موبایل و تبلت

علت پر شدن حافظه گوشی چیست؟ + روش های خالی کردن حافظه موبایل

هر چند که امروزه گوشی های هوشمند چه اندروید و چه آیفون فضای تقریبا زیادی را در اختیار کاربران خود می گذارند، اما بازهم شاهد محدودیت ها و مشکلاتی در این زمینه هستیم؛ از جمله پر شدن حافظه گوشی. اگر فضای ذخیره سازی گوشی شما شامل تعداد زیادی برنامه، عکس، فیلم، موسیقی، بازی و … باشد خیلی زود حتما شما هم با اعلان “فضای محل ذخیره پر است” مواجه می شوید.

شاید شما هم بارها شاهد این صحنه تکراری بوده اید: دوربین گوشی خود را باز می کنید تا عکس و فیلم های جدید بگیرید یا تصمیم به نصب برنامه ای جدید می گیرید اما با اعلان فضای ناکافی مواجه می شوید، سپس سراغ گالری می روید تا تعدادی از عکس و فیلم ها را پاک کنید… اما از اینکه عکس و فیلم با حجم  زیاد ندارید که باعث پر شدن فضای گوشی شود تعجب می کنید! بنظر شما چه عواملی باعث این اتفاق شده است؟

با پر شدن حافظه گوشی دیگر قادر نخواهید بود برنامه جدید نصب کنید، یا عکس و فیلم های جدید بگیرید، یا حتی برنامه های خود را بروز رسانی کنید. گاهی حتی شنیده می شود که کاربران می گویند؛ با پر شدن بی دلیل حافظه گوشی مواجه شده اند با وجود اینکه ادعا می کنند برنامه و فایلهای زیادی بر روی گوشی خود ندارند! در این مقاله از تکنوسان مگ ما به پرسش اساسی علت پر شدن بی دلیل حافظه گوشی پاسخ می دهیم و به شما راهکارمی دهیم که چگونه فضای ذخیره داخلی گوشی خود را آزاد کنید.

علت پر شدن حافظه گوشی

فهرست مطالب

چرا پس از پاک کردن همه چیز، باز هم فضای محل ذخیره گوشی من پر است؟

اگر شما هم اعلان حافظه کم یا فضای محل ذخیره پر است را روی گوشی خود می بینید، نگران نباشید؛ زیرا این یک مشکل بسیار رایج است. حتی ممکن است شما پس از حذف اکثر برنامه های خود پیام “فضای محل ذخیره پر است” یا “حافظه تلفن پر است” را در قسمت اعلان گوشی خود ببینید. ممکن است شما هم هر اقدامی برای مقابله با پر شدن حافظه گوشی انجام داده باشید : مثل حذف تعدادی از برنامه ها، قرارن دادن کارت SD، پاک کردن حافظه داخلی، و… اما همچنان اعلان پر شدن حافظه گوشی را دریافت کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت؛ سعی کنید فایلهای کش را پاک کنید، فایلها را به کارت SD یا فضای ذخیره سازی هوشمند Android برای آزاد کردن مقداری فضا استفاده کنید.

چرا حافظه داخلی گوشی من همیشه پر است؟

در گوشی های هوشمند اندرویدی، حتی اگر 32 گیگابایت حافظه داخلی داشته باشید، تمام این فضا قابل استفاده نیست. فضای داخلی اندروید به طور پیش فرض برای ذخیره سیستم عامل، فایل های سیستم و فایل های داده های شخصی (داده های داخلی + داده های برنامه) پارتیشن بندی شده است.

شما نمی توانید کاری برای آزاد کردن پارتیشن حاوی سیستم عامل (سیستم عامل اندروید) انجام دهید، اما می توانید فضا را از جای دیگری آزاد کنید.

علت پر شدن بی دلیل حافظه گوشی

علت پر شدن بی دلیل حافظه گوشی

علت های زیادی در این باره می توان نام برد که از جمله آنها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • برنامه‌هایی که قبلاً در تلفن خود دانلود کرده‌اید معمولاً از فضای ذخیره‌سازی زیادی استفاده نمی‌کنند، اما داده‌های برنامه این کار را می‌کنند! بنابراین، قبل از حذف یک برنامه، سعی کنید فایل های داده برنامه را از حافظه داخلی حذف کنید.
 • همانطور که گفته شد حافظه داخلی اندروید پارتیشن بندی شده است. مصرف پارتیشن سیستم ذخیره سازی بستگی به استفاده شما دارد.
 • داده‌های کش مقصر اصلی پر شدن حافظه گوشی است؛ بنابراین سعی کنید به طور مرتب داده های کش را پاک کنید تا مقداری فضا آزاد شود.
 • به روز رسانی سیستم یکی دیگر از علت های پر شدن بی دلیل حافظه گوشی میباشد که منجر می شود تعداد کمی برنامه بر روی گوشی خود نصب داشته باشید.

وقتی حافظه گوشی پر شود چه اتفاقی می افتد؟

وقتی حافظه گوشی شما کم می شود یا به عبارتی تقریباً پر میشود، ممکن است پیامی در نوار اعلان ظاهر شود. همچنین چندین علامت و نشانه دیگر وجود دارد که خبر از پر شدن حافظه گوشی شما می دهد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

نمی توان برنامه های جدید را دانلود کرد

با پر شدن حافظه گوشی، هنگامی که تصمیم به دانلود یک برنامه جدید می گیرید، تنها در صورتی برنامه جدید نصب می شود که حافظه داخلی کافی وجود داشته باشد. در غیر این صورت، اعلانی با مضمون «فضای ذخیره‌سازی کافی در دسترس نیست» ظاهر می‌شود و برای نصب برنامه جدید باید مقداری فضا خالی کنید.

نمی توان برنامه ها را به روز کرد

وقتی فضای ذخیره سازی گوشی شما کم است، نمی توانید برنامه هایی را که قبلاً روی دستگاه خود نصب کرده اید به روز کنید.

چطور حافظه گوشی را خالی کنیم؟

تاخیر و فضای کم

از زمانی که گوشی شما فضای ذخیره سازی کافی نداشته باشد، نمی تواند برنامه را روی حافظه داخلی (Ram) خود اجرا کند و از حافظه مجازی یا ثانویه استفاده کند که باعث کاهش سرعت گوشی می شود.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

وقتی حافظه گوشی هوشمند شما کم است، نمی توانید برنامه های جدید را نصب کنید، برنامه های نصب شده را به روز کنید یا حتی فایل های شخصی بزرگ را ذخیره کنید. برای جلوگیری از این امر، می‌توانید کش را پاک کنید، فایل‌های قدیمی را حذف کنید و فهرست‌های پخش همگام‌سازی شده را پاک کنید.

چگونه فضای ذخیره سازی را به سرعت پاک کنم؟

در اینجا به دو راه اشاره میکنیم که با آن می توانید فضای ذخیره سازی را به سرعت در مراحل آسان پاک کنید.

پاک کردن فایل های کش

هر برنامه داده‌های موقتی را ایجاد می‌کند که در حین اجرا از آن استفاده می‌کند که به فایل‌های کش معروف هستند. هنگامی که فضای ذخیره سازی گوشی شما پر است، می توانید فایل های کش خود را پاک کنید. برای این کار:

 • به قسمت تنظیمات فضای ذخیره سازی بروید
 • روی Cached Data ضربه بزنید
 • داده های کش را پاک کنید.

علت پر شدن حافظه گوشی موبایل

از شر فایل های قدیمی خلاص شوید

اکثر اندرویدها دارای گزینه «ذخیره سازی هوشمند» هستند که به شما امکان می دهد فایل های قدیمی و استفاده نشده را شناسایی کرده و به طور خودکار از شر آنها خلاص شوید. یعنی به طور خودکار فایل هایی را که قبلاً از نسخه پشتیبان تهیه شده اند حذف می کند.

برای حذف فایل های قدیمی از طریق حافظه هوشمند، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به تنظیمات و سپس تنظیمات ذخیره سازی گوشی هوشمند خود بروید.
 • روی گزینه “Manage Storage” ضربه بزنید.
 • گزینه Smart Storage را روشن کرده و دوره/روزها را انتخاب کنید.

رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی

چگونه می توانم فضای گوشی خود را بدون حذف همه چیز آزاد کنم؟

چه حافظه داخلی گوشی شما قابل ارتقا باشد یا چه نباشد، در نهایت پر می شود. در حالی که حذف داده ها در حافظه داخلی تلفن شما همیشه تنها گزینه پیش رو نیست، می توانید با استفاده از روش های زیر فضا را آزاد کنید:

فایل های دانلود شده غیر ضروری را حذف کنید

ممکن است روزانه تعداد زیادی عکس، کلیپ صوتی یا ویدیو دانلود کنید. پس از مدتی، پوشه دانلود اندروید شما مملو از آن دسته از فایل‌هایی می‌شود که ممکن است دیگر مورد نیاز نباشند. می توانید آنها را پاک کنید تا مقداری فضا آزاد شود: برنامه My Files را در کشوی برنامه خود راه اندازی کنید. روی Internal Storage -> Download ضربه بزنید. فایل های غیر ضروری را از پوشه دانلود حذف کنید.

پشتیبان گیری از فایل های مهم

مشکل حافظه کم اندروید دارید؟ همیشه می‌توانید از فایل‌های مهم مانند عکس‌ها، ویدیوها یا اسناد در فضای ابری نسخه پشتیبان تهیه کنید و آنها را از حافظه داخلی گوشی خود حذف کنید تا مقداری فضا آزاد شود. اپلیکیشن Google Photo یک راه موثر برای پشتیبان گیری از تعداد نامحدودی از عکس ها است. به طور خلاصه، می‌توانید عکس بگیرید و بدون اشغال فضای دستگاهتان، مستقیماً در درایو گوگل ذخیره کنید. برای این کار به تنظیمات > پشتیبان گیری و همگام سازی بروید و همگام‌سازی عکس‌ها با Google Drive را به‌طور خودکار روشن کنید.

انتقال فایل ها به کارت SD

اگر نمی خواهید فایل های خود را از حافظه داخلی گوشی خود حذف کنید تا مشکلات حافظه کم شما حل شود، آنها را به حافظه خارجی منتقل کنید. یک کارت SD را در اندروید خود قرار دهید و مراحل زیر را دنبال کنید:به بخش تنظیمات -> مدیریت برنامه بروید. برنامه ای را که می خواهید منتقل کنید را انتخاب کنید. اگر آن برنامه قابل انتقال به کارت SD باشد، گزینه “انتقال به کارت SD” را خواهید دید. برای انتقال برنامه به کارت SD ضربه بزنید.

نحوه بررسی وضعیت حافظه در اندروید

چرا در گوشی آیفون من اعلان فضای ذخیره سازی کافی وجود ندارد را نمایش می دهد؟

زمانی که فضای کافی برای ذخیره فایل‌های بیشتر وجود نداشته باشد، پیام «فضای ذخیره‌سازی کافی نیست» در آیفون ظاهر می‌شود. اگر با وجود اینکه فضای خالی در آیفون خود دارید، این پیام را می بینید، به احتمال زیاد فضای ذخیره سازی iCloud شما پر است. برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به تنظیمات بروید و روی iCloud ضربه بزنید.
 • به “Manage Storage” بروید و سپس روی نسخه های پشتیبان ضربه بزنید.
 • یک نسخه پشتیبان را برای خالی کردن فضای iCloud خود حذف کنید.

علت پر شدن بی دلیل حافظه گوشی؟

هنگامی که فایل‌ها را از گوشی هوشمند آیفون یا اندروید خود حذف می‌کنید، فایل‌ها، عکس‌ها و ویدیوهای حذف شده به سطل زباله یا سطل بازیافت می‌روند. تا زمانی که فایل‌ها را از سطل زباله حذف نکنید، فضای ذخیره‌سازی آزاد نمی‌شود. برای انجام این کار:

 • به مدیر فایل بروید و روی “Recently deleted” ضربه بزنید.
 • برای حذف دائمی فایل‌ها، گزینه “Empty bin” را انتخاب کنید.
 • با این کار مقداری فضا در گوشی شما آزاد می شود.

چرا وقتی کارت SD دارم فضای ذخیره سازی گوشی من پر است؟

اگر حافظه تلفن شما با وجود فضای خالی روی کارت SD پر است، احتمالاً نشان می دهد که کارت SD شما به عنوان حافظه داخلی پیش فرض تنظیم نشده است. اگر چنین است، برنامه‌ها، فایل‌ها و اسناد شما به‌طور پیش‌فرض در حافظه داخلی دستگاه ذخیره می‌شوند.

 • به تنظیمات> ذخیره سازی> کارت SD بروید.
 • روی منو ضربه بزنید و “Format as internal” را انتخاب کنید

توجه: با این کار تمام داده های کارت SD حذف می شود.

روش های خالی کردن حافظه گوشی

آیا پیام های متنی فضای ذخیره سازی را اشغال می کنند؟

پیام های متنی، به خصوص در آیفون، فضای ذخیره سازی را مصرف می کنند. این پیامک‌ها در طول سال‌ها بدون جلب توجه شما ذخیره و جمع‌آوری می‌شوند و می‌توانند باعث مشکلات ذخیره‌سازی کم شوند.

با دنبال کردن این مراحل ساده می‌توانید تلفن خود را طوری تنظیم کنید که پیام‌های قدیمی‌تر را به‌طور خودکار حذف کند:

 • به تنظیمات > پیام ها بروید.
 • به تاریخچه پیام بروید.
 • روی “Keep messages” ضربه بزنید.
 • برای حذف خودکار پیام‌ها و پیوست‌های قدیمی‌تر از 1 سال، را انتخاب کنید.

چرا بخش «سایر» نیمی از فضای ذخیره‌سازی تلفن من را اشغال می‌کند؟

فضای ذخیره‌سازی «سایر» یا «Other» در Android یا iPhone حاوی انواع مختلفی از داده‌ها است. این داده های غیرقابل جابجایی شامل صداهای سیری، فونت‌ها، دیکشنری‌ها، گزارش‌ها، حافظه‌های پنهان و غیره است.

می‌توانید میزان استفاده از حافظه داخلی گوشی خود را بررسی کنید تا ببینید «دیگر فضای ذخیره‌سازی» شامل چه مواردی است:

 • به تنظیمات > عمومی بروید.
 • به حافظه موبایل بروید.
 • ببینید کدام فایل ها بیشترین فضا را اشغال می کنند. سپس آنها را حذف کنید

چگونه می توانم از فضای ذخیره سازی سیستم در آیفون خلاص شوم؟

ذخیره سازی سیستم در آیفون شما از دو نوع فایل تشکیل شده است:

 1. فایل های مورد نیاز برای اجرای سیستم عامل
 2. فایل های موقت مانند پشتیبان گیری و لاگ

در اینجا نحوه خلاص شدن از شر فضای ذخیره سازی سیستم در آیفون آمده است (این در واقع یک ترفند است):

 • iTunes را روی کامپیوتر خود اجرا کنید.
 • آیفون خود را از طریق کابل USB وصل کنید.
 • رمز عبور دستگاه خود را وارد کنید تا قفل آن باز شود.
 • آیفون خود را برای چند دقیقه به iTunes متصل کنید.
 • تنظیمات را دوباره راه اندازی کنید و فضای ذخیره سازی سیستم را بررسی کنید. باید تجدید نظر شود و دوباره محاسبه شود.

چرا فضای ذخیره سازی iCloud من مدام پر می شود؟

پشتیبان گیری می تواند دلیل پر بودن فضای ذخیره سازی iCloud شما باشد. به این خاطر که دستگاه iOS شما به گونه ای تنظیم شده است که به طور خودکار از فایل ها در iCloud نسخه پشتیبان تهیه کند و هرگز آنها را حذف نکند.

می توانید فایل های پشتیبان قدیمی را حذف کنید تا مقداری ذخیره ارزشمند آزاد کنید:

 • به تنظیمات> نمایه های شما> آیکلود بروید.
 • روی مدیریت فضای ذخیره‌سازی ضربه بزنید.
 • روی Backup > Device ضربه بزنید و گزینه Delete backup را برای حذف فایل ها انتخاب کنید.

خالی کردن حافظه گوشی

حافظه پنهان برنامه ها

در اینجا شما باید کش اپلیکیشن ها را بررسی کنید. کش جایی است که تلفن شما اطلاعات برنامه‌ها را ذخیره می‌کند تا بتوان به سرعت به آن‌ها دسترسی داشت. با گذشت زمان، این مورد می‌تواند فضای زیادی را اشغال کند، برای مثال برنامه فیس‌بوک می‌تواند با استفاده معمولی یک ساله از 50 مگابایت به 500 مگابایت برسد. ما همچنین دیده‌ایم که برنامه Sky Sports در آیفون نزدیک به 1 گیگابایت می‌برد. اما پیروی از نکته زیر آن را به بیش از 100 مگابایت کاهش داد؛

پاک کردن حافظه پنهان برنامه‌های شما هیچ گونه اطلاعات شخصی مانند بازی‌های در حال انجام، پیام‌ها یا تصاویر را پاک نمی‌کند ، اما پاک کردن داده‌های برنامه‌ها انجام خواهد شد، بنابراین مطمئن شوید که گزینه مناسب را انتخاب کرده‌اید.

در گوشی های  Android تنظیمات را باز کنید و مسر  برنامه‌ها و اعلان‌ها  > مشاهده همه برنامه‌ها>  [نام برنامه]  >  فضای ذخیره‌سازی و حافظه پنهان  >  پاک کردن حافظه پنهان طی کنید، سپس برای پاک کردن حافظه پنهان برنامه ضربه بزنید. می‌توانید ببینید که حافظه پنهان برنامه از چه فضایی در زیر این قسمت استفاده می‌کند. انجام این کار هیچ اطلاعات شخصی را پاک نمی کند، اما مطمئن شوید که روی گزینه مناسب ضربه بزنید.

سوالات رایج درباره علت پرشدن حافظه گوشی

آیا حذف ایمیل ها فضا را آزاد می کند؟

ایمیل ها در سرور ابری ذخیره می شوند، نه در حافظه داخلی گوشی شما. بنابراین، حذف ایمیل‌ها تنها فضا را از سرویس ابری که استفاده می‌کنید، یعنی گوگل درایو یا iCloud، آزاد می‌کند.

آیا حذف تاریخچه فضا را آزاد می کند؟

تاریخچه در مرورگر گوشی هوشمند شما حداقل فضای ذخیره سازی را اشغال می کند. اگر به دنبال آزاد کردن فضای گوشی هوشمند خود هستید، حذف تاریخچه مرورگر تأثیر زیادی نخواهد داشت.

سخن پایانی

با نکات و توضیحاتی که در این مقاله داده‌‌‌‌‌ایم براحتی می توانید در صدد رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی بیایید. همچنین علت پر شدن بی دلیل حافظه گوشی را خواهید دانست. البته لازم است به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات به صورت دستی وقتی را برای پاک کردن حافظه گوشیپر شدن بی دلیل حافظه گوشی اختصاص دهید. شما هم تجربه پر شدن حافظه گوشی خود را داشته اید؟ چه اقداماتی برای رفع مشکل پر شدن حافظه گوشی خود انجام داده‌اید؟ شما می‌توانید نظرات ارزشمند خود را در بخش دیدگاه ها با ما و دیگر خوانددگان مجله تکنوسان به اشتراک گذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا