موبایل و تبلت

روش جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

داغ شدن گوشی موضوعی اجتناب ناپذیر است که می توان گفت در تمامی گوشی ها وجود دارد. با اینکه گوشی های جدید به دلیل استفاده از چیپست های پیشرفته تر تولید گرمای نسبتا کمی دارند، باز هم در فعالیت های شدید شاهد گرم شدن گوشی خواهید بود. این موضوع در برخی موارد می تواند بسیار ازار دهنده باشد و حتی مانع از فعالیت های عادی شما با گوشی شود. در این مقاله از تکنوسان مگ قصد داریم تا روش جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون را بررسی نموده و راهکارهایی برای برطرف نمودن این مشکل ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

چگونه از داغ شدن بیش از حد آیفون جلوگیری کنیم؟

چگونگی حل مشکل داغ شدن آیفون

وقتی گوشی آیفون بیش از اندازه داغ شود، تعدادی هشدار ظاهر می گردد. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد با لمس کردن گوشی احساس گرما می کنید ولی در برخی مواقع سرعت گوشی نیز کم شده و یا برنامه هایی همچون دوربین گوشی نیز دچار اختلال می گردد. در صورتی که گرمای آیفون بیش از اندازه باشد این امکان هم وجود دارد که نمایشگر گوشی هشداری در رابطه با دما ارائه نماید. در صورت مشاهده نمودن این هشدار تا وقتی که گوشی خنک شود تنها قادر به برقراری تماس های اضطراری خواهید بود. گرما برای گوشی آیفون خوب نیست و در صورتی که مدت زمان طولانی در این شرایط باشد، این احتمال وجود دارد که به قطعات داخلی و باتری و پردازنده نیز آسیب وارد شود. هنگامی که متوجه داغ شدن بیش از حد آیفون شدید، می بایست به سرعت برای جلوگیری از آسیب رسیدن به اجزای داخلی گوشی اقدام کنید. در ادامه قصد داریم به دلایل داغ شدن گوشی آیفون بپردازیم.

بستن تمام برنامه ها برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

در صورتی که از حجم کاری پردازنده کم شود می‌تواند از تولید گرمای اضافه و تخلیه‌ی سریع باتری جلوگیری به عمل آورد. بنابراین شما با بستن تمامی برنامه‌ها می توانید از داغ شدن گوشی آیفون خود جلوگیری نمایید.

ری استارت کردن گوشی برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

روش جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

در صورتی که زمان یا حوصله‌ی کافی برای بستن تمامی برنامه‌های خود را نداشته باشید، با ری‌استارت کردن گوشی می توانید از داغ شدن گوشی آیفون خود جلوگیری نمایید. با انجام دادن این‌کار تمامی اپلیکیشن‌هایی که باز کرده اید به‌طور خودکار بسته می شوند. روش راه‌اندازی دوباره گوشی شما به مدل آیفون شما بستگی دارد و هر کدام از آن ها متفاوت است.

روش ری استارت آیفون X یا مدل های جدیدتر:

 • ابتدا می بایست دکمه‌ی پاور و یکی از دکمه‌های کم و زیاد کردن صدا را برای چند ثانیه نگه دارید.
 • پس از آن نوار لغزنده‌ای در بالا ظاهر می گردد.
 • در این بخش نماد پاور را در نوار لغزنده فشار داده و آن را به سمت راست بکشید.
 • در این مرحله اجازه دهید آیفون برای چند دقیقه خنک گردد.
 • در ادامه دکمه‌ی پاور را چند ثانیه نگه دارید و با مشاهده لوگوی اپل روی صفحه آن را رها نمایید.

روش ری استارت آیفون SE نسل یک و آیفون ۸ یا مدل های قدیمی تر:

 • ابتدا باید دکمه‌ی پاور را برای چند ثانیه نگه دارید.
 • وقتی‌که نوار لغزنده‌ی خاموش کردن در بالا ظاهر گردید، نماد پاور را در داخل آن به سمت راست فشار بدهید و بکشید.
 • در این مرحله باید چند دقیقه صبر نمایید تا آیفون خنک گردد.
 • در ادامه باید دکمه‌ی پاور را فشار بدهید و نگه دارید و بعد از مشاهده‌ی لوگوی اپل آن را رها نمایید.

استفاده از شارژر رسمی اپل برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

بررسی دلایل داغ شدن گوشی آیفون

برخی شارژرهای غیررسمی و ارزان‌قیمت، نمی توانند برق مورد نیاز آیفون را تامین کنند و به‌همین خاطر این امکان وجود دارد که دستگاه شما حین استفاده از این‌ نوع لوازم‌جانبی شدیدا داغ گردد. بنابراین توصیه می‌کنیم شارژر اپل را برای شارژ آیفون خود مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از حالت هواپیما برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

وصل شدن مداوم به اینترنت یا شبکه همراه با آنتن دهی ضعیف هم هم می‌تواند از دلایل گرمای بیش از حد گوشی آیفون باشد. اگر آنتن کمی دارید این امکان وجود دارد که گوشی شما انرژی بیشتری نسبت به حالت عادی مصرف کند و داغ شود. در صورتی که گمان می‌کنید علت داغ‌شدن گوشی شما به همین دلیل می باشد، با فعال‌سازی حالت هواپیما (Airplane Mode)، می توانید دمای دستگاه خود را کاهش دهید.

خاموش کردن Refresh Background برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

ویژگی Background Refresh اپل به برنامه‌هایی که فعالانه از آن‌ها استفاده نمی نمایید اجازه‌ی بررسی به روزرسانی‌ها و محتوای جدید را در پس‌زمینه می‌دهد. قابلیت Background Refresh می‌تواند سبب بروز مشکل داغ شدن بیش ‌از اندازه آیفون گردد. برای خاموش نمودن این ویژگی می بایست به بخش تنظیمات دستگاه رفته و پس از آن بر روی General و سپس بر روی گزینه Background App Refresh ضربه بزنید. سپس مجددا بر روی قابلیت Background Refresh که در بالای صفحه می باشد ضربه زده و Off را انتخاب نمایید.

آپدیت گوشی برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

چگونگی حل مشکل داغ شدن آیفون

باید بررسی نمایید که آیفون شما همیشه جدیدترین نسخه‌ی سیستم‌عامل iOS را داشته باشد، چون به‌روزرسانی‌ها با بهبود عملکرد همراه می باشند و این عامل می‌تواند در موارد بسیاری از داغ‌شدن بیش‌ از اندازه گوشی جلوگیری نماید. بهترین کار این است که برنامه‌هایتان را هم با آپدیت سیستم‌عامل iOS، همیشه به‌روزرسانی کنید.

محدود کردن پردازش های سنگین تراشه‌ گوشی برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

در صورتی که به این نکته پی بردید که آیفون شما حین انجام کارهایی همچون بازی‌های گرافیکی که به پردازش سنگین نیاز دارند، خیلی زیاد داغ می گردد، این احتمال وجود دارد که به محدودسازی تراشه نیاز داشته باشید. رایانه‌های شخصی و کنسول بازی هم با محدودسازی عملکرد تراشه‌ی خود، از داغ‌شدن بیش ‌از اندازه گوشی جلوگیری می نمایند و شما می توانید این کار را بر روی آیفون نیز انجام دهید.

بررسی دلایل داغ شدن گوشی آیفون

فعال سازی روشنایی خودکار نمایشگر برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

هنگامی که روشنایی نمایشگر آیفون خیلی زیاد باشد، باتری دستگاه زودتر خالی شده و دمای آن هم افزایش پیدا می کند. گوشی های آیفون دارای تنظیماتی برای تغییر خودکار روشنایی براساس نور محیط می باشند. در ادامه روش فعال‌سازی تغییر خودکار روشنایی براساس نور محیط را بیان کرده ایم:

 • ابتدا باید برنامه‌ی تنظیمات آیفون را باز نمایید.
 • در ادامه صفحه‌ را به پایین پیمایش نمایید و روی Accessibility ضربه بزنید.
 • سپس زیر بخش Vision روی Display & Text Size ضربه بزنید.
 • در انتنها صفحه را پیمایش نمایید تا به گزینه‌ی Auto-Brightness رسیده و سپس آن را درحالت فعال بگذارید.

استفاده از حالت صرفه جویی انرژی گوشی برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

هرچقدر نمایشگر آیفون به مدت بیشتری روشن باشد، گوشی گرمای بیشتری تولید نموده و مصرف باتری نیز بیشتر خواهد بود. با فال کردن حالت صرفه‌جویی انرژی (Low Power Mode) می‌توانید مدت‌زمانی که صفحه‌نمایش درحالت بیدار است را کم کنید. مراحل انجام این‌کار عبارتند از:

 • ابتدا می بایست برنامه‌ی تنظیمات را باز نمایید.
 • به پایین اسکرول نموده و روی Battery ضربه بزنید.
 • گزینه‌ی Low Power Mode را درحالت فعال بگذارید.

اسکن برنامه ها برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

برخی برنامه‌ها باعث ایجاد مشکلاتی همچون گرمای بیش ‌از اندازه و یا خرابی آیفون می گردند. برای اسکن برنامه هایی که باعث داغی بیش از حد آیفون شده اند ابتدا می بایستبرنامه‌ی تنظیمات را باز نموده و پس از آن وارد بخش Privacy شوید. سپس روی Analytics & Improvements و پس از آن Analytics Data ضربه بزنید. با انجام این‌کار فهرستی از برنامه‌های مشکوک و مشکل‌دار را مشاهده خواهید نمود.

بازنشانی آیفون به تنظیمات کارخانه برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

روش های حل مشکل داغ شدن ایفون

در صورتی که با انجام روش هایی که گفتیم، مشکل گرمای آیفون شما هنوز برطرف نگردید، بهترین روش انجام عملیات بازنشانی می باشد. با انجام این‌کار گوشی شما به حالت تنظیمات کارخانه بازگشته و تمامی برنامه‌ها، تنظیمات سفارشی و داده‌های ذخیره‌شده حذف می شوند. با توجه به این موارد باز هم بازنشانی تنظیمات کارخانه می‌تواند در بسیاری از موارد مشکلات داغی بیش‌ازحد آیفون را برطرف کند.

تعمیر در مراکز مجاز خدمات آیفون برای جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

در صورتی که آیفون شما هنوز بیش‌از اندازه داغ می‌گردد حتما باید به مراکز مجاز تعمیرات موبایل مراجعه کنید، چون گوشی شما احتمالاً دارای مشکل سخت‌افزاری می باشد. به این دلیل که اپل در کشور ما دارای نمایندگی رسمی نیست، باید حتما به مراکزی مراجعه نمایید که دارای سابقه‌ی خوبی در انجام تعمیرات آیفون باشند.

راهکارهایی برای خنک کردن آیفون

در ادامه راهکارهایی برای خنک‌کردن آیفون به شما معرفی می نماییم تا درصورت بروز مشکل گرمای بیش از اندازه می‌توانید از این روش ها استفاده نمایید.

دوری از منابع حرارت برای خنک کردن آیفون

در صورتی که گوشی آیفون شما زیر نور مستقیم خورشید یا داخل خودرو باشد، دمای بدنه‌ی آن به‌شدت افزایش پیدا می کند و بهترین کار این است که گوشی را از زیر نور بردارید و آن را در جای خنک‌تر بگذارید.

برداشتن قاب گوشی برای خنک کردن آیفون

در صورتی که آیفون شما به‌شدت داغ شده است، مخصوصا وقتی که دستگاه را به شارژر وصل می‌نمایید، قاب گوشی را از روی آن بردارید تا جریان هوا به بدنه‌ی آن برخورد نماید و با این روش بتوانید از داغ‌شدن سریع آن جلوگیری نمایید.

توقف فرایند شارژ برای خنک کردن آیفون

در صورتی که آیفون شما حین اتصال به شارژر به‌شدت داغ گردید، به‌راحتی آن را از برق خارج کنید. با انجام این‌کار از گرم‌شدن بیش از اندازه دستگاه جلوگیری می نماید و احتمال آسیب‌‌دیدن قطعات داخلی را کم می‌کند.

جمع بندی

داغ شدن آیفون به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که بسیاری از این دلایل به خاطر عدم بهینه بودن برنامه ها یا آپدیت‌های سیستم‌عامل دارای باگ مربوط می گردند. بهتر است همیشه از شارژر اصلی برای شارژ آیفون خود استفاده نمایید تا باتری دستگاه به خاطر اختلاف ولتاژ یا عدم ثبات برق ورودی دچار مشکل و داغی بیش از اندازه نگردد. ممنون می شویم اگر شما نیز درباره روش های جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون اطلاعاتی دارید در بخش کامنت با کاربران به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا