کامپیوتر و لپ تاپ

روش های کاربردی برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

خالی شدن زود هنگام باتری لپ تاپ همواره جزء مشکلات کاربران بوده است و از هر لپ تاپی که استفاده می کنید، قطعا با این مشکل روبرو شده اید. چنانچه شما از باتری لپ ‌تاپ خود به درستی استفاده نکنید و از آن مراقبت نکنید، پس از گذشت مدت زمانی متوجه می شوید که باتری شما خراب شده و کارایی اولیه خود را از دست داده است. استفاده ناصحیح از باتری لپ تاپ منجر به کاهش طول عمر مفید آن خواهد شد.

به طور کلی وسایل برقی پس از گذشت مدت زمانی کارایی اولیه خود را از دست می دهند. اما در صورت استفاده صحیح از آنها می توانید طول عمر مفید این لوازم را افزایش دهید و خراب شدن آنها را به تاخیر بیندازید. بنابراین با انجام یکسری اقدامات به راحتی می توانید به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ خود کمک کنید.

نکاتی برای افزایش طول عمر باتری های لپ تاپ

علاوه بر این برخی لپ تاپ ها به دلیل آنکه باتری شان غیر قابل جدا شدن می باشد، در صورت خراب شدن این باتری‌ها فرد دارنده این محصولات با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد. در نتیجه با پیشگیری از چنین مواردی می توانید از به وجود آمدن مشکل برای لپ تاپ خود پیشگیری به عمل بیاورید. تکنوسان مگ در این مقاله قصد دارد تا راه های مختلفی که برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ کاربرد دارند را برای شما معرفی نماید.

روش های کاربردی جهت افزایش عمر باتری لپ تاپ

همانطور که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره کردیم برای آنکه بتوانید به افزایش عمر باتری لپ تاپ کمک کنید می توانید یک سری راه های کاربردی را به کار ببندید تا بتوانید نتایج خوب و مطلوبی را حاصل نمایید. در ادامه قصد داریم تا برخی از این راه ها را برای شما عنوان نماییم:

کاهش میزان نور صفحه نمایش لپ تاپ

یکی از موارد اصلی که منجر به استفاده بیش از حد از باتری لپ تاپ می شود بالا بودن میزان نور صفحه نمایش می باشد. در نتیجه اگر نور صفحه نمایش شما در بالاترین حد ممکن باشد، میزان استفاده از باتری لپ تاپ نیز افزایش پیدا خواهد کرد و این امر نهایتاً کاهش طول عمر باتری را در بر خواهد داشت.

بنابراین اگر می خواهید طول عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهید، با تنظیم میزان نور صفحه نمایش در حالت عادی و متوسط میتوانید برای مدت زمان تقریبی نیم ساعت روند تمام شدن شارژ باتری لپ تاپ را به تعویق بیندازید و این موضوع می تواند در استفاده طولانی مدت به افزایش طول عمر مفید باتری لپ تاپ کمک می کند.

تنظیم نور لپ تاپ در ویندوز

اگر قصد دارید تا در اقدام به تنظیم میزان نور صفحه نمایش لپ تاپ خود کنید چندین راه پیش روی شما قرار دارد. مثلاً با فشار دادن کلید هایی که در قسمت فوقانی صفحه نمایش وجود دارد امکان تغییر میزان نور صفحه نمایش فراهم می باشد. برخی لپ تاپ ها فاقد کلید های فوق می باشند و برای انجام این تنظیمات برای بر روی لپ تاپ های فوق با فشار دادن همزمان کلید های Win+X می توانید نور صفحه نمایش را تنظیم کنید. با فشار دادن این کلید ها صفحه ای برای شما باز می‌شود که در این صفحه می بایست گزینه Mobility Center را انتخاب نمایید و به راحتی کار تنظیم نور صفحه نمایش را انجام دهید.

کاهش میزان استفاده از بلوتوث و اینترنت

اتصال تجهیزات جانبی نظیر هدفون بلوتوثی، بلندگوی بلوتوثی و تجهیزاتی از این دست به لپ تاپ منجر به استفاده بیشتر از باتری لپ تاپ شده و این موضوع سبب می‌شود تا شارژ باتری شما در مدت ‌زمان کوتاه‌تری تمام شود و نیاز به شارژ مجدد پیدا کند. هرچه دفعات شارژر لپ تاپ افزایش پیدا کند، طول عمر مفید باتری نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

اگر می خواهید طول عمر مفید باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید بهتر است در استفاده از این تجهیزات جانبی دقت به عمل بیاورید و در مواقعی که نیاز به استفاده از آنها ندارید اقدام به قطع نمودن آنها از لپ تاپ نموده تا از استفاده آنها از باتری پیشگیری به عمل بیاورید و بدین‌ صورت طول عمر باتری را افزایش دهید.

راهکار برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

عامل دیگری که منجر به استفاده بیش از حد از باتری لپ تاپ میشود اتصال لپ تاپ به مودم و استفاده از اینترنت می باشد. برای پی بردن به این موضوع کافیست پس از اینکه باتری لپ تاپ خود را به صورت کامل شارژ کردید اقدام به اتصال آن به اینترنت نمایید. با گرفتن تایمر میزان مدت زمانی که طول میکشد تا باتری لپ تاپ شما کاملا خالی شود را اندازه گیری نموده و آن را با میزان زمان خالی شدن شارژ باتری در زمان عدم اتصال به اینترنت مقایسه کنید.

با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه خواهید رسید که در حین استفاده از اینترنت میزان مصرف باتری لپ تاپ شما به شدت افزایش پیدا می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا از اتصال دائمی و همیشگی به اینترنت پیشگیری به عمل بیاورید و تنها در مواقع لازم به اینترنت متصل شوید تا به افزایش طول عمر باتری خود کمک کنید.

استفاده از برق مستقیم شهری

برخی لپ تاپ ها دارای باتری های جدا شونده هستند و برای اینکه بتوانید طول عمر باتری های این گونه لپ تاپ ها را افزایش دهید کافیست در مواقعی که دسترسی به پریز برق دارید، باتری لپ تاپ را از لپ تاپ جدا کرده و لپ تاپ را مستقیماً به برق شهری متصل نمایید. متاسفانه در لپ تاپ های نسل جدید این امکان وجود ندارد.

برنامه افزایش عمر باتری لپ تاپ

چرا که در لپ تاپ های فوق از باتری های داخلی یا همان باتری های اینترنال استفاده شده و امکان جدا کردن باتری از لپ تاپ برای انجام این کار وجود ندارد. اما اگر لپ تاپ شما جزو لپ تاپ های باتری جدا شونده می باشد، با انجام این کار می توانید به طرز چشم گیری طول عمر مفید لپ تاپ خود را افزایش دهید. تولید کنندگان لپ تاپ همچنین عنوان کرده‌اند که نگهداری صحیح از باتری لپ تاپ در شرایط فیزیکی مناسب نیز می‌تواند به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ کمک کند. بنابراین بهتر است از قرار دادن باتری های خود در مقابل نور خورشید یا مکان های گرم پیشگیری به عمل بیاورید.

اعمال تغییرات در بخش Power settings

به طور پیش فرض میزان مصرف باتری لپ تاپ دارای ۳ حالت مختلف Power Saver ،Balanced و حالت High Performance می باشد. در صورتی که لپ تاپ بر روی حالت Power saver تنظیم شده باشد میزان مصرف باتری آن در حداقل ترین حالت ممکن خواهد بود و این موضوع به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ کمک خواهد کرد. اما در زمان هایی که تنظیمات باتری بر روی حالت High performance یا Balanced انجام شده باشد، میزان مصرف باتری نسبت به حالت قبلی به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد و این موضوع کاهش عمر مفید باتری لپ تاپ را به دنبال خواهد داشت.

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم

برای همین بهتر است اقدام به تنظیم باتری لپ تاپ خود بر روی حالت Power saver نمایید. برای انجام این کار می بایست پس از ورود به کنترل پنل گزینه Hardware and sound را انتخاب کنید. در صفحه ای که برای شما باز می شود گزینه Power Options را انتخاب نموده و سپس آن را بر روی حالت Power saver قرار دهید.

افرادی که ویندوز ۱۰ را بر روی لپ تاپ خود مورد استفاده قرار می دهند برای انجام این کار تنها کافیست بر روی آیکون باتری که در قسمت سمت راست پایین صفحه وجود دارد کلیک نمایند و مقدار استفاده از باتری را تنظیم نمایند. هر چه شما این نوار را به سمت راست متمایل کنید میزان مصرف باتری افزایش پیدا خواهد کرد و به عکس هرچه نوار را به سمت چپ ببرید میزان استفاده از باتری کاهش پیدا خواهد نمود.

نصب نرم افزار های مانیتور باتری

امروزه یک سری نرم افزارهای مفید و کاربردی برای افزایش طول عمر مفید باتری لپ تاپ به بازار معرفی شده که بسیاری از کاربران با استفاده از این نرم‌افزارها سعی در محافظت از باتری های خود دارند. نکته مهمی که در خصوص این نرم افزار ها وجود دارد این است که خوشبختانه می توانید این نرم افزارها را بر روی کلیه لپ تاپ های موجود در بازار را نصب نمایید. افرادی که از لپ تاپ های ویندوز استفاده می کنند با نصب نرم افزار هایی نظیر BatteryBar و BatteryCare می توانند به افزایش طول عمر باتری خود کمک نمایند.

افزایش عمر باتری لپ تاپ در ویندوز 10

کاربران لپ تاپ های مک نیز می‌توانند با نصب برنامه هایی نظیر BatteryDiag و Battery Health به افزایش طول عمر باتری لپ تاپشان کمک می کنند. دقت کنید که استفاده از این برنامه ها و نصب آنها بر روی لپ تاپ منجر به بروز هیچ اختلالی در عملکرد لپ تاپ نمی شود و با استفاده از آنها می توانید در خصوص افزایش طول عمر باتری به نتایج مثبتی دست پیدا کنید.

بستن برنامه ها با مصرف انرژی بالا

یکی از مواردی که منجر به استفاده بیش از حد از شارژ باتری و خالی شدن سریع باتری لپ تاپ شما می شود اجرای چندین برنامه و فرایند به صورت همزمان بر روی سیستم می باشد. از آنجایی که اجرای تمامی این برنامه ها با یکدیگر در اغلب مواقع لازم و ضروری نیست، به راحتی با بستن برنامه های غیر ضروری می توانید به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ کمک کنید.

برای انجام این کار در سیستم عامل ویندوز 10 کافیست در نوار جستجو عبارت «See which apps are affecting your battery life» را تایپ نمایید. علاوه بر این در ویندوز ۱۱ می توانید با رفتن به قسمت تنظیمات Power & Battery در قسمت Battery Usage به صفحه زیر دسترسی پیدا کنید.

چگونه عمر باتری لپتاپ را افزایش دهیم

در این صفحه شما لیست برنامه های در حال اجرا به همراه میزان مصرف باتری آن ها به شما نمایش داده می شود. چنانچه در این لیست برنامه هایی را مشاهده کردید که قصد استفاده از آنها را ندارید با بستن این برنامه ها می توانید میزان مصرف باتری خود را کاهش دهید.

پس از این مرحله عبارت «See which processes start up automatically when you start Windows» را در نوار جستجو تایپ کنید و اقدام به باز کردن برنامه Task Manager بر روی لپ تاپ خود نمایید. در صفحه ای که به شما نمایش داده می شود وارد تب Startup شوید. در این تب کلیه ابزار‌های کاربردی که در حین راه اندازی رایانه به صورت خودکار اجرا شده اند را مشاهده خواهید نمود و در صورت بزوم می توانید آن ها را ببندید تا مصرف باتریتان را کاهش دهید.

بالا بردن عمر باتری لپ تاپ / نگهداری از باتری لپ تاپ

برای انجام این کار در لپ تاپ های مک کافیست وارد System Preference شده و سپس گزینه Users & Groups را انتخاب نمایید. در مرحله بعدی باید بر روی گزینه Login Items کلیک نمایید. سپس به شما لیستی از برنامه هایی که به صورت خودکار با راه اندازی سیستم به اجرا درمی آیند نمایش داده می شود که در صورت لزوم می توانید اقدام به بستن آنها نمایید.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی برخی از روش ‌های کاربردی که برای افزایش طول عمر مفید باتری ها به کار گرفته می شوند پرداختیم. ممکن است برخی از این روش ها در کوتاه مدت برای شما نتایج شان نمایانگر نباشند و نتایج مفید استفاده از این روش ها را شما در طولانی مدت تجربه نمایید. با به کار بردن تلفیقی این روش ها با یکدیگر می توانید به افزایش طول عمر مفید باتری لپ تاپ خود کمک کنید.

البته برخی از این روش ها را نمی توان برای لپ تاپ های سری جدید که بسیار نازک و باریک هستند به کار گرفت. چرا که باتری این لپ‌تاپ ‌ها به صورت داخلی درون آنها جایگذاری شده و نمی توان این باتری ها را از بدنه لپ تاپ جدا کرد. بنابراین در استفاده از لپ تاپ های با این خصوصیات می بایست دقت بیشتری به عمل بیاورید. چرا که در صورت خراب شدن باتری لپ تاپ های فوق شما با مشکل جدی مواجه خواهید شد و جبران این مشکل می‌تواند شما را متحمل پرداخت هزینه های سنگینی نماید.

شما از کدام یک از این روش ها برای افزایش طول عمر مفید باتری لپ تاپ خود استفاده می‌کنید؟ آیا شما هم این روش ها را به صورت ترکیبی و تلفیقی به اجرا درمی آورید؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به دیگر کاربران کمک کنید تا در حفظ و نگهداری باتری لپ تاپ خود بتوانند موثرتر عمل نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا