موبایل و تبلت

علت خالی شدن باتری گوشی و راهکارهای جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری

امروز بسیاری از مردم برای انجام دادن کارهای مختلف خود به گوشی ‌های هوشمند وابسته هستند و به همین خاطر اغلب افراد جامعه یک گوشی هوشمند انحصاری برای خود دارند. متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که ممکن است برای گوشی ‌های هوشمند به وجود بیاید خالی شدن ناگهانی باتری گوشی است.

این موضوع مخصوصا در جاهایی که دسترسی به پریز برق امکان پذیر نیست یک مشکل بسیار بزرگ تلقی می شود و می تواند به یک معضل بزرگ برای افراد تبدیل شود. به همین خاطر تکنوسان مگ با نگارش این مقاله سعی کرده تا دلایل خالی شدن باتری گوشی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد و با ارائه راهکارهای مناسب به کاربران کمک کند تا از خالی شدن باتری گوشی به صورت ناگهانی پیشگیری به عمل بیاورد. به این ترتیب اگر شارژ باتری گوشی همراه شما نیز به صورت ناگهانی خالی می شود بهتر است خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

خالی شدن ناگهانی باتری موبایل

دلایل خالی شدن ناگهانی باتری گوشی + راه حل ها

استفاده از گوشی ‌های هوشمند برای انجام امور مختلف روز به روز گسترده‌ تر می ‌شود و امروزه بسیاری از افراد برای انجام دادن کار های روزمره خود به این گوشی ها وابسته هستند. خالی شدن ناگهانی شارژ باتری گوشی دلایل مختلفی دارد. بنابراین در ابتدا می بایست دلیل خالی شدن ناگهانی شارژ باتری گوشی خود را بیابیم تا پس از آن با انجام یک راهکار مناسب از خالی شدن شارژ گوشی پیشگیری به عمل بیاوریم. در ادامه به بررسی برخی علل خالی شدن ناگهانی شارژ باتری موبایل می پردازیم.

بالا بودن نور صفحه نمایش

علت خالی شدن باتری گوشی

یکی از مهمترین عللی که سبب استفاده مقدار زیادی از شارژ باتری گوشی و خالی شدن باتری گوشی می شود بالا بودن نور صفحه نمایش می باشد. به نحوی که شما با بررسی تنظیمات مصرف باتری گوشی خود مشاهده می کنید که بالا بودن نور صفحه نمایش گوشی می تواند تا ۶۰ درصد از شارژ باتری شما را مصرف نماید. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از این موضوع اقدام به کم کردن نور صفحه نمایش گوشی خود کنید. البته امروزه اغلب گوشی های هوشمند دارای یک امکان جدید برای مدیریت نور صفحه نمایش به صورت اتوماتیک هستند. گوشی هایی که دارای این قابلیت هستند این امکان را دارند تا با توجه به نور فضا اقدام به تنظیم نور گوشی کنند و بدین ترتیب نور صفحه نمایش گوشی به صورت خودکار تنظیم می گردد و علاوه بر مصرف کمتر شارژ باتری، از آسیب دیدن چشم ها بر اثر مشاهده پرتوهای پر نور گوشی نیز پیشگیری به عمل می ‌آورد.

استفاده از اپلیکیشن های پر مصرف

آموزش جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری گوشی

همانطور که میدانید امروزه برنامه های مختلفی بر روی گوشی‌ های هوشمند نصب و اجرا می شوند که میزان مصرف باتری هر یک از این برنامه ها با یکدیگر متفاوت می باشد. مثلاً برخی برنامه ها به دلیل استفاده از گرافیک بالاتر میزان مصرف باتری بیشتری دارند و با اجرای این برنامه ها مشاهده می کنید که شارژ گوشی شما در مدت زمان کوتاه تری خالی می شود. علاوه بر این برخی نرم افزارها به دلیل آنکه به صورت موازی از اینترنت و جی پی اس (GPS) برای برقراری ارتباط استفاده می ‌نمایند، منجر به مصرف مقدار زیادی از شارژ باتری گوشی می شوند و استفاده مداوم از آن ها می تواند منجر به خالی شدن شارژ باتری گوشی شما شود. از جمله این نرم افزارها می‌ توان به نرم ‌افزار گوگل مپ اشاره کرد. بازی ها نیز به دلیل آن که از گرافیک سنگینی برخوردارند، میزان مصرف شارژ بسیار بالایی دارند. بنابراین افرادی که به عمر باتری خود اهمیت می دهند و تمایل دارند تا گوشی هوشمند خود را کم تر به پریز برق متصل کنند بهتر است در انتخاب اپلیکیشن هایی که بر روی گوشی خود نصب و اجرا می نمایند دقت بیشتری انجام دهند.

علاوه بر این بسیاری از اپلیکیشن ها نیز وجود دارند که پس از اینکه در گوشی نصب می شوند خود به خود در بک گراند گوشی به صورت فعال مشغول به کار باقی می مانند و سبب خالی شدن باتری گوشی می شوند. این موضوع به این معنی است که حتی اگر شما اقدام به زدن آیکون این نرم افزارها برای اجرا شدن هم نکنید، اپلیکیشن های فوق در گوشی فعال هستند و همانند سایر اپلیکیشن های فعال اقدام به استفاده از شارژ باتری شما می نمایند. برای یافتن نرم افزارهای فوق می توانید به قسمت Setting App گوشی خود بروید و اقدام به مشاهده میزان مصرف باتری نرم افزارهای نصب شده بر روی گوشی خود نمایید. شما می توانید اپلیکیشن هایی که میزان مصرف باتری بالایی دارند را در قسمت Apps and Notifications مشاهده کنید و در صورت عدم استفاده می توانید با زدن گزینه Force Stop اقدام به بستن آنها کنید تا از خالی شدن شارژ گوشی خود پیشگیری به عمل بیاورید. علاوه بر این اگر این نرم افزارها برای شما کاربردی نیستند با زدن گزینه Uninstall می ‌توانید این نرم افزار ها را از روی گوشی خود حذف کنید.

روشن بودن اینترنت

بررسی دلایل خالی شدن باتری گوشی

یکی از علل اصلی زود خالی شدن شارژ باتری گوشی، روشن بودن اینترنت می باشد. افرادی که تمایل دارند تا شارژ باتری گوشی آن ها زود خالی نشود بهتر است از روشن بودن دائمی اینترنت خود پیشگیری به عمل بیاورند تا با این کار علاوه بر افزایش میزان نگهداری شارژ گوشی، به بالابردن طول عمر مفید باتری گوشی نیز کمک کنند. لازم به ذکر است که روشن بودن وای فای گوشی نیز به نوبه خود منجر به زود خالی شدن شارژ گوشی می شود. چرا که هنگامی که وای فای گوشی شما روشن باشد، به صورت مداوم اقدام به اسکن کردن دستگاه های روشن اطراف می نماید و این پروسه خود سبب مصرف باتری گوشی می گردد. در نتیجه برای اینکه بتوانید در مصرف شارژ باتری گوشی صرفه جویی کنید بهتر است در مواقع غیر لزوم اقدام به خاموش کردن اینترنت و وای فای گوشی همراه خود نمایید.

روشن بودن بلوتوث گوشی

چرا گوشی زود شارژ خالی می‌کند؟

امروزه گجت های بسیاری به بازار معرفی شده اند که برای اتصال آنها به گوشی نیاز به روشن کردن بلوتوث گوشی می باشد. از جمله گجت های جدید موجود در بازار می ‌توان به دستبندهای سلامتی، اسپیکرهای بلوتوث و ساعت های هوشمند اشاره کرد. این گجت ها جزو پرفروش ترین و پر استفاده ترین گجت های موجود در بازار به شمار می روند. اگر قصد استفاده از گجت های فوق را دارید می بایست اقدام به روشن کردن بلوتوث گوشی خود نمایید و به محض خاموش کردن بلوتوث گوشی این گجت ها از دسترس خارج می شوند. بنابراین برای استفاده از آن ها می بایست بلوتوث گوشی به صورت دائم روشن باشد. از آنجایی که روشن بودن بلوتوث گوشی به صورت دائمی منجر به مصرف باتری زیادی می شود، در نتیجه استفاده از این گجت ها می تواند یکی از علل زود خالی شدن شارژ گوشی باشد. بنابراین اگر تمایل به افزایش طول عمر باتری گوشی خود دارید بهتر است در استفاده از این گجت ها دقت لازم را به عمل آورید و زمان استفاده از آن‌ ها را محدود نمایید.

شارژ نادرست باتری

علت خالی شدن باتری گوشی بدون استفاده

یکی دیگر از اصلی ترین دلایلی که سبب زود خالی شدن شارژ باتری و آسیب رسیدن به باتری گوشی می شود شارژ نادرست گوشی می باشد که می تواند در دراز مدت آسیب جدی به باتری گوشی شما وارد کند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است این اصل را همیشه مد نظر قرار دهید که از پایین آمدن شارژ گوشی زیر ۱۰ درصد پیشگیری به عمل آورید و هنگامی که شارژ باتری گوشی شما به ۹۰ درصد رسید آن را از پریز برق جدا کنید. انجام این کار می ‌تواند به بالا بردن طول عمر مفید باتری گوشی شما نیز کمک کند. البته توصیه شده تا هر چند ماه یک بار اجازه دهید تا شارژ باتری گوشی شما کاملا خالی شود و به عدد صفر برسد و پس از آن بهتر است اقدام به اتصال گوشی خود به پریز برق کنید و اجازه دهید تا شارژ باتری دقیقا به عدد صد برسد. اگر شما این دو اصل را مد نظر قرار دهید و آن را اجرا کنید مشاهده می کنید که طول عمر باتری گوشی شما افزایش پیدا خواهد نمود.

داغ شدن بیش از حد گوشی

چرا شارژ گوشی زود تمام میشود؟

به دلیل اینکه برخی افراد اقدام به نصب اپلیکیشن ها و بازی های سنگین بر روی گوشی خود می نمایند و از بستن آن ها جلوگیری می کنند در نتیجه گوشی آن ها بیش از حد داغ می شود و فشار زیادی به باتری گوشی آن ها وارد می گردد. به همین خاطر افرادی که تمایل دارند تا از خالی شدن شارژ گوشی خود پیشگیری به عمل بیاورند و از خراب شدن شارژ باتری خود جلوگیری کنند بهتر است از نصب این برنامه ها و بازی ها بر روی گوشی خود پیشگیری کنند و یا به طور همزمان چند برنامه سنگین را بر روی گوشی خود نصب و اجرا ننمایند. استفاده طولانی مدت از اپلیکیشن های سنگین و عدم بستن آن ها پس از استفاده می تواند در دراز مدت منجر به آسیب رسیدن به باتری گوشی و خراب شدن آن گردد. بنابراین هنگامی که احساس کردید که گوشی شما داغ شده است بهتر است نرم افزاری را که در حال حاضر بر روی گوشی اجرا نموده اید را ببندید و اجازه دهید تا گوشی شما خنک شود تا بدین ترتیب از آسیب رسیدن به باتری گوشی پیشگیری کنید.

حذف ویجت های غیر کاربردی

مهمترین دلایل سریع خالی شدن باتری گوشی

همان طور که می دانید برای آنکه بتوانیم به امکانات گوشی دسترسی راحت‌ تری داشته باشیم می توانیم از ویجت ها یا همان میانبر های گرافیکی استفاده نماییم. استفاده از این ویجت ها منجر به مصرف بالای شارژ گوشی می شود و با افزایش تعداد این ویجت ها مشاهده می کنیم که شارژ گوشی نسبت به گذشته زودتر خالی می شود. در نتیجه اگر تمایل دارید تا باتری گوشی شما برای مدت زمان بیشتری شارژ نگه دارد بهتر است اقدام به حذف ویجت های کم استفاده از صفحه نمایش گوشی نمایید تا به این ترتیب میزان مصرف باتری گوشی خود را پایین بیاورید. این موارد شاید در ظاهر به نظر شما کم اهمیت به نظر برسد؛ اما با رعایت کردن مواردی به این کوچکی مشاهده می کنید که باتری گوشی شما نسبت به گذشته کمتر شارژ خالی می کند و مشکلی که با آن مواجه بوده اید مرتفع شده است.

به روز رسانی خودکار سیستم ها و اپلیکیشن ها

علت زود خالی شدن باتری گوشی سامسونگ

یکی دیگر از عوامل خالی شدن باتری گوشی، به روز رسانی خودکار سیستم ها و اپلیکیشن های مختلف در گوشی است. لازم به ذکر است که به روز رسانی خودکار اپلیکیشن ها و سیستم ها منجر به مصرف زیاد باتری گوشی شده و طول عمر باتری گوشی را کاهش می دهد. در نتیجه بهتر است به روز رسانی خودکار گوشی خود را ببندید و خود به صورت دستی اقدام به روز رسانی برنامه ها و اپلیکیشن هایی که بیشتر با آنها سروکار دارید و برای شما کاربردی تر هستند نمایید. به روز رسانی خودکار این اپلیکیشن‌ ها، علاوه بر بالا بردن مصرف شارژ باتری منجر به بالا بردن مصرف دیتای باتری شما نیز می شود و شما مشاهده می‌ کنید که با باز بودن به روز رسانی خودکار، بسته های اینترنتی شما زودتر تمام می شوند. در نتیجه با بستن این گزینه در گوشی همراه خود علاوه بر اینکه می توانید در مصرف شارژ باتری خود صرفه جویی نمایید، می توانید در مصرف اینترنت نیز صرفه جویی کنید و از نظر اقتصادی متحمل پرداخت هزینه کمتری شوید.

خراب بودن باتری گوشی

حل مشکل خالی شدن شارژ باتری

اگر تمامی مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم را مورد بررسی قرار دادید و اقدام به مرتفع کردن آنها نمودید ولی هنوز هم گوشی همراه شما با مشکل خالی شدن سریع شارژ مواجه است این احتمال وجود دارد که باتری گوشی شما خراب شده و مشکل پیدا کرده است. همانطور که میدانید هر وسیله ‌ای دارای یک طول عمر مفید می باشد و با گذشت طول عمر مفید باتری گوشی، متوجه فرسوده شدن باتری و از دست رفتن کارایی باتری گوشی خواهیم بود که این موضوع می‌ تواند با زود خالی شدن شارژ گوشی نمایان شود. باتری هایی که زود شارژ خالی می کنند نسبت به باتری های سالم خیلی سریع تر نیز شارژ می شوند. بنابراین اگر مشاهده کردید که باتری گوشی شما نسبت به قبل در زمان شارژ کامل دچار تغییر شده است نیز می توانید به سالم بودن باتری گوشی خود شک کنید و در زمان مناسب اقدام به تعویض باتری گوشی خود با یک باتری نو کنید.

جمع بندی

عوامل مختلفی منجر به خالی شدن ناگهانی باتری گوشی می شود و این موضوع می‌ تواند یکی از آزار دهنده ترین مشکلات تلقی شود. در نتیجه بهتر است راهکارهای مختلفی را که برای رفع این مشکل می توانید به کار ببرید را انجام دهید تا از بروز سریع خالی شدن باتری گوشی پیشگیری به عمل بیاورید. از جمله عواملی که سبب خالی شدن ناگهانی باتری گوشی می شود می توان به بالا بودن نور صفحه نمایش، استفاده از اپلیکیشن های پرمصرف، روشن بودن بلوتوث، شارژ نادرست گوشی، داغ شدن بیش از حد گوشی و وجود ویجت های مختلف بر روی گوشی اشاره کرد. بهتر است مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم را مورد بررسی قرار دهید و با رفع هر یک از آنها تلاش کنید تا شارژ باتری گوشیتان را به صورت صحیح و بهینه استفاده کنید و دیگر نیازی به شارژ مداوم گوشی خود نداشته باشید.

نظر شما درباره زود خالی شدن باتری گوشی چیست؟ آیا راهکار مناسبی برای رفع این مشکل سراغ دارید؟ لطفا نظرات ارزشمند خود را با ما و دیگر خوانندگام مجله تکنوسان به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا