کامپیوتر و لپ تاپ

تمیز کردن لپ تاپ در چند مرحله ساده؛ آموزش نحوه تمیز کردن لپ تاپ

وقتی مشغول به خواندن این مقاله شده اید، قطعا جز کسانی هستید که از لپ تاپ استفاده زیادی می کنید و دغدغه تمیز کردن لپ تاپ خود را دارید. اگر با خودمان صادق باشیم، می بینیم که لپ تاپ ها در زندگی روزمره ما نقش مهمی پیدا کرده اند و ما آن ها را در مکان های مختلفی مانند محل کار، کافه، خانه و … استفاده می کنیم؛ این موضوع به این معنی است که انواع گرد و غبار و کثیفی در لپ تاپ ما مخفی شده است و باید برای پاک کردن لپ تاپ خود فکری کنیم. از سوی دیگر صفحه نمایش لپ تاپ بسیار حساس است و برای تمیزی آن باید روش های اصولی پاک کردن لپ تاپ را بدانید. در این مقاله با آموزش گام به گام به شما یاد می دهیم که گردگیری لپ تاپ و نحوه تمیز کردن صفحه کلید و مانیتور آن به چه صورت است و معمولا چگونه باید لپ تاپ خود را تمیز کنیم. تا انتهای این مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

نکات مهم در تمیز کردن لپ تاپ

برای گردگیری لپ تاپ باید در ابتدا به نکاتی توجه کنید تا در فرایند تمیز کردن لپ تاپ، آسیبی به صفحه نمایش آن وارد نشود و نتیجه کار رضایت بخش باشد. لازم است بدانید که صفحه نمایش همه لپ تاپ ها یکی نیست، به همین دلیل نمی توان همه را به یک شکل تمیز کرد. البته به طور کلی روش صحیح تمیز کردن لپ تاپ ها یکی است اما در جزییات می تواند متغیر باشد.

تميز كردن صفحه لپ تاپ با الکل

نمایشگرها در دو دسته صفحه نمایش با روکش شیشه ای و صفحه نمایش ال سی دی یا ال ای دی قرار می گیرند. برای مثال صفحه نمایش مک بوک ها دارای روکش شیشه ای است که این نوع نمایشگرها، نسبت به صفحه ‌نمایش‌ های ال ‌سی ‌دی یا ال ‌ای ‌دی حساسیت کمتری دارند و می توانید از محلول‌های تمیز کننده ملایم که حاوی الکل هستند، برای پاک کردن آن ها استفاده کنید. اما در صفحه نمایش های LCD و LED که معمولا دارای صفحه نمایش لمسی یا مات هستند، نباید از الکل استفاده کنید زیرا الکل می تواند به پیکسل هایی که صفحه نمایش را تشکیل داده اند، آسیب جدی برساند. بنابراین اگر قصد استفاده از الکل یا محلول های حاوی آن را دارید، بهتر است که در ابتدا از نوع صفحه نمایش لپ تاپ خود مطمئن شوید تا از آسیب رساندن به آن جلوگیری کنید.

قبل از شروع، مطمئن شوید که لپ تاپ خاموش است، همچنین به یاد داشته باشید که از الکل خالص استفاده نکنید، مگر در موارد خاص که نوع صفحه نمایش لپ تاپ خود را می دانید. از طرفی هیچ نوع پاک کننده ای را به طور مستقیم، روی مانیتور لپ تاپ اسپری نکنید زیرا این کار می تواند صفحه نمایش را خراب کند. همچنین خوب است که از پارچه میکروفیبر که بدون پرز است، استفاده کنید اما  از فشار زیاد پارچه به صفحه نمایش، هنگام پاک کردن پرهیز کنید.

اگر برایتان سوال شده که پارچه میکروفیبر چیست و چرا نمی توان از دستمال کاغذی یا پارچه معمولی برای گردگیری لپ تاپ استفاده کرد، باید بدانید که پارچه میکروفیبر یک نوع پارچه تشکیل شده از الیاف است که قدرت جذب بسیار بالایی به نسبت دستمال کاغذی و سایر پارچه ها دارد و می تواند سطح مانیتور شما را به خوبی از آلودگی ها پاک کند.

حتما مخلوطی از آب و سرکه یا  آب تصفیه شده یا حتی آب مقطر را برای شروع نحوه تمیز کردن لپ تاپ، در کنار خود داشته باشید. خوب است که نام این مواد را به یاد بسپارید زیرا نباید برای پاک کردن و رفع آلودگی صفحه نمایش، از آن ها استفاده کنید:

 • استون
 • آمونیاک
 • اتیل اسید
 • الکل اتیلیک
 • متیل الکل
 • متیل کلرید
 • تولوئن
 • شیشه پاک کن

آموزش تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ

برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ به طور کلی به دو مورد نیاز دارید، مورد اول پارچه میکروفیبر و مورد دوم هم آب تصفیه شده یا مقطر است. شاید از خیلی ها شنیده باشید که حتما به محلول تمیز کننده خاصی نیاز دارید تا بتوانید لپ تاپ خود را تمیز کنید اما اصلا اینطور نیست. به راحتی می توانید این کار با آب مقطر یا آب تصفیه شده انجام دهید. فقط به یاد داشته باشید که از آب لوله کشی به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا املاح موجود در این آب ها می تواند با برخورد به صفحه نمایش، باعث ایجاد مشکل در آن شود.

راهنمای پاك كردن صفحه لپ تاپ

راهنمای گام به گام گرد و غبار از صفحه لپ تاپ

همانطور که در نکات گفته شد، ابتدا لپ تاپ خود را خاموش کنید و از برق بکشید. پس از این کار، اجازه دهید تا دستگاه کاملا خنک شود. حالا به راحتی می توانید لکه های انگشت، کثیفی و گرد و غبار را به روی صفحه سیاه ببینید. در ابتدا لکه ها و کثیفی را با یک پارچه میکروفیبر خشک و بدون پرز پاک کنید. اگر لکه های سر سختی روی صفحه نمایش مشاهده کردید، می توانید فشار ملایمی را برای از بین بردن لکه ها به سطح صفحه، وارد کنید.

چنانچه که می خواهید با وسواس خیلی بیشتری مراحل پاک کردن صفحه لپ تاپ را انجام دهید، می توانید از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید. این مخلوط باید به این صورت استفاده شود که از هر دو به اندازه مساوی مخلوط کنید. نکته بسیار مهم در مورد مخلوط آب و سرکه این است که در این حالت فرقی نمی کند که نوع صفحه نمایش لپ تاپ شما چیست، بلکه می توانید بدون نگرانی از آسیب رساندن به مانیتور، برای تمیز کردن صفحه نمایش مات یا شیشه ای، از آن استفاده کنید. خوب است بدانید که اگر صفحه نمایش شما از نوع روکش شیشه ای باشد، می‌توانید از مخلوط آب و الکل 70 درصد به مقدار مساوی استفاده کنید و به انجام مراحل پاک کردن صفحه نمایش لپ تاپ بپردازید.

چگونه صفحه لپ تاپ را پاک کنیم

اگر همچنان علامتی از لکه ها باقی ماند، یک پارچه میکروفیبر دیگر را با مخلوطی از آب و سرکه مرطوب کنید. به نکات ابتدایی که گفته شد، توجه داشته باشید و هرگز مخلوط را به روی صفحه نمایش اسپری نکنید. پس از آن که پارچه حاوی مخلوط آب و سرکه نم دار شد، آن را به آرامی از سمت چپ به راست، به روی صفحه نمایش بکشید و آلودگی را پاک کنید. پس از اینکه پاک کردن لپ تاپ به اتمام رسید، صبر کنید تا صفحه نمایش خشک شود. سپس اگر رگه هایی از لکه باقی مانده بود، آن را با پارچه خشک پاک کنید. حالا خواهید دید که چقدر صفحه نمایش لپ تاپ شما، تمیز شده است. به یاد داشته باشید که که قبل از روشن کردن لپ تاپ، اجازه دهید تا صفحه نمایش کاملا خشک شود و سپس آن را روشن کنید.

راهنمای تميز كردن كيبورد لپ تاپ

به جز صفحه نمایش، یکی از پرکاربردترین بخش های لپ تاپ که از آن استفاده زیادی می کنیم، صفحه کلید یا کیبورد است. از آن جایی که کیبورد لپ تاپ بیشتر در معرض آلودگی دست ها قرار دارد، می تواند گرد و غبار زیادی به روی آن انباشته شود. حتی ممکن است در زیر دکمه های کیبورد نیز گرد و غبار بسیار ریز و کوچکی مخفی شده باشد. بنابراین تمیز کردن صفحه کلید لپ تاپ هم بسیار مهم است اما به راحتی می توانید با طی کردن 6 مرحله، آن را انجام دهید. این 6 مرحله برای پاک کردن هر مدل کیبوردی، کاربردی است و می توانید برای تميز كردن كيبورد لپ تاپ لنوو، دل، ایسوس، hp و … از این روش استفاده کنید.

راه های خانگی تمیز کردن کیبورد لپ تاپ

 1. لپ تاپ خود را از برق جدا کرده و خاموش کنید. به عنوان یک قانون کلی، همیشه قبل از تمیز کردن وسایل الکترونیکی، آن ها را خاموش کنید.
 2. لپ‌ تاپ خود را در حالی که باز است، وارونه کنید و به آن ضربه های آرامی بزنید یا تکان دهید تا گرد و غبار از جای خود خارج شوند.
 3. از یک برس نرم برای پاک کردن و تمیز کردن زباله ها در بین کلیدهای لپ تاپ خود استفاده کنید. اگر بتوانید این کار را در حالی انجام دهید که لپ‌تاپ وارونه است، خیلی بهتر است زیرا در این حالت از فشار دادن گرد و غبار به زیر کلیدها جلوگیری می کنید.
 4. روی کلیدها را با پارچه میکروفیبر کمی مرطوب پاک کنید. به این صورت که با گوشه ای از پارچه نم دار، تک به تک کلیدها را تمیز کرده و لکه های روی دکمه ها را پاک کنید.
 5. در صورت باقی ماندن لکه های کثیفی، از یک سوآپ پنبه ای آغشته به مقداری محلول ایزوپروپیل الکل استفاده کنید.
 6. پس از انجام این مراحل، رطوبت مانده را خشک کنید تا رطوبت به روی صفحه کلید جمع نشود.

کلام پایانی

سعی کنید هر چند روز یکبار به تمیز کردن لپ تاپ خود بپردازید. این تعداد می تواند با توجه به مدت زمان هایی که از لپ تاپ استفاده می کنید، متفاوت باشد اما حداقل دو بار در ماه آن را تمیز کنید تا طول عمر بیشتری پیدا کند زیرا وجود گرد و غبار در کیبورد و صفحه نمایش لپ تاپ می تواند طی مدت زمان طولانی، باعث آسیب رسیدن به بخش های مختلف شود اما با پاک کردن منظم آن به راحتی از این آسیب جلوگیری می کنید. اگر از روش های دیگری برای پاک کردن لپ تاپ خود استفاده کرده اید، حتما در بخش دیدگاه ها، نظرات ارزشمند خود را برای ما بنویسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا