودن باتری یا آسیب دیدن آن ممکن است از پر شدن دوباره ی آن جلوگیری نماید. در بیشتر مواقع صدمه به باتری گوشی با مرور زمان اتفاق می افتد و قبل از خاموش شدن باتری علائمی مانند کاهش ظرفیت شارژدهی یا داغ شدن بیش از اندازه را دیده اید. یکی دیگر از مواردی که باعث شارژ نشدن گوشی می شود بادکردن باتری یا نشت مایعات از آن می باشد که در این موارد باید بدون دستکاری کردن، گوشی خود را به یک متخصص نشان دهید. برای کنترل سلامت باتری خود می توانید از برنامه های مدیریت باتری کمک بگیرید.

شارژ نشدن گوشی به دلیل مشکل نرم افزاری گوشی

علت شارژ نشدن گوشی شیائومی

در موارد اندکی نیز این امکان وجود دارد که مشکلات نرم افزاری باعث شارژ نشدن گوشی باشد. این مشکل در حالی پیش می آید که رام جدیدی نصب کرده اید یا گوشی خود را آپدیت نموده اید. باگ های سیستمی هم از پر شدن دوباره باتری جلوگیری می کنند که با ریست کردن گوشی می توانید این مسئله را حل کنید.

شارژ نشدن گوشی به دلیل تداخل عملکرد برنامه ها

چرا وقتی گوشی را به شارژ میزنیم شارژ نمی شود

بعضی از برنامه های سنگین می توانند باعث مصرف بیش از اندازه باتری همزمان با شارژ شدن آن شوند. در این شرایط علاوه بر افزایش دمای گوشی که به باتری صدمه می زند، با شارژ نشدن گوشی یا کم شدن سرعت نیز مواجه می شوید. برای برطرف کردن مشکل، برنامه هایی که در پس زمینه گوشی اجرا می شوند و پرمصرف هستند را محدود کرده یا اپلیکیشن هایی که مورد استفاده قرار نمی دهید را ببندید.

جمع بندی

در این مقاله دلایل و علت های شارژ نشدن گوشی را مورد بررسی قرار دادیم. پس از آن روش هایی که برای برطرف کردن این مشکل می توان به کار گرفت را برای شما بیان نمودیم. روش هایی که در این مقاله به آن ها پرداختیم ساده ترین روش هایی می باشند که با استفاده از آن ها می توانید مشکل خود را حل نمایید. خوشحال می شویم اگر شما نیز درباره علت های شارژ نشدن گوشی و روش های رفع مشکل اطلاعاتی دارید در بخش کامنت با کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا