کامپیوتر و لپ تاپ

نحوه رفع مشکل مصرف بالای CPU در ویندوز

پردازنده را می توان جزء مهم ترین قطعات کامپیوتر ها و لپ تاپ ها دانست. با این وجود از مدل های قدیمی گرفته تا سی پی یو های جدید، همواره ممکن است در ویندوز عملکرد بهینه ای نداشته باشند. مصرف بالای CPU یکی از مشکلاتی است که ممکن است بخش پردازشی کامپیوتر را با مشکل مواجه کرده و عملکرد ویندوز را به کلی تحت تأثیر قرار دهد. اما به طور کلی می توانید با پیروی کردن از چند ترفند ساده این مشکل را تا حد یزادی رفع کنید. در این مطلب از تکنوسان مگ قصد داریم تا شما را با روش کاهش مصرف CPU در ویندوز آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

علت مصرف زیاد CPU در ویندوز

علت مصرف زیاد CPU در ویندوز

به صورت کلی به دلایل مختلفی ممکن است با مشکل مصرف زیاد CPU در ویندوز در ویندوز مواجه شوید. از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرآیندهای پس زمینه

 

بسیاری از برنامه‌ها و فرآیندهای سیستم شما در پس زمینه و حتی پس از این که آن‌ها را بسته اید، به کار خود ادامه می‌دهند. حتی بسیاری از برنامه‌ها به محض بالا آمدن رایانه فعال شده و ممکن است بدون این که کاربر متوجه شود در پس زمینه اجرا شوند. اگر تعداد زیادی از این برنامه‌ها در پس زمینه اجرا شوند، یا اگر بهینه نشده باشند، می‌توانند قدرت پردازش CPU را مصرف کنند.

برنامه های پرمصرف

برخی از نرم افزارها به نحوی هستند که اکثر افراد نیاز دارند تا آن‌ها را روی رایانه نصب کرده و از این برنامه‌ها استفاده کنند. ابزارها ویرایش ویدیو، بازی‌های گرافیکی و… برخی از این نرم افزارها هستند که جز اپلیکیشن‌های پر مصرف بوده و بخش قابل توجهی از منابع سخت افزار شما را به خود اختصاص می‌دهند. گاهی اوقات ممکن است کاهش سرعت کامپیوتر و افزایش مصرف CPU به خاطر تعداد زیاد این برنامه‌ها است که به صورت همزمان اجرا می‌شوند.

ویروس ها یا بدافزارها

گاهی اوقات افزایش مصرف CPU به خاطر وجود ویروس یا بدافزار در کامپیوتر است. از آن جایی که این ویروس‌ها و بدافزارها به صورت ناشناس اجرا می‌شوند، می‌توانند منابع را بدون این که شناخته شوند، مصرف کرده و باعث مصرف بالای CPU شود.

کثیف شدن فن‌ها و اجزای خنک کننده

داغ شدن سی پی یو باعث کند شدن آن می‌شود، هر چه پردازنده کامپیوتر شما داغ‌تر شود، انجام کار برای شما سخت‌تر خواهد شد. گاهی اوقات به دلیل کثیف شدن فن‌ها و اجزای خنک کننده کامپیوتر، CPU شما گرم شده و عملکرد آن کاهش پیدا می‌کند.

آموزش رفع مشکل بالا رفتن مصرف سی پی یو

برای رفع مشکل بالا رفتن مصرف سی پی یو لپ تاپ و کامپیوتر روش‌های مختلفی وجود دارد. به منظور آموزش کاهش مصرف پردازنده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کامپیوتر خود را ریست کنید

وقتی مشکلی در منابع سخت افزاری شما وجود داشته باشد، ریست کردن کامپیوتر اولین قدمی است که باید بردارید. راه اندازی مجدد کش‌های سخت افزار شما را پاک کرده و فرآیندهای در حال اجرا را متوقف می‌کند. انجام این کار باعث می‌شود تا مصرف پردازنده شما کاهش پیدا کند.

بستن دستی برنامه‌های پس زمینه

آموزش رفع مشکل بالا رفتن مصرف سی پی یو

ممکن است برخی از فرایندهایی که در پس زمینه در حال اجرا هستند، پردازنده کامپیوتر شما را به خود اختصاص دهد. بستن این برنامه‌ها می‌تواند به حل مشکل کمک کند. البته باید مراقب باشید که برنامه‌های ضروری کامپیوتر خود را نبندید. همچنین هر تبی که در مرورگر وب شما باز بوده و استفاده نمی‌شود را نیز ببندید. این کار منابع را در رایانه شما آزاد می‌کند. برای دسترسی به این لیست نرم افزارهای در حال اجرا بر روی تسک بار کامپیوتر خود راست کلیک کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. سپس می‌توانید به این برنامه‌ها دسترسی پیدا کنید.

غیرفعال کردن برنامه‌های پرمصرف در Startup

برخی از برنامه‌های کامپیوتر شما که به آن‌ها Startup گفته می‌شود نرم افزارهایی هستند که بعد از بالا آمدن ویندوز به صورت خودکار فعال و اجرا می‌شوند. یکی از روش‌های رفع مشکل مصرف بالای CPU، غیر فعال کردن این برنامه‌ها است. برای انجام این کار نیاز است تا مراحل زیر را طی کنید:

  • کلیدهای ترکیبی Win + R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود.
  • عبارت msconfig را تایپ کرده و Enter را بزنید.
  • به تب Startup بروید.
  • برنامه‌هایی که می‌خواهید در Startup غیرفعال شوند را Disable کنید.

روش کاهش مصرف CPU در ویندوز

درایورها و بایوس سخت افزار خود را به روز کنید

آموزش کاهش مصرف پردازنده

یکی دیگر از روش‌هایی که از طریق آن می‌تواند اقدام به حل مشکل مصرف بیش از حد CPU کنید، به روزرسانی درایورها و بایوس سخت افزار کامپیوتر است. نصب به روزرسانی ها برای بهبود عملکرد کامپیوتر بسیار مهم است. پیشنهاد ما این است که تمام درایورهای رایانه خود از جمله چیپست و بایوس را به روز نگه دارید. انجام این کار باعث بهبود عملکرد کامپیوتر شده و از مصرف بیش از حد CPU جلوگیری می‌کند.

بدافزارها و ویروس‌ها را از کامپیوتر خود حذف کنید

رفع مشکل بالا رفتن مصرف سی پی یو لپ تاپ

همان طوری که بیان شد، وجود بدافزارها و ویروس‌ها در کامپیوتر باعث افزایش مصرف کامپیوتر شما می‌شود. برای این که بتوانید این بدافزارها را شناسایی کنید، نیاز است تا به بخش Task Manager رفته و در لیست برنامه‌ها بر روی ستون CPU بزنید تا نرم افزارها بر اساس میزان مصرف CPU لیست شوند. اگر در این بخش برنامه‌ای را مشاهده کردید که از مقدار قابل توجهی CPU استفاده می‌کند و اگر نمی‌توانید تشخیص دهید که مربوط به چه نرم افزار است، این نرم افزار ممکن است بدافزار یا ویروس باشد. در چنین شرایطی باید یک برنامه آنتی ویروس اجرا کرده و بدافزارها را از کامپیوتر خود حذف کنید.

غیرفعال کردن انیمیشن یا افکت‌های غیر ضروری

برخی از انیمیشن‌ها و افکت‌ها می‌توانند منابع CPU را مصرف کنند، بنابراین اگر به آن‌ها نیاز ندارید، بهتر است تا آن‌ها را خاموش کنید. برای انجام این کار نیاز است تا به بخش تنظیمات کامپیوتر خود بروید و برای غیر فعال کردن انیمیشن‌ها و افکت‌ها اقدام کنید. برای غیر فعال کردن این انیمیشن‌ها باید در ویندوز، به مسیر Control Panel > System and Security > Performance بروید و هر گونه انیمیشن یا افکت غیر ضروری را از این طریق غیرفعال کنید.

ویندوز خود را به روز کنید

حل مشکل مصرف بیش از حد CPU

قدیمی بودن ویندوز می‌تواند باعث مشکل در عملکرد رایانه شما شود. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که ویندوز خود را همواره به روز نگه دارید. برای انجام این کار به بخشControl Panel بروید و آن را باز کرده و به بخش Windows Update بروید. اگر آپدیت و به روزرسانی جدیدی برای کامپیوتر شما آمده است، از این طریق آن را آپدیت کنید.

نصب مجدد ویندوز

اگر روش‌های گفته شده را امتحان کردید اما هنوز مصرف 100 درصد سی پی یو شما را آزار می‌دهد، نصب مجدد ویندوز ممکن است کمک کند. با حذف و نصب ویندوز می‌توانید رجیستری، فایل‌های کش، فرآیندهای اضافی ویندوز یا باگ‌ها را برطرف کرده و مشکل سی پی یو خود را حل کنید.

حرف آخر

در این مطلب از تکنوسان مگ در مورد نحوه رفع مشکل مصرف بالای CPU در ویندوز صحبت کرده و بیان کردیم که چه عواملی باعث افزایش مصرف سی پی یو کامپیوتر شده و چگونه می‌توان این مشکل را برطرف کرد. بررسی موارد گفته شده در این مطلب به شما کمک می‌کند تا به سرعت بتوانید مشکل مصرف بالای CPU را برطرف کرده و از این طریق باعث بهبود عملکرد سی پی یو خود شوید. در صورتی که نظر یا سوالی در مورد روش‌های حل مشکل مصرف بیش از حد CPU دارید، می‌توانید دیدگاه‌های خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا