کامپیوتر و لپ تاپ

قطعات قابل ارتقا لپ تاپ؛ چه قطعاتی را در لپ تاپ می توان آپگرید کرد؟

لپ تاپ ها یکی از پر استفاده ترین دیوایس های امروزی هستند و بسیاری از ما تایم زیادی از روزمان از آن ها استفاده می کنیم. به همین دلیل بروز بودن لپ تاپ اهمیت ویژه ای دارد و می تواند موجب تسریع در فعالیت های مختلف و بهبود تجربه کاربری مان شود. اگر زمان زیادی از خرید لپ تاپ تان گذشته قطعا تا به حال به فکر ارتقای سخت افزاری آن افتاده اید و به این فکر کرده اید که قطعات قابل ارتقا لپ تاپ کدامند؟

همانطور که میدانید لپ تاپ ها به اندازه کامپیوتر های خانگی امکان ارتقا ندارند و بسیاری از قطعات آن ها را نمی توان آپگرید کرد، با این حال با ارتقای برخی قطعات لپ تاپ می توانید کارایی آن را در حد قابل توجهی افزایش دهید. با تکنوسان مگ تا انتهای این مقاله همراه باشید تا اجزای قابل ارتقا لپ تاپ را بررسی کنیم.

چرا باید قطعات لپ تاپ را ارتقا داد؟

آیا قطعات لپ تاپ قابل ارتقا است؟

ممکن است از خودتان بپرسید که چرا باید لپ تاپ را ارتقا داد و چرا باید قطعات قابل ارتقا لپ تاپ را بشناسیم؟ عموما هر روز شاهد پیشرفت قطعات سخت افزاری هستیم و به همین دلیل همواره نرم افزار ها، بازی ها و … نیاز به سخت افزار قدرتمند تری خواهند داشت. به همین دلیل هرچقدر هم که لپ تاپ قدرتمندی داشته باشیم در نهایت شاهد کند شدن آن در اجرای نرم افزار ها و بازی های جدید خواهیم بود.

از این رو یا باید اقدام به تعویض لپ تاپ کنیم یا باید قطعات لپ تاپ خود را بروز کنیم. به دلیل هزینه بالا بسیاری از افراد مایل به تعویض لپ تاپ نیستند و برخی دیگر هم تنها میخواهند کمی لپ تاپ خود را بهینه کنند و نیازی به لپ تاپ جدید ندارند. از این رو ارتقا بهترین گزینه پیش رو خواهد بود.

کدام قطعات لپ تاپ می توان ارتقا داد؟

برای اینکه بدانیم قطعات قابل ارتقا لپ تاپ کدامند ابتدا باید مدل لپ تاپ خود را بررسی کنیم و ببینیم که شرکت سازنده تا چه اندازه دستتان را برای ارتقا باز گذاشته است. شرکت های مختلفی لپ تاپ های خود را با کانفیگ های متفاوتی عرضه می کنند و به همین دلیل ممکن است محصول مورد نظر امکان ارتقای زیادی نداشته باشد. شما می توانید با مراجعه به سایت سازنده و پیدا کردن مدل لپ تاپ تان، قطعات قابل ارتقای آن را پیدا کنید.

راه دیگر استفاده از ابزار اختصاصی Crucial Advisor Tool می باشد؛ شما با وارد کردن برند، سری و مدل لپ تاپ تان می توانید بفهمید چه قطعاتی را می توانید ارتقا کنید. این ابزار همچنین چند پیشنهاد برای آپگرید قطعات ارائه می کند که می توانید آن ها را خریداری کنید. در ادامه نگاهی کلی به قطعات قابل ارتقای لپ تاپ ها می اندازیم.

Crucial Advisor tool

ارتقا حافظه ذخیره سازی لپ تاپ

حافظه ذخیره سازی از اولین و مهم ترین قطعات قابل ارتقا لپ تاپ می باشد و ارتقا آن می تواند تاثیر مثبتی در عملکرد لپ تاپ داشته باشد. پر شدن حافظه لپ تاپ می تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد و به همین دلیل اگر فضای خالی زیادی بر روی لپ تاپ ندارید احتمالا به ارتقا حافظه نیاز خواهید داشت. جدا از آن اگر لپ تاپ تان قدیمی است و هنوز هارد HDD آن را تعویض نکرده اید، امکان ارتقا حافظه به اس اس دی را نیز خواهید داشت.

ارتقا قطعات لپ تاپ / قابلیت ارتقا لپ تاپ

نصب SSD روی لپ تاپ موجب می شود سرعت سیستم عامل به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند و به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است. تقریبا تمام لپ تاپ های موجود در بازار امکان ارتقای فضای ذخیره سازی را دارند، اگر لپ تاپ تان از هارد HDD بهره می برد می توانید آن را به اس اس دی 2.5 اینچی ارتقا دهید. برخی لپ تاپ های جدیدتر دارای اسلات PCIe هستند که امکان نصب اس اس دی M.2 را فراهم می کند. بنابراین اگر لپ تاپ تان دارای این اسلات است می توانید آن را به جدیدترین نسل اس اس دی ارتقا دهید.

ارتقا رم لپ تاپ

رم نیز از قطعات قابل ارتقا لپ تاپ می باشد و اگر گیمر باشید ارتقا ظرفیت رم برای شما اهمیت ویژه ای دارد. اینکه تا چه اندازه می توانید ظرفیت رم تان را ارتقا دهید بسته به مدل لپ تاپ و تعداد اسلات های آن دارد اما اکثر لپ تاپ های امروزی می توانند تا حداکثر 32 گیگابایت رم را پشتیبانی کنند. افزایش ظرفیت رم موجب می شود بتوانید فعالیت های چند وظیفه ای را ساده تر انجام دهید و از طرف دیگر ارتقای رم  لپ تاپ موجب افزایش سرعت سیستم نیز می شود.

کدام قطعات لپ تاپ قابل ارتقا هستند

حتی اگر در لپ تاپ تان اسلات رم خالی وجود نداشته باشد، شما به سادگی می توانید با خرید رم ظرفیت بالاتر و تعویض آن با رم قبل لپ تاپ را ارتقا دهید اما باید اول مطمئن شوید که لپ تاپ تا چه ظرفیتی را پشتیبانی می کند. همچنین باید به نسل رم پشتیبانی شده در لپ تاپ توجه کنید زیرا نمی توانید رم های نسل قبل یا بعد را به لپ تاپ خود متصل کنید. همچنین این نکته را در نظر بگیرید که برخی از لپ تاپ های باریک مانند اولترابوک ها و کروم بوک ها قابلیت ارتقا رم را ندارند و نمی توانید آن ها را ارتقا دهید.

ارتقا کارت گرافیک و پردازنده لپ تاپ

سوال بسیاری از افراد این است آیا می توان پردازنده یا کارت گرافیک لپ تاپ را ارتقا داد و آیا این 2 قطعه جزء قطعات قابل تعمیر لپ تاپ هستند یا خیر؟ در جواب باید بگوییم هیچ راه منطقی برای تعویض این 2 قطعه وجود ندارد. به همین دلیل است که توجه به مدل و سری CPU و کارت گرافیک در هنگام انتخاب لپ تاپ اهمیت بسیار زیادی دارد.

از کجا بفهمیم لپ تاپ قابل ارتقا است؟

البته شما با تهیه باکس کارت گرافیک اکسترنال می توانید گرافیک های مختلف را به لپ تاپ تان متصل کنید؛ این باکس ها امکان نصب کارت گرافیک کامپیوتر را دارند و به وسیله یک کابل به لپ تاپ متصل می شوند. با این وجود این روش چندان معمول نیست و تنها برای امور خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

سوالات متداول در مورد قطعات قابل ارتقا لپ تاپ

آیا می توان پردازنده لپ تاپ را ارتقا داد؟

بسیاری از قطعات لپ تاپ های امروزی قابل تعویض و ارتقا هستند اما شما نمی توانید پردازنده یا CPU لپ تاپ را ارتقا دهید و اگر پردازنده تان ضعیف است باید به فکر تعویض لپ تاپ باشید.

چه لپ تاپ هایی قابل ارتقا هستند؟

تقریبا تمام لپ تاپ ها قابل ارتقا هستند و می توان برخی از قطعات آن ها را تعویض یا آپگرید کرد، با این وجود برخی از الترا بوک ها، کروم بوک ها و لپ تاپ های لمسی امکان ارتقای بسیار کمی دارند و نمی توانید قطعات آن ها را بروز کنید.

سخن پایانی

در این مقاله قطعات قابل ارتقا لپ تاپ را بررسی کردیم تا بتوانید لپ تاپ خود را آپگرید کنید. به طور کلی اگر زمان زیادی است که از لپ تاپ تان استفاده می کنید و قصد تعویض آن با مدل های جدیدتر را ندارید تنها راهکار پیش رو ارتقا سخت افزاری آن می باشد. این مسئله درست است که لپ تاپ ها امکان ارتقای زیادی ندارند و نمی توان پردازنده یا کارت گرافیک آن ها را جایگزین مدل های جدیدتر کرد، اما ارتقا قطعاتی چون رم و SSD می تواند بیش از آنچه بنظر می رسد بر روی افزایش سرعت لپ تاپ اثرگذار باشد.

بنابراین توصیه می شود با در نظر گرفتن امکان ارتقای لپ تاپ خود قطعات آن را بروز کنید. نظر شما درباره ارتقای قطعات لپ تاپ چیست؟ آیا آپگرید کردن لپ تاپ را پیشنهاد میکنید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران مجله تکنوسان به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا